
Rejon solecznicki: ludność i statystyki
Rejon solecznicki liczy 29 822 mieszk. (2025) na powierzchni 1 491,0 km², czyli 20,0 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 26. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −9,6% w latach 2015–2025.
- 29 822 mieszk.
- 1 491,0 km²
- 20 mieszk./km²
- 190 m

Najważniejsze informacje
Okręg wileński: pod względem liczby ludności Rejon solecznicki zajmuje 5. miejsce spośród 8 samorządów.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu: Rejon solecznicki – 20,4%. Średnia: Okręg wileński – 5,6%, cały kraj – 5,6%.
Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców: Rejon solecznicki – 4,0 ‰. Średnia: Okręg wileński – 10,5 ‰, cały kraj – 8,2 ‰.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 39°, wytwarza tu około 1 000 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu”.
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Pożary na 1000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 208 824.
- Gęstość zaludnienia jest 2,2 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon solecznicki w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon solecznicki
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon solecznicki | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 14,1% | 15,7% | 12,4% | miejsce 9 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 17,7% | 17,8% | 23,3% | miejsce 55 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 50,4% | 52,3% | 52,6% | miejsce 51 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 43,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 51 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,8 ‰ | 7,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 8 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon solecznicki | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 9 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 115,6 ha | 531,4 ha | 2 381 ha | miejsce 7 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon solecznicki | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 144 łóżek | 8 448 | 27 800 | miejsce 27 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 10,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 35 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,5 łóżek / 1000 mieszk. | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 42 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 40 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 956 hospitalizacji | 308 462 | 899 576 | miejsce 27 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 83,3% | – | 65,9% | miejsce 3 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,9 dni | 4,7 dni | 5,6 dni | miejsce 8 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 43,8 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 23 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,95% | 1,95% | 4,01% | miejsce 26 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,3 ‰ | 10,5 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 46 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 13,9 ‰ | 10,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 41 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 206 | 736 | miejsce 32 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 43 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon solecznicki | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 15 | 277 | 1 084 | miejsce 25 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,0 na 10 000 mieszk. | 3,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 26 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 12 | – | 7 | miejsce 17 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 21 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 23 | 297 | 1 021 | miejsce 7 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 5,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 6 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 26 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 4 | 169 | 440 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 31 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon solecznicki | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 21 | 269 | 1 180 | miejsce 17 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,0 / 10 000 mieszk. | 3,1 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 16 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,4 / 100 km² | 2,8 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 28 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 72 | 2 677 | 6 584 | miejsce 23 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 24,1 / 10 000 mieszk. | 30,5 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 53% | 130% | 42% | miejsce 22 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 26 | 566 | 2 518 | miejsce 32 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,7 / 10 000 mieszk. | 6,5 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 39 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 50% | 36% | 41% | miejsce 10 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 18 | 367 | 1 960 | miejsce 34 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,0 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 40 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 12,3 / 1000 mieszk. | 8,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 18 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 219 | – | 87 | miejsce 4 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 7,3 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 1 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 5,2 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 2 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 42,9% | 18,0% | 18,4% | miejsce 1 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 16,5% | 28,8% | 12,3% | miejsce 17 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 13,7% | 7,0% | 17,0% | miejsce 40 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,6% | 3,3% | 4,2% | miejsce 21 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,9% | 1,7% | 3,0% | miejsce 10 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 8,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 4 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,7 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 5 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,7% | 0,9% | 1,2% | miejsce 48 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,1% | 1,2% | 1,8% | miejsce 45 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,4% | 1,4% | 2,1% | miejsce 40 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,8% | 0,9% | 1,1% | miejsce 43 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0036 g | 0,0044 g | 0,0075 g | miejsce 60 z 60 |
Rejon solecznicki: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
788 mm w 2025 r., wobec 493 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
14 dni w 2025 r., wobec 35 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 544 °C·d w 2025 r., wobec 4 260 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
164 dni w 2025 r., wobec 136 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
100 dni w 2025 r., wobec 140 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
