

Samorząd rejonu szyłelskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu szyłelskiego liczy 20 530 mieszk. (2025) na powierzchni 1 188,0 km², czyli 17,3 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 40. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −18,4% w latach 2015–2025.
- 20 530 mieszk.
- 1 188,0 km²
- 17 mieszk./km²
- 100 m
Najważniejsze informacje
Okręg tauroski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu szyłelskiego zajmuje 3. miejsce spośród 4 samorządów.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna): Samorząd rejonu szyłelskiego – 0,46. Średnia: Okręg tauroski – 1,12, cały kraj – 2,94.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 998 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- „Udział noclegów na polach campingowych”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 166 387.
- Gęstość zaludnienia jest 2,6 raza niższa niż średnia krajowa.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd rejonu tauroskiego (37 300 mieszk.), 28 km stąd.
- Instalacja dachowa o mocy 4 kWp wytwarzałaby tu około 3 992 kWh rocznie – mniej więcej tyle, ile zużywa przeciętne gospodarstwo domowe.
Samorząd rejonu szyłelskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu szyłelskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,2% | 12,7% | 12,4% | miejsce 24 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,6% | 22,5% | 23,3% | miejsce 41 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,8% | 51,8% | 52,6% | miejsce 40 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 47,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 31 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,4 ‰ | 6,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 14 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 22 | 172 | 725 | miejsce 10 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 1,9 100 km² | 3,9 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 11 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 4,4 ha | 86,7 ha | 2 381 ha | miejsce 40 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 117 łóżek | 479 | 27 800 | miejsce 33 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,5 łóżek / 1000 mieszk. | 5,3 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 24 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,6 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 41 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 5 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 516 hospitalizacji | 12 608 | 899 576 | miejsce 40 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 65,0% | – | 65,9% | miejsce 25 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,6 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 12 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 36,1 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 30 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,75% | 3,69% | 4,01% | miejsce 27 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 15,0 ‰ | 15,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 32 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 15,0 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 31 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 32 | 736 | miejsce 49 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,0 na 10 000 mieszk. | 3,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 53 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 15 | 61 | 1 084 | miejsce 25 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 7,3 na 10 000 mieszk. | 6,8 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 5 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 3 | – | 7 | miejsce 49 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 54 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 8 | 36 | 1 021 | miejsce 40 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 34 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 3 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 7 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 40 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 6 | 61 | 1 180 | miejsce 54 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,9 / 10 000 mieszk. | 6,8 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 50 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,5 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 55 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 25 | 117 | 6 584 | miejsce 50 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 12,2 / 10 000 mieszk. | 13,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 45 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 42% | 38% | 42% | miejsce 31 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 12 | 74 | 2 518 | miejsce 54 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,8 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 52 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 48% | 45% | 41% | miejsce 13 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 12 | 88 | 1 960 | miejsce 45 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,8 / 10 000 mieszk. | 9,8 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 41 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 11,6 / 1000 mieszk. | 10,8 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 24 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 57 | – | 87 | miejsce 44 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,8 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 33 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,3 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 33 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 10,7% | 18,2% | 18,4% | miejsce 51 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 5,7% | 8,9% | 12,3% | miejsce 56 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 22,9% | 21,5% | 17,0% | miejsce 13 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 7,1% | 6,0% | 4,2% | miejsce 5 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,8% | 3,4% | 3,0% | miejsce 11 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 38 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 34 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,9% | 4,5% | 1,2% | miejsce 39 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,1% | 5,4% | 1,8% | miejsce 46 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,2% | 5,7% | 2,1% | miejsce 48 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,9% | 4,2% | 1,1% | miejsce 40 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0113 g | 0,0101 g | 0,0075 g | miejsce 14 z 60 |
Samorząd rejonu szyłelskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
758 mm w 2025 r., wobec 594 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 560 °C·d w 2025 r., wobec 4 255 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
154 dni w 2025 r., wobec 136 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
88 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 50 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 12 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 mm w 2025 r., wobec 20 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
