

Samorząd rejonu wyłkowyskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu wyłkowyskiego liczy 33 568 mieszk. (2025) na powierzchni 1 259,0 km², czyli 26,7 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 24. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −16,0% w latach 2015–2025.
- 33 568 mieszk.
- 1 259,0 km²
- 27 mieszk./km²
- 77 m

Najważniejsze informacje
Okręg mariampolski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu wyłkowyskiego zajmuje 2. miejsce spośród 5 samorządów.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd rejonu wyłkowyskiego – 251 mm. Średnia: Okręg mariampolski – 243 mm, cały kraj – 233 mm.
Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców: Samorząd rejonu wyłkowyskiego – 28,8 ‰. Średnia: Okręg mariampolski – 38,3 ‰, cały kraj – 64,8 ‰.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 035 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział kobiet”.
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców)”.
- „Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 176 331.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd mariampolski (54 133 mieszk.), 24 km stąd.
Samorząd rejonu wyłkowyskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu wyłkowyskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,6% | 12,9% | 12,4% | miejsce 28 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 23,3% | 22,1% | 23,3% | miejsce 30 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,7% | 52,1% | 52,6% | miejsce 26 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 48,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 25 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,5 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 12 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 21 | 52 | 725 | miejsce 11 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 1,7 100 km² | 1,2 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 13 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 4,5 ha | 112,0 ha | 2 381 ha | miejsce 39 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 145 łóżek | 645 | 27 800 | miejsce 26 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,2 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 41 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,4 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 24 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 6 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 3 624 hospitalizacji | 16 105 | 899 576 | miejsce 23 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 63,6% | – | 65,9% | miejsce 27 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,7 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 21 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 40,7 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 26 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 4,03% | 4,66% | 4,01% | miejsce 23 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 17,2 ‰ | 15,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 19 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,6 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 23 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 35 | 736 | miejsce 16 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,7 na 10 000 mieszk. | 2,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 24 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 21 | 69 | 1 084 | miejsce 12 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 6,3 na 10 000 mieszk. | 5,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 12 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 6 | – | 7 | miejsce 35 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 50 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 17 | 61 | 1 021 | miejsce 13 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 16 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 4 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 4 | 13 | 440 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 31 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 12 | 63 | 1 180 | miejsce 38 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,6 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 45 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,9 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 44 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 131 | 368 | 6 584 | miejsce 9 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 39,0 / 10 000 mieszk. | 27,6 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 8 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 90% | 64% | 42% | miejsce 7 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 26 | 104 | 2 518 | miejsce 32 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,8 / 10 000 mieszk. | 7,8 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 42 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 41% | 41% | 41% | miejsce 31 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 41 | 172 | 1 960 | miejsce 15 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 12,2 / 10 000 mieszk. | 12,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 23 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,3 / 1000 mieszk. | 11,3 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 11 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 115 | – | 87 | miejsce 16 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,4 / 1000 mieszk. | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 22 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,1 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 35 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 15,0% | 16,4% | 18,4% | miejsce 40 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 24,7% | 18,9% | 12,3% | miejsce 9 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 15,9% | 18,7% | 17,0% | miejsce 33 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,9% | 4,2% | 4,2% | miejsce 32 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,1% | 3,1% | 3,0% | miejsce 51 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 34 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,9 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 24 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 4,3% | 2,6% | 1,2% | miejsce 9 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 6,0% | 3,7% | 1,8% | miejsce 10 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 7,0% | 4,4% | 2,1% | miejsce 10 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 3,6% | 2,4% | 1,1% | miejsce 9 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0070 g | 0,0068 g | 0,0075 g | miejsce 32 z 60 |
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
694 mm w 2025 r., wobec 522 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9 dni w 2025 r., wobec 27 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 418 °C·d w 2025 r., wobec 4 069 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
149 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
87 dni w 2025 r., wobec 118 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 dni w 2025 r., wobec 46 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 mm w 2025 r., wobec 25 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
258 mm w 2025 r., wobec 150 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
87 mm w 2025 r., wobec 133 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 mm w 2025 r., wobec 114 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 22% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 1,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
39 mm w 2025 r., wobec 43 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 7,4 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 90 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
145 dni w 2025 r., wobec 140 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 046 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 102 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
442 kWh/m² w 2025 r., wobec 497 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
66 kWh/m² w 2025 r., wobec 68 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,2 °C w 2025 r., wobec 10,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
222 W/m² w 2025 r., wobec 238 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
92 w 2025 r., wobec 105 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
694 mm w 2025 r., wobec 797 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
8,0 w 2025 r., wobec 7,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
676 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 281 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
20,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 56,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 410 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
