
Samorząd mariampolski: ludność i statystyki
Samorząd mariampolski liczy 54 133 mieszk. (2025) na powierzchni 755,0 km², czyli 71,7 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −7,4% w latach 2015–2025.
- 54 133 mieszk.
- 755,0 km²
- 72 mieszk./km²
- 69 m

Najważniejsze informacje
Okręg mariampolski: pod względem liczby ludności Samorząd mariampolski zajmuje 1. miejsce spośród 5 samorządów.
Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze): Samorząd mariampolski – 10%. Średnia: Okręg mariampolski – 12%, cały kraj – 58%.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd mariampolski – 1,4. Średnia: Okręg mariampolski – 1,5 dni, cały kraj – 2,0 dni.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 020 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Ludność”.
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Gęstość zaludnienia”.
- „Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 97% samorządów.
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo””: wartość wyższa niż w 95% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 105 742.
- Najbliższy samorząd to Rejon kalwaryjski, 21,7 km stąd.
Samorząd mariampolski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd mariampolski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,4% | 12,9% | 12,4% | miejsce 22 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,3% | 22,1% | 23,3% | miejsce 45 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,9% | 52,1% | 52,6% | miejsce 39 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 45,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 47 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,4 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 35 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 52 | 725 | miejsce 26 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,3 100 km² | 1,2 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 25 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 99,3 ha | 112,0 ha | 2 381 ha | miejsce 9 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 335 łóżek | 645 | 27 800 | miejsce 11 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 6,1 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 16 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 9 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 6 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 9 763 hospitalizacji | 16 105 | 899 576 | miejsce 7 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 66,1% | – | 65,9% | miejsce 23 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,6 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 23 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 43,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 25 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 4,47% | 4,66% | 4,01% | miejsce 18 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,7 ‰ | 15,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 40 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 13,5 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 44 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 13 | 35 | 736 | miejsce 9 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 30 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 18 | 69 | 1 084 | miejsce 15 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,3 na 10 000 mieszk. | 5,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 17 | – | 7 | miejsce 10 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,3 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 31 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 16 | 61 | 1 021 | miejsce 15 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 51 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 4 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 4 | 13 | 440 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 50 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 26 | 63 | 1 180 | miejsce 10 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,8 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 29 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 3,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 9 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 92 | 368 | 6 584 | miejsce 16 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 17,0 / 10 000 mieszk. | 27,6 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 53% | 64% | 42% | miejsce 21 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 32 | 104 | 2 518 | miejsce 27 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,9 / 10 000 mieszk. | 7,8 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 51 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 43% | 41% | 41% | miejsce 22 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 39 | 172 | 1 960 | miejsce 17 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,2 / 10 000 mieszk. | 12,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 36 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 9,8 / 1000 mieszk. | 11,3 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 40 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 140 | – | 87 | miejsce 12 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,6 / 1000 mieszk. | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 39 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,6 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 44 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 12,3% | 16,4% | 18,4% | miejsce 46 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 20,9% | 18,9% | 12,3% | miejsce 10 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 18,4% | 18,7% | 17,0% | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,7% | 4,2% | 4,2% | miejsce 20 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,0% | 3,1% | 3,0% | miejsce 21 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 1,8 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 49 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 40 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,7% | 2,6% | 1,2% | miejsce 24 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 2,4% | 3,7% | 1,8% | miejsce 24 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,6% | 4,4% | 2,1% | miejsce 24 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,5% | 2,4% | 1,1% | miejsce 23 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0063 g | 0,0068 g | 0,0075 g | miejsce 37 z 60 |
Samorząd mariampolski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
686 mm w 2025 r., wobec 513 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 382 °C·d w 2025 r., wobec 4 059 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 45 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
153 dni w 2025 r., wobec 129 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
86 dni w 2025 r., wobec 118 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
262 mm w 2025 r., wobec 144 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
86 mm w 2025 r., wobec 132 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 mm w 2025 r., wobec 113 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 22% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 0,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 mm w 2025 r., wobec 41 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,4 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 91 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
146 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 044 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 099 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
443 kWh/m² w 2025 r., wobec 497 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 kWh/m² w 2025 r., wobec 67 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,3 °C w 2025 r., wobec 10,4 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,1 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
215 W/m² w 2025 r., wobec 229 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
9,0 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
80 w 2025 r., wobec 100 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
686 mm w 2025 r., wobec 774 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
36,0 w 2025 r., wobec 27,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
2 313 miejsc pracy w 2025 r., wobec 2 580 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
42,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 68,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 300 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
82,0% w 2025 r., wobec 63,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
16,1% w 2025 r., wobec 17,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
19,6% w 2025 r., wobec 11,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,2% w 2025 r., wobec 12,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