298 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
130 mm w 2025 r., wobec 179 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
58 mm w 2025 r., wobec 163 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 27% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
49 mm w 2025 r., wobec 36 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 7,2 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
41 dni w 2025 r., wobec 107 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
143 dni w 2025 r., wobec 140 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 037 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 112 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
448 kWh/m² w 2025 r., wobec 510 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
64 kWh/m² w 2025 r., wobec 65 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,5 °C w 2025 r., wobec 9,7 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,8 °C w 2025 r., wobec 3,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,7 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,5 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 W/m² w 2025 r., wobec 269 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 6,0 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
97 w 2025 r., wobec 125 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
758 mm w 2025 r., wobec 911 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
11,0 w 2025 r., wobec 4,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
703 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 094 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
34,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 52,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
77,4% w 2025 r., wobec 51,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
34,3% w 2025 r., wobec 15,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
12,1% w 2025 r., wobec 9,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,0% w 2025 r., wobec 7,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
6,1% w 2025 r., wobec 36,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,4% w 2025 r., wobec 5,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
7,4% w 2025 r., wobec 10,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,0% w 2025 r., wobec 2,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,4% w 2025 r., wobec 1,2% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
228 w 2024 r., wobec 66 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
10,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 2,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
14,2% w 2024 r., wobec 48,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
6,8% w 2024 r., wobec 20,1% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
1 709 w 2024 r., wobec 3 278 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,1 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,1 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
7,6% w 2024 r., wobec 6,1% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,9% w 2024 r., wobec 1,5% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,6% w 2024 r., wobec 0,4% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,4% w 2024 r., wobec 1,6% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
57,5% w 2024 r., wobec 79,5% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
12,8% w 2024 r., wobec 3,4% w 2021 r.
Udział noclegów na polach campingowych
29,7% w 2024 r., wobec 5,0% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
21 w 2025 r., wobec 39 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,4 w 2025 r., wobec 9,7 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
13,9 w 2025 r., wobec 12,1 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
11 w 2025 r., wobec 9 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
10,3 w 2025 r., wobec 6,7 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
13,5% w 2025 r., wobec 15,6% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
24,3% w 2025 r., wobec 16,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
16,2% w 2025 r., wobec 27,4% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
6,3% w 2025 r., wobec 12,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 105 w 2025 r., wobec 3 062 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
156,8 w 2025 r., wobec 157,6 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
6,45 w 2025 r., wobec 6,96 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
21,47 w 2025 r., wobec 19,22 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
31,21 w 2025 r., wobec 29,91 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
17,03 w 2025 r., wobec 14,88 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
19,86 w 2025 r., wobec 20,14 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
0,46 w 2025 r., wobec 0,45 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
2 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
2 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,6 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,8 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,0% w 2018 r., wobec 2,2% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
68,9% w 2018 r., wobec 70,7% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
24,8% w 2018 r., wobec 23,1% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,5% w 2018 r., wobec 3,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,3% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,5% w 2018 r., wobec 0,5% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
117 łóżek w 2023 r., wobec 184 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 516 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 103 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
65,0% w 2023 r., wobec 70,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,6 dni w 2023 r., wobec 7,6 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
36,1 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 33,8 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,75% w 2023 r., wobec 1,36% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
15,0 ‰ w 2025 r., wobec 12,3 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
3 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 15 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
11,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
57 w 2025 r., wobec 57 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu szyłelskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu szyłelskiego: 25 166 mieszk. w 2015 r. i 20 530 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 22 387 |
| 2021 | 22 051 |
| 2022 | 21 586 |
| 2023 | 21 258 |
| 2024 | 20 856 |
| 2025 | 20 530 |
Gdzie leży Samorząd rejonu szyłelskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu tauroskiego28 km · 37 300
- Samorząd retowski30 km · 7 048
- Samorząd pojeski42 km · 6 989
- Rejon telszański45 km · 38 467
- Samorząd rejonu kielmskiego46 km · 24 056
- Rejon szyłokarczemski47 km · 38 181
- Samorząd rejonu płungiańskiego52 km · 32 764
- Samorząd rejonu kłajpedzkiego54 km · 69 256
Okręg tauroski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu szyłelskiego
- Šilalės miesto seniūnija4 729 mieszk.
