

Rejon możejski: ludność i statystyki
Rejon możejski liczy 51 584 mieszk. (2025) na powierzchni 1 220,2 km², czyli 42,3 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 10. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −7,8% w latach 2015–2025.
- 51 584 mieszk.
- 1 220,2 km²
- 42 mieszk./km²
- 74 m

Najważniejsze informacje
Okręg telszański: pod względem liczby ludności Rejon możejski zajmuje 1. miejsce spośród 4 samorządów.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”: Rejon możejski – 24,6%. Średnia: Okręg telszański – 17,6%, cały kraj – 11,5%.
Schrony na 10 000 mieszkańców: Rejon możejski – 66,5. Średnia: Okręg telszański – 35,1 / 10 000 mieszk., cały kraj – 22,8 / 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 995 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo””: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Schrony na 10 000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 170 896.
- Najbliższy samorząd to Rejon okmiański, 30,1 km stąd.
- Najbliższy większy samorząd to Szawle (111 971 mieszk.), 74 km stąd.
- Instalacja dachowa o mocy 4 kWp wytwarzałaby tu około 3 980 kWh rocznie – mniej więcej tyle, ile zużywa przeciętne gospodarstwo domowe.
Rejon możejski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon możejski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon możejski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,9% | 13,7% | 12,4% | miejsce 10 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 20,7% | 21,9% | 23,3% | miejsce 49 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,0% | 52,6% | 52,6% | miejsce 38 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 45,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 47 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,0 ‰ | 6,1 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 21 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon możejski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 42 | 118 | 725 | miejsce 7 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 3,4 100 km² | 2,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 7 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 38,7 ha | 58,5 ha | 2 381 ha | miejsce 17 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon możejski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 201 łóżek | 634 | 27 800 | miejsce 15 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,9 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 44 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,2 łóżek / 1000 mieszk. | 2,3 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 29 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 6 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 6 400 hospitalizacji | 17 802 | 899 576 | miejsce 13 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 65,9% | – | 65,9% | miejsce 24 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,7 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 37 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 51,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 15 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,94% | 3,55% | 4,01% | miejsce 39 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 12,1 ‰ | 13,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 51 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 11,7 ‰ | 13,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 54 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 21 | 736 | miejsce 16 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,7 na 10 000 mieszk. | 1,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 41 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon możejski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 22 | 54 | 1 180 | miejsce 13 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 37 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,8 / 100 km² | 1,2 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 21 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 343 | 456 | 6 584 | miejsce 3 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 66,5 / 10 000 mieszk. | 35,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 2 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 129% | 71% | 42% | miejsce 3 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 63 | 183 | 2 518 | miejsce 11 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 12,2 / 10 000 mieszk. | 14,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 23 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 37% | 46% | 41% | miejsce 38 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 76 | 193 | 1 960 | miejsce 5 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 14,7 / 10 000 mieszk. | 14,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 18 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 17,3 / 1000 mieszk. | 12,6 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 2 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 126 | – | 87 | miejsce 14 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,4 / 1000 mieszk. | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 41 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 49 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 22,8% | 16,8% | 18,4% | miejsce 14 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 13,9% | 10,6% | 12,3% | miejsce 24 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 13,6% | 22,6% | 17,0% | miejsce 41 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,9% | 4,9% | 4,2% | miejsce 32 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,6% | 2,1% | 3,0% | miejsce 44 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 1,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 47 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,3 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 50 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,8% | 1,1% | 1,2% | miejsce 23 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 2,3% | 1,4% | 1,8% | miejsce 25 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,5% | 1,5% | 2,1% | miejsce 25 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,8% | 1,1% | 1,1% | miejsce 21 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0135 g | 0,0130 g | 0,0075 g | miejsce 7 z 60 |
Rejon możejski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
729 mm w 2025 r., wobec 550 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10 dni w 2025 r., wobec 26 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 525 °C·d w 2025 r., wobec 4 273 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 42 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
153 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82 dni w 2025 r., wobec 118 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 51 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 10 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 mm w 2025 r., wobec 16 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
297 mm w 2025 r., wobec 141 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
136 mm w 2025 r., wobec 160 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
49 mm w 2025 r., wobec 130 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 24% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
58 mm w 2025 r., wobec 34 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
40 dni w 2025 r., wobec 102 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
143 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 003 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 084 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
440 kWh/m² w 2025 r., wobec 509 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 kWh/m² w 2025 r., wobec 56 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,4 °C w 2025 r., wobec 9,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,1 °C w 2025 r., wobec 3,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,4 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,7 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,3 m/s w 2025 r., wobec 6,4 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
229 W/m² w 2025 r., wobec 251 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
79 w 2025 r., wobec 111 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
729 mm w 2025 r., wobec 791 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
39,0 w 2025 r., wobec 11,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
3 368 miejsc pracy w 2025 r., wobec 2 455 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
65,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 30,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 500 € w 2025 r., wobec 530 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
