

Rejon janowski: ludność i statystyki
Rejon janowski liczy 41 581 mieszk. (2025) na powierzchni 944,0 km², czyli 44,0 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 13. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −5,7% w latach 2015–2025.
- 41 581 mieszk.
- 944,0 km²
- 44 mieszk./km²
- 65 m

Najważniejsze informacje
Okręg kowieński: pod względem liczby ludności Rejon janowski zajmuje 4. miejsce spośród 8 samorządów.
Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców: Rejon janowski – 3,9. Średnia: Okręg kowieński – 8,2 / 10 000 mieszk., cały kraj – 8,7 / 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 977 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 132 213.
- Najbliższy samorząd to Rejon koszedarski, 26,3 km stąd.
Rejon janowski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon janowski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon janowski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,5% | 14,4% | 12,4% | miejsce 17 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,4% | 21,1% | 23,3% | miejsce 44 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 53,0% | 52,9% | 52,6% | miejsce 17 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 46,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 38 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,4 ‰ | 7,3 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 14 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon janowski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 13 | 36 | 725 | miejsce 16 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 1,4 100 km² | 0,4 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 15 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 14,6 ha | 282,4 ha | 2 381 ha | miejsce 29 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon janowski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 213 łóżek | 6 465 | 27 800 | miejsce 14 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 11,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 29 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 6,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 22 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 3 placówek | 21 | 133 | miejsce 6 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 6 602 hospitalizacji | 229 495 | 899 576 | miejsce 12 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 60,5% | – | 65,9% | miejsce 30 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 3,7 dni | 5,2 dni | 5,6 dni | miejsce 46 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 59,6 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 4 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,47% | 2,70% | 4,01% | miejsce 29 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,7 ‰ | 12,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 40 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 13,8 ‰ | 12,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 42 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 7 | 194 | 736 | miejsce 27 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,7 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 43 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon janowski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 22 | 192 | 1 084 | miejsce 9 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,3 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 20 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 8 | – | 7 | miejsce 24 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 48 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 15 | 177 | 1 021 | miejsce 18 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 41 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 21 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 1 | 96 | 440 | miejsce 53 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 60 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon janowski | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 24 | 258 | 1 180 | miejsce 11 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,8 / 10 000 mieszk. | 4,4 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 25 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 2,5 / 100 km² | 3,2 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 16 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 37 | 1 349 | 6 584 | miejsce 38 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,9 / 10 000 mieszk. | 23,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 53 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 26% | 49% | 42% | miejsce 52 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 16 | 479 | 2 518 | miejsce 47 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,9 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 60 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 21% | 47% | 41% | miejsce 51 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 16 | 137 | 1 960 | miejsce 37 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,9 / 10 000 mieszk. | 2,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 51 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 11,1 / 1000 mieszk. | 9,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 30 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 81 | – | 87 | miejsce 32 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 1,9 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 50 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,6 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 43 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 29,5% | 14,3% | 18,4% | miejsce 4 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 13,0% | 23,4% | 12,3% | miejsce 28 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 9,8% | 12,3% | 17,0% | miejsce 48 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 5,8% | 6,2% | 4,2% | miejsce 10 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 3,3% | 3,5% | 3,0% | miejsce 26 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,6 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 37 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,4 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 46 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 2,7% | 1,5% | 1,2% | miejsce 14 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 3,7% | 2,1% | 1,8% | miejsce 15 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 4,3% | 2,3% | 2,1% | miejsce 16 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 2,6% | 1,5% | 1,1% | miejsce 14 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0063 g | 0,0065 g | 0,0075 g | miejsce 38 z 60 |
Rejon janowski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
793 mm w 2025 r., wobec 535 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 393 °C·d w 2025 r., wobec 4 114 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
162 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
85 dni w 2025 r., wobec 122 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 55 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
38 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
327 mm w 2025 r., wobec 135 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
104 mm w 2025 r., wobec 148 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
67 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 2,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70 mm w 2025 r., wobec 41 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 7,5 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
45 dni w 2025 r., wobec 99 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
145 dni w 2025 r., wobec 140 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 007 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 082 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
438 kWh/m² w 2025 r., wobec 499 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 kWh/m² w 2025 r., wobec 65 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,2 °C w 2025 r., wobec 10,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,0 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
202 W/m² w 2025 r., wobec 218 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
86 w 2025 r., wobec 111 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
793 mm w 2025 r., wobec 828 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
59,0 w 2025 r., wobec 60,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 862 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 597 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
