
Rejon orański: ludność i statystyki
Rejon orański liczy 19 771 mieszk. (2025) na powierzchni 2 218,0 km², czyli 8,9 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 43. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −17,1% w latach 2015–2025.
- 19 771 mieszk.
- 2 218,0 km²
- 9 mieszk./km²
- 123 m
Najważniejsze informacje
Okręg olicki: pod względem liczby ludności Rejon orański zajmuje 4. miejsce spośród 5 samorządów.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”: Rejon orański – 11,0%. Średnia: Okręg olicki – 4,6%, cały kraj – 2,6%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 39°, wytwarza tu około 954 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej”.
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Mediana wieku ludności”.
- „Udział miejsc na polach campingowych”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja””: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 310 644.
- Gęstość zaludnienia jest 5,0 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon orański w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon orański
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon orański | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,7% | 11,6% | 12,4% | miejsce 54 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 26,1% | 24,8% | 23,3% | miejsce 8 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,9% | 53,2% | 52,6% | miejsce 19 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 51,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 5 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,3 ‰ | 5,0 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 36 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon orański | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 5 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 15,1 ha | 131,1 ha | 2 381 ha | miejsce 28 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon orański | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 120 łóżek | 1 379 | 27 800 | miejsce 31 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,9 łóżek / 1000 mieszk. | 10,1 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 19 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,9 łóżek / 1000 mieszk. | 4,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 35 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 13 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 017 hospitalizacji | 31 914 | 899 576 | miejsce 35 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 81,3% | – | 65,9% | miejsce 4 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,7 dni | 5,5 dni | 5,6 dni | miejsce 10 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 44,3 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 22 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 7,17% | 3,35% | 4,01% | miejsce 7 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 21,8 ‰ | 16,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 2 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 20,6 ‰ | 15,7 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 2 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 22 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,0 na 10 000 mieszk. | 1,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 38 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon orański | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 8 | 40 | 1 180 | miejsce 47 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,0 / 10 000 mieszk. | 3,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 40 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,4 / 100 km² | 0,7 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 58 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 36 | 236 | 6 584 | miejsce 40 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,2 / 10 000 mieszk. | 17,8 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 31 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 42% | 64% | 42% | miejsce 32 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 11 | 88 | 2 518 | miejsce 56 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,6 / 10 000 mieszk. | 6,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 55 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 35% | 46% | 41% | miejsce 42 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 12 | 84 | 1 960 | miejsce 45 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,1 / 10 000 mieszk. | 6,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 39 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 16,2 / 1000 mieszk. | 14,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 3 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 91 | – | 87 | miejsce 26 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,6 / 1000 mieszk. | 4,1 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 5 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,8 / 1000 mieszk. rocznie | 4,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 5 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 31,2% | 28,6% | 18,4% | miejsce 3 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 9,7% | 11,3% | 12,3% | miejsce 43 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 15,0% | 17,3% | 17,0% | miejsce 36 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 1,4% | 2,6% | 4,2% | miejsce 56 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,7% | 5,2% | 3,0% | miejsce 13 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 7,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 6,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 7 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 6,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 1 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,2% | 1,2% | 1,2% | miejsce 27 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,9% | 1,7% | 1,8% | miejsce 28 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,2% | 2,1% | 2,1% | miejsce 28 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,5% | 1,4% | 1,1% | miejsce 24 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0041 g | 0,0048 g | 0,0075 g | miejsce 59 z 60 |
Rejon orański: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
746 mm w 2025 r., wobec 527 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 439 °C·d w 2025 r., wobec 4 141 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 52 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
165 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
78% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
91 dni w 2025 r., wobec 127 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 55 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 mm w 2025 r., wobec 17 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 194 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
319 mm w 2025 r., wobec 132 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
93 mm w 2025 r., wobec 145 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 mm w 2025 r., wobec 137 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 mm w 2025 r., wobec 33 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 7,6 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
44 dni w 2025 r., wobec 107 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
145 dni w 2025 r., wobec 139 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 031 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 095 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
445 kWh/m² w 2025 r., wobec 504 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
64 kWh/m² w 2025 r., wobec 69 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,2 °C w 2025 r., wobec 10,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
211 W/m² w 2025 r., wobec 232 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
89 w 2025 r., wobec 116 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
746 mm w 2025 r., wobec 802 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
13,0 w 2025 r., wobec 1,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 052 miejsc pracy w 2025 r., wobec 637 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
53,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 63,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 300 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
88,1% w 2025 r., wobec 55,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
30,2% w 2025 r., wobec 12,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
