

Samorząd rejonu kretyngańskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu kretyngańskiego liczy 37 425 mieszk. (2025) na powierzchni 989,0 km², czyli 37,8 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 17. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −6,3% w latach 2015–2025.
- 37 425 mieszk.
- 989,0 km²
- 38 mieszk./km²
- 50 m

Najważniejsze informacje
Okręg kłajpedzki: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu kretyngańskiego zajmuje 4. miejsce spośród 7 samorządów.
Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców: Samorząd rejonu kretyngańskiego – 11%. Średnia: Okręg kłajpedzki – 24%, cały kraj – 39%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 1 019 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kłajpedzki: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg kłajpedzki: numer 1 pod względem wskaźnika „Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych”: wartość niższa niż w 97% samorządów.
- „Liczba obiektów dziedzictwa sakralnego”: wartość wyższa niż w 97% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 138 515.
- Najbliższy samorząd to Połąga, 20,1 km stąd.
Samorząd rejonu kretyngańskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu kretyngańskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 14,8% | 15,1% | 12,4% | miejsce 6 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,0% | 20,3% | 23,3% | miejsce 48 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,8% | 52,0% | 52,6% | miejsce 22 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 45,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 47 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,4 ‰ | 6,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 14 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 63 | 143 | 725 | miejsce 4 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 6,4 100 km² | 2,8 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 3 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 7,1 ha | 399,1 ha | 2 381 ha | miejsce 32 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 195 łóżek | 3 603 | 27 800 | miejsce 16 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,2 łóżek / 1000 mieszk. | 11,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 28 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,4 łóżek / 1000 mieszk. | 6,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 23 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 3 placówek | 15 | 133 | miejsce 6 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 4 078 hospitalizacji | 111 730 | 899 576 | miejsce 19 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 70,6% | – | 65,9% | miejsce 16 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,8 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 35 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 54,1 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 10 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,96% | 2,02% | 4,01% | miejsce 38 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,7 ‰ | 12,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 40 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 13,1 ‰ | 12,1 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 46 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 40 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,1 na 10 000 mieszk. | 2,2 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 51 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 11 | 61 | 1 084 | miejsce 37 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,9 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 54 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 8 | – | 7 | miejsce 24 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 46 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 15 | 119 | 1 021 | miejsce 18 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 40 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 13 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 37 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 52 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 16 | 122 | 1 180 | miejsce 25 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,3 / 10 000 mieszk. | 3,5 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,6 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 23 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 33 | 304 | 6 584 | miejsce 42 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,8 / 10 000 mieszk. | 8,8 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 54 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 19% | 28% | 42% | miejsce 56 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 38 | 246 | 2 518 | miejsce 20 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 10,2 / 10 000 mieszk. | 7,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 31 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 11% | 24% | 41% | miejsce 59 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 53 | 272 | 1 960 | miejsce 11 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 14,2 / 10 000 mieszk. | 7,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 8,8 / 1000 mieszk. | 9,6 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 49 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 84 | – | 87 | miejsce 31 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,2 / 1000 mieszk. | 1,9 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 46 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 36 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 12,1% | 12,1% | 18,4% | miejsce 47 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 8,2% | 19,4% | 12,3% | miejsce 47 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 28,8% | 13,6% | 17,0% | miejsce 3 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 5,7% | 5,3% | 4,2% | miejsce 11 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,0% | 3,4% | 3,0% | miejsce 39 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,6 / 100 tys. mieszk. rocznie | 1,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 39 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 29 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,2% | 5,6% | 1,2% | miejsce 30 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,5% | 6,9% | 1,8% | miejsce 33 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,6% | 7,5% | 2,1% | miejsce 34 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,0% | 5,1% | 1,1% | miejsce 33 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0142 g | 0,0141 g | 0,0075 g | miejsce 4 z 60 |
Samorząd rejonu kretyngańskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
722 mm w 2025 r., wobec 572 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 441 °C·d w 2025 r., wobec 4 097 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
68% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
146 dni w 2025 r., wobec 128 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
73 dni w 2025 r., wobec 106 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 44 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 10 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 mm w 2025 r., wobec 21 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 195 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
273 mm w 2025 r., wobec 142 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
147 mm w 2025 r., wobec 177 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
45 mm w 2025 r., wobec 128 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6% w 2025 r., wobec 22% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
50 mm w 2025 r., wobec 35 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 7,5 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 dni w 2025 r., wobec 85 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
143 dni w 2025 r., wobec 140 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 028 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 103 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
452 kWh/m² w 2025 r., wobec 513 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 kWh/m² w 2025 r., wobec 58 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,5 °C w 2025 r., wobec 10,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,4 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,8 m/s w 2025 r., wobec 3,9 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 dni w 2025 r., wobec 38 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,4 m/s w 2025 r., wobec 6,6 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
252 W/m² w 2025 r., wobec 291 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
73 w 2025 r., wobec 105 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
722 mm w 2025 r., wobec 802 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
