
Samorząd rejonu szyrwinckiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu szyrwinckiego liczy 14 575 mieszk. (2025) na powierzchni 906,0 km², czyli 16,1 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 52. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −11,0% w latach 2015–2025.
- 14 575 mieszk.
- 906,0 km²
- 16 mieszk./km²
- 114 m
Najważniejsze informacje
Okręg wileński: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu szyrwinckiego zajmuje 8. miejsce spośród 8 samorządów.
Schrony na 10 000 mieszkańców: Samorząd rejonu szyrwinckiego – 80,3. Średnia: Okręg wileński – 30,5 / 10 000 mieszk., cały kraj – 22,8 / 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 989 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział wypadków w ciemności”.
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców”.
- „Schrony na 10 000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 126 891.
- Gęstość zaludnienia jest 2,8 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu szyrwinckiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu szyrwinckiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,5% | 15,7% | 12,4% | miejsce 30 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,9% | 17,8% | 23,3% | miejsce 38 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,6% | 52,3% | 52,6% | miejsce 30 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 47,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 31 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,5 ‰ | 7,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 30 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 9 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 6,6 ha | 531,4 ha | 2 381 ha | miejsce 34 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 78 łóżek | 8 448 | 27 800 | miejsce 44 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,2 łóżek / 1000 mieszk. | 10,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 27 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,2 łóżek / 1000 mieszk. | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 27 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 40 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 176 hospitalizacji | 308 462 | 899 576 | miejsce 42 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 37,4% | – | 65,9% | miejsce 47 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,4 dni | 4,7 dni | 5,6 dni | miejsce 41 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 31,4 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 39 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 5,80% | 1,95% | 4,01% | miejsce 13 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 15,7 ‰ | 10,5 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 30 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,0 ‰ | 10,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 26 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 206 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 23 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 7 | 277 | 1 084 | miejsce 46 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,8 na 10 000 mieszk. | 3,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 30 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 6 | – | 7 | miejsce 35 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,3 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 10 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 7 | 297 | 1 021 | miejsce 49 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 20 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 26 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 169 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 13 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 15 | 269 | 1 180 | miejsce 30 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 10,3 / 10 000 mieszk. | 3,1 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 7 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,7 / 100 km² | 2,8 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 22 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 117 | 2 677 | 6 584 | miejsce 13 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 80,3 / 10 000 mieszk. | 30,5 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 1 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 146% | 130% | 42% | miejsce 2 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 24 | 566 | 2 518 | miejsce 36 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,5 / 10 000 mieszk. | 6,5 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 13 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 70% | 36% | 41% | miejsce 4 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 22 | 367 | 1 960 | miejsce 31 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,1 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 16 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 11,3 / 1000 mieszk. | 8,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 27 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 67 | – | 87 | miejsce 39 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,6 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 5 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,6 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 7 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 19,4% | 18,0% | 18,4% | miejsce 25 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 15,2% | 28,8% | 12,3% | miejsce 22 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 13,5% | 7,0% | 17,0% | miejsce 42 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,1% | 3,3% | 4,2% | miejsce 50 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,5% | 1,7% | 3,0% | miejsce 46 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 7,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 6 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 12 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,8% | 0,9% | 1,2% | miejsce 46 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,2% | 1,2% | 1,8% | miejsce 42 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,4% | 1,4% | 2,1% | miejsce 40 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,9% | 0,9% | 1,1% | miejsce 40 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0054 g | 0,0044 g | 0,0075 g | miejsce 48 z 60 |
Samorząd rejonu szyrwinckiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
829 mm w 2025 r., wobec 560 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 34 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 547 °C·d w 2025 r., wobec 4 278 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
169 dni w 2025 r., wobec 137 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
96 dni w 2025 r., wobec 137 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 60 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 mm w 2025 r., wobec 21 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
334 mm w 2025 r., wobec 135 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
110 mm w 2025 r., wobec 157 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
73 mm w 2025 r., wobec 158 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 6,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 mm w 2025 r., wobec 36 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 dni w 2025 r., wobec 114 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
141 dni w 2025 r., wobec 138 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
998 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 081 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
439 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 kWh/m² w 2025 r., wobec 65 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,7 °C w 2025 r., wobec 9,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,8 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,9 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
209 W/m² w 2025 r., wobec 229 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
93 w 2025 r., wobec 122 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
829 mm w 2025 r., wobec 858 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
2,0 w 2025 r., wobec 3,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 032 miejsc pracy w 2025 r., wobec 803 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
70,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 125,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 280 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
73,6% w 2025 r., wobec 74,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
25,2% w 2025 r., wobec 14,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
8,6% w 2025 r., wobec 8,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,7% w 2025 r., wobec 16,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
16,0% w 2025 r., wobec 26,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,8% w 2025 r., wobec 3,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
3,1% w 2025 r., wobec 8,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,4% w 2025 r., wobec 1,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,7% w 2025 r., wobec 0,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
192 w 2024 r., wobec 179 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
13,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 11,5 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
26,2% w 2024 r., wobec 21,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
19,8% w 2024 r., wobec 30,6% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
2 509 w 2024 r., wobec 5 188 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,2 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,3 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
46,6% w 2024 r., wobec 9,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
0,0% w 2024 r., wobec 1,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
52,8% w 2024 r., wobec 51,7% w 2021 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
0,0% w 2024 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
9 w 2025 r., wobec 13 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,2 w 2025 r., wobec 7,5 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,6 w 2025 r., wobec 8,5 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
6 w 2025 r., wobec 16 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
8,1 w 2025 r., wobec 15,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
11,5% w 2025 r., wobec 15,0% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
21,3% w 2025 r., wobec 25,0% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
29,5% w 2025 r., wobec 30,0% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
19,7% w 2025 r., wobec 17,1% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
2 849 w 2025 r., wobec 3 028 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
206,4 w 2025 r., wobec 207,7 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
11,27 w 2025 r., wobec 14,78 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,78 w 2025 r., wobec 25,26 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
37,07 w 2025 r., wobec 39,47 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
19,70 w 2025 r., wobec 24,68 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,42 w 2025 r., wobec 33,62 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,11 w 2025 r., wobec 0,44 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
3 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 14 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
3 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 8 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,9 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,0% w 2018 r., wobec 2,0% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
59,9% w 2018 r., wobec 63,9% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
29,7% w 2018 r., wobec 26,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
6,3% w 2018 r., wobec 5,2% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,0% w 2018 r., wobec 1,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,1% w 2018 r., wobec 1,1% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
78 łóżek w 2023 r., wobec 132 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 176 hospitalizacji w 2023 r., wobec 3 441 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
37,4% w 2023 r., wobec 60,4% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,4 dni w 2023 r., wobec 7,2 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
31,4 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 30,7 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
5,80% w 2023 r., wobec 1,41% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
15,7 ‰ w 2025 r., wobec 18,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
6 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
7 w 2025 r., wobec 18 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
11,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
67 w 2025 r., wobec 75 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu szyrwinckiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu szyrwinckiego: 16 378 mieszk. w 2015 r. i 14 575 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 15 240 |
| 2021 | 15 023 |
| 2022 | 14 889 |
| 2023 | 14 857 |
| 2024 | 14 671 |
| 2025 | 14 575 |
Gdzie leży Samorząd rejonu szyrwinckiego?
Sąsiednie samorządy
- Rejon wiłkomierski29 km · 34 978
- Rejon koszedarski34 km · 28 554
- Samorząd elektreński34 km · 24 622
- Samorząd rejonu malackiego40 km · 16 280
- Rejon janowski41 km · 41 581
- Samorząd miasta Wilna43 km · 607 404
- Rejon wileński49 km · 108 727
- Samorząd rejonu trockiego53 km · 34 863
Okręg wileński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu szyrwinckiego
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu szyrwinckiego
Samorząd rejonu szyrwinckiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu szyrwinckiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 989 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 17 | −3,8 |
| luty | 34 | −3,2 |
| marzec | 76 | 1,0 |
| kwiecień | 119 | 7,2 |
| maj | 159 | 13,1 |
| czerwiec | 173 | 17,2 |
| lipiec | 164 | 18,9 |
| sierpień | 136 | 18,1 |
| wrzesień | 90 | 13,3 |
| październik | 46 | 7,5 |
| listopad | 16 | 3,0 |
| grudzień | 10 | −0,9 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu szyrwinckiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,3 | −5,5 | −1,4 | 46 |
| luty | −2,8 | −5,4 | −0,5 | 41 |
| marzec | 1,0 | −2,3 | 4,3 | 42 |
| kwiecień | 7,5 | 2,8 | 11,9 | 46 |
| maj | 12,9 | 7,5 | 17,6 | 64 |
| czerwiec | 16,3 | 11,3 | 20,8 | 74 |
| lipiec | 18,5 | 13,6 | 23,0 | 88 |
| sierpień | 17,6 | 12,8 | 22,3 | 79 |
| wrzesień | 12,6 | 8,7 | 16,9 | 53 |
| październik | 7,0 | 4,1 | 10,1 | 58 |
| listopad | 2,3 | 0,4 | 4,0 | 46 |
| grudzień | −1,6 | −3,5 | 0,1 | 48 |
| Rok | 7,3 | 3,7 | 10,8 | 685 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu szyrwinckiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu szyrwinckiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu szyrwinckiego liczy 14 575 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 52. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu szyrwinckiego?
Samorząd rejonu szyrwinckiego ma powierzchnię 906,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 16 mieszk. na km².
Samorząd rejonu szyrwinckiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu szyrwinckiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 16 378 na 14 575 (−11,0%).
Gdzie leży Samorząd rejonu szyrwinckiego?
Samorząd rejonu szyrwinckiego – Okręg wileński. Szerokość geograficzna 55,017, długość geograficzna 24,917.
Samorząd rejonu szyrwinckiego: jaka jest wartość wskaźnika „Schrony na 10 000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu szyrwinckiego: „Schrony na 10 000 mieszkańców” wynosi 80,3 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 18,3 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu szyrwinckiego: jaka jest wartość wskaźnika „Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego”?
Samorząd rejonu szyrwinckiego: „Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego” wynosi 37,4% (2023); mediana krajowa: 65,9%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 47. miejsce spośród 47 samorządów.
Samorząd rejonu szyrwinckiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu szyrwinckiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 989 kWh rocznie.
Samorząd rejonu szyrwinckiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu szyrwinckiego: najbliżsi sąsiedzi to Rejon wiłkomierski (29 km), Rejon koszedarski (34 km), Samorząd elektreński (34 km), Samorząd rejonu malackiego (40 km), Rejon janowski (41 km).
Herb: Anuskafm, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.