86,0% w 2025 r., wobec 63,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
19,0% w 2025 r., wobec 10,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
17,6% w 2025 r., wobec 10,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,5% w 2025 r., wobec 9,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
8,4% w 2025 r., wobec 24,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
2,9% w 2025 r., wobec 3,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
24,6% w 2025 r., wobec 22,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,2% w 2025 r., wobec 4,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,2% w 2025 r., wobec 1,5% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
680 w 2024 r., wobec 700 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
13,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 13,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
47,0% w 2024 r., wobec 21,8% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
26,9% w 2024 r., wobec 15,0% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
44 718 w 2024 r., wobec 29 359 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,9 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,6 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
38,3% w 2024 r., wobec 41,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,6% w 2024 r., wobec 11,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
8,4% w 2024 r., wobec 5,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
3,8% w 2024 r., wobec 13,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,4% w 2023 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
2,2% w 2024 r., wobec 1,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
3,3% w 2024 r., wobec 7,8% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
83,5% w 2024 r., wobec 92,7% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
12,2% w 2024 r., wobec 3,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
0,3% w 2023 r., wobec 1,8% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
0,0% w 2024 r., wobec 1,6% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
54 w 2025 r., wobec 71 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,5 w 2025 r., wobec 8,4 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,7 w 2025 r., wobec 9,4 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
6 w 2025 r., wobec 24 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
2,3 w 2025 r., wobec 6,3 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
19,1% w 2025 r., wobec 25,9% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
42,3% w 2025 r., wobec 21,5% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
14,5% w 2025 r., wobec 26,7% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
3,2% w 2025 r., wobec 11,2% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
8 983 w 2025 r., wobec 8 825 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
173,4 w 2025 r., wobec 174,9 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
8,93 w 2025 r., wobec 11,32 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,20 w 2025 r., wobec 25,05 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
38,98 w 2025 r., wobec 35,11 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
20,52 w 2025 r., wobec 18,16 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,55 w 2025 r., wobec 36,93 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,77 w 2025 r., wobec 1,09 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,9 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,8 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
98 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
4,1% w 2018 r., wobec 4,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
65,2% w 2018 r., wobec 66,0% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
27,4% w 2018 r., wobec 26,8% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
2,2% w 2018 r., wobec 1,8% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,5% w 2018 r., wobec 0,4% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,6% w 2018 r., wobec 0,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,8% w 2020 r., wobec 0,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
201 łóżek w 2023 r., wobec 340 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
6 400 hospitalizacji w 2023 r., wobec 10 648 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
65,9% w 2023 r., wobec 72,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,7 dni w 2023 r., wobec 6,8 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
51,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 39,0 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,94% w 2023 r., wobec 1,27% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
12,1 ‰ w 2025 r., wobec 11,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
16 w 2025 r., wobec 14 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
16 w 2025 r., wobec 34 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
3 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
11 w 2025 r., wobec 10 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
17,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 20,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
126 w 2025 r., wobec 233 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon możejski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon możejski: 55 932 mieszk. w 2015 r. i 51 584 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 52 318 |
| 2021 | 52 120 |
| 2022 | 51 612 |
| 2023 | 51 855 |
| 2024 | 51 909 |
| 2025 | 51 584 |
Gdzie leży Rejon możejski?
Sąsiednie samorządy
- Rejon okmiański30 km · 18 923
- Rejon telszański41 km · 38 467
- Samorząd rejonu płungiańskiego45 km · 32 764
- Rejon szkudzki46 km · 15 005
- Samorząd retowski62 km · 7 048
- Samorząd rejonu szawelskiego62 km · 40 361
- Samorząd rejonu kretyngańskiego68 km · 37 425
- Szawle74 km · 111 971
Okręg telszański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon możejski
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon możejski
Rejon możejski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon możejski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 995 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 13 | −2,9 |
| luty | 30 | −2,5 |
| marzec | 72 | 0,9 |
| kwiecień | 122 | 6,6 |
| maj | 163 | 12,2 |
| czerwiec | 174 | 16,4 |
| lipiec | 166 | 18,3 |
| sierpień | 134 | 17,5 |
| wrzesień | 90 | 13,2 |
| październik | 46 | 7,7 |
| listopad | 16 | 3,5 |
| grudzień | 8 | −0,1 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon możejski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,3 | −4,5 | −0,4 | 47 |
| luty | −2,2 | −4,7 | 0,1 | 39 |
| marzec | 0,9 | −2,4 | 4,2 | 40 |
| kwiecień | 6,6 | 2,0 | 10,8 | 40 |
| maj | 11,7 | 6,5 | 16,2 | 53 |
| czerwiec | 15,2 | 10,4 | 19,3 | 72 |
| lipiec | 17,7 | 13,1 | 21,8 | 80 |
| sierpień | 17,1 | 12,6 | 21,3 | 77 |
| wrzesień | 12,5 | 8,8 | 16,4 | 57 |
| październik | 7,2 | 4,4 | 10,1 | 61 |
| listopad | 2,9 | 1,0 | 4,6 | 48 |
| grudzień | −0,5 | −2,3 | 1,1 | 49 |
| Rok | 7,2 | 3,7 | 10,5 | 663 |
Analizy, w których występuje Rejon możejski
Najczęściej zadawane pytania
Rejon możejski: ile jest mieszkańców?
Rejon możejski liczy 51 584 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 10. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon możejski?
Rejon możejski ma powierzchnię 1 220,2 km², a gęstość zaludnienia wynosi 42 mieszk. na km².
Rejon możejski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon możejski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 55 932 na 51 584 (−7,8%).
Gdzie leży Rejon możejski?
Rejon możejski – Okręg telszański. Szerokość geograficzna 56,250, długość geograficzna 22,267.
Rejon możejski: jaka jest wartość wskaźnika „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo””?
Rejon możejski: „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”” wynosi 24,6% (2025); mediana krajowa: 9,0%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon możejski: jaka jest wartość wskaźnika „Schrony na 10 000 mieszkańców”?
Rejon możejski: „Schrony na 10 000 mieszkańców” wynosi 66,5 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 18,3 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon możejski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon możejski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 995 kWh rocznie.
Rejon możejski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon możejski: najbliżsi sąsiedzi to Rejon okmiański (30 km), Rejon telszański (41 km), Samorząd rejonu płungiańskiego (45 km), Rejon szkudzki (46 km), Samorząd retowski (62 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Skuodas101, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.