44,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 62,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 365 € w 2025 r., wobec 550 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
83,7% w 2025 r., wobec 76,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
20,4% w 2025 r., wobec 12,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
17,0% w 2025 r., wobec 16,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
8,7% w 2025 r., wobec 7,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
12,1% w 2025 r., wobec 21,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,6% w 2025 r., wobec 3,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
11,5% w 2025 r., wobec 15,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,7% w 2025 r., wobec 2,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
0,9% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
268 w 2024 r., wobec 225 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
6,5 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 5,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
41,3% w 2024 r., wobec 39,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
23,6% w 2024 r., wobec 29,2% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
10 856 w 2024 r., wobec 6 704 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,3 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
19,1% w 2024 r., wobec 10,2% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
3,9% w 2024 r., wobec 1,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,7% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,0% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,4% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
3,5% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
1,5% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
24,9% w 2023 r., wobec 20,1% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
43,3% w 2024 r., wobec 3,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
21,0% w 2024 r., wobec 76,0% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
41 w 2025 r., wobec 70 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,5 w 2025 r., wobec 10,4 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
12,6 w 2025 r., wobec 12,5 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
9 w 2025 r., wobec 23 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
4,3 w 2025 r., wobec 7,4 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
26,7% w 2025 r., wobec 28,6% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
23,5% w 2025 r., wobec 18,0% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
17,1% w 2025 r., wobec 25,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
3,7% w 2025 r., wobec 10,7% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
10 134 w 2025 r., wobec 9 986 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
254,6 w 2025 r., wobec 246,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
12,18 w 2025 r., wobec 15,26 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
43,99 w 2025 r., wobec 39,28 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
57,58 w 2025 r., wobec 51,06 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
29,84 w 2025 r., wobec 27,28 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
51,07 w 2025 r., wobec 48,96 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
4,22 w 2025 r., wobec 2,50 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,6 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,1 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,9% w 2018 r., wobec 4,0% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
49,1% w 2018 r., wobec 50,8% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
37,4% w 2018 r., wobec 35,2% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
8,2% w 2018 r., wobec 8,8% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,6% w 2018 r., wobec 0,5% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,8% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,8% w 2020 r., wobec 0,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
213 łóżek w 2023 r., wobec 279 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
3 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
6 602 hospitalizacji w 2023 r., wobec 8 185 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
60,5% w 2023 r., wobec 69,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
3,7 dni w 2023 r., wobec 7,9 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
59,6 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 32,2 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,47% w 2023 r., wobec 1,81% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,7 ‰ w 2025 r., wobec 12,8 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
8 w 2025 r., wobec 13 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
15 w 2025 r., wobec 19 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
1 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
11,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
81 w 2025 r., wobec 190 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
1,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon janowski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon janowski: 44 093 mieszk. w 2015 r. i 41 581 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 41 928 |
| 2021 | 41 595 |
| 2022 | 41 248 |
| 2023 | 41 498 |
| 2024 | 41 490 |
| 2025 | 41 581 |
Gdzie leży Rejon janowski?
Sąsiednie samorządy
- Rejon koszedarski26 km · 28 554
- Rejon kowieński30 km · 109 621
- Kowno30 km · 303 978
- Rejon kiejdański33 km · 45 573
- Rejon wiłkomierski37 km · 34 978
- Samorząd rejonu szyrwinckiego41 km · 14 575
- Samorząd elektreński47 km · 24 622
- Rejon preński51 km · 24 506
Okręg kowieński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon janowski
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon janowski
Rejon janowski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon janowski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 977 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,2 |
| luty | 32 | −2,6 |
| marzec | 74 | 1,5 |
| kwiecień | 118 | 7,6 |
| maj | 156 | 13,4 |
| czerwiec | 170 | 17,5 |
| lipiec | 163 | 19,2 |
| sierpień | 135 | 18,4 |
| wrzesień | 91 | 13,8 |
| październik | 46 | 8,0 |
| listopad | 16 | 3,6 |
| grudzień | 10 | −0,3 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon janowski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,8 | −4,9 | −0,9 | 44 |
| luty | −2,3 | −4,9 | 0,1 | 38 |
| marzec | 1,4 | −1,8 | 4,7 | 40 |
| kwiecień | 7,7 | 3,0 | 12,2 | 43 |
| maj | 13,1 | 7,7 | 17,9 | 57 |
| czerwiec | 16,5 | 11,4 | 21,0 | 72 |
| lipiec | 18,7 | 13,8 | 23,2 | 85 |
| sierpień | 17,9 | 13,1 | 22,6 | 76 |
| wrzesień | 13,0 | 9,1 | 17,2 | 50 |
| październik | 7,4 | 4,6 | 10,5 | 56 |
| listopad | 2,7 | 0,9 | 4,4 | 45 |
| grudzień | −1,0 | −2,8 | 0,6 | 46 |
| Rok | 7,7 | 4,1 | 11,1 | 652 |
Najczęściej zadawane pytania
Rejon janowski: ile jest mieszkańców?
Rejon janowski liczy 41 581 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 13. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon janowski?
Rejon janowski ma powierzchnię 944,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 44 mieszk. na km².
Rejon janowski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon janowski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 44 093 na 41 581 (−5,7%).
Gdzie leży Rejon janowski?
Rejon janowski – Okręg kowieński. Szerokość geograficzna 55,083, długość geograficzna 24,283.
Rejon janowski: jaka jest wartość wskaźnika „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”?
Rejon janowski: „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców” wynosi 3,9 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 10,3 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon janowski: jaka jest wartość wskaźnika „Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat”?
Rejon janowski: „Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat” wynosi 0,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat (2025); mediana krajowa: 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon janowski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon janowski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 977 kWh rocznie.
Rejon janowski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon janowski: najbliżsi sąsiedzi to Rejon koszedarski (26 km), Rejon kowieński (30 km), Kowno (30 km), Rejon kiejdański (33 km), Rejon wiłkomierski (37 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.