11,8% w 2025 r., wobec 10,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
5,6% w 2025 r., wobec 7,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,6% w 2025 r., wobec 41,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
8,2% w 2025 r., wobec 6,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,7% w 2025 r., wobec 3,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,3% w 2025 r., wobec 1,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
11,0% w 2025 r., wobec 2,7% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
410 w 2024 r., wobec 838 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
20,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 38,5 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
31,8% w 2024 r., wobec 37,8% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
17,7% w 2024 r., wobec 18,0% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
15 157 w 2024 r., wobec 26 538 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,8 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 1,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
4,6% w 2024 r., wobec 1,8% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,3% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
1,8% w 2024 r., wobec 1,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,0% w 2024 r., wobec 4,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,2% w 2023 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,1% w 2024 r., wobec 0,3% w 2022 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
53,5% w 2024 r., wobec 12,7% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
30,9% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
15,7% w 2024 r., wobec 22,3% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
0,0% w 2024 r., wobec 13,2% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
29 w 2025 r., wobec 21 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
11,9 w 2025 r., wobec 11,1 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
15,3 w 2025 r., wobec 14,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
15 w 2025 r., wobec 14 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
14,7 w 2025 r., wobec 7,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
18,0% w 2025 r., wobec 15,0% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
23,8% w 2025 r., wobec 17,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
19,7% w 2025 r., wobec 26,0% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
5,7% w 2025 r., wobec 13,6% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
4 657 w 2025 r., wobec 5 072 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
243,8 w 2025 r., wobec 249,6 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
9,70 w 2025 r., wobec 20,17 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
31,12 w 2025 r., wobec 28,13 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
60,05 w 2025 r., wobec 52,32 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
34,82 w 2025 r., wobec 32,53 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
38,15 w 2025 r., wobec 36,78 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,00 w 2025 r., wobec 1,45 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
4 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 1 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
2 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,0 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,1 µg/m³ w 2024 r., wobec 3,3 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
107 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
1,2% w 2018 r., wobec 1,4% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
25,2% w 2018 r., wobec 27,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
62,6% w 2018 r., wobec 63,0% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
7,3% w 2018 r., wobec 4,6% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
2,4% w 2018 r., wobec 2,6% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,2% w 2018 r., wobec 1,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,3% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
120 łóżek w 2023 r., wobec 369 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 017 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 399 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
81,3% w 2023 r., wobec 55,5% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,7 dni w 2023 r., wobec 7,4 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
44,3 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 27,5 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
7,17% w 2023 r., wobec 1,57% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
21,8 ‰ w 2025 r., wobec 14,6 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
9 w 2025 r., wobec 8 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 17 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
16,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 13,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
91 w 2025 r., wobec 173 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon orański na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon orański: 23 863 mieszk. w 2015 r. i 19 771 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 21 419 |
| 2021 | 21 137 |
| 2022 | 20 746 |
| 2023 | 20 466 |
| 2024 | 20 079 |
| 2025 | 19 771 |
Gdzie leży Rejon orański?
Sąsiednie samorządy
- Olita39 km · 50 741
- Rejon olicki39 km · 25 369
- Samorząd rejonu trockiego40 km · 34 863
- Samorząd druckienicki45 km · 20 079
- Rejon birsztański54 km · 4 101
- Rejon solecznicki54 km · 29 822
- Samorząd elektreński58 km · 24 622
- Samorząd rejonu łoździejskiego60 km · 16 951
Okręg olicki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon orański
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon orański
Rejon orański: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon orański. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 954 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 39°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,6 |
| luty | 32 | −2,9 |
| marzec | 74 | 1,3 |
| kwiecień | 116 | 7,6 |
| maj | 152 | 13,4 |
| czerwiec | 165 | 17,6 |
| lipiec | 157 | 19,2 |
| sierpień | 134 | 18,4 |
| wrzesień | 90 | 13,5 |
| październik | 47 | 7,7 |
| listopad | 17 | 3,1 |
| grudzień | 11 | −0,7 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon orański
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,2 | −5,4 | −1,3 | 44 |
| luty | −2,5 | −5,0 | −0,1 | 40 |
| marzec | 1,3 | −2,0 | 4,6 | 41 |
| kwiecień | 7,8 | 3,1 | 12,2 | 46 |
| maj | 13,2 | 7,8 | 17,9 | 63 |
| czerwiec | 16,5 | 11,5 | 21,1 | 73 |
| lipiec | 18,6 | 13,7 | 23,2 | 95 |
| sierpień | 17,8 | 12,9 | 22,6 | 79 |
| wrzesień | 12,8 | 8,8 | 17,1 | 55 |
| październik | 7,2 | 4,2 | 10,4 | 56 |
| listopad | 2,4 | 0,5 | 4,2 | 43 |
| grudzień | −1,5 | −3,4 | 0,2 | 48 |
| Rok | 7,5 | 3,9 | 11,0 | 683 |
Analizy, w których występuje Rejon orański
Najczęściej zadawane pytania
Rejon orański: ile jest mieszkańców?
Rejon orański liczy 19 771 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 43. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon orański?
Rejon orański ma powierzchnię 2 218,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 9 mieszk. na km².
Rejon orański: czy liczba ludności rośnie?
Rejon orański: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 23 863 na 19 771 (−17,1%).
Gdzie leży Rejon orański?
Rejon orański – Okręg olicki. Szerokość geograficzna 54,217, długość geograficzna 24,567.
Rejon orański: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc na polach campingowych”?
Rejon orański: „Udział miejsc na polach campingowych” wynosi 0,2% (2024); mediana krajowa: 10,8%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 22. miejsce spośród 22 samorządów.
Rejon orański: jaka jest wartość wskaźnika „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja””?
Rejon orański: „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”” wynosi 11,0% (2025); mediana krajowa: 2,3%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon orański: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon orański: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 39°, wytwarza około 954 kWh rocznie.
Rejon orański: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon orański: najbliżsi sąsiedzi to Olita (39 km), Rejon olicki (39 km), Samorząd rejonu trockiego (40 km), Samorząd druckienicki (45 km), Rejon birsztański (54 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.