

Samorząd rejonu jurborckiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu jurborckiego liczy 25 132 mieszk. (2025) na powierzchni 1 507,0 km², czyli 16,7 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 32. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −11,6% w latach 2015–2025.
- 25 132 mieszk.
- 1 507,0 km²
- 17 mieszk./km²
- 58 m

Najważniejsze informacje
Okręg tauroski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu jurborckiego zajmuje 2. miejsce spośród 4 samorządów.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna): Samorząd rejonu jurborckiego – 4,5. Średnia: Okręg tauroski – 8,7, cały kraj – 9,9.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 008 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- „Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- „Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 96% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 211 064.
- Gęstość zaludnienia jest 2,7 raza niższa niż średnia krajowa.
- Najbliższy samorząd to Rejon rosieński, 25,2 km stąd.
- Najbliższy większy samorząd to Rejon kowieński (109 621 mieszk.), 62 km stąd.
Samorząd rejonu jurborckiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu jurborckiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,8% | 12,7% | 12,4% | miejsce 51 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 23,4% | 22,5% | 23,3% | miejsce 27 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 49,8% | 51,8% | 52,6% | miejsce 55 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 47,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 31 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,3 ‰ | 6,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 36 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 40 | 172 | 725 | miejsce 8 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 2,6 100 km² | 3,9 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 9 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 38,7 ha | 86,7 ha | 2 381 ha | miejsce 17 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 160 łóżek | 479 | 27 800 | miejsce 22 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 6,5 łóżek / 1000 mieszk. | 5,3 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 14 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 13 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 5 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 3 335 hospitalizacji | 12 608 | 899 576 | miejsce 25 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 59,6% | – | 65,9% | miejsce 31 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,4 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 26 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 40,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 28 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 4,55% | 3,69% | 4,01% | miejsce 16 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 16,4 ‰ | 15,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 26 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,4 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 24 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 12 | 32 | 736 | miejsce 11 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,8 na 10 000 mieszk. | 3,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 5 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 17 | 61 | 1 084 | miejsce 19 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 6,8 na 10 000 mieszk. | 6,8 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 9 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 3 | – | 7 | miejsce 49 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 54 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 13 | 36 | 1 021 | miejsce 26 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 9 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 3 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 1 | 7 | 440 | miejsce 53 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 56 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 21 | 61 | 1 180 | miejsce 17 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,4 / 10 000 mieszk. | 6,8 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 12 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 29 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 56 | 117 | 6 584 | miejsce 25 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 22,3 / 10 000 mieszk. | 13,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 23 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 49% | 38% | 42% | miejsce 23 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 20 | 74 | 2 518 | miejsce 41 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,0 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 41 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 40% | 45% | 41% | miejsce 34 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 37 | 88 | 1 960 | miejsce 18 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 14,7 / 10 000 mieszk. | 9,8 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 19 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 9,0 / 1000 mieszk. | 10,8 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 47 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 53 | – | 87 | miejsce 47 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,1 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 47 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,8 / 1000 mieszk. rocznie | 3,3 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 42 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 20,4% | 18,2% | 18,4% | miejsce 21 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 6,8% | 8,9% | 12,3% | miejsce 54 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 24,6% | 21,5% | 17,0% | miejsce 9 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 5,4% | 6,0% | 4,2% | miejsce 14 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,0% | 3,4% | 3,0% | miejsce 39 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,1 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 36 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 18 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,8% | 4,5% | 1,2% | miejsce 22 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 2,5% | 5,4% | 1,8% | miejsce 22 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,8% | 5,7% | 2,1% | miejsce 22 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 2,0% | 4,2% | 1,1% | miejsce 18 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0088 g | 0,0101 g | 0,0075 g | miejsce 25 z 60 |
Samorząd rejonu jurborckiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
728 mm w 2025 r., wobec 527 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11 dni w 2025 r., wobec 28 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 443 °C·d w 2025 r., wobec 4 161 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
154 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
88 dni w 2025 r., wobec 127 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 50 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
29 mm w 2025 r., wobec 25 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
302 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
102 mm w 2025 r., wobec 154 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 mm w 2025 r., wobec 137 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 mm w 2025 r., wobec 34 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 7,6 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
42 dni w 2025 r., wobec 100 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
150 dni w 2025 r., wobec 145 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 029 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 103 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
445 kWh/m² w 2025 r., wobec 504 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 kWh/m² w 2025 r., wobec 67 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,2 °C w 2025 r., wobec 10,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,4 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,4 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
231 W/m² w 2025 r., wobec 255 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
85 w 2025 r., wobec 108 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
728 mm w 2025 r., wobec 790 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
11,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
846 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 021 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
33,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 78,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 400 € w 2025 r., wobec 547 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
79,8% w 2025 r., wobec 54,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
