Środowisko · 2026
Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000: ranking samorządów
Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000: na pierwszym miejscu Samorząd neryński (81,5%), na ostatnim Samorząd miejski Poniewież (0,0%). Mediana dla 59 samorządów: 9,8%.
Podium i top 100
Wskazany wierszMediana krajowaNajedź kursorem, dotknij lub zaznacz wiersz klawiaturą, aby zobaczyć jego położenie na skali krajowej.
| # | Samorząd | Okręg | Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000 |
|---|---|---|---|
| 1 | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | 81,5% |
| 2 | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | 46,7% |
| 3 | Rejon orański | Okręg olicki | 34,2% |
| 4 | Rejon święciański | Okręg wileński | 33,6% |
| 5 | Samorząd rejonu płungiańskiego | Okręg telszański | 32,1% |
| 6 | Rejon szyłokarczemski | Okręg kłajpedzki | 28,2% |
| 7 | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | 26,4% |
| 8 | Samorząd rejonu jezioroskiego | Okręg uciański | 26,2% |
| 9 | Samorząd rejonu tauroskiego | Okręg tauroski | 23,5% |
| 10 | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | 19,2% |
| 11 | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | 18,6% |
| 12 | Szawle | Okręg szawelski | 18,4% |
| 13 | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | 17,5% |
| 14 | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | 17,4% |
| 15 | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | 17,0% |
| 16 | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | 16,3% |
| 17 | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | 15,9% |
| 17 | Rejon solecznicki | Okręg wileński | 15,9% |
| 19 | Rejon kowieński | Okręg kowieński | 14,8% |
| 20 | Samorząd rejonu birżańskiego | Okręg poniewieski | 14,6% |
| 21 | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | 14,5% |
| 22 | Samorząd retowski | Okręg telszański | 13,6% |
| 23 | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | 13,5% |
| 24 | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | 12,8% |
| 25 | Rejon olicki | Okręg olicki | 12,1% |
| 25 | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | 12,1% |
| 27 | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | 11,4% |
| 28 | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | 10,1% |
| 29 | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | 9,9% |
| 30 | Olita | Okręg olicki | 9,8% |
| 30 | Rejon kiejdański | Okręg kowieński | 9,8% |
| 32 | Rejon okmiański | Okręg szawelski | 9,6% |
| 32 | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | 9,6% |
| 34 | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | 9,5% |
| 35 | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | 9,3% |
| 35 | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | 9,3% |
| 37 | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | 9,1% |
| 37 | Samorząd rejonu trockiego | Okręg wileński | 9,1% |
| 39 | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | 9,0% |
| 40 | Rejon birsztański | Okręg kowieński | 8,5% |
| 40 | Rejon możejski | Okręg telszański | 8,5% |
| 42 | Rejon telszański | Okręg telszański | 8,3% |
| 43 | Kowno | Okręg kowieński | 8,0% |
| 44 | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | 7,9% |
| 45 | Rejon wileński | Okręg wileński | 7,2% |
| 46 | Samorząd elektreński | Okręg wileński | 7,1% |
| 46 | Rejon preński | Okręg kowieński | 7,1% |
| 48 | Rejon wisagiński | Okręg uciański | 7,0% |
| 49 | Samorząd rejonu rakiskiego | Okręg poniewieski | 6,7% |
| 50 | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | 6,0% |
| 51 | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | 5,8% |
| 52 | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | 4,8% |
| 53 | Rejon rosieński | Okręg kowieński | 4,7% |
| 54 | Rejon szkudzki | Okręg kłajpedzki | 4,5% |
| 55 | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | 4,3% |
| 56 | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | 4,2% |
| 57 | Rejon janowski | Okręg kowieński | 4,1% |
| 58 | Połąga | Okręg kłajpedzki | 2,7% |
| 59 | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | 0,0% |
Porównanie okręgów
Średnie ważone według „Powierzchnia”.
- Okręg olicki22,2%
- Okręg uciański18,9%
- Okręg tauroski17,4%
- Okręg kłajpedzki16,8%
- Okręg telszański15,1%
- Okręg wileński14,8%
- Okręg mariampolski11,9%
- Okręg poniewieski10,9%
- Okręg szawelski9,5%
- Okręg kowieński9,0%
Inne rankingi na ten sam temat
Oficjalne kąpieliskaKąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)E. coli, mediana próbek z sezonuEnterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonuUdział powierzchni samorządu w obszarach chronionych (OpenStreetMap)Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)Średnia wysokość terenuŚrednie nachylenie terenuUdział powierzchni o nachyleniu powyżej 15°Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)Gleba uszczelniona: średnia gęstość powierzchni nieprzepuszczalnychUdział powierzchni zabudowanejPowierzchnia zabudowana na mieszkańcaWzrost powierzchni zabudowanej od 1975 r.Wzrost powierzchni zabudowanej od 2000 r.Udział powierzchni samorządu w parkach narodowych, rezerwatach ścisłych i rezerwatach przyrodyPowierzchnia parków narodowych, rezerwatów ścisłych i rezerwatów przyrody
Najczęściej zadawane pytania
Który samorząd zajmuje pierwsze miejsce pod względem wskaźnika „Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000”?
Samorząd neryński zajmuje pierwsze miejsce pod względem wskaźnika „Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000”: 81,5%.
Jaka jest mediana wskaźnika „Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000”?
Mediana dla 59 samorządów w zestawieniu: 9,8%.