
Samorząd rejonu uciańskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu uciańskiego liczy 37 392 mieszk. (2025) na powierzchni 1 229,0 km², czyli 30,4 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 18. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −8,2% w latach 2015–2025.
- 37 392 mieszk.
- 1 229,0 km²
- 30 mieszk./km²
- 152 m
Najważniejsze informacje
Okręg uciański: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu uciańskiego zajmuje 1. miejsce spośród 6 samorządów.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd rejonu uciańskiego – 31. Średnia: Okręg uciański – 30 dni, cały kraj – 24 dni.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 981 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Ludność”.
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie”.
- „Liczba grodzisk (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka””: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 172 129.
- Najbliższy samorząd to Samorząd rejonu malackiego, 34,8 km stąd.
Samorząd rejonu uciańskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu uciańskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,9% | 10,7% | 12,4% | miejsce 49 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 24,3% | 26,1% | 23,3% | miejsce 20 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,1% | 52,6% | 52,6% | miejsce 37 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 49,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,7 ‰ | 4,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 51 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 22 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 8,0 ha | 280,5 ha | 2 381 ha | miejsce 31 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 41 szt. | 207 szt. | 3 035 szt. | miejsce 14 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 1,0 szt. | 1,6 szt. | 0,7 szt. | miejsce 17 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 208 szt. | 1 639 szt. | 35 020 szt. | miejsce 25 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 529 | – | 476 | miejsce 28 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 13,4 miejsc / 1000 mieszk. | 37,7 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 34 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 12,9 miejsc / obiekt | 22,8 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 57 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 19,8% | – | 30,9% | miejsce 39 z 56 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 43,5% | – | 32,8% | miejsce 14 z 59 | |
| Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024) | 21,9% | – | 13,6% | miejsce 13 z 49 | |
| Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024) | 11,7% | – | 14,8% | miejsce 19 z 32 | |
| Udział miejsc na polach campingowych (2024) | 3,0% | – | 10,8% | miejsce 16 z 22 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 20,2% | – | 39,5% | miejsce 44 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 16,5% | – | 26,1% | miejsce 42 z 55 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 341 łóżek | 921 | 27 800 | miejsce 10 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 9,1 łóżek / 1000 mieszk. | 7,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 11 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,2 łóżek / 1000 mieszk. | 3,8 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 8 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 7 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 7 672 hospitalizacji | 16 436 | 899 576 | miejsce 9 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 52,5% | – | 65,9% | miejsce 36 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,3 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 28 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 36,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 31 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 4,13% | 4,81% | 4,01% | miejsce 22 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 15,8 ‰ | 18,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 29 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,0 ‰ | 18,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 26 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 15 | 35 | 736 | miejsce 7 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,0 na 10 000 mieszk. | 2,9 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 11 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 22 | 68 | 1 084 | miejsce 9 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,9 na 10 000 mieszk. | 5,5 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 14 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 16 | – | 7 | miejsce 12 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 6 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 12 | 45 | 1 021 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 36 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 7 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 6 | 18 | 440 | miejsce 11 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 18 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 16 | 111 | 1 180 | miejsce 25 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,3 / 10 000 mieszk. | 9,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,3 / 100 km² | 1,5 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 32 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 51 | 247 | 6 584 | miejsce 30 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,6 / 10 000 mieszk. | 20,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 40 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 35% | 45% | 42% | miejsce 45 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 39 | 134 | 2 518 | miejsce 19 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 10,4 / 10 000 mieszk. | 10,9 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 30 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 14% | 30% | 41% | miejsce 58 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 37 | 131 | 1 960 | miejsce 18 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 9,9 / 10 000 mieszk. | 10,7 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 28 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,6 / 1000 mieszk. | 13,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 33 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 87 | – | 87 | miejsce 28 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,3 / 1000 mieszk. | 3,3 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 44 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 45 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 15,8% | 22,2% | 18,4% | miejsce 37 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 11,9% | 9,8% | 12,3% | miejsce 30 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 19,5% | 14,8% | 17,0% | miejsce 23 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,2% | 2,6% | 4,2% | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,4% | 2,2% | 3,0% | miejsce 16 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 33 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 39 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,6% | 0,7% | 1,2% | miejsce 54 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 0,8% | 1,0% | 1,8% | miejsce 53 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 0,9% | 1,2% | 2,1% | miejsce 51 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,5% | 0,7% | 1,1% | miejsce 50 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0063 g | 0,0062 g | 0,0075 g | miejsce 38 z 60 |
Samorząd rejonu uciańskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 5,8 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
837 mm w 2025 r., wobec 594 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 675 °C·d w 2025 r., wobec 4 463 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
181 dni w 2025 r., wobec 149 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
98 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
