
Rejon koszedarski: ludność i statystyki
Rejon koszedarski liczy 28 554 mieszk. (2025) na powierzchni 1 087,0 km², czyli 26,3 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 28. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −11,4% w latach 2015–2025.
- 28 554 mieszk.
- 1 087,0 km²
- 26 mieszk./km²
- 81 m

Najważniejsze informacje
Okręg kowieński: pod względem liczby ludności Rejon koszedarski zajmuje 6. miejsce spośród 8 samorządów.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna): Rejon koszedarski – 4,66. Średnia: Okręg kowieński – 3,23, cały kraj – 2,94.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 993 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Schrony na 10 000 mieszkańców”.
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)”: wartość wyższa niż w 96% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 152 241.
- Najbliższy samorząd to Samorząd elektreński, 21,8 km stąd.
Rejon koszedarski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon koszedarski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,9% | 14,4% | 12,4% | miejsce 38 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,6% | 21,1% | 23,3% | miejsce 41 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 49,8% | 52,9% | 52,6% | miejsce 55 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 46,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 38 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,2 ‰ | 7,3 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 42 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 10 | 36 | 725 | miejsce 17 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,9 100 km² | 0,4 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 17 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 70,0 ha | 282,4 ha | 2 381 ha | miejsce 12 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 107 łóżek | 6 465 | 27 800 | miejsce 38 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,6 łóżek / 1000 mieszk. | 11,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 47 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,3 łóżek / 1000 mieszk. | 6,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 43 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 21 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 646 hospitalizacji | 229 495 | 899 576 | miejsce 39 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 61,4% | – | 65,9% | miejsce 29 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 7,5 dni | 5,2 dni | 5,6 dni | miejsce 5 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 29,7 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 41 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 8,85% | 2,70% | 4,01% | miejsce 3 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 14,0 ‰ | 12,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 38 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 14,9 ‰ | 12,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 34 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 8 | 194 | 736 | miejsce 23 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,8 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 14 | 192 | 1 084 | miejsce 29 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,9 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 28 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 11 | – | 7 | miejsce 20 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 11 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 11 | 177 | 1 021 | miejsce 35 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 28 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 21 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 7 | 96 | 440 | miejsce 9 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 8 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 36 | 258 | 1 180 | miejsce 7 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 12,6 / 10 000 mieszk. | 4,4 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 5 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 3,3 / 100 km² | 3,2 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 11 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 159 | 1 349 | 6 584 | miejsce 6 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 55,7 / 10 000 mieszk. | 23,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 4 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 76% | 49% | 42% | miejsce 10 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 40 | 479 | 2 518 | miejsce 18 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 14,0 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 18 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 19% | 47% | 41% | miejsce 54 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 16 | 137 | 1 960 | miejsce 37 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,6 / 10 000 mieszk. | 2,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 42 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,3 / 1000 mieszk. | 9,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 10 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 108 | – | 87 | miejsce 18 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,8 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 15 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,9 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 19 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 22,8% | 14,3% | 18,4% | miejsce 14 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 10,1% | 23,4% | 12,3% | miejsce 41 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 17,2% | 12,3% | 17,0% | miejsce 27 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,9% | 6,2% | 4,2% | miejsce 32 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,4% | 3,5% | 3,0% | miejsce 49 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,6 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,6 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 14 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,9 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,4 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 26 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,1% | 1,5% | 1,2% | miejsce 31 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,8% | 2,1% | 1,8% | miejsce 29 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,1% | 2,3% | 2,1% | miejsce 29 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,3% | 1,5% | 1,1% | miejsce 28 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0055 g | 0,0065 g | 0,0075 g | miejsce 45 z 60 |
Rejon koszedarski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
810 mm w 2025 r., wobec 564 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 34 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 479 °C·d w 2025 r., wobec 4 180 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 46 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
165 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
90 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 57 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
34 mm w 2025 r., wobec 22 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 194 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
324 mm w 2025 r., wobec 144 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
109 mm w 2025 r., wobec 153 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
68 mm w 2025 r., wobec 148 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
67 mm w 2025 r., wobec 38 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 7,3 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
51 dni w 2025 r., wobec 107 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
142 dni w 2025 r., wobec 138 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 014 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 089 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 502 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 kWh/m² w 2025 r., wobec 66 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,9 °C w 2025 r., wobec 10,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,9 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 26 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
210 W/m² w 2025 r., wobec 229 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
88 w 2025 r., wobec 114 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
815 mm w 2025 r., wobec 838 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
9,0 w 2025 r., wobec 4,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
2 073 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 224 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
72,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 49,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 400 € w 2025 r., wobec 600 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
