

Rejon wiłkomierski: ludność i statystyki
Rejon wiłkomierski liczy 34 978 mieszk. (2025) na powierzchni 1 395,0 km², czyli 25,1 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 21. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −6,4% w latach 2015–2025.
- 34 978 mieszk.
- 1 395,0 km²
- 25 mieszk./km²
- 68 m
Najważniejsze informacje
Okręg wileński: pod względem liczby ludności Rejon wiłkomierski zajmuje 3. miejsce spośród 8 samorządów.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko: Rejon wiłkomierski – 62,6%. Średnia: Okręg wileński – 90,5%, cały kraj – 86,4%.
Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap): Rejon wiłkomierski – 0,3. Średnia: Okręg wileński – 2,4 10 000 mieszk., cały kraj – 2,4 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 985 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Średnia temperatura powietrza w styczniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- „Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- „Udział zamówień na roboty budowlane wśród zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 195 378.
- Najbliższy samorząd to Samorząd rejonu szyrwinckiego, 29,4 km stąd.
Rejon wiłkomierski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon wiłkomierski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,8% | 15,7% | 12,4% | miejsce 41 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 23,4% | 17,8% | 23,3% | miejsce 27 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,2% | 52,3% | 52,6% | miejsce 47 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 48,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 25 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,3 ‰ | 7,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 36 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 9 | 725 | miejsce 20 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 23 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 30,1 ha | 531,4 ha | 2 381 ha | miejsce 22 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 180 łóżek | 8 448 | 27 800 | miejsce 19 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,3 łóżek / 1000 mieszk. | 10,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 26 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 20 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 40 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 5 323 hospitalizacji | 308 462 | 899 576 | miejsce 15 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 62,8% | – | 65,9% | miejsce 28 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,0 dni | 4,7 dni | 5,6 dni | miejsce 44 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 57,6 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 6 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,83% | 1,95% | 4,01% | miejsce 40 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 16,7 ‰ | 10,5 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 23 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,9 ‰ | 10,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 18 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 206 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,1 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 49 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 18 | 277 | 1 084 | miejsce 15 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,2 na 10 000 mieszk. | 3,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 22 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 14 | – | 7 | miejsce 15 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 9 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 17 | 297 | 1 021 | miejsce 13 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 15 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 26 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 169 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 41 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 21 | 269 | 1 180 | miejsce 17 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,0 / 10 000 mieszk. | 3,1 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 22 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,5 / 100 km² | 2,8 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 27 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 142 | 2 677 | 6 584 | miejsce 7 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 40,6 / 10 000 mieszk. | 30,5 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 6 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 84% | 130% | 42% | miejsce 9 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 23 | 566 | 2 518 | miejsce 38 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,6 / 10 000 mieszk. | 6,5 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 49 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 41% | 36% | 41% | miejsce 29 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 17 | 367 | 1 960 | miejsce 35 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,9 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 44 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,2 / 1000 mieszk. | 8,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 36 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 125 | – | 87 | miejsce 15 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,6 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 19 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,1 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 13 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 18,7% | 18,0% | 18,4% | miejsce 28 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 17,3% | 28,8% | 12,3% | miejsce 15 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 13,9% | 7,0% | 17,0% | miejsce 39 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,1% | 3,3% | 4,2% | miejsce 50 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 0,7% | 1,7% | 3,0% | miejsce 55 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 31 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 43 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,0% | 0,9% | 1,2% | miejsce 34 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,2% | 1,2% | 1,8% | miejsce 40 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,3% | 1,4% | 2,1% | miejsce 44 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,1% | 0,9% | 1,1% | miejsce 31 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0063 g | 0,0044 g | 0,0075 g | miejsce 40 z 60 |
Rejon wiłkomierski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
790 mm w 2025 r., wobec 557 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 33 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 504 °C·d w 2025 r., wobec 4 250 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
165 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
87 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 57 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 9 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 mm w 2025 r., wobec 24 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
303 mm w 2025 r., wobec 141 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
112 mm w 2025 r., wobec 158 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
75 mm w 2025 r., wobec 159 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 29% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 6,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 mm w 2025 r., wobec 41 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
