Samorząd · Okręg telszańskiHerb: Rejon telszańskiFlaga: Rejon telszański

Rejon telszański: ludność i statystyki

Rejon telszański liczy 38 467 mieszk. (2025) na powierzchni 1 439,0 km², czyli 26,7 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 15. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −13,6% w latach 2015–2025.

  • 38 467 mieszk.
  • 1 439,0 km²
  • 27 mieszk./km²
  • 151 m
Widok: Rejon telszański
Zdjęcie: Rimantas Lazdynas, Domena publiczna, Wikimedia Commons

Najważniejsze informacje

Okręg telszański: pod względem liczby ludności Rejon telszański zajmuje 2. miejsce spośród 4 samorządów.

Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców: Rejon telszański – 27,0. Średnia: Okręg telszański – 14,9 / 10 000 mieszk., cały kraj – 6,8 / 10 000 mieszk.

Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 989 kWh rocznie.

Czy wiesz, że…?

Rejon telszański w liczbach

Ludność
38 467
miejsce 15 z 60
−13,6%w ciągu 10 lat
2015–2025
Gęstość zaludnienia
27mieszk./km²
miejsce 24 z 59
Powierzchnia
1 439km²
miejsce 19 z 59
Wysokość n.p.m.
151m
miejsce 10 z 60
Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców
27,0/ 10 000 mieszk.
miejsce 1 z 60
Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (wartość szacunkowa)
17,4°C
miejsce 60 z 60
Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap)
74
miejsce 2 z 60
Liczba obiektów dziedzictwa sakralnego
25
miejsce 4 z 60

Wszystkie wskaźniki: Rejon telszański

Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.

Rejon telszańskiMediana krajowaNajedź kursorem lub dotknij słupka, aby zobaczyć, co pokazuje.

Ludność

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025)13,2%13,7%12,4%miejsce 24 z 60
Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025)23,7%21,9%23,3%miejsce 24 z 60
Udział kobiet (2025)53,4%52,6%52,6%miejsce 10 z 60
Mediana wieku ludności (2025)47,0 lat–47,5 latmiejsce 31 z 60
Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024)6,2 ‰6,1 ‰5,6 ‰miejsce 17 z 57
Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024)2–3miejsce 43 z 60

Energia

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026)74118725miejsce 2 z 60
Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026)5,1 100 km²2,7 100 km²0,1 100 km²miejsce 4 z 59
Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026)17,6 ha58,5 ha2 381 hamiejsce 27 z 60

Klimat

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)7,1 °C7,2 °C7,5 °Cmiejsce 48 z 60
Średnia temperatura powietrza w styczniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)−2,8 °C−2,6 °C−2,8 °Cmiejsce 20 z 60
Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)17,6 °C17,6 °C18,3 °Cmiejsce 56 z 60
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)665 mm687 mm666 mmmiejsce 32 z 60
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)24 dni23 dni23 dnimiejsce 23 z 60
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)3 992 °C·d3 964 °C·d3 889 °C·dmiejsce 12 z 60
Zmiana średniej rocznej temperatury: 1991–2020 w porównaniu z 1951–1980 (wartość szacunkowa) (1951-2020)1,2 °C1,2 °C1,3 °Cmiejsce 50 z 60
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)70%69%70%miejsce 18 z 60
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)26 dni26 dni26 dnimiejsce 15 z 60
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)166 dni162 dni168 dnimiejsce 37 z 60
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)81%81%80%miejsce 5 z 60
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)113 dni110 dni110 dnimiejsce 17 z 60
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)47 dni45 dni47 dnimiejsce 29 z 60
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)13 dni15 dni13 dnimiejsce 17 z 60
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)27 mm26 mm28 mmmiejsce 31 z 60
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)201 dni204 dni204 dnimiejsce 41 z 60
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)233 mm235 mm234 mmmiejsce 33 z 60
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)133 mm143 mm131 mmmiejsce 21 z 60
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)109 mm108 mm104 mmmiejsce 26 z 60
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)16%16%16%miejsce 31 z 60
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)2,3 dni2,4 dni2,0 dnimiejsce 13 z 60
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)52 mm51 mm54 mmmiejsce 40 z 60
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)7,3 °C7,4 °C7,7 °Cmiejsce 53 z 60
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)76 dni72 dni74 dnimiejsce 19 z 60
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)147 dni147 dni152 dnimiejsce 55 z 60
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)1 018 kWh/m²1 024 kWh/m²1 022 kWh/m²miejsce 42 z 60
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)456 kWh/m²459 kWh/m²457 kWh/m²miejsce 38 z 60
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)58 kWh/m²58 kWh/m²61 kWh/m²miejsce 45 z 60
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)10,4 °C10,4 °C10,8 °Cmiejsce 50 z 60
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)3,5 °C3,7 °C3,8 °Cmiejsce 49 z 60
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)6,9 °C6,8 °C7,0 °Cmiejsce 39 z 60
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)3,7 m/s3,8 m/s3,6 m/smiejsce 18 z 60
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)42 dni45 dni34 dnimiejsce 11 z 60
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)6,3 m/s6,4 m/s6,2 m/smiejsce 14 z 60
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)241 W/m²254 W/m²228 W/m²miejsce 16 z 60
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa) (1991-2020)6,8 °C–7,5 °Cmiejsce 54 z 60
Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (wartość szacunkowa) (1991-2020)17,4 °C–18,4 °Cmiejsce 60 z 60
Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca (wartość szacunkowa) (1991-2020)−3,0 °C–−2,8 °Cmiejsce 34 z 60
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa) (1991-2020)118–110miejsce 11 z 60
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa) (1991-2020)665 mm–666 mmmiejsce 31 z 60
Stopniodni grzewcze w roku (baza 18 °C, wartość szacunkowa) (1991-2020)4 076–3 884miejsce 6 z 60
Stopniodni chłodzenia w roku (baza 21 °C, wartość szacunkowa) (1991-2020)4–10miejsce 56 z 60

Gospodarka

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Zarejestrowane osoby prawne (2024)1 8075 716186 598miejsce 14 z 60
Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców (2024)46,5 ‰43,7 ‰42,0 ‰miejsce 18 z 60
Zarejestrowane spółki (bez przedsiębiorstw indywidualnych) (2024)1 1703 865140 267miejsce 15 z 60
Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców (2024)30,1 ‰29,5 ‰27,4 ‰miejsce 24 z 60
Spółki zarejestrowane w ciągu roku na 1000 mieszkańców (2024)5,3 ‰3,0 ‰2,2 ‰miejsce 7 z 60
Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat (2024)43,1%36,8%39,1%miejsce 14 z 60
Supermarkety (OpenStreetMap) (2026)1338994miejsce 16 z 60
Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)3,4 10 000 mieszk.2,9 10 000 mieszk.3,4 10 000 mieszk.miejsce 29 z 60
Restauracje, kawiarnie i bary (Overture Maps) (2026)411244 166miejsce 18 z 59
Restauracje, kawiarnie i bary na 1000 mieszkańców (Overture Maps) (2026)1,1 na 1000 mieszk.1,0 na 1000 mieszk.0,9 na 1000 mieszk.miejsce 19 z 59
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie) (2024-2025)20,073,57 031miejsce 23 z 60
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) (2024-2025)0,520,570,42miejsce 25 z 60
Wartość zamówień publicznych udzielonych przez zamawiających z samorządu (rocznie) (2024-2025)1,62 mln EUR24,276 102miejsce 33 z 60
Udział zamówień na roboty budowlane w ogłoszeniach zamawiających z samorządu (2021-2025)0%4%5%miejsce 42 z 51
Udział ogłoszeń o zamówieniach wygranych przez firmę z samorządu zamawiającego (2024-2025)10%14%9%miejsce 22 z 44
Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie) (2024-2025)16,071,05 535miejsce 9 z 60
Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) (2024-2025)0,420,550,23miejsce 14 z 60
Wartość zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu (rocznie) (2024-2025)17,81 mln EUR95,124 537miejsce 9 z 60
Udział zamówień na roboty budowlane wśród zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu (2024-2025)31%13%11%miejsce 10 z 48
Sklepy (OpenStreetMap) (2026)622349 001miejsce 34 z 59
Sklepy na 1000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)1,6 na 1000 mieszk.1,8 na 1000 mieszk.2,7 na 1000 mieszk.miejsce 51 z 59
PKB na mieszkańca w okręgu (okręg) (2024)18,8k€18,8k€19,1k€

Zatrudnienie

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku) (2025)1 962 miejsc pracy7 722164 708miejsce 19 z 60
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku) (2025)51,0 miejsc pracy / 1000 mieszk.59,5 miejsc pracy / 1000 mieszk.45,7 miejsc pracy / 1000 mieszk.miejsce 29 z 60
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy (2025)1 300 €–1 300 €miejsce 26 z 60
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko (2025)76,0%81,3%80,5%miejsce 40 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji” (2025)22,5%20,8%24,0%miejsce 33 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne” (2025)15,5%18,8%14,0%miejsce 26 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing” (2025)8,6%6,8%9,1%miejsce 37 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność” (2025)8,9%7,3%9,7%miejsce 34 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka” (2025)7,2%5,5%6,9%miejsce 24 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo” (2025)15,3%17,6%9,0%miejsce 7 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia” (2025)1,9%2,6%2,6%miejsce 48 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja” (2025)3,2%2,5%2,3%miejsce 18 z 60
Stopa bezrobocia w okręgu (w wieku 15 lat i więcej) (okręg) (2025)6,8%6,8%6,8%

Turystyka

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Liczba obiektów noclegowych (2024)27 szt.94 szt.3 035 szt.miejsce 23 z 60
Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024)0,7 szt.0,7 szt.0,7 szt.miejsce 25 z 60
Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024)282 szt.919 szt.35 020 szt.miejsce 19 z 60
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024)792–476miejsce 17 z 60
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024)20,4 miejsc / 1000 mieszk.17,4 miejsc / 1000 mieszk.14,7 miejsc / 1000 mieszk.miejsce 22 z 60
Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024)29,3 miejsc / obiekt24,3 miejsc / obiekt21,6 miejsc / obiektmiejsce 16 z 60
Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024)34,7%–30,9%miejsce 27 z 56
Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024)21,2%–32,8%miejsce 43 z 59
Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024)11,0%–13,6%miejsce 31 z 49
Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024)33,1%–14,8%miejsce 8 z 32
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024)27,3%–39,5%miejsce 39 z 55
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024)20,4%–26,1%miejsce 34 z 55
Noclegi w obiektach zakwaterowania (2024)25 731–19 558miejsce 22 z 51
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca (2024)0,7 noclegów / mieszkańca–0,7 noclegów / mieszkańcamiejsce 24 z 51
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą (2024)12,2%–20,2%miejsce 29 z 44
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech (2024)1,0%–1,3%miejsce 24 z 39
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce (2024)2,9%–3,0%miejsce 22 z 40
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi (2024)0,4%–0,4%miejsce 17 z 35
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii (2024)0,1%–0,6%miejsce 29 z 35
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych (2024)0,1%–0,3%miejsce 27 z 37
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie (2024)1,1%–1,9%miejsce 27 z 41
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie (2024)0,9%–1,1%miejsce 22 z 40
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach (2024)60,7%–56,8%miejsce 16 z 36
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024)13,2%–12,7%miejsce 19 z 38
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze) (2024)11,8%–13,0%miejsce 25 z 42
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024)14,2%–5,8%miejsce 8 z 22