34 dni w 2025 r., wobec 60 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 4 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 mm w 2025 r., wobec 17 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 193 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
343 mm w 2025 r., wobec 97 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
96 mm w 2025 r., wobec 152 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
64 mm w 2025 r., wobec 155 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 31% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
78 mm w 2025 r., wobec 31 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 7,4 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
49 dni w 2025 r., wobec 115 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
142 dni w 2025 r., wobec 137 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 023 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 096 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
446 kWh/m² w 2025 r., wobec 508 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 kWh/m² w 2025 r., wobec 71 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,9 °C w 2025 r., wobec 10,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,6 °C w 2025 r., wobec 3,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,7 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 21 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,4 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
222 W/m² w 2025 r., wobec 247 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,1 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
103 w 2025 r., wobec 126 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
788 mm w 2025 r., wobec 802 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
10,0 w 2025 r., wobec 7,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 915 miejsc pracy w 2025 r., wobec 2 062 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
64,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 76,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 280 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
80,0% w 2025 r., wobec 78,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
21,8% w 2025 r., wobec 23,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
17,1% w 2025 r., wobec 8,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
9,1% w 2025 r., wobec 9,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
15,9% w 2025 r., wobec 23,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,3% w 2025 r., wobec 3,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
10,2% w 2025 r., wobec 16,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,6% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
0,8% w 2025 r., wobec 0,4% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
112 w 2024 r., wobec 106 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
3,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 3,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
19,1% w 2024 r., wobec 8,9% w 2016 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
9,7% w 2024 r., wobec 5,4% w 2016 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
2 084 w 2024 r., wobec 623 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,1 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,0 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
36,5% w 2023 r., wobec 12,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
13,2% w 2024 r., wobec 10,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
6,5% w 2024 r., wobec 1,6% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
2,3% w 2024 r., wobec 2,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,3% w 2024 r., wobec 7,9% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
71,7% w 2024 r., wobec 33,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
85,5% w 2023 r., wobec 43,2% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
38,2% w 2024 r., wobec 23,3% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
28 w 2025 r., wobec 24 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,2 w 2025 r., wobec 7,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,7 w 2025 r., wobec 8,5 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
12 w 2025 r., wobec 18 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
8,0 w 2025 r., wobec 10,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
16,1% w 2025 r., wobec 24,4% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
30,1% w 2025 r., wobec 21,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
28,0% w 2025 r., wobec 28,5% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
20,4% w 2025 r., wobec 17,1% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
4 765 w 2025 r., wobec 5 385 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
167,6 w 2025 r., wobec 187,3 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
14,72 w 2025 r., wobec 18,26 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,19 w 2025 r., wobec 22,16 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
42,79 w 2025 r., wobec 44,06 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,44 w 2025 r., wobec 30,79 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,89 w 2025 r., wobec 22,99 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,30 w 2025 r., wobec 0,62 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,1 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 107 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
1,6% w 2018 r., wobec 1,7% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
46,7% w 2018 r., wobec 52,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
44,7% w 2018 r., wobec 40,7% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,7% w 2018 r., wobec 4,5% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,4% w 2018 r., wobec 0,2% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,0% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
144 łóżek w 2023 r., wobec 223 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 956 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 843 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
83,3% w 2023 r., wobec 66,0% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,9 dni w 2023 r., wobec 8,1 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
43,8 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 29,6 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,95% w 2023 r., wobec 1,31% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,3 ‰ w 2025 r., wobec 15,6 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
12 w 2025 r., wobec 14 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
23 w 2025 r., wobec 46 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
4 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
12,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 11,9 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
219 w 2025 r., wobec 262 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
7,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,9 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon solecznicki na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon solecznicki: 32 978 mieszk. w 2015 r. i 29 822 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 30 503 |
| 2021 | 30 052 |
| 2022 | 29 699 |
| 2023 | 29 760 |
| 2024 | