Okręg



Okręg telszański: samorządy w liczbach
Okręg telszański: liczba samorządów – 4, ludność – 129 863 mieszk., powierzchnia – 4 350 km², gęstość zaludnienia – 30 mieszk. na km². Ludność: −10,6% w latach 2015–2025.
- 129 863 mieszk.
- 4 samorządy
- 4 350 km²
- 30 mieszk./km²

Mapa i rekordy: Okręg telszański
Okręg telszański: wszystkie samorządy
Kliknij nagłówek kolumny, aby posortować tabelę.
| Samorząd | Ludność | Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat | Gęstość zaludnienia | Powierzchnia | Udział ludności poniżej 15. roku życia | Udział ludności w wieku 65 lat i więcej |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rejon możejski | 51 584 | −7,8% | 42,3 mieszk./km² | 1 220 km² | 13,9% | 20,7% |
| Rejon telszański | 38 467 | −13,6% | 26,7 mieszk./km² | 1 439 km² | 13,2% | 23,7% |
| Samorząd rejonu płungiańskiego | 32 764 | −10,4% | 29,7 mieszk./km² | 1 105 km² | 13,8% | 21,5% |
| Samorząd retowski | 7 048 | −13,9% | 12,0 mieszk./km² | 586,0 km² | 13,8% | 22,2% |
Okręg telszański na tle danych krajowych
Średnie ważone liczbą ludności dla wskaźników; sumy dla liczebności.
| Wskaźnik | Okręg telszański | Litwa |
|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia | 13,7% | 14,1% |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej | 21,9% | 20,9% |
| Udział kobiet | 52,6% | 52,5% |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) | 6,1 ‰ | 6,6 ‰ |
| Liczba obiektów noclegowych | 94 szt. | 3 035 szt. |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców | 0,7 szt. | 1,1 szt. |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych | 919 szt. | 35 020 szt. |
| Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie | 140 | 2 802 |
| Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) | 9,6 | 9,9 |
| Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) | 11,9 | 11,3 |
| Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat | 22 | 689 |
| Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie | 3,3 | 4,8 |
| Udział wypadków z udziałem pieszego | 19,6% | 24,8% |
| Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej | 33,9% | 32,2% |
| Udział wypadków w ciemności | 16,5% | 18,2% |
| Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu | 5,2% | 5,6% |
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności | 54 | 1 180 |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców | 4,2 / 10 000 mieszk. | 4,1 / 10 000 mieszk. |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² | 1,2 / 100 km² | 1,7 / 100 km² |
| Liczba schronów | 456 | 6 584 |
| Schrony na 10 000 mieszkańców | 35,1 / 10 000 mieszk. | 22,8 / 10 000 mieszk. |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców | 71% | 71% |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej | 183 | 2 518 |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców | 14,1 / 10 000 mieszk. | 8,7 / 10 000 mieszk. |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców | 46% | 39% |
| Liczba punktów ewakuacyjnych | 193 | 1 960 |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców | 14,9 / 10 000 mieszk. | 6,8 / 10 000 mieszk. |
| Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 7,2 °C | 7,4 °C |
| Średnia temperatura powietrza w styczniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | −2,6 °C | −3,0 °C |
| Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 17,6 °C | 18,3 °C |
| Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 687 mm | 669 mm |
| Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 23 dni | 24 dni |
| Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 3 964 °C·d | 3 894 °C·d |
| Zmiana średniej rocznej temperatury: 1991–2020 w porównaniu z 1951–1980 (wartość szacunkowa) | 1,2 °C | 1,3 °C |
| Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 69% | 70% |
| Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 26 dni | 26 dni |
| Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 162 dni | 169 dni |
| Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 81% | 80% |
| Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 110 dni | 110 dni |
| Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 45 dni | 48 dni |
| Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 15 dni | 13 dni |
| Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 26 mm | 27 mm |
| Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 204 dni | 206 dni |
| Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 235 mm | 233 mm |
| Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 143 mm | 133 mm |
| Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 108 mm | 112 mm |
| Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 16% | 17% |
| Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 2,4 dni | 2,0 dni |
| Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 51 mm | 54 mm |
| Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 7,4 °C | 7,8 °C |
| Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 72 dni | 73 dni |
| Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 147 dni | 152 dni |
| Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 1 024 kWh/m² | 1 027 kWh/m² |
| Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 459 kWh/m² | 458 kWh/m² |
| Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 58 kWh/m² | 62 kWh/m² |
| Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 10,4 °C | 10,8 °C |
| Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 3,7 °C | 3,9 °C |
| Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 6,8 °C | 6,9 °C |
| Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 3,8 m/s | 3,7 m/s |
| Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 45 dni | 36 dni |
| Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 6,4 m/s | 6,3 m/s |
| Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 254 W/m² | 239 W/m² |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców | 17,4 miejsc / 1000 mieszk. | 29,8 miejsc / 1000 mieszk. |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania | 24,3 miejsc / obiekt | 28,1 miejsc / obiekt |
| Łóżka szpitalne w samorządzie | 634 łóżek | 27 800 łóżek |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 9,8 łóżek / 1000 mieszk. |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców | 2,3 łóżek / 1000 mieszk. | 5,5 łóżek / 1000 mieszk. |
| Stacjonarne placówki szpitalne | 6 placówek | 133 placówek |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie | 17 802 hospitalizacji | 899 576 hospitalizacji |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego | 4,8 dni | 5,0 dni |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) | 3,55% | 2,63% |
| Zarejestrowane osoby prawne | 5 716 | 186 598 |
| Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców | 43,7 ‰ | 64,8 ‰ |
| Zarejestrowane spółki (bez przedsiębiorstw indywidualnych) | 3 865 | 140 267 |
| Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców | 29,5 ‰ | 48,8 ‰ |
| Spółki zarejestrowane w ciągu roku na 1000 mieszkańców | 3,0 ‰ | 4,7 ‰ |
| Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat | 36,8% | 41,4% |
| Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców | 6,4 ‰ | 8,2 ‰ |
| Liczba obiektów dziedzictwa kulturowego | 400 | 8 847 |
| Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców | 30,8 10 000 mieszk. | 30,6 10 000 mieszk. |
| Obiekty dziedzictwa kulturowego na 100 km² | 9,2 100 km² | 13,3 100 km² |
| Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego | 60 | 860 |
| Liczba obiektów dziedzictwa sakralnego | 78 | 530 |
| Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku) | 7 722 miejsc pracy | 164 708 miejsc pracy |
| Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku) | 59,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. | 57,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. |
| Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko | 81,3% | 86,4% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji” | 20,8% | 25,0% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne” | 18,8% | 13,3% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing” | 6,8% | 8,7% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność” | 7,3% | 11,8% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka” | 5,5% | 6,0% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo” | 17,6% | 11,5% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia” | 2,6% | 3,4% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja” | 2,5% | 2,6% |
| Oficjalne kąpieliska | 7 | 121 |
| Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc) | 100% | 89% |
| Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc) | 0% | 4% |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) | 13,3 ‰ | 12,9 ‰ |
| Liczba stacji paliw (OpenStreetMap) | 38 | 773 |
| Liczba stacji paliw na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 2,9 10 000 mieszk. | 2,7 10 000 mieszk. |
| Liczba bankomatów (OpenStreetMap) | 24 | 708 |
| Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 1,8 10 000 mieszk. | 2,4 10 000 mieszk. |
| Liczba chrześcijańskich miejsc kultu (OpenStreetMap) | 72 | 1 155 |
| Liczba chrześcijańskich miejsc kultu na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 5,5 10 000 mieszk. | 4,0 10 000 mieszk. |
| Liczba placów zabaw dla dzieci (OpenStreetMap) | 54 | 2 126 |
| Liczba placów zabaw dla dzieci na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 4,2 10 000 mieszk. | 7,4 10 000 mieszk. |
| Liczba parków (OpenStreetMap) | 33 | 795 |
| Liczba parków na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 2,5 10 000 mieszk. | 2,8 10 000 mieszk. |
| Liczba grodzisk (OpenStreetMap) | 33 | 611 |
| Liczba grodzisk na 100 km² (OpenStreetMap) | 0,8 100 km² | 0,9 100 km² |
| Liczba boisk sportowych (OpenStreetMap) | 218 | 5 174 |
| Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 16,8 10 000 mieszk. | 17,9 10 000 mieszk. |
| Liczba boisk do piłki nożnej na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 3,2 10 000 mieszk. | 3,0 10 000 mieszk. |
| Liczba muzeów (OpenStreetMap) | 23 | 474 |
| Liczba muzeów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 17,7 100 000 mieszk. | 16,4 100 000 mieszk. |
| Liczba kin i teatrów (OpenStreetMap) | 2 | 93 |
| Liczba kin i teatrów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 1,5 100 000 mieszk. | 3,2 100 000 mieszk. |
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) | 118 | 725 |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) | 2,7 100 km² | 1,1 100 km² |
| Supermarkety (OpenStreetMap) | 38 | 994 |
| Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 2,9 10 000 mieszk. | 3,4 10 000 mieszk. |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) | 58,5 ha | 2 381 ha |