Transport

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie (2025)481402 802miejsce 14 z 60
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) (2021-2025)11,09,68,8miejsce 13 z 60
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) (2021-2025)13,711,910,1miejsce 12 z 60
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat (2021-2025)1222689miejsce 18 z 60
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie (2021-2025)6,13,36,2miejsce 31 z 60
Udział wypadków z udziałem pieszego (2021-2025)20,8%19,6%17,9%miejsce 21 z 60
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej (2021-2025)28,7%33,9%28,6%miejsce 30 z 60
Udział wypadków w ciemności (2021-2025)15,3%16,5%17,8%miejsce 39 z 60
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu (2021-2025)6,9%5,2%7,2%miejsce 33 z 60
Publiczne punkty ładowania pojazdów elektrycznych (2026)281575 907miejsce 38 z 60
Publiczne punkty ładowania na 1000 mieszkańców (2026)0,73 ‰1,21 ‰1,42 ‰miejsce 54 z 60
Udział szybkich punktów ładowania (50 kW lub więcej) (2026)50,0%67,5%51,7%miejsce 32 z 59
Liczba przystanków komunikacji publicznej, z których w dni robocze odjeżdżają pojazdy (2026)182–166miejsce 23 z 52
Liczba przystanków komunikacji publicznej na 100 km² (2026)12,6 100 km²14,2 100 km²12,6 100 km²miejsce 26 z 51
Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze (2026)2 141–1 855miejsce 23 z 52
Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze na 1000 mieszkańców (2026)56 1000 mieszk.65 1000 mieszk.66 1000 mieszk.miejsce 34 z 52
Liczba linii komunikacji publicznej odjeżdżających z przystanków samorządu (2026)57–46miejsce 15 z 52
Stacje kolejowe, z których odjeżdżają pociągi pasażerskie (2026)49120miejsce 10 z 60
Liczba odjazdów pociągów pasażerskich w dni robocze (2026)20481 622miejsce 19 z 60
Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze) (2026)43%42%35%miejsce 20 z 52
Cena biletu autobusowego na 100 km w linii prostej (mediana) (2026)9,7 €9,3 €10,2 €miejsce 26 z 49

Społeczeństwo

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców (2024)7,8 ‰6,4 ‰7,3 ‰miejsce 22 z 60
Liczba obiektów dziedzictwa kulturowego (2026)1264008 847miejsce 25 z 60
Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców (2026)32,8 10 000 mieszk.30,8 10 000 mieszk.41,0 10 000 mieszk.miejsce 36 z 60
Obiekty dziedzictwa kulturowego na 100 km² (2026)8,8 100 km²9,2 100 km²9,5 100 km²miejsce 35 z 59
Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego (2026)1860860miejsce 22 z 60
Liczba obiektów dziedzictwa sakralnego (2026)2578530miejsce 4 z 60
Liczba stacji paliw (OpenStreetMap) (2026)938773miejsce 25 z 60
Liczba stacji paliw na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,3 10 000 mieszk.2,9 10 000 mieszk.2,9 10 000 mieszk.miejsce 45 z 60
Liczba bankomatów (OpenStreetMap) (2026)824708miejsce 23 z 60
Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,1 10 000 mieszk.1,8 10 000 mieszk.2,1 10 000 mieszk.miejsce 31 z 60
Liczba chrześcijańskich miejsc kultu (OpenStreetMap) (2026)27721 155miejsce 10 z 60
Liczba chrześcijańskich miejsc kultu na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)7,0 10 000 mieszk.5,5 10 000 mieszk.7,0 10 000 mieszk.miejsce 29 z 60
Liczba placów zabaw dla dzieci (OpenStreetMap) (2026)10542 126miejsce 31 z 60
Liczba placów zabaw dla dzieci na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,6 10 000 mieszk.4,2 10 000 mieszk.4,0 10 000 mieszk.miejsce 50 z 60
Liczba parków (OpenStreetMap) (2026)833795miejsce 34 z 60
Liczba parków na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,1 10 000 mieszk.2,5 10 000 mieszk.2,7 10 000 mieszk.miejsce 43 z 60
Liczba grodzisk (OpenStreetMap) (2026)433611miejsce 35 z 60
Liczba grodzisk na 100 km² (OpenStreetMap) (2026)0,3 100 km²0,8 100 km²0,9 100 km²miejsce 43 z 59
Liczba boisk sportowych (OpenStreetMap) (2026)552185 174miejsce 35 z 60
Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)14,3 10 000 mieszk.16,8 10 000 mieszk.21,2 10 000 mieszk.miejsce 54 z 60
Liczba boisk do piłki nożnej na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,6 10 000 mieszk.3,2 10 000 mieszk.4,0 10 000 mieszk.miejsce 44 z 60
Liczba muzeów (OpenStreetMap) (2026)623474miejsce 30 z 60
Liczba muzeów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)15,6 100 000 mieszk.17,7 100 000 mieszk.16,2 100 000 mieszk.miejsce 34 z 60
Liczba kin i teatrów (OpenStreetMap) (2026)0293miejsce 31 z 60
Liczba kin i teatrów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)0,0 100 000 mieszk.1,5 100 000 mieszk.0,5 100 000 mieszk.miejsce 31 z 60
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie (2025)7 09322 632770 764miejsce 18 z 60
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)182,3172,8199,0miejsce 41 z 60
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)9,889,2312,32miejsce 43 z 60
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)27,4426,9530,02miejsce 41 z 60
Sprawy oszustw zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2025)4,604,805,55miejsce 53 z 60
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)42,0537,3143,33miejsce 33 z 60
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)23,1619,9422,53miejsce 29 z 60
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)32,8332,7435,50miejsce 38 z 60
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)1,751,711,77miejsce 30 z 57