28,6% w 2025 r., wobec 9,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
13,0% w 2025 r., wobec 6,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,5% w 2025 r., wobec 6,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,6% w 2025 r., wobec 40,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,0% w 2025 r., wobec 3,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
10,9% w 2025 r., wobec 17,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,6% w 2025 r., wobec 1,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,9% w 2025 r., wobec 3,0% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
222 w 2024 r., wobec 201 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
8,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 7,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
2,8% w 2024 r., wobec 18,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
1,6% w 2024 r., wobec 17,4% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
3 524 w 2024 r., wobec 6 663 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,1 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,3 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
21,6% w 2024 r., wobec 27,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
8,7% w 2024 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
2,5% w 2024 r., wobec 6,6% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,4% w 2024 r., wobec 0,3% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
1,7% w 2024 r., wobec 0,1% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
49,8% w 2023 r., wobec 42,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
49,4% w 2024 r., wobec 57,1% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
10 w 2025 r., wobec 21 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
4,5 w 2025 r., wobec 5,8 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
5,4 w 2025 r., wobec 6,7 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
5 w 2025 r., wobec 8 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
4,0 w 2025 r., wobec 6,6 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
25,0% w 2025 r., wobec 19,6% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
30,4% w 2025 r., wobec 23,9% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
10,7% w 2025 r., wobec 23,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
5,4% w 2025 r., wobec 10,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 911 w 2025 r., wobec 3 868 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
167,3 w 2025 r., wobec 175,0 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
12,46 w 2025 r., wobec 12,80 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,45 w 2025 r., wobec 22,47 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
48,64 w 2025 r., wobec 47,45 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
26,71 w 2025 r., wobec 21,90 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,49 w 2025 r., wobec 32,14 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,00 w 2025 r., wobec 1,16 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,1 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,9 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,1 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,6 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,0% w 2018 r., wobec 2,1% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
57,8% w 2018 r., wobec 59,4% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
33,9% w 2018 r., wobec 33,1% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,2% w 2018 r., wobec 4,3% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,1% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,0% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
160 łóżek w 2023 r., wobec 234 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
6,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
3 335 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 338 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
59,6% w 2023 r., wobec 76,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,4 dni w 2023 r., wobec 8,4 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
40,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 33,3 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
4,55% w 2023 r., wobec 1,50% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
16,4 ‰ w 2025 r., wobec 16,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
3 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
13 w 2025 r., wobec 19 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
9,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
53 w 2025 r., wobec 109 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu jurborckiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu jurborckiego: 28 429 mieszk. w 2015 r. i 25 132 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 25 647 |
| 2021 | 25 174 |
| 2022 | 24 668 |
| 2023 | 24 804 |
| 2024 | 25 421 |
| 2025 | 25 132 |
Gdzie leży Samorząd rejonu jurborckiego?
Sąsiednie samorządy
- Rejon rosieński25 km · 29 454
- Samorząd rejonu szackiego32 km · 25 215
- Samorząd rejonu tauroskiego41 km · 37 300
- Samorząd rejonu kielmskiego52 km · 24 056
- Samorząd rejonu szyłelskiego57 km · 20 530
- Samorząd kozłoworudzki60 km · 10 830
- Samorząd pojeski60 km · 6 989
- Rejon kowieński62 km · 109 621
Okręg tauroski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu jurborckiego
- Jurbarko miesto seniūnija10 186 mieszk.
- Jurbarkų seniūnija2 581 mieszk.
- Eržvilko seniūnija1 923 mieszk.
- Seredžiaus seniūnija1 906 mieszk.
- Skirsnemunės seniūnija1 653 mieszk.
- Šimkaičių seniūnija1 561 mieszk.
- Veliuonos seniūnija1 220 mieszk.
- Smalininkų seniūnija1 052 mieszk.
- Raudonės seniūnija1 027 mieszk.
- Girdžių seniūnija927 mieszk.
- Viešvilės seniūnija815 mieszk.
- Juodaičių seniūnija322 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu jurborckiego
Samorząd rejonu jurborckiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu jurborckiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 008 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −3,0 |
| luty | 32 | −2,5 |
| marzec | 74 | 1,4 |
| kwiecień | 122 | 7,4 |
| maj | 164 | 13,1 |
| czerwiec | 176 | 17,1 |
| lipiec | 167 | 18,9 |
| sierpień | 136 | 18,1 |
| wrzesień | 93 | 13,7 |
| październik | 48 | 8,1 |
| listopad | 17 | 3,6 |
| grudzień | 10 | −0,1 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu jurborckiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,6 | −4,9 | −0,6 | 49 |
| luty | −2,1 | −4,7 | 0,3 | 41 |
| marzec | 1,4 | −2,1 | 4,9 | 41 |
| kwiecień | 7,5 | 2,7 | 12,1 | 41 |
| maj | 12,8 | 7,3 | 17,6 | 53 |
| czerwiec | 16,1 | 10,9 | 20,6 | 72 |
| lipiec | 18,4 | 13,5 | 22,9 | 87 |
| sierpień | 17,7 | 12,8 | 22,5 | 76 |
| wrzesień | 13,0 | 8,9 | 17,3 | 54 |
| październik | 7,5 | 4,4 | 10,7 | 58 |
| listopad | 2,8 | 0,8 | 4,7 | 49 |
| grudzień | −0,8 | −2,8 | 0,9 | 48 |
| Rok | 7,6 | 3,9 | 11,2 | 669 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu jurborckiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu jurborckiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu jurborckiego liczy 25 132 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 32. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu jurborckiego?
Samorząd rejonu jurborckiego ma powierzchnię 1 507,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszk. na km².
Samorząd rejonu jurborckiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu jurborckiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 28 429 na 25 132 (−11,6%).
Gdzie leży Samorząd rejonu jurborckiego?
Samorząd rejonu jurborckiego – Okręg tauroski. Szerokość geograficzna 55,200, długość geograficzna 22,917.
Samorząd rejonu jurborckiego: jaka jest wartość wskaźnika „Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach”?
Samorząd rejonu jurborckiego: „Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach” wynosi 2,8% (2024); mediana krajowa: 39,5%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 55. miejsce spośród 55 samorządów.
Samorząd rejonu jurborckiego: jaka jest wartość wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”?
Samorząd rejonu jurborckiego: „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)” wynosi 4,5 (2021-2025); mediana krajowa: 8,8. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu jurborckiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu jurborckiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 008 kWh rocznie.
Samorząd rejonu jurborckiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu jurborckiego: najbliżsi sąsiedzi to Rejon rosieński (25 km), Samorząd rejonu szackiego (32 km), Samorząd rejonu tauroskiego (41 km), Samorząd rejonu kielmskiego (52 km), Samorząd rejonu szyłelskiego (57 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.