53 dni w 2025 r., wobec 116 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
141 dni w 2025 r., wobec 138 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
995 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 076 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
439 kWh/m² w 2025 r., wobec 499 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 kWh/m² w 2025 r., wobec 63 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,9 °C w 2025 r., wobec 9,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,9 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
197 W/m² w 2025 r., wobec 215 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 6,1 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
94 w 2025 r., wobec 122 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
790 mm w 2025 r., wobec 855 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
10,0 w 2025 r., wobec 10,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 297 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 660 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
37,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 122,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 300 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
62,6% w 2025 r., wobec 77,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
26,0% w 2025 r., wobec 12,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
19,4% w 2025 r., wobec 16,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
9,1% w 2025 r., wobec 11,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
13,1% w 2025 r., wobec 20,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
5,2% w 2025 r., wobec 6,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,1% w 2025 r., wobec 15,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,7% w 2025 r., wobec 2,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
0,6% w 2025 r., wobec 0,5% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
428 w 2024 r., wobec 431 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
12,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 12,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
16,2% w 2024 r., wobec 17,1% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
11,1% w 2024 r., wobec 9,0% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
12 306 w 2024 r., wobec 7 073 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,4 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
28,9% w 2024 r., wobec 22,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
3,4% w 2024 r., wobec 2,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
7,1% w 2024 r., wobec 8,5% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,5% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,9% w 2023 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,5% w 2024 r., wobec 0,0% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
2,9% w 2024 r., wobec 2,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
1,6% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
85,7% w 2023 r., wobec 79,9% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
28,8% w 2024 r., wobec 45,8% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
26 w 2025 r., wobec 22 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
5,2 w 2025 r., wobec 6,1 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,0 w 2025 r., wobec 7,1 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
10 w 2025 r., wobec 17 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,8 w 2025 r., wobec 7,7 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
26,7% w 2025 r., wobec 37,0% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
34,4% w 2025 r., wobec 16,7% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
14,4% w 2025 r., wobec 27,8% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
5,6% w 2025 r., wobec 6,9% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
7 521 w 2025 r., wobec 7 990 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
227,9 w 2025 r., wobec 239,8 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
12,72 w 2025 r., wobec 14,37 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
41,93 w 2025 r., wobec 37,83 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
44,78 w 2025 r., wobec 45,03 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
20,78 w 2025 r., wobec 26,26 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
38,82 w 2025 r., wobec 43,12 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,14 w 2025 r., wobec 1,25 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,0 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
104 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,9% w 2018 r., wobec 2,9% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
61,1% w 2018 r., wobec 64,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
29,6% w 2018 r., wobec 28,6% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,1% w 2018 r., wobec 3,0% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,5% w 2018 r., wobec 0,5% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,8% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,6% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
180 łóżek w 2023 r., wobec 366 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
5 323 hospitalizacji w 2023 r., wobec 9 678 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
62,8% w 2023 r., wobec 64,6% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,0 dni w 2023 r., wobec 8,2 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
57,6 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 28,6 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,83% w 2023 r., wobec 2,03% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
16,7 ‰ w 2025 r., wobec 16,8 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
14 w 2025 r., wobec 15 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
17 w 2025 r., wobec 29 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 11,1 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
125 w 2025 r., wobec 225 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 6,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon wiłkomierski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon wiłkomierski: 37 383 mieszk. w 2015 r. i 34 978 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 34 905 |
| 2021 | 34 553 |
| 2022 | 34 028 |
| 2023 | 34 016 |
| 2024 | 34 018 |
| 2025 | 34 978 |
Gdzie leży Rejon wiłkomierski?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu szyrwinckiego29 km · 14 575
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego36 km · 22 003
- Rejon janowski37 km · 41 581
- Samorząd rejonu malackiego43 km · 16 280
- Rejon koszedarski49 km · 28 554
- Rejon poniewieski50 km · 35 390
- Rejon kiejdański52 km · 45 573
- Samorząd miejski Poniewież58 km · 85 774
Okręg wileński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
- Samorząd rejonu trockiego34 863 · Okręg wileński
- Samorząd rejonu tauroskiego37 300 · Okręg tauroski
- Rejon radziwiliski33 963 · Okręg szawelski
- Samorząd rejonu uciańskiego37 392 · Okręg uciański
- Samorząd rejonu wyłkowyskiego33 568 · Okręg mariampolski
- Samorząd rejonu kretyngańskiego37 425 · Okręg kłajpedzki
Wszystkie starostwa: Rejon wiłkomierski
- Ukmergės miesto seniūnija21 258 mieszk.