Środowisko

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Oficjalne kąpieliska (2023)27121miejsce 19 z 44
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc) (2023)100%100%100%miejsce 1 z 44
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc) (2023)0%0%0%miejsce 5 z 44
E. coli, mediana próbek z sezonu (2023)8 jtk/100 ml–8 jtk/100 mlmiejsce 22 z 44
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu (2023)5 jtk/100 ml–7 jtk/100 mlmiejsce 25 z 44
Udział powierzchni samorządu w obszarach chronionych (OpenStreetMap) (2026)19,4%13,8%6,2%miejsce 9 z 59
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna) (2024)7,6 µg/m³7,6 µg/m³7,9 µg/m³miejsce 42 z 60
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna) (2024)4,3 µg/m³4,3 µg/m³4,4 µg/m³miejsce 34 z 60
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych) (2024)100 µg/m³99 µg/m³102 µg/m³miejsce 48 z 60
Średnia wysokość terenu (2021)145 m–102 mmiejsce 11 z 60
Średnie nachylenie terenu (2021)2,7 °–2,7 °miejsce 30 z 60
Udział powierzchni o nachyleniu powyżej 15° (2021)0,1%–0,2%miejsce 38 z 60
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport) (2018)2,7%–2,8%miejsce 33 z 60
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska) (2018)59,8%–58,9%miejsce 26 z 60
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane) (2018)29,8%–28,0%miejsce 26 z 60
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce) (2018)5,0%–4,8%miejsce 27 z 60
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska) (2018)0,8%–0,6%miejsce 22 z 60
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny) (2018)1,9%–1,1%miejsce 22 z 60
Gleba uszczelniona: średnia gęstość powierzchni nieprzepuszczalnych (2018)0,8%–0,7%miejsce 19 z 60
Udział powierzchni zabudowanej (2020)0,6%0,7%0,6%miejsce 28 z 59
Powierzchnia zabudowana na mieszkańca (2020)207 m²/mieszk.216 m²/mieszk.245 m²/mieszk.miejsce 46 z 60
Wzrost powierzchni zabudowanej od 1975 r. (2020)66%–68%miejsce 34 z 60
Wzrost powierzchni zabudowanej od 2000 r. (2020)20%–21%miejsce 33 z 60
Udział powierzchni samorządu w parkach narodowych, rezerwatach ścisłych i rezerwatach przyrody (2026)1,8%7,8%2,0%miejsce 32 z 59
Powierzchnia parków narodowych, rezerwatów ścisłych i rezerwatów przyrody (2026)25,7 km²340,8 km²3 075 km²miejsce 27 z 59
Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000 (2026)8,3%15,1%9,8%miejsce 42 z 59

Zdrowie

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Łóżka szpitalne w samorządzie (2023)247 łóżek63427 800miejsce 12 z 59
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023)6,3 łóżek / 1000 mieszk.4,8 łóżek / 1000 mieszk.5,1 łóżek / 1000 mieszk.miejsce 15 z 59
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023)2,8 łóżek / 1000 mieszk.2,3 łóżek / 1000 mieszk.2,1 łóżek / 1000 mieszk.miejsce 16 z 59
Stacjonarne placówki szpitalne (2023)2 placówek6133miejsce 13 z 59
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023)7 037 hospitalizacji17 802899 576miejsce 11 z 59
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023)74,0%–65,9%miejsce 9 z 47
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023)4,6 dni4,8 dni5,6 dnimiejsce 39 z 47
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023)58,7 pacjentów / łóżko–43,8 pacjentów / łóżkomiejsce 5 z 47
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023)3,31%3,55%4,01%miejsce 33 z 47
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025)17,2 ‰13,6 ‰15,6 ‰miejsce 19 z 60
Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025)15,6 ‰13,3 ‰15,2 ‰miejsce 29 z 60
Apteki (OpenStreetMap) (2026)921736miejsce 16 z 59
Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,3 na 10 000 mieszk.1,6 na 10 000 mieszk.2,4 na 10 000 mieszk.miejsce 31 z 59

Edukacja

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Szkoły (OpenStreetMap) (2026)13561 084miejsce 31 z 59
Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)3,4 na 10 000 mieszk.4,3 na 10 000 mieszk.4,8 na 10 000 mieszk.miejsce 47 z 59
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025)14–7miejsce 15 z 58
Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025)2,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat–2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 latmiejsce 23 z 58
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025)15471 021miejsce 18 z 60
Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025)3,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat–3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 latmiejsce 34 z 60
Placówki kształcenia zawodowego (2025)27117miejsce 10 z 60
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025)722440miejsce 9 z 60
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025)1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat–1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 latmiejsce 20 z 60

Zagrożenia

WskaźnikRejon telszańskiOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026)18541 180miejsce 22 z 60
Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026)4,7 / 10 000 mieszk.4,2 / 10 000 mieszk.4,7 / 10 000 mieszk.miejsce 30 z 60
Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026)1,2 / 100 km²1,2 / 100 km²1,4 / 100 km²miejsce 34 z 59
Liczba schronów (2026)764566 584miejsce 20 z 60
Schrony na 10 000 mieszkańców (2026)19,8 / 10 000 mieszk.35,1 / 10 000 mieszk.18,3 / 10 000 mieszk.miejsce 26 z 60
Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026)42%71%42%miejsce 30 z 60
Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026)741832 518miejsce 8 z 60
Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026)19,2 / 10 000 mieszk.14,1 / 10 000 mieszk.10,3 / 10 000 mieszk.miejsce 6 z 60
Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026)78%46%41%miejsce 3 z 60
Liczba punktów ewakuacyjnych (2026)1041931 960miejsce 2 z 60
Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026)27,0 / 10 000 mieszk.14,9 / 10 000 mieszk.9,1 / 10 000 mieszk.miejsce 1 z 60
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025)9,5 / 1000 mieszk.12,6 / 1000 mieszk.11,2 / 1000 mieszk.miejsce 45 z 58
Liczba pożarów (2025)92–87miejsce 24 z 58
Pożary na 1000 mieszkańców (2025)2,4 / 1000 mieszk.2,6 / 1000 mieszk.2,9 / 1000 mieszk.miejsce 42 z 58
Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025)3,0 / 1000 mieszk. rocznie2,9 / 1000 mieszk. rocznie3,4 / 1000 mieszk. roczniemiejsce 37 z 58
Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025)15,8%16,8%18,4%miejsce 37 z 58
Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025)11,2%10,6%12,3%miejsce 34 z 58
Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025)22,9%22,6%17,0%miejsce 13 z 58
Udział pożarów pojazdów (2021-2025)4,0%4,9%4,2%miejsce 31 z 58
Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025)2,8%2,1%3,0%miejsce 31 z 58
Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025)3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie2,2 / 100 tys. mieszk. rocznie3,9 / 100 tys. mieszk. roczniemiejsce 28 z 58
Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025)0,3 / 10 tys. mieszk. rocznie0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie0,8 / 10 tys. mieszk. roczniemiejsce 50 z 58
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024)0,9%1,1%1,2%miejsce 41 z 57
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024)1,2%1,4%1,8%miejsce 42 z 57
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024)1,3%1,5%2,1%miejsce 45 z 57
Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024)0,9%1,1%1,1%miejsce 42 z 57
Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020)0,0121 g0,0130 g0,0075 gmiejsce 12 z 60

Rejon telszański: wskaźniki w czasie

Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.

Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,9 °C

8,1 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.

468102025201320011989197719651951
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+191 mm+36,0%

722 mm w 2025 r., wobec 531 mm w 1951 r.

4006008001 000202520121999198619731951
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−17 dni−63,0%

10 dni w 2025 r., wobec 27 dni w 1951 r.

02040602025201320011989197719651951
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−739 °C·d−17,2%

3 562 °C·d w 2025 r., wobec 4 301 °C·d w 1951 r.

3 0004 0005 000202520121999198619731951
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C·d), 1951–2025

Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+7,0 pkt proc.

70% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.

6070802025201320011989197719651951
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (%), 1951–2025

Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−20 dni−51,3%

19 dni w 2025 r., wobec 39 dni w 1951 r.

02040602025201320011989197719651951
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+29 dni+22,0%

161 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.

1001502002502025201320011989197719651951
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+3,0 pkt proc.

82% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.

788082842025201320011989197719651951
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (%), 1951–2025

Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−36 dni−28,8%

89 dni w 2025 r., wobec 125 dni w 1951 r.

501001502002025201320011989197719651951
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−30 dni−53,6%

26 dni w 2025 r., wobec 56 dni w 1951 r.

0501002025201320011989197719651951
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+7 dni+116,7%

13 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.

01020302025201320011989197719651951
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+19 mm+126,7%

34 mm w 2025 r., wobec 15 mm w 1951 r.

02550751002025201320011989197719651951
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+82 dni+47,4%

255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.

1502002503002025201320011989197719651951
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+172 mm+135,4%

299 mm w 2025 r., wobec 127 mm w 1951 r.

1002003004002025201320011989197719651951
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−30 mm−19,1%

127 mm w 2025 r., wobec 157 mm w 1951 r.

01002003002025201320011989197719651951
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−88 mm−63,8%

50 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.

01002003002025201320011989197719651951
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−19,0 pkt proc.

7% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.

0102030402025201320011989197719651951
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (%), 1951–2025

Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−4,0 dni

0,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.

0,02,55,07,52025201320011989197719651951
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+24 mm+72,7%

57 mm w 2025 r., wobec 33 mm w 1951 r.

2550751002025201320011989197719651951
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,1 °C

8,0 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1951 r.

468102025201320011989197719651951
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−62 dni−59,0%

43 dni w 2025 r., wobec 105 dni w 1951 r.

0501001502025201320011989197719651951
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+9 dni+6,8%

142 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.

1001201401601802025201320011989197719651951
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−78 kWh/m²−7,2%

1 005 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 083 kWh/m² w 1951 r.

8009001 0001 100202520121999198619731951
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (kWh/m²), 1951–2025

Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−67 kWh/m²−13,2%

439 kWh/m² w 2025 r., wobec 506 kWh/m² w 1951 r.

3504004505005502025201320011989197719651951
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (kWh/m²), 1951–2025

Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1 kWh/m²+1,8%

58 kWh/m² w 2025 r., wobec 57 kWh/m² w 1951 r.

405060702025201320011989197719651951
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (kWh/m²), 1951–2025

Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,9 °C

11,4 °C w 2025 r., wobec 9,5 °C w 1951 r.

681012142025201320011989197719651951
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,8 °C

4,9 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.

02462025201320011989197719651951
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+0,1 °C

6,6 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.

56782025201320011989197719651951
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

0,0 m/s−0,3%

3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.

3,253,503,754,002025201320011989197719651951
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (m/s), 1951–2025

Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+6 dni+20,7%

35 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.

0204060802025201320011989197719651951
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−0,1 m/s−1,4%

6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,3 m/s w 1951 r.