11,3% w 2025 r., wobec 23,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,0% w 2025 r., wobec 5,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
19,1% w 2025 r., wobec 14,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,4% w 2025 r., wobec 2,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,2% w 2025 r., wobec 1,3% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
556 w 2024 r., wobec 777 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
10,2 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 14,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
45,4% w 2024 r., wobec 41,3% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
28,2% w 2024 r., wobec 26,4% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
30 394 w 2024 r., wobec 63 583 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,6 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 1,1 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
37,5% w 2024 r., wobec 14,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
3,5% w 2024 r., wobec 1,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
5,4% w 2024 r., wobec 5,2% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
3,0% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,9% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
3,4% w 2024 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
3,2% w 2024 r., wobec 5,4% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
76,2% w 2023 r., wobec 90,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
8,7% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
15,8% w 2024 r., wobec 9,4% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
0,4% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
49 w 2025 r., wobec 51 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,4 w 2025 r., wobec 7,6 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,6 w 2025 r., wobec 9,5 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
14 w 2025 r., wobec 36 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,1 w 2025 r., wobec 9,9 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
28,8% w 2025 r., wobec 31,8% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
34,1% w 2025 r., wobec 19,6% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
21,8% w 2025 r., wobec 23,5% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
2,6% w 2025 r., wobec 8,8% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
12 420 w 2025 r., wobec 12 575 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
237,8 w 2025 r., wobec 235,6 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
11,62 w 2025 r., wobec 10,26 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
37,62 w 2025 r., wobec 33,76 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
46,71 w 2025 r., wobec 44,13 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
21,48 w 2025 r., wobec 19,02 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
41,55 w 2025 r., wobec 43,61 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,69 w 2025 r., wobec 1,28 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
3 w 2023 r., wobec 3 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 67% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
11 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 6 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
5 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
9,1 µg/m³ w 2024 r., wobec 12,3 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
5,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 6,5 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
107 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
4,8% w 2018 r., wobec 4,4% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
77,5% w 2018 r., wobec 78,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
12,2% w 2018 r., wobec 11,9% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
2,8% w 2018 r., wobec 2,7% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,6% w 2018 r., wobec 1,7% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,0% w 2018 r., wobec 1,0% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
1,3% w 2020 r., wobec 0,7% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
335 łóżek w 2023 r., wobec 550 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
6,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
9 763 hospitalizacji w 2023 r., wobec 15 264 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
66,1% w 2023 r., wobec 67,6% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,6 dni w 2023 r., wobec 7,5 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
43,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 32,8 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
4,47% w 2023 r., wobec 1,34% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,7 ‰ w 2025 r., wobec 12,2 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
17 w 2025 r., wobec 15 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
16 w 2025 r., wobec 29 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
4 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
9,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
140 w 2025 r., wobec 163 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd mariampolski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd mariampolski: 58 465 mieszk. w 2015 r. i 54 133 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 55 077 |
| 2021 | 54 846 |
| 2022 | 54 291 |
| 2023 | 54 606 |
| 2024 | 54 576 |
| 2025 | 54 133 |
Gdzie leży Samorząd mariampolski?
Sąsiednie samorządy
- Rejon kalwaryjski22 km · 9 592
- Samorząd kozłoworudzki24 km · 10 830
- Samorząd rejonu wyłkowyskiego24 km · 33 568
- Rejon preński40 km · 24 506
- Rejon birsztański44 km · 4 101
- Samorząd rejonu szackiego45 km · 25 215
- Samorząd rejonu łoździejskiego48 km · 16 951
- Olita48 km · 50 741
Okręg mariampolski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd mariampolski
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd mariampolski
Samorząd mariampolski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd mariampolski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 020 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −3,0 |
| luty | 33 | −2,3 |
| marzec | 76 | 1,7 |
| kwiecień | 124 | 7,7 |
| maj | 164 | 13,3 |
| czerwiec | 176 | 17,4 |
| lipiec | 168 | 19,1 |
| sierpień | 140 | 18,4 |
| wrzesień | 96 | 13,8 |
| październik | 50 | 8,2 |
| listopad | 18 | 3,6 |
| grudzień | 11 | −0,1 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd mariampolski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,5 | −4,6 | −0,5 | 42 |
| luty | −1,8 | −4,3 | 0,5 | 37 |
| marzec | 1,8 | −1,4 | 5,1 | 41 |
| kwiecień | 8,0 | 3,3 | 12,4 | 45 |
| maj | 13,2 | 7,8 | 17,9 | 60 |
| czerwiec | 16,5 | 11,4 | 20,9 | 77 |
| lipiec | 18,7 | 13,9 | 23,1 | 90 |
| sierpień | 18,0 | 13,3 | 22,7 | 80 |
| wrzesień | 13,2 | 9,3 | 17,4 | 55 |
| październik | 7,8 | 4,9 | 10,9 | 54 |
| listopad | 3,1 | 1,2 | 4,8 | 42 |
| grudzień | −0,7 | −2,5 | 1,0 | 43 |
| Rok | 7,9 | 4,4 | 11,3 | 666 |
Analizy, w których występuje Samorząd mariampolski
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd mariampolski: ile jest mieszkańców?
Samorząd mariampolski liczy 54 133 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd mariampolski?
Samorząd mariampolski ma powierzchnię 755,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 72 mieszk. na km².
Samorząd mariampolski: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd mariampolski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 58 465 na 54 133 (−7,4%).
Gdzie leży Samorząd mariampolski?
Samorząd mariampolski – Okręg mariampolski. Szerokość geograficzna 54,560, długość geograficzna 23,359.
Samorząd mariampolski: jaka jest wartość wskaźnika „Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze)”?
Samorząd mariampolski: „Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze)” wynosi 10% (2026); mediana krajowa: 35%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 51. miejsce spośród 52 samorządów.
Samorząd mariampolski: jaka jest wartość wskaźnika „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd mariampolski: „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 1,4 dni (1991-2020); mediana krajowa: 2,0 dni. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 58. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd mariampolski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd mariampolski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 020 kWh rocznie.
Samorząd mariampolski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd mariampolski: najbliżsi sąsiedzi to Rejon kalwaryjski (22 km), Samorząd kozłoworudzki (24 km), Samorząd rejonu wyłkowyskiego (24 km), Rejon preński (40 km), Rejon birsztański (44 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.