- Deltuvos seniūnija2 374 mieszk.
- Vidiškių seniūnija2 361 mieszk.
- Siesikų seniūnija1 231 mieszk.
- Taujėnų seniūnija1 222 mieszk.
- Pivonijos seniūnija1 160 mieszk.
- Veprių seniūnija959 mieszk.
- Pabaisko seniūnija927 mieszk.
- Želvos seniūnija908 mieszk.
- Lyduokių seniūnija908 mieszk.
- Šešuolių seniūnija679 mieszk.
- Žemaitkiemio seniūnija566 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon wiłkomierski
Rejon wiłkomierski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon wiłkomierski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 985 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,5 |
| luty | 33 | −3,0 |
| marzec | 75 | 1,1 |
| kwiecień | 119 | 7,3 |
| maj | 159 | 13,1 |
| czerwiec | 173 | 17,3 |
| lipiec | 163 | 19,0 |
| sierpień | 135 | 18,1 |
| wrzesień | 90 | 13,4 |
| październik | 46 | 7,6 |
| listopad | 16 | 3,2 |
| grudzień | 10 | −0,7 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon wiłkomierski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,4 | −5,6 | −1,5 | 45 |
| luty | −2,9 | −5,6 | −0,5 | 40 |
| marzec | 0,8 | −2,4 | 4,2 | 41 |
| kwiecień | 7,3 | 2,5 | 11,7 | 45 |
| maj | 12,6 | 7,2 | 17,4 | 58 |
| czerwiec | 16,0 | 11,0 | 20,5 | 74 |
| lipiec | 18,3 | 13,4 | 22,8 | 84 |
| sierpień | 17,4 | 12,5 | 22,1 | 78 |
| wrzesień | 12,5 | 8,5 | 16,7 | 51 |
| październik | 6,8 | 3,9 | 9,9 | 58 |
| listopad | 2,1 | 0,3 | 3,8 | 48 |
| grudzień | −1,7 | −3,5 | 0,0 | 49 |
| Rok | 7,1 | 3,5 | 10,6 | 671 |
Analizy, w których występuje Rejon wiłkomierski
Najczęściej zadawane pytania
Rejon wiłkomierski: ile jest mieszkańców?
Rejon wiłkomierski liczy 34 978 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 21. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon wiłkomierski?
Rejon wiłkomierski ma powierzchnię 1 395,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 25 mieszk. na km².
Rejon wiłkomierski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon wiłkomierski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 37 383 na 34 978 (−6,4%).
Gdzie leży Rejon wiłkomierski?
Rejon wiłkomierski – Okręg wileński. Szerokość geograficzna 55,267, długość geograficzna 24,767.
Rejon wiłkomierski: jaka jest wartość wskaźnika „Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko”?
Rejon wiłkomierski: „Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko” wynosi 62,6% (2025); mediana krajowa: 80,5%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon wiłkomierski: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”?
Rejon wiłkomierski: „Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)” wynosi 0,3 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 2,1 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon wiłkomierski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon wiłkomierski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 985 kWh rocznie.
Rejon wiłkomierski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon wiłkomierski: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu szyrwinckiego (29 km), Samorząd rejonu oniksztyńskiego (36 km), Rejon janowski (37 km), Samorząd rejonu malackiego (43 km), Rejon koszedarski (49 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Xraig, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.