| Udział powierzchni samorządu w obszarach chronionych (OpenStreetMap) | 13,8% | 9,9% |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców | 12,6 / 1000 mieszk. | 9,4 / 1000 mieszk. |
| Pożary na 1000 mieszkańców | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,5 / 1000 mieszk. |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 2,6 / 1000 mieszk. rocznie |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu | 16,8% | 16,9% |
| Udział pożarów odpadów i śmieci | 10,6% | 21,0% |
| Udział pożarów kominów i pieców | 22,6% | 12,9% |
| Udział pożarów pojazdów | 4,9% | 4,5% |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych | 2,1% | 2,9% |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 | 2,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,9 / 100 tys. mieszk. rocznie |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie |
| Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie | 22 632 | 770 764 |
| Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 172,8 | 271,0 |
| Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 9,23 | 13,79 |
| Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 26,95 | 45,43 |
| Sprawy oszustw zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 4,80 | 8,42 |
| Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 37,31 | 39,91 |
| Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 19,94 | 19,13 |
| Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 32,74 | 42,99 |
| Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 1,71 | 2,94 |
| Pył drobny PM2.5 (średnia roczna) | 7,6 µg/m³ | 8,6 µg/m³ |
| Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna) | 4,3 µg/m³ | 6,3 µg/m³ |
| Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych) | 99 µg/m³ | 103 µg/m³ |
| Publiczne punkty ładowania pojazdów elektrycznych | 157 | 5 907 |
| Publiczne punkty ładowania na 1000 mieszkańców | 1,21 ‰ | 2,04 ‰ |
| Udział szybkich punktów ładowania (50 kW lub więcej) | 67,5% | 38,8% |
| Restauracje, kawiarnie i bary (Overture Maps) | 124 | 4 166 |
| Restauracje, kawiarnie i bary na 1000 mieszkańców (Overture Maps) | 1,0 na 1000 mieszk. | 1,5 na 1000 mieszk. |
| Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie) | 73,5 | 7 031 |
| Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) | 0,57 | 2,43 |
| Wartość zamówień publicznych udzielonych przez zamawiających z samorządu (rocznie) | 24,27 mln EUR | 6 102 mln EUR |
| Udział zamówień na roboty budowlane w ogłoszeniach zamawiających z samorządu | 4% | 8% |
| Udział ogłoszeń o zamówieniach wygranych przez firmę z samorządu zamawiającego | 14% | 59% |
| Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie) | 71,0 | 5 535 |
| Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) | 0,55 | 1,92 |
| Wartość zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu (rocznie) | 95,12 mln EUR | 4 537 mln EUR |
| Udział zamówień na roboty budowlane wśród zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu | 13% | 9% |
| Apteki (OpenStreetMap) | 21 | 736 |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 1,6 na 10 000 mieszk. | 2,7 na 10 000 mieszk. |
| Szkoły (OpenStreetMap) | 56 | 1 084 |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 4,3 na 10 000 mieszk. | 4,0 na 10 000 mieszk. |
| Sklepy (OpenStreetMap) | 234 | 9 001 |
| Sklepy na 1000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 1,8 na 1000 mieszk. | 3,3 na 1000 mieszk. |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) | 1,1% | 2,0% |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) | 1,4% | 2,7% |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) | 1,5% | 3,1% |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat | 1,1% | 1,8% |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) | 0,0130 g | 0,0076 g |
| Udział powierzchni zabudowanej | 0,7% | 0,7% |
| Powierzchnia zabudowana na mieszkańca | 216 m²/mieszk. | 166 m²/mieszk. |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) | 47 | 1 021 |
| Placówki kształcenia zawodowego | 7 | 117 |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) | 22 | 440 |
| Liczba przystanków komunikacji publicznej na 100 km² | 14,2 100 km² | 16,5 100 km² |
| Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze na 1000 mieszkańców | 65 1000 mieszk. | 213 1000 mieszk. |
| Stacje kolejowe, z których odjeżdżają pociągi pasażerskie | 9 | 120 |
| Liczba odjazdów pociągów pasażerskich w dni robocze | 48 | 1 622 |
| Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze) | 42% | 58% |
| Cena biletu autobusowego na 100 km w linii prostej (mediana) | 9,3 € | 9,5 € |
| Udział powierzchni samorządu w parkach narodowych, rezerwatach ścisłych i rezerwatach przyrody | 7,8% | 4,7% |
| Powierzchnia parków narodowych, rezerwatów ścisłych i rezerwatów przyrody | 340,8 km² | 3 075 km² |
| Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000 | 15,1% | 14,1% |
Najczęściej zadawane pytania
Okręg telszański: ile jest samorządów?
Okręg telszański: liczba samorządów – 4. Najwięcej mieszkańców ma Rejon możejski (51 584 mieszk.).
Ile mieszkańców ma Okręg telszański?
Okręg telszański: 129 863 mieszk. (2025), czyli 30 mieszk. na km².
Okręg telszański: który samorząd rośnie najszybciej?
Okręg telszański: najszybciej rośnie Rejon możejski (−7,8% w ciągu 10 lat).
Pozostałe okręgi
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.