45,0 w 2025 r., wobec 12,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 470 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 412 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
39,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 36,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
77,3% w 2025 r., wobec 78,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
25,8% w 2025 r., wobec 15,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
11,9% w 2025 r., wobec 8,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
8,9% w 2025 r., wobec 12,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
7,3% w 2025 r., wobec 18,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
11,8% w 2025 r., wobec 9,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
5,0% w 2025 r., wobec 11,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
4,1% w 2025 r., wobec 4,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,0% w 2025 r., wobec 3,3% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
1 118 w 2024 r., wobec 837 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
29,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 22,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
64,7% w 2024 r., wobec 35,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
49,3% w 2024 r., wobec 25,0% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
89 547 w 2024 r., wobec 57 396 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
2,4 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 1,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,4% w 2024 r., wobec 0,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
1,0% w 2023 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,1% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,6% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
11,2% w 2023 r., wobec 6,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
82,3% w 2024 r., wobec 84,0% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
0,2% w 2024 r., wobec 7,8% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
4,9% w 2024 r., wobec 5,7% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
1,5% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
32 w 2025 r., wobec 42 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,3 w 2025 r., wobec 9,7 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,8 w 2025 r., wobec 12,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
17 w 2025 r., wobec 10 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
9,1 w 2025 r., wobec 7,7 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
20,1% w 2025 r., wobec 19,8% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
37,4% w 2025 r., wobec 18,4% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
16,1% w 2025 r., wobec 20,8% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
6,9% w 2025 r., wobec 6,6% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
5 876 w 2025 r., wobec 5 302 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
155,4 w 2025 r., wobec 162,9 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
9,21 w 2025 r., wobec 10,69 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,18 w 2025 r., wobec 20,26 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
30,31 w 2025 r., wobec 29,71 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,94 w 2025 r., wobec 16,61 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
26,28 w 2025 r., wobec 25,83 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,23 w 2025 r., wobec 0,65 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,0 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,6 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
99 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
4,2% w 2018 r., wobec 4,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
59,5% w 2018 r., wobec 60,8% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
32,0% w 2018 r., wobec 32,1% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,7% w 2018 r., wobec 2,2% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,3% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,3% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,8% w 2020 r., wobec 0,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
195 łóżek w 2023 r., wobec 203 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
3 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
4 078 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 419 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
70,6% w 2023 r., wobec 71,7% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,8 dni w 2023 r., wobec 6,7 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
54,1 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 38,9 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,96% w 2023 r., wobec 1,75% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,7 ‰ w 2025 r., wobec 14,1 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
8 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
15 w 2025 r., wobec 19 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
8,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
84 w 2025 r., wobec 102 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu kretyngańskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu kretyngańskiego: 39 939 mieszk. w 2015 r. i 37 425 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 37 672 |
| 2021 | 37 639 |
| 2022 | 37 404 |
| 2023 | 37 554 |
| 2024 | 37 442 |
| 2025 | 37 425 |
Gdzie leży Samorząd rejonu kretyngańskiego?
Sąsiednie samorządy
- Połąga20 km · 18 551
- Samorząd rejonu kłajpedzkiego20 km · 69 256
- Samorząd miejski Kłajpeda25 km · 160 885
- Samorząd rejonu płungiańskiego29 km · 32 764
- Samorząd retowski40 km · 7 048
- Samorząd neryński40 km · 4 451
- Rejon szkudzki43 km · 15 005
- Rejon szyłokarczemski60 km · 38 181
Okręg kłajpedzki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu kretyngańskiego
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu kretyngańskiego
Samorząd rejonu kretyngańskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu kretyngańskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 019 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −1,9 |
| luty | 30 | −1,7 |
| marzec | 75 | 1,5 |
| kwiecień | 125 | 6,9 |
| maj | 171 | 12,4 |
| czerwiec | 180 | 16,6 |
| lipiec | 169 | 18,6 |
| sierpień | 133 | 17,9 |
| wrzesień | 91 | 13,8 |
| październik | 45 | 8,6 |
| listopad | 16 | 4,3 |
| grudzień | 9 | 0,8 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu kretyngańskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −1,9 | −4,1 | 0,1 | 57 |
| luty | −1,8 | −4,2 | 0,5 | 47 |
| marzec | 1,1 | −2,0 | 4,3 | 43 |
| kwiecień | 6,7 | 2,3 | 10,9 | 41 |
| maj | 11,8 | 6,7 | 16,2 | 51 |
| czerwiec | 15,3 | 10,6 | 19,3 | 68 |
| lipiec | 17,9 | 13,4 | 21,8 | 84 |
| sierpień | 17,3 | 13,0 | 21,4 | 84 |
| wrzesień | 12,9 | 9,2 | 16,6 | 65 |
| październik | 7,6 | 4,9 | 10,5 | 72 |
| listopad | 3,3 | 1,4 | 5,1 | 57 |
| grudzień | 0,0 | −1,9 | 1,7 | 59 |
| Rok | 7,5 | 4,1 | 10,7 | 728 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu kretyngańskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu kretyngańskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu kretyngańskiego liczy 37 425 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 17. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu kretyngańskiego?
Samorząd rejonu kretyngańskiego ma powierzchnię 989,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 38 mieszk. na km².
Samorząd rejonu kretyngańskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu kretyngańskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 39 939 na 37 425 (−6,3%).
Gdzie leży Samorząd rejonu kretyngańskiego?
Samorząd rejonu kretyngańskiego – Okręg kłajpedzki. Szerokość geograficzna 55,883, długość geograficzna 21,383.
Samorząd rejonu kretyngańskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców”?
Samorząd rejonu kretyngańskiego: „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców” wynosi 11% (2026); mediana krajowa: 41%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu kretyngańskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych”?
Samorząd rejonu kretyngańskiego: „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych” wynosi 1,4% (2024); mediana krajowa: 13,6%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 47. miejsce spośród 49 samorządów.
Samorząd rejonu kretyngańskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu kretyngańskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 1 019 kWh rocznie.
Samorząd rejonu kretyngańskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu kretyngańskiego: najbliżsi sąsiedzi to Połąga (20 km), Samorząd rejonu kłajpedzkiego (20 km), Samorząd miejski Kłajpeda (25 km), Samorząd rejonu płungiańskiego (29 km), Samorząd retowski (40 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Skuodas101, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.