- Kvėdarnos seniūnija2 898 mieszk.
- Šilalės kaimiškoji seniūnija2 572 mieszk.
- Laukuvos seniūnija2 497 mieszk.
- Kaltinėnų seniūnija1 928 mieszk.
- Pajūrio seniūnija1 758 mieszk.
- Traksėdžio seniūnija1 540 mieszk.
- Upynos seniūnija1 449 mieszk.
- Bijotų seniūnija800 mieszk.
- Žadeikių seniūnija666 mieszk.
- Tenenių seniūnija410 mieszk.
- Bilionių seniūnija341 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu szyłelskiego
Samorząd rejonu szyłelskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu szyłelskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 998 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −2,8 |
| luty | 32 | −2,4 |
| marzec | 75 | 1,2 |
| kwiecień | 120 | 7,1 |
| maj | 163 | 12,6 |
| czerwiec | 173 | 16,6 |
| lipiec | 166 | 18,5 |
| sierpień | 134 | 17,8 |
| wrzesień | 91 | 13,4 |
| październik | 46 | 8,0 |
| listopad | 16 | 3,6 |
| grudzień | 10 | −0,1 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu szyłelskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,9 | −5,1 | −1,0 | 59 |
| luty | −2,6 | −5,1 | −0,3 | 49 |
| marzec | 0,6 | −2,6 | 3,9 | 45 |
| kwiecień | 6,6 | 2,0 | 10,9 | 43 |
| maj | 11,7 | 6,5 | 16,3 | 54 |
| czerwiec | 15,1 | 10,1 | 19,2 | 72 |
| lipiec | 17,5 | 12,9 | 21,7 | 89 |
| sierpień | 16,8 | 12,3 | 21,2 | 79 |
| wrzesień | 12,3 | 8,4 | 16,3 | 63 |
| październik | 6,9 | 4,0 | 9,9 | 67 |
| listopad | 2,3 | 0,4 | 4,1 | 56 |
| grudzień | −1,2 | −3,2 | 0,5 | 58 |
| Rok | 6,9 | 3,4 | 10,2 | 734 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu szyłelskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu szyłelskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu szyłelskiego liczy 20 530 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 40. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu szyłelskiego?
Samorząd rejonu szyłelskiego ma powierzchnię 1 188,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszk. na km².
Samorząd rejonu szyłelskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu szyłelskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 25 166 na 20 530 (−18,4%).
Gdzie leży Samorząd rejonu szyłelskiego?
Samorząd rejonu szyłelskiego – Okręg tauroski. Szerokość geograficzna 55,492, długość geograficzna 22,183.
Samorząd rejonu szyłelskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział noclegów na polach campingowych”?
Samorząd rejonu szyłelskiego: „Udział noclegów na polach campingowych” wynosi 29,7% (2024); mediana krajowa: 0,8%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 16 samorządów.
Samorząd rejonu szyłelskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)”?
Samorząd rejonu szyłelskiego: „Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)” wynosi 0,46 (2023-2025); mediana krajowa: 1,77. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 57. miejsce spośród 57 samorządów.
Samorząd rejonu szyłelskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu szyłelskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 998 kWh rocznie.
Samorząd rejonu szyłelskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu szyłelskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu tauroskiego (28 km), Samorząd retowski (30 km), Samorząd pojeski (42 km), Rejon telszański (45 km), Samorząd rejonu kielmskiego (46 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.