5,56,06,57,02025201320011989197719651951
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (m/s), 1951–2025

Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−19 W/m²−7,9%

220 W/m² w 2025 r., wobec 239 W/m² w 1951 r.

1502002503003502025201320011989197719651951
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (W/m²), 1951–2025

Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)

+2,0 °C

7,9 °C w 2025 r., wobec 5,9 °C w 1950 r.

468102025201320011989197719651950
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa) (°C), 1950–2025

Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)

−25−20,7%

96 w 2025 r., wobec 121 w 1950 r.

501001502002025201320011989197719651950
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa), 1950–2025

Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)

−85 mm−10,5%

722 mm w 2025 r., wobec 807 mm w 1950 r.

4006008001 000202520121999198619731950
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa) (mm), 1950–2025

Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)

+9,0+69,2%

22,0 w 2025 r., wobec 13,0 w 2021 r.

1015202520252024202320222021
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie), 2021–2025

Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)

−183 miejsc pracy−8,5%

1 962 miejsc pracy w 2025 r., wobec 2 145 miejsc pracy w 2010 r.

1 0002 0003 0004 0005 000202520222019201620132010
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku) (miejsc pracy), 2010–2025

Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)

+14,1 miejsc pracy / 1000 mieszk.+38,4%

51,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 36,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.

255075100202520232021201920172015
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku) (miejsc pracy / 1000 mieszk.), 2015–2025

Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy

+800 €+160,0%

1 300 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.

5001 0001 5002025202320212018
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy (€), 2018–2025

Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko

+15,3 pkt proc.

76,0% w 2025 r., wobec 60,7% w 2018 r.

6070802025202320212018
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”

+13,5 pkt proc.

22,5% w 2025 r., wobec 9,0% w 2018 r.

5101520252025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”

+7,8 pkt proc.

15,5% w 2025 r., wobec 7,7% w 2018 r.

51015202025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”

+1,1 pkt proc.

8,6% w 2025 r., wobec 7,5% w 2018 r.

468102025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”

−19,5 pkt proc.

8,9% w 2025 r., wobec 28,4% w 2018 r.

01020302025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”

+3,2 pkt proc.

7,2% w 2025 r., wobec 4,0% w 2018 r.

468102025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”

−8,9 pkt proc.

15,3% w 2025 r., wobec 24,2% w 2018 r.

1020302025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”

−1,0 pkt proc.

1,9% w 2025 r., wobec 2,9% w 2018 r.

1,52,02,53,03,52025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”

+1,1 pkt proc.

3,2% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.

012342025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja” (%), 2018–2025

Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania

+167+26,7%

792 w 2024 r., wobec 625 w 2019 r.

400600800202420232022202120202019
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania, 2019–2024

Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców

+5,2 miejsc / 1000 mieszk.+33,9%

20,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 15,2 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.

10152025202420232022202120202019
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (miejsc / 1000 mieszk.), 2019–2024

Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach

−5,2 pkt proc.

27,3% w 2024 r., wobec 32,5% w 2013 r.

20304050202420222020201820162013
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (%), 2013–2024

Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach

+1,4 pkt proc.

20,4% w 2024 r., wobec 19,0% w 2013 r.

10203040202420222020201820162013
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (%), 2013–2024

Noclegi w obiektach zakwaterowania

+7 625+42,1%

25 731 w 2024 r., wobec 18 106 w 2020 r.

10 00015 00020 00025 00030 00020242023202220212020
Noclegi w obiektach zakwaterowania, 2020–2024

Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca

+0,2 noclegów / mieszkańca+46,7%

0,7 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.

0,20,40,60,820242023202220212020
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca (noclegów / mieszkańca), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech

−0,3 pkt proc.

1,0% w 2024 r., wobec 1,3% w 2021 r.

1,01,11,21,32024202320222021
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech (%), 2021–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce

+2,3 pkt proc.

2,9% w 2024 r., wobec 0,6% w 2020 r.

01232024202320212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi

+0,1 pkt proc.

0,4% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.

0,00,51,01,520242023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii

−0,2 pkt proc.

0,1% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.

0,00,20,40,62024202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych

0,0 pkt proc.

0,1% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.

0,10,20,32024202320212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie

0,0 pkt proc.

1,1% w 2024 r., wobec 1,1% w 2020 r.

0,51,01,52,020242023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie

−0,5 pkt proc.

0,9% w 2024 r., wobec 1,4% w 2020 r.

0,51,01,52,02,520242023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie (%), 2020–2024

Udział noclegów w hotelach i pensjonatach

−2,6 pkt proc.

60,7% w 2024 r., wobec 63,3% w 2020 r.

607080902024202320212020
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach (%), 2020–2024

Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych

−10,5 pkt proc.

13,2% w 2024 r., wobec 23,7% w 2020 r.

01020302024202220212020
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych (%), 2020–2024

Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)

−0,6 pkt proc.

11,8% w 2024 r., wobec 12,4% w 2020 r.

5,07,510,012,5202420222020
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze) (%), 2020–2024

Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie

+19+65,5%

48 w 2025 r., wobec 29 w 2013 r.

20304050602025202320212019201720152013
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie, 2013–2025

Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)

+1,6+16,6%

11,0 w 2025 r., wobec 9,4 w 2019 r.

91011122025202420232022202120202019
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna), 2019–2025

Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)

+1,7+13,7%

13,7 w 2025 r., wobec 12,0 w 2019 r.

1213142025202420232022202120202019
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna), 2019–2025

Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat

−7−36,8%

12 w 2025 r., wobec 19 w 2017 r.

510152020252023202120192017
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat, 2017–2025

Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie

+1,9+45,4%

6,1 w 2025 r., wobec 4,2 w 2019 r.

45672025202420232022202120202019
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie, 2019–2025

Udział wypadków z udziałem pieszego

−5,5 pkt proc.

