

Samorząd rejonu malackiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu malackiego liczy 16 280 mieszk. (2025) na powierzchni 1 368,0 km², czyli 11,9 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 49. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −15,9% w latach 2015–2025.
- 16 280 mieszk.
- 1 368,0 km²
- 12 mieszk./km²
- 150 m
Najważniejsze informacje
Okręg uciański: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu malackiego zajmuje 4. miejsce spośród 6 samorządów.
Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap): Samorząd rejonu malackiego – 76,8. Średnia: Okręg uciański – 30,0 10 000 mieszk., cały kraj – 17,9 10 000 mieszk.
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat): Samorząd rejonu malackiego – 0,1%. Średnia: Okręg uciański – 0,7%, cały kraj – 2,0%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 969 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba obiektów noclegowych”.
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”.
- „Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Powierzchnia zabudowana na mieszkańca”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 191 597.
- Gęstość zaludnienia jest 3,7 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu malackiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu malackiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,3% | 10,7% | 12,4% | miejsce 58 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 24,5% | 26,1% | 23,3% | miejsce 19 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,6% | 52,6% | 52,6% | miejsce 44 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 49,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,3 ‰ | 4,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 56 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 22 | 725 | miejsce 26 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,1 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 30 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 120,8 ha | 280,5 ha | 2 381 ha | miejsce 4 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 92 łóżek | 921 | 27 800 | miejsce 40 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,5 łóżek / 1000 mieszk. | 7,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 25 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,9 łóżek / 1000 mieszk. | 3,8 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 35 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 7 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 942 hospitalizacji | 16 436 | 899 576 | miejsce 44 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 51,4% | – | 65,9% | miejsce 38 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 8,4 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 3 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 22,3 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 45 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 8,11% | 4,81% | 4,01% | miejsce 4 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 21,5 ‰ | 18,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 3 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 19,5 ‰ | 18,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 6 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 6 | 35 | 736 | miejsce 29 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,7 na 10 000 mieszk. | 2,9 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 17 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 13 | 68 | 1 084 | miejsce 31 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 8,0 na 10 000 mieszk. | 5,5 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 2 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 7 | – | 7 | miejsce 29 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 4 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 8 | 45 | 1 021 | miejsce 40 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 10 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 7 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 18 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 25 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 16 | 111 | 1 180 | miejsce 25 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 9,8 / 10 000 mieszk. | 9,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 9 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,2 / 100 km² | 1,5 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 37 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 46 | 247 | 6 584 | miejsce 33 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 28,3 / 10 000 mieszk. | 20,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 17 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 42% | 45% | 42% | miejsce 29 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 19 | 134 | 2 518 | miejsce 43 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,7 / 10 000 mieszk. | 10,9 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 26 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 38% | 30% | 41% | miejsce 36 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 24 | 131 | 1 960 | miejsce 30 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 14,7 / 10 000 mieszk. | 10,7 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 17 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,9 / 1000 mieszk. | 13,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 7 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 73 | – | 87 | miejsce 37 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,5 / 1000 mieszk. | 3,3 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 8 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,6 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 8 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 28,5% | 22,2% | 18,4% | miejsce 6 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 4,5% | 9,8% | 12,3% | miejsce 57 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 14,7% | 14,8% | 17,0% | miejsce 37 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,4% | 2,6% | 4,2% | miejsce 37 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 0,5% | 2,2% | 3,0% | miejsce 57 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 6,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 8 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 21 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,1% | 0,7% | 1,2% | miejsce 57 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 0,1% | 1,0% | 1,8% | miejsce 57 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 0,2% | 1,2% | 2,1% | miejsce 57 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,1% | 0,7% | 1,1% | miejsce 57 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0055 g | 0,0062 g | 0,0075 g | miejsce 46 z 60 |
Samorząd rejonu malackiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 6,0 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
839 mm w 2025 r., wobec 577 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 33 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 630 °C·d w 2025 r., wobec 4 394 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 52 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
171 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
97 dni w 2025 r., wobec 143 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 dni w 2025 r., wobec 66 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 mm w 2025 r., wobec 19 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
350 mm w 2025 r., wobec 135 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
110 mm w 2025 r., wobec 162 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
