

Samorząd miasta Wilna: ludność i statystyki
Samorząd miasta Wilna liczy 607 404 mieszk. (2025) na powierzchni 401,0 km², czyli 1 515 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność rośnie: +13,1% w latach 2015–2025.
- 607 404 mieszk.
- 401,0 km²
- 1 515 mieszk./km²
- 103 m

Najważniejsze informacje
Okręg wileński: pod względem liczby ludności Samorząd miasta Wilna zajmuje 1. miejsce spośród 8 samorządów.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 982 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Ludność”.
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Gęstość zaludnienia”.
- „Liczba pokoi w obiektach noclegowych”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 56 162.
- Gęstość zaludnienia jest 34,2 raza wyższa niż średnia krajowa.
Samorząd miasta Wilna w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd miasta Wilna
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 16,4% | 15,7% | 12,4% | miejsce 3 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 17,5% | 17,8% | 23,3% | miejsce 57 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 53,2% | 52,3% | 52,6% | miejsce 13 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 40,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 58 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 7,9 ‰ | 7,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 4 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 1 | – | 3 | miejsce 55 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 9 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,9 ha | 531,4 ha | 2 381 ha | miejsce 51 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 7 017 łóżek | 8 448 | 27 800 | miejsce 1 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 12,0 łóżek / 1000 mieszk. | 10,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 8 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 7,6 łóżek / 1000 mieszk. | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 6 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 27 placówek | 40 | 133 | miejsce 1 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 286 378 hospitalizacji | 308 462 | 899 576 | miejsce 1 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 71,1% | – | 65,9% | miejsce 15 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,7 dni | 4,7 dni | 5,6 dni | miejsce 38 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 55,7 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 9 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 1,79% | 1,95% | 4,01% | miejsce 46 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 9,4 ‰ | 10,5 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 57 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 9,4 ‰ | 10,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 57 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 170 | 206 | 736 | miejsce 1 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,8 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 171 | 277 | 1 084 | miejsce 1 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,8 na 10 000 mieszk. | 3,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 57 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 260 | – | 7 | miejsce 1 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 27 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 163 | 297 | 1 021 | miejsce 1 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 60 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 16 | 26 | 117 | miejsce 1 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 142 | 169 | 440 | miejsce 1 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 19 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 95 | 269 | 1 180 | miejsce 1 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 1,6 / 10 000 mieszk. | 3,1 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 60 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 23,7 / 100 km² | 2,8 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 5 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 2 037 | 2 677 | 6 584 | miejsce 1 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 33,5 / 10 000 mieszk. | 30,5 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 13 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 165% | 130% | 42% | miejsce 1 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 278 | 566 | 2 518 | miejsce 1 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,6 / 10 000 mieszk. | 6,5 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 57 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 33% | 36% | 41% | miejsce 44 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 73 | 367 | 1 960 | miejsce 6 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 1,2 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 57 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 7,3 / 1000 mieszk. | 8,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 55 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 1 227 | – | 87 | miejsce 1 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,0 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,8 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 54 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 8,5% | 18,0% | 18,4% | miejsce 56 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 39,8% | 28,8% | 12,3% | miejsce 1 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 3,2% | 7,0% | 17,0% | miejsce 55 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,7% | 3,3% | 4,2% | miejsce 35 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,5% | 1,7% | 3,0% | miejsce 46 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 1,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 52 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 54 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 2,4% | 0,9% | 1,2% | miejsce 17 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 3,1% | 1,2% | 1,8% | miejsce 20 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 3,3% | 1,4% | 2,1% | miejsce 20 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 2,6% | 0,9% | 1,1% | miejsce 15 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0043 g | 0,0044 g | 0,0075 g | miejsce 57 z 60 |
Samorząd miasta Wilna: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
837 mm w 2025 r., wobec 529 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 34 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 599 °C·d w 2025 r., wobec 4 311 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
159 dni w 2025 r., wobec 139 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
99 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
34 dni w 2025 r., wobec 62 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 mm w 2025 r., wobec 19 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 194 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
357 mm w 2025 r., wobec 114 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
105 mm w 2025 r., wobec 154 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72 mm w 2025 r., wobec 162 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 31% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
75 mm w 2025 r., wobec 34 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 7,2 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
53 dni w 2025 r., wobec 114 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
140 dni w 2025 r., wobec 137 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 002 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 087 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
440 kWh/m² w 2025 r., wobec 503 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 kWh/m² w 2025 r., wobec 69 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,6 °C w 2025 r., wobec 9,7 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,6 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,0 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
30 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,4 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
227 W/m² w 2025 r., wobec 253 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
96 w 2025 r., wobec 123 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
837 mm w 2025 r., wobec 829 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
4 523 w 2025 r., wobec 2 917 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
34 825 miejsc pracy w 2025 r., wobec 21 424 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
57,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 109,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 340 € w 2025 r., wobec 520 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
92,9% w 2025 r., wobec 92,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
33,6% w 2025 r., wobec 19,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
6,9% w 2025 r., wobec 8,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
8,5% w 2025 r., wobec 13,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
12,4% w 2025 r., wobec 14,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,2% w 2025 r., wobec 8,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
12,0% w 2025 r., wobec 12,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
4,8% w 2025 r., wobec 4,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,5% w 2025 r., wobec 2,7% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
16 907 w 2024 r., wobec 18 394 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
28,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 33,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
66,8% w 2024 r., wobec 62,4% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
50,5% w 2024 r., wobec 47,9% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
2 277 100 w 2024 r., wobec 840 324 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
3,8 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 1,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
67,8% w 2024 r., wobec 54,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
6,2% w 2024 r., wobec 4,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
8,0% w 2024 r., wobec 6,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
7,7% w 2024 r., wobec 5,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
5,3% w 2024 r., wobec 1,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
3,9% w 2023 r., wobec 4,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
2,1% w 2024 r., wobec 3,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
84,0% w 2023 r., wobec 71,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
10,6% w 2024 r., wobec 15,5% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
5,9% w 2022 r., wobec 9,4% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
0,2% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
625 w 2025 r., wobec 752 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,1 w 2025 r., wobec 11,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,8 w 2025 r., wobec 12,3 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
63 w 2025 r., wobec 110 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
2,2 w 2025 r., wobec 3,5 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
33,9% w 2025 r., wobec 46,9% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
37,3% w 2025 r., wobec 18,4% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
21,0% w 2025 r., wobec 26,8% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
3,3% w 2025 r., wobec 4,9% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
223 786 w 2025 r., wobec 198 997 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
374,9 w 2025 r., wobec 381,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
19,98 w 2025 r., wobec 19,94 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
68,46 w 2025 r., wobec 59,06 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,20 w 2025 r., wobec 32,53 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
11,48 w 2025 r., wobec 14,85 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
49,95 w 2025 r., wobec 58,03 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
4,51 w 2025 r., wobec 3,32 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
10 w 2023 r., wobec 9 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
89% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
11 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 17 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
5 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 5 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
9,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 12,0 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
8,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,7 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
105 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
40,5% w 2018 r., wobec 33,0% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
24,6% w 2018 r., wobec 33,7% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
31,1% w 2018 r., wobec 30,4% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
2,2% w 2018 r., wobec 1,3% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,0% w 2018 r., wobec 0,0% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,6% w 2018 r., wobec 1,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
9,3% w 2020 r., wobec 5,0% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
7 017 łóżek w 2023 r., wobec 10 466 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
12,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 16,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
7,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 11,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
27 placówek w 2023 r., wobec 39 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
286 378 hospitalizacji w 2023 r., wobec 267 080 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
71,1% w 2023 r., wobec 73,4% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,7 dni w 2023 r., wobec 8,5 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
55,7 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 31,4 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
1,79% w 2023 r., wobec 1,57% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
9,4 ‰ w 2025 r., wobec 10,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
260 w 2025 r., wobec 155 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
163 w 2025 r., wobec 131 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
16 w 2025 r., wobec 18 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
142 w 2025 r., wobec 62 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
7,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 5,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
1 227 w 2025 r., wobec 1 454 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd miasta Wilna na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd miasta Wilna: 536 947 mieszk. w 2015 r. i 607 404 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 550 357 |
| 2021 | 556 490 |
| 2022 | 563 012 |
| 2023 | 586 836 |
| 2024 | 602 408 |
| 2025 | 607 404 |
Gdzie leży Samorząd miasta Wilna?
Sąsiednie samorządy
- Rejon wileński15 km · 108 727
- Samorząd rejonu trockiego35 km · 34 863
- Samorząd elektreński38 km · 24 622
- Rejon solecznicki40 km · 29 822
- Samorząd rejonu szyrwinckiego43 km · 14 575
- Rejon koszedarski57 km · 28 554
- Samorząd rejonu malackiego60 km · 16 280
- Rejon orański70 km · 19 771
Okręg wileński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd miasta Wilna
Samorząd miasta Wilna: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd miasta Wilna. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 982 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −4,1 |
| luty | 34 | −3,5 |
| marzec | 75 | 0,8 |
| kwiecień | 118 | 7,1 |
| maj | 156 | 12,9 |
| czerwiec | 171 | 17,2 |
| lipiec | 162 | 18,8 |
| sierpień | 136 | 18,0 |
| wrzesień | 90 | 13,1 |
| październik | 46 | 7,3 |
| listopad | 17 | 2,7 |
| grudzień | 11 | −1,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd miasta Wilna
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,5 | −5,7 | −1,6 | 45 |
| luty | −2,9 | −5,5 | −0,6 | 40 |
| marzec | 0,9 | −2,3 | 4,2 | 42 |
| kwiecień | 7,6 | 2,9 | 12,0 | 45 |
| maj | 13,0 | 7,6 | 17,7 | 66 |
| czerwiec | 16,4 | 11,4 | 20,9 | 72 |
| lipiec | 18,6 | 13,7 | 23,1 | 87 |
| sierpień | 17,7 | 12,8 | 22,4 | 79 |
| wrzesień | 12,7 | 8,7 | 16,9 | 54 |
| październik | 7,0 | 4,2 | 10,1 | 57 |
| listopad | 2,3 | 0,4 | 4,0 | 44 |
| grudzień | −1,7 | −3,6 | 0,0 | 47 |
| Rok | 7,3 | 3,7 | 10,8 | 678 |
Analizy, w których występuje Samorząd miasta Wilna
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd miasta Wilna: ile jest mieszkańców?
Samorząd miasta Wilna liczy 607 404 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd miasta Wilna?
Samorząd miasta Wilna ma powierzchnię 401,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 1 515 mieszk. na km².
Samorząd miasta Wilna: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd miasta Wilna: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 536 947 na 607 404 (+13,1%).
Gdzie leży Samorząd miasta Wilna?
Samorząd miasta Wilna – Okręg wileński. Szerokość geograficzna 54,687, długość geograficzna 25,280.
Samorząd miasta Wilna: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba pokoi w obiektach noclegowych”?
Samorząd miasta Wilna: „Liczba pokoi w obiektach noclegowych” wynosi 7 960 szt. (2024); mediana krajowa: 170 szt. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd miasta Wilna: jaka jest wartość wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie”?
Samorząd miasta Wilna: „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie” wynosi 625 (2025); mediana krajowa: 26. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd miasta Wilna: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd miasta Wilna: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 982 kWh rocznie.
Samorząd miasta Wilna: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd miasta Wilna: najbliżsi sąsiedzi to Rejon wileński (15 km), Samorząd rejonu trockiego (35 km), Samorząd elektreński (38 km), Rejon solecznicki (40 km), Samorząd rejonu szyrwinckiego (43 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.