20,8% w 2025 r., wobec 26,3% w 2017 r.

17,520,022,525,027,520252023202120192017
Udział wypadków z udziałem pieszego (%), 2017–2025

Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej

+10,8 pkt proc.

28,7% w 2025 r., wobec 17,9% w 2017 r.

1520253020252023202120192017
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej (%), 2017–2025

Udział wypadków w ciemności

−5,4 pkt proc.

15,3% w 2025 r., wobec 20,7% w 2017 r.

15202520252023202120192017
Udział wypadków w ciemności (%), 2017–2025

Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu

−14,9 pkt proc.

6,9% w 2025 r., wobec 21,8% w 2017 r.

51015202520252023202120192017
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu (%), 2017–2025

Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie

−15−0,2%

7 093 w 2025 r., wobec 7 108 w 2019 r.

7 0008 0009 00010 0002025202320212019
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie, 2019–2025

Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

−18,6−9,3%

182,3 w 2025 r., wobec 200,9 w 2021 r.

18019020021020252024202320222021
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

−4,52−31,4%

9,88 w 2025 r., wobec 14,40 w 2021 r.

81012141620252024202320222021
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+2,61+10,5%

27,44 w 2025 r., wobec 24,83 w 2023 r.

2425262728202520242023
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2023–2025

Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+1,00+2,4%

42,05 w 2025 r., wobec 41,05 w 2023 r.

41,041,542,042,5202520242023
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2023–2025

Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+2,50+12,1%

23,16 w 2025 r., wobec 20,66 w 2021 r.

202122232420252024202320222021
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

−1,35−3,9%

32,83 w 2025 r., wobec 34,18 w 2022 r.

31323334352025202420232022
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2022–2025

Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+0,85+94,4%

1,75 w 2025 r., wobec 0,90 w 2021 r.

0,51,01,52,020252024202320222021
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Oficjalne kąpieliska

0

2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.

2,02,53,0202320222021
Oficjalne kąpieliska, 2021–2023

Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)

0,0 pkt proc.

100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.

100,0100,5101,0202320222021
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc) (%), 2021–2023

Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)

0,0 pkt proc.

0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.

0,00,51,0202320222021
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc) (%), 2021–2023

E. coli, mediana próbek z sezonu

+4 jtk/100 ml+77,8%

8 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.

05101520202320222021
E. coli, mediana próbek z sezonu (jtk/100 ml), 2021–2023

Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu

+2 jtk/100 ml+100,0%

5 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 2 jtk/100 ml w 2021 r.

2468202320222021
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu (jtk/100 ml), 2021–2023

Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)

−2,3 µg/m³−23,2%

7,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,9 µg/m³ w 2018 r.

68102024202320222021202020192018
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna) (µg/m³), 2018–2024

Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)

−0,4 µg/m³−8,5%

4,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,7 µg/m³ w 2018 r.

3,54,04,55,02024202320222021202020192018
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna) (µg/m³), 2018–2024

Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)

−6 µg/m³−5,3%

100 µg/m³ w 2024 r., wobec 105 µg/m³ w 2018 r.

90951001051102024202320222021202020192018
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych) (µg/m³), 2018–2024

Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)

0,0 pkt proc.

2,7% w 2018 r., wobec 2,7% w 2000 r.

2,602,652,702018201220062000
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport) (%), 2000–2018

Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)

−3,3 pkt proc.

59,8% w 2018 r., wobec 63,1% w 2000 r.

586062642018201220062000
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska) (%), 2000–2018

Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)

+0,9 pkt proc.

29,8% w 2018 r., wobec 28,9% w 2000 r.

28,529,029,530,02018201220062000
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane) (%), 2000–2018

Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)

+2,4 pkt proc.

5,0% w 2018 r., wobec 2,6% w 2000 r.

234562018201220062000
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce) (%), 2000–2018

Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)

0,0 pkt proc.

0,8% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.

0,51,01,52,02018201220062000
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska) (%), 2000–2018

Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)

0,0 pkt proc.

1,9% w 2018 r., wobec 1,9% w 2000 r.

1,52,02,53,02018201220062000
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny) (%), 2000–2018

Udział powierzchni zabudowanej

+0,2 pkt proc.

0,6% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.

0,30,40,50,620202010200019901975
Udział powierzchni zabudowanej (%), 1975–2020

Łóżka szpitalne w samorządzie

−152 łóżek−38,1%

247 łóżek w 2023 r., wobec 399 łóżek w 2001 r.

200300400202320192015201120072001
Łóżka szpitalne w samorządzie (łóżek), 2001–2023

Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców

−0,4 łóżek / 1000 mieszk.−5,7%

6,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.

6,26,46,66,820232021201920172015
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (łóżek / 1000 mieszk.), 2015–2023

Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców

−0,5 łóżek / 1000 mieszk.−14,0%

2,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.

2,02,53,03,520232021201920172015
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (łóżek / 1000 mieszk.), 2015–2023

Stacjonarne placówki szpitalne

0 placówek

2 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.

2,02,53,0202320192015201120072001
Stacjonarne placówki szpitalne (placówek), 2001–2023

Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie

−3 269 hospitalizacji−31,7%

7 037 hospitalizacji w 2023 r., wobec 10 306 hospitalizacji w 2001 r.

4 0006 0008 00010 00012 000202320192015201120072001
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (hospitalizacji), 2001–2023

Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego

−1,4 pkt proc.

74,0% w 2023 r., wobec 75,3% w 2001 r.

406080100202320192015201120072001
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (%), 2001–2023

Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego

−3,0 dni−39,4%

4,6 dni w 2023 r., wobec 7,6 dni w 2001 r.

2468202320192015201120072001
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (dni), 2001–2023

Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)

+22,5 pacjentów / łóżko+62,0%

58,7 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 36,2 pacjentów / łóżko w 2001 r.

30405060202320192015201120072001
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (pacjentów / łóżko), 2001–2023

Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)

+1,89 pkt proc.

3,31% w 2023 r., wobec 1,42% w 2001 r.

0246202320192015201120072001
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (%), 2001–2023

Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)

+4,1 ‰+31,3%

17,2 ‰ w 2025 r., wobec 13,1 ‰ w 1994 r.

1015202025202020152010200520001994
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (‰), 1994–2025

Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)

+2+16,7%

14 w 2025 r., wobec 12 w 2010 r.

11121314202520222019201620132010
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne), 2010–2025

Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)

−17−53,1%

15 w 2025 r., wobec 32 w 2010 r.

10203040202520222019201620132010
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja), 2010–2025

Placówki kształcenia zawodowego

−1−33,3%

2 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.

2,02,53,0202520222019201620132010
Placówki kształcenia zawodowego, 2010–2025

Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)

+3+75,0%

7 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.

4567202520222019201620132010
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.), 2010–2025

Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców

+0,8 / 1000 mieszk.+9,1%

9,5 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.

891011202520232021201920172015
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (/ 1000 mieszk.), 2015–2025

Liczba pożarów

−31−25,2%

92 w 2025 r., wobec 123 w 2015 r.

75100125150175202520232021201920172015
Liczba pożarów, 2015–2025

Pożary na 1000 mieszkańców

−0,4 / 1000 mieszk.−13,4%

2,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.

234202520232021201920172015
Pożary na 1000 mieszkańców (/ 1000 mieszk.), 2015–2025

Ludność: Rejon telszański na przestrzeni lat

38 00040 00042 00044 00046 000201520172019202120232025
Ludność, 2015–2025

Liczba ludności – Rejon telszański: 44 522 mieszk. w 2015 r. i 38 467 mieszk. w 2025 r.

RokLudność
202040 529
202140 210
202239 536
202339 141
202438 844
202538 467

Gdzie leży Rejon telszański?

Wszystkie starostwa: Rejon telszański

Wszystkie starostwa: Rejon telszański

Nasłonecznienie i temperatury: Rejon telszański

Roczna produkcja energii słonecznej
989kWh
dla 1 kWp nachylonego pod kątem 40°
Najcieplejszy miesiąc
18,0°C
lipiec
Najzimniejszy miesiąc
−3,4°C
styczeń
Miesiąc o najwyższej produkcji
136kWh
maj

0100200300−20°−10°0°10°20°30°stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru
Miesięczne nasłonecznienie (kWh/m²)Średnia temperatura (°C)

Rejon telszański: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?

Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon telszański. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.

Roczna produkcja
4 950kWh
Roczna oszczędność
680 €
Koszt instalacji
6 000 €
Czas zwrotu inwestycji
8,8lat

Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.

Założenia

  • Produkcja: 989 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
  • Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
  • Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
  • Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
  • Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
  • Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
Miesięczne nasłonecznienie (kWh/m²) · Średnia temperatura (°C)
MiesiącNasłonecznienieTemperatura
styczeń14−3,4
luty31−2,9
marzec740,6
kwiecień1206,4
maj16212,1
czerwiec17216,1
lipiec16618,0
sierpień13317,2
wrzesień9112,8
październik467,4
listopad163,1
grudzień9−0,6

Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon telszański

Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.

Najcieplejszy miesiąc
17,4°C
lipiec
Najzimniejszy miesiąc
−3,0°C
styczeń
Najbardziej deszczowy miesiąc
83mm
lipiec
Średnia temperatura (°C)−100102030Opady (mm)050100stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru
Średnia temperaturaZakres między minimum a maksimumOpady
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon telszański · Średnia: 1991–2020
MiesiącŚrednia temperatura (°C)Temperatura minimalna (°C)Temperatura maksymalna (°C)Opady (mm)
styczeń−3,0−5,2−1,046
luty−2,8−5,3−0,439
marzec0,5−2,83,840
kwiecień6,31,710,742
maj11,56,216,155
czerwiec14,910,019,174
lipiec17,412,721,683
sierpień16,712,121,076
wrzesień12,18,216,156
październik6,73,89,759
listopad2,20,44,047
grudzień−1,2−3,10,548
Rok6,83,210,1665

Analizy, w których występuje Rejon telszański

Najczęściej zadawane pytania

Rejon telszański: ile jest mieszkańców?

Rejon telszański liczy 38 467 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 15. miejsce spośród 60 samorządów.

Jaka jest powierzchnia: Rejon telszański?

Rejon telszański ma powierzchnię 1 439,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 27 mieszk. na km².

Rejon telszański: czy liczba ludności rośnie?

Rejon telszański: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 44 522 na 38 467 (−13,6%).

Gdzie leży Rejon telszański?

Rejon telszański – Okręg telszański. Szerokość geograficzna 55,883, długość geograficzna 22,383.

Rejon telszański: jaka jest wartość wskaźnika „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców”?

Rejon telszański: „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców” wynosi 27,0 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 9,1 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.

Rejon telszański: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (wartość szacunkowa)”?

Rejon telszański: „Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (wartość szacunkowa)” wynosi 17,4 °C (1991-2020); mediana krajowa: 18,4 °C. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.

Rejon telszański: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?

Rejon telszański: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 989 kWh rocznie.

Rejon telszański: które samorządy leżą w sąsiedztwie?

Rejon telszański: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd retowski (32 km), Samorząd rejonu płungiańskiego (33 km), Samorząd rejonu kielmskiego (38 km), Rejon możejski (41 km), Samorząd rejonu szyłelskiego (45 km).

Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.