33 dni w 2025 r., wobec 69 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 9 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 mm w 2025 r., wobec 20 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
337 mm w 2025 r., wobec 163 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
111 mm w 2025 r., wobec 159 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83 mm w 2025 r., wobec 176 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10% w 2025 r., wobec 30% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 7,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
58 mm w 2025 r., wobec 39 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
66 dni w 2025 r., wobec 127 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
137 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
978 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 067 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
440 kWh/m² w 2025 r., wobec 502 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 kWh/m² w 2025 r., wobec 61 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,2 °C w 2025 r., wobec 9,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,6 °C w 2025 r., wobec 2,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,5 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
30 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
212 W/m² w 2025 r., wobec 234 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 5,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
102 w 2025 r., wobec 133 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
837 mm w 2025 r., wobec 766 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
35,0 w 2025 r., wobec 20,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
2 276 miejsc pracy w 2025 r., wobec 2 670 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
60,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 61,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 250 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
75,5% w 2025 r., wobec 75,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
14,0% w 2025 r., wobec 10,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
24,7% w 2025 r., wobec 17,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
7,2% w 2025 r., wobec 12,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
8,3% w 2025 r., wobec 26,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
25,8% w 2025 r., wobec 3,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
5,4% w 2025 r., wobec 13,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,6% w 2025 r., wobec 2,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,2% w 2025 r., wobec 2,0% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
529 w 2024 r., wobec 458 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
13,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 12,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
20,2% w 2024 r., wobec 14,3% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
16,5% w 2024 r., wobec 9,7% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
20 264 w 2023 r., wobec 13 440 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,5 noclegów / mieszkańca w 2023 r., wobec 0,4 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
27,7% w 2023 r., wobec 7,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
2,2% w 2023 r., wobec 2,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
3,1% w 2023 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
5,6% w 2023 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,8% w 2023 r., wobec 1,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
3,0% w 2023 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
49,4% w 2023 r., wobec 45,4% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
19,4% w 2023 r., wobec 2,5% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
29,2% w 2023 r., wobec 50,6% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
2,0% w 2023 r., wobec 1,5% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
34 w 2025 r., wobec 34 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,0 w 2025 r., wobec 7,6 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,7 w 2025 r., wobec 8,7 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
11 w 2025 r., wobec 20 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,8 w 2025 r., wobec 7,1 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
21,9% w 2025 r., wobec 31,5% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
27,2% w 2025 r., wobec 17,5% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
17,9% w 2025 r., wobec 26,6% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
6,6% w 2025 r., wobec 10,6% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
6 744 w 2025 r., wobec 7 441 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
185,7 w 2025 r., wobec 213,5 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,17 w 2025 r., wobec 13,43 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
33,12 w 2025 r., wobec 30,30 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,09 w 2025 r., wobec 31,07 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,25 w 2025 r., wobec 16,54 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
29,02 w 2025 r., wobec 32,46 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,00 w 2025 r., wobec 1,30 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
4 w 2023 r., wobec 4 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
10 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
2 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,5 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 103 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,8% w 2018 r., wobec 2,6% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
59,4% w 2018 r., wobec 64,4% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
31,1% w 2018 r., wobec 28,0% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
2,9% w 2018 r., wobec 1,5% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,2% w 2018 r., wobec 0,2% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
3,5% w 2018 r., wobec 3,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,8% w 2020 r., wobec 0,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
341 łóżek w 2023 r., wobec 404 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
9,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 9,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
7 672 hospitalizacji w 2023 r., wobec 10 205 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
52,5% w 2023 r., wobec 66,1% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,3 dni w 2023 r., wobec 7,8 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
36,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 30,8 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
4,13% w 2023 r., wobec 1,52% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
15,8 ‰ w 2025 r., wobec 13,3 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
16 w 2025 r., wobec 11 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
12 w 2025 r., wobec 19 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
6 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
87 w 2025 r., wobec 137 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu uciańskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu uciańskiego: 40 744 mieszk. w 2015 r. i 37 392 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 37 634 |
| 2021 | 37 509 |
| 2022 | 37 266 |
| 2023 | 37 670 |
| 2024 | 39 539 |
| 2025 | 37 392 |
Gdzie leży Samorząd rejonu uciańskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu malackiego35 km · 16 280
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego36 km · 22 003
- Samorząd rejonu jezioroskiego36 km · 14 027
- Samorząd rejonu ignalińskiego40 km · 13 592
- Samorząd rejonu rakiskiego50 km · 26 857
- Rejon święciański53 km · 21 459
- Rejon wisagiński54 km · 19 399
- Rejon kupiszecki55 km · 15 482
Okręg uciański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu uciańskiego
- Utenos miesto seniūnija25 343 mieszk.
- Leliūnų seniūnija2 687 mieszk.
- Utenos seniūnija1 996 mieszk.
- Užpalių seniūnija1 439 mieszk.
- Vyžuonų seniūnija1 303 mieszk.
- Sudeikių seniūnija1 213 mieszk.
- Daugailių seniūnija1 139 mieszk.
- Tauragnų seniūnija997 mieszk.
- Saldutiškio seniūnija703 mieszk.
- Kuktiškių seniūnija681 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu uciańskiego
Samorząd rejonu uciańskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu uciańskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 981 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −4,1 |
| luty | 34 | −3,7 |
| marzec | 76 | 0,4 |
| kwiecień | 117 | 6,9 |
| maj | 159 | 12,9 |
| czerwiec | 172 | 17,1 |
| lipiec | 162 | 18,7 |
| sierpień | 135 | 17,8 |
| wrzesień | 88 | 13,0 |
| październik | 44 | 7,1 |
| listopad | 16 | 2,6 |
| grudzień | 9 | −1,3 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu uciańskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,9 | −6,1 | −2,0 | 44 |
| luty | −3,6 | −6,2 | −1,2 | 40 |
| marzec | 0,3 | −2,8 | 3,6 | 41 |
| kwiecień | 6,9 | 2,4 | 11,2 | 45 |
| maj | 12,4 | 7,2 | 17,0 | 65 |
| czerwiec | 15,9 | 11,1 | 20,2 | 75 |
| lipiec | 18,2 | 13,5 | 22,5 | 79 |
| sierpień | 17,1 | 12,6 | 21,6 | 82 |
| wrzesień | 12,2 | 8,4 | 16,2 | 55 |
| październik | 6,5 | 3,8 | 9,3 | 59 |
| listopad | 1,6 | −0,1 | 3,3 | 45 |
| grudzień | −2,2 | −3,9 | −0,5 | 46 |
| Rok | 6,8 | 3,3 | 10,1 | 676 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu uciańskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu uciańskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu uciańskiego liczy 37 392 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 18. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu uciańskiego?
Samorząd rejonu uciańskiego ma powierzchnię 1 229,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 30 mieszk. na km².
Samorząd rejonu uciańskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu uciańskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 40 744 na 37 392 (−8,2%).
Gdzie leży Samorząd rejonu uciańskiego?
Samorząd rejonu uciańskiego – Okręg uciański. Szerokość geograficzna 55,500, długość geograficzna 25,667.
Samorząd rejonu uciańskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba grodzisk (OpenStreetMap)”?
Samorząd rejonu uciańskiego: „Liczba grodzisk (OpenStreetMap)” wynosi 55 (2026); mediana krajowa: 6. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu uciańskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd rejonu uciańskiego: „Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 31 dni (1991-2020); mediana krajowa: 23 dni. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu uciańskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu uciańskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 981 kWh rocznie.
Samorząd rejonu uciańskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu uciańskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu malackiego (35 km), Samorząd rejonu oniksztyńskiego (36 km), Samorząd rejonu jezioroskiego (36 km), Samorząd rejonu ignalińskiego (40 km), Samorząd rejonu rakiskiego (50 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.