81,5% w 2025 r., wobec 78,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
20,3% w 2025 r., wobec 9,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
15,0% w 2025 r., wobec 9,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,0% w 2025 r., wobec 10,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
6,6% w 2025 r., wobec 34,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,4% w 2025 r., wobec 5,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
4,8% w 2025 r., wobec 11,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,6% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,3% w 2025 r., wobec 1,0% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
347 w 2024 r., wobec 330 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
11,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 10,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
10,9% w 2024 r., wobec 11,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
4,8% w 2024 r., wobec 5,9% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
7 467 w 2024 r., wobec 2 998 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,3 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,1 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
3,7% w 2024 r., wobec 2,4% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
15,9% w 2023 r., wobec 26,6% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
28,9% w 2024 r., wobec 4,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
27,7% w 2024 r., wobec 12,6% w 2021 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
29,9% w 2024 r., wobec 36,5% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
15 w 2025 r., wobec 31 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,8 w 2025 r., wobec 10,8 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,8 w 2025 r., wobec 13,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
8 w 2025 r., wobec 17 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,5 w 2025 r., wobec 7,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
9,0% w 2025 r., wobec 23,7% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
23,0% w 2025 r., wobec 13,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
15,0% w 2025 r., wobec 24,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
9,0% w 2025 r., wobec 11,9% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
6 315 w 2025 r., wobec 5 507 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
221,9 w 2025 r., wobec 216,8 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
9,37 w 2025 r., wobec 14,35 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
31,75 w 2025 r., wobec 26,94 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
47,87 w 2025 r., wobec 43,88 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
26,31 w 2025 r., wobec 24,80 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
36,09 w 2025 r., wobec 33,83 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
4,66 w 2025 r., wobec 1,32 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,8 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,3 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
107 µg/m³ w 2024 r., wobec 107 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,4% w 2018 r., wobec 4,1% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
58,5% w 2018 r., wobec 60,9% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
30,3% w 2018 r., wobec 26,1% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
4,9% w 2018 r., wobec 6,0% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,3% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
2,6% w 2018 r., wobec 2,5% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,6% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
107 łóżek w 2023 r., wobec 220 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 646 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 537 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
61,4% w 2023 r., wobec 70,3% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
7,5 dni w 2023 r., wobec 8,5 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
29,7 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 30,2 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
8,85% w 2023 r., wobec 1,96% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
14,0 ‰ w 2025 r., wobec 15,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
11 w 2025 r., wobec 10 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
11 w 2025 r., wobec 15 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
7 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 14,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
108 w 2025 r., wobec 211 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 6,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon koszedarski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon koszedarski: 32 228 mieszk. w 2015 r. i 28 554 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 30 208 |
| 2021 | 29 835 |
| 2022 | 29 297 |
| 2023 | 29 817 |
| 2024 | 29 055 |
| 2025 | 28 554 |
Gdzie leży Rejon koszedarski?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd elektreński22 km · 24 622
- Rejon janowski26 km · 41 581
- Kowno33 km · 303 978
- Samorząd rejonu szyrwinckiego34 km · 14 575
- Rejon preński39 km · 24 506
- Rejon birsztański41 km · 4 101
- Samorząd rejonu trockiego41 km · 34 863
- Rejon kowieński42 km · 109 621
Okręg kowieński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon koszedarski
- Kaišiadorių miesto seniūnija8 380 mieszk.
- Rumšiškių seniūnija3 806 mieszk.
- Pravieniškių seniūnija3 233 mieszk.
- Žiežmarių seniūnija3 158 mieszk.
- Žiežmarių apylinkės seniūnija2 688 mieszk.
- Kruonio seniūnija2 295 mieszk.
- Kaišiadorių apylinkės seniūnija1 890 mieszk.
- Žaslių seniūnija1 789 mieszk.
- Palomenės seniūnija1 606 mieszk.
- Paparčių seniūnija573 mieszk.
- Nemaitonių seniūnija365 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon koszedarski
Rejon koszedarski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon koszedarski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 993 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,5 |
| luty | 34 | −2,9 |
| marzec | 74 | 1,2 |
| kwiecień | 120 | 7,3 |
| maj | 160 | 13,1 |
| czerwiec | 174 | 17,3 |
| lipiec | 165 | 19,0 |
| sierpień | 138 | 18,2 |
| wrzesień | 92 | 13,5 |
| październik | 47 | 7,8 |
| listopad | 17 | 3,3 |
| grudzień | 10 | −0,6 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon koszedarski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,0 | −5,1 | −1,1 | 45 |
| luty | −2,5 | −5,1 | −0,1 | 39 |
| marzec | 1,3 | −2,0 | 4,6 | 41 |
| kwiecień | 7,7 | 2,9 | 12,1 | 44 |
| maj | 13,0 | 7,6 | 17,8 | 59 |
| czerwiec | 16,4 | 11,4 | 20,9 | 72 |
| lipiec | 18,6 | 13,7 | 23,1 | 87 |
| sierpień | 17,8 | 12,9 | 22,5 | 77 |
| wrzesień | 12,9 | 8,9 | 17,1 | 50 |
| październik | 7,3 | 4,4 | 10,3 | 57 |
| listopad | 2,6 | 0,7 | 4,3 | 46 |
| grudzień | −1,2 | −3,0 | 0,4 | 47 |
| Rok | 7,6 | 3,9 | 11,0 | 664 |
Analizy, w których występuje Rejon koszedarski
Najczęściej zadawane pytania
Rejon koszedarski: ile jest mieszkańców?
Rejon koszedarski liczy 28 554 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 28. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon koszedarski?
Rejon koszedarski ma powierzchnię 1 087,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 26 mieszk. na km².
Rejon koszedarski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon koszedarski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 32 228 na 28 554 (−11,4%).
Gdzie leży Rejon koszedarski?
Rejon koszedarski – Okręg kowieński. Szerokość geograficzna 54,867, długość geograficzna 24,450.
Rejon koszedarski: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych”?
Rejon koszedarski: „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych” wynosi 40,1% (2024); mediana krajowa: 13,6%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 49 samorządów.
Rejon koszedarski: jaka jest wartość wskaźnika „Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)”?
Rejon koszedarski: „Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)” wynosi 4,66 (2023-2025); mediana krajowa: 1,77. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 57 samorządów.
Rejon koszedarski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon koszedarski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 993 kWh rocznie.
Rejon koszedarski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon koszedarski: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd elektreński (22 km), Rejon janowski (26 km), Kowno (33 km), Samorząd rejonu szyrwinckiego (34 km), Rejon preński (39 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.