62,8% w 2025 r., wobec 44,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
23,1% w 2025 r., wobec 25,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
17,3% w 2025 r., wobec 16,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
9,3% w 2025 r., wobec 9,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
11,4% w 2025 r., wobec 15,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
9,8% w 2025 r., wobec 7,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
10,9% w 2025 r., wobec 8,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,1% w 2025 r., wobec 2,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,3% w 2025 r., wobec 1,2% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
597 w 2024 r., wobec 887 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
17,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 24,5 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
23,7% w 2024 r., wobec 22,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
16,9% w 2024 r., wobec 17,2% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
12 657 w 2024 r., wobec 20 202 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,4 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,6 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
18,1% w 2024 r., wobec 16,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
2,6% w 2024 r., wobec 10,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
3,0% w 2024 r., wobec 1,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,4% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,0% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,5% w 2024 r., wobec 1,2% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
14,9% w 2024 r., wobec 9,1% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
18,2% w 2024 r., wobec 1,7% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
25,3% w 2024 r., wobec 2,6% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
24,6% w 2023 r., wobec 51,1% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
28 w 2025 r., wobec 34 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,4 w 2025 r., wobec 6,4 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,8 w 2025 r., wobec 8,1 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
10 w 2025 r., wobec 22 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,8 w 2025 r., wobec 8,4 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
26,0% w 2025 r., wobec 25,2% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
35,4% w 2025 r., wobec 33,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
22,8% w 2025 r., wobec 32,3% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
6,3% w 2025 r., wobec 6,1% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
6 148 w 2025 r., wobec 6 734 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
192,8 w 2025 r., wobec 196,2 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
10,88 w 2025 r., wobec 10,54 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,78 w 2025 r., wobec 25,31 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
54,53 w 2025 r., wobec 49,69 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
29,44 w 2025 r., wobec 24,35 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
37,34 w 2025 r., wobec 35,92 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,37 w 2025 r., wobec 0,87 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
50% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
20 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 20 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
24 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 15 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 12,4 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
5,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 6,5 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,6% w 2018 r., wobec 3,8% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
84,3% w 2018 r., wobec 85,7% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
9,3% w 2018 r., wobec 8,4% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
1,9% w 2018 r., wobec 1,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,2% w 2018 r., wobec 0,2% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,7% w 2018 r., wobec 0,7% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,6% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
145 łóżek w 2023 r., wobec 298 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
3 624 hospitalizacji w 2023 r., wobec 9 224 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
63,6% w 2023 r., wobec 77,3% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,7 dni w 2023 r., wobec 7,6 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
40,7 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 37,1 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
4,03% w 2023 r., wobec 1,28% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
17,2 ‰ w 2025 r., wobec 14,8 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
6 w 2025 r., wobec 7 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
17 w 2025 r., wobec 28 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
4 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 11,9 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
115 w 2025 r., wobec 193 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu wyłkowyskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu wyłkowyskiego: 39 969 mieszk. w 2015 r. i 33 568 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 35 711 |
| 2021 | 35 368 |
| 2022 | 34 942 |
| 2023 | 34 426 |
| 2024 | 33 904 |
| 2025 | 33 568 |
Gdzie leży Samorząd rejonu wyłkowyskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd mariampolski24 km · 54 133
- Rejon kalwaryjski25 km · 9 592
- Samorząd kozłoworudzki37 km · 10 830
- Samorząd rejonu szackiego40 km · 25 215
- Rejon preński63 km · 24 506
- Samorząd rejonu łoździejskiego63 km · 16 951
- Rejon birsztański68 km · 4 101
- Samorząd rejonu jurborckiego69 km · 25 132
Okręg mariampolski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu wyłkowyskiego
- Vilkaviškio miesto seniūnija10 286 mieszk.
- Kybartų seniūnija6 026 mieszk.
- Šeimenos seniūnija4 766 mieszk.
- Pilviškių seniūnija3 775 mieszk.
- Klausučių seniūnija2 354 mieszk.
- Bartninkų seniūnija1 871 mieszk.
- Virbalio seniūnija1 449 mieszk.
- Keturvalakių seniūnija1 354 mieszk.
- Pajevonio seniūnija1 104 mieszk.
- Gižų seniūnija854 mieszk.
- Vištyčio seniūnija826 mieszk.
- Gražiškių seniūnija703 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu wyłkowyskiego
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu wyłkowyskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 035 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −3,1 |
| luty | 33 | −2,5 |
| marzec | 77 | 1,4 |
| kwiecień | 124 | 7,3 |
| maj | 164 | 12,8 |
| czerwiec | 178 | 16,9 |
| lipiec | 169 | 18,7 |
| sierpień | 141 | 18,0 |
| wrzesień | 97 | 13,5 |
| październik | 51 | 8,0 |
| listopad | 19 | 3,5 |
| grudzień | 12 | −0,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu wyłkowyskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,0 | −5,1 | −1,0 | 44 |
| luty | −2,3 | −4,8 | 0,0 | 38 |
| marzec | 1,2 | −2,0 | 4,5 | 42 |
| kwiecień | 7,4 | 2,8 | 11,8 | 46 |
| maj | 12,5 | 7,2 | 17,2 | 61 |
| czerwiec | 15,8 | 10,8 | 20,2 | 78 |
| lipiec | 18,1 | 13,3 | 22,5 | 92 |
| sierpień | 17,4 | 12,7 | 22,1 | 82 |
| wrzesień | 12,7 | 8,8 | 16,9 | 56 |
| październik | 7,3 | 4,4 | 10,4 | 55 |
| listopad | 2,6 | 0,7 | 4,4 | 43 |
| grudzień | −1,1 | −3,0 | 0,6 | 44 |
| Rok | 7,4 | 3,8 | 10,8 | 681 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu wyłkowyskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego liczy 33 568 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 24. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu wyłkowyskiego?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego ma powierzchnię 1 259,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 27 mieszk. na km².
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 39 969 na 33 568 (−16,0%).
Gdzie leży Samorząd rejonu wyłkowyskiego?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego – Okręg mariampolski. Szerokość geograficzna 54,583, długość geograficzna 22,983.
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: „Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 251 mm (1991-2020); mediana krajowa: 234 mm. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: „Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców” wynosi 28,8 ‰ (2024); mediana krajowa: 42,0 ‰. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 035 kWh rocznie.
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu wyłkowyskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd mariampolski (24 km), Rejon kalwaryjski (25 km), Samorząd kozłoworudzki (37 km), Samorząd rejonu szackiego (40 km), Rejon preński (63 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.