77 mm w 2025 r., wobec 173 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 30% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 7,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
63 mm w 2025 r., wobec 36 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 dni w 2025 r., wobec 124 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
138 dni w 2025 r., wobec 136 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
983 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 070 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
437 kWh/m² w 2025 r., wobec 499 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
58 kWh/m² w 2025 r., wobec 63 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,4 °C w 2025 r., wobec 9,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,7 °C w 2025 r., wobec 2,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,7 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
213 W/m² w 2025 r., wobec 233 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 5,9 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
97 w 2025 r., wobec 129 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
839 mm w 2025 r., wobec 805 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
11,0 w 2025 r., wobec 1,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
724 miejsc pracy w 2025 r., wobec 666 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
44,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 64,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 180 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
80,9% w 2025 r., wobec 61,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
19,8% w 2025 r., wobec 29,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
9,3% w 2025 r., wobec 11,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
21,0% w 2025 r., wobec 10,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
7,0% w 2025 r., wobec 20,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
6,9% w 2025 r., wobec 2,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
11,0% w 2025 r., wobec 11,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,4% w 2025 r., wobec 1,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,1% w 2025 r., wobec 0,7% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
1 959 w 2024 r., wobec 3 057 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
118,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 172,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
59,0% w 2024 r., wobec 31,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
48,5% w 2024 r., wobec 21,9% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
67 754 w 2024 r., wobec 59 177 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
4,1 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 3,4 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
6,8% w 2024 r., wobec 2,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,8% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,3% w 2023 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,0% w 2023 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,0% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,6% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
1,1% w 2024 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
38,9% w 2023 r., wobec 36,9% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
3,1% w 2024 r., wobec 22,4% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
11,2% w 2024 r., wobec 10,2% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
32,5% w 2024 r., wobec 32,7% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
10,6% w 2024 r., wobec 17,6% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
12 w 2025 r., wobec 17 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,7 w 2025 r., wobec 9,1 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
12,9 w 2025 r., wobec 12,4 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
11 w 2025 r., wobec 12 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
13,1 w 2025 r., wobec 16,1 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
8,6% w 2025 r., wobec 14,1% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
21,0% w 2025 r., wobec 27,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
19,8% w 2025 r., wobec 21,2% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
9,9% w 2025 r., wobec 9,1% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 362 w 2025 r., wobec 3 405 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
213,7 w 2025 r., wobec 247,4 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,14 w 2025 r., wobec 14,11 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
30,35 w 2025 r., wobec 26,73 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
46,96 w 2025 r., wobec 49,07 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,50 w 2025 r., wobec 28,66 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,25 w 2025 r., wobec 40,32 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,07 w 2025 r., wobec 0,65 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
16 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 6 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
10 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 5 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,5 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,5 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
103 µg/m³ w 2024 r., wobec 103 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,0% w 2018 r., wobec 1,7% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
56,8% w 2018 r., wobec 62,7% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
27,4% w 2018 r., wobec 24,4% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
4,8% w 2018 r., wobec 2,4% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,0% w 2018 r., wobec 1,1% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
8,0% w 2018 r., wobec 7,7% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
92 łóżek w 2023 r., wobec 154 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
942 hospitalizacji w 2023 r., wobec 3 887 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
51,4% w 2023 r., wobec 70,9% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
8,4 dni w 2023 r., wobec 9,6 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
22,3 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 27,0 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
8,11% w 2023 r., wobec 2,46% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
21,5 ‰ w 2025 r., wobec 17,6 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
7 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 14 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
73 w 2025 r., wobec 85 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,5 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu malackiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu malackiego: 19 349 mieszk. w 2015 r. i 16 280 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 17 487 |
| 2021 | 17 222 |
| 2022 | 16 926 |
| 2023 | 16 762 |
| 2024 | 16 516 |
| 2025 | 16 280 |
Gdzie leży Samorząd rejonu malackiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu uciańskiego35 km · 37 392
- Samorząd rejonu szyrwinckiego40 km · 14 575
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego41 km · 22 003
- Rejon wiłkomierski43 km · 34 978
- Rejon święciański48 km · 21 459
- Samorząd rejonu ignalińskiego52 km · 13 592
- Rejon wileński54 km · 108 727
- Samorząd miasta Wilna60 km · 607 404
Okręg uciański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu malackiego
- Giedraičių seniūnija1 648 mieszk.
- Alantos seniūnija1 419 mieszk.
- Suginčių seniūnija1 407 mieszk.
- Luokesos seniūnija1 208 mieszk.
- Čiulėnų seniūnija1 199 mieszk.
- Inturkės seniūnija1 096 mieszk.
- Joniškio seniūnija978 mieszk.
- Balninkų seniūnija735 mieszk.
- Dubingių seniūnija733 mieszk.
- Videniškių seniūnija554 mieszk.
- Mindūnų seniūnija463 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu malackiego
Samorząd rejonu malackiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu malackiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 969 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −4,1 |
| luty | 33 | −3,7 |
| marzec | 75 | 0,5 |
| kwiecień | 117 | 6,9 |
| maj | 157 | 12,9 |
| czerwiec | 170 | 17,1 |
| lipiec | 162 | 18,7 |
| sierpień | 134 | 17,8 |
| wrzesień | 88 | 13,0 |
| październik | 44 | 7,2 |
| listopad | 16 | 2,7 |
| grudzień | 10 | −1,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu malackiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,8 | −6,0 | −1,9 | 45 |
| luty | −3,4 | −6,0 | −1,1 | 41 |
| marzec | 0,5 | −2,7 | 3,7 | 40 |
| kwiecień | 7,1 | 2,5 | 11,4 | 45 |
| maj | 12,6 | 7,4 | 17,2 | 64 |
| czerwiec | 16,1 | 11,2 | 20,4 | 75 |
| lipiec | 18,3 | 13,5 | 22,6 | 82 |
| sierpień | 17,3 | 12,6 | 21,9 | 79 |
| wrzesień | 12,3 | 8,5 | 16,4 | 54 |
| październik | 6,6 | 3,9 | 9,5 | 58 |
| listopad | 1,8 | 0,0 | 3,4 | 46 |
| grudzień | −2,1 | −3,9 | −0,4 | 47 |
| Rok | 6,9 | 3,4 | 10,3 | 676 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu malackiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu malackiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu malackiego liczy 16 280 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 49. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu malackiego?
Samorząd rejonu malackiego ma powierzchnię 1 368,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 12 mieszk. na km².
Samorząd rejonu malackiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu malackiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 19 349 na 16 280 (−15,9%).
Gdzie leży Samorząd rejonu malackiego?
Samorząd rejonu malackiego – Okręg uciański. Szerokość geograficzna 55,217, długość geograficzna 25,433.
Samorząd rejonu malackiego: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”?
Samorząd rejonu malackiego: „Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)” wynosi 76,8 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 21,2 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu malackiego: jaka jest wartość wskaźnika „Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat)”?
Samorząd rejonu malackiego: „Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat)” wynosi 0,1% (2024); mediana krajowa: 1,2%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 57. miejsce spośród 57 samorządów.
Samorząd rejonu malackiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu malackiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 969 kWh rocznie.
Samorząd rejonu malackiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu malackiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu uciańskiego (35 km), Samorząd rejonu szyrwinckiego (40 km), Samorząd rejonu oniksztyńskiego (41 km), Rejon wiłkomierski (43 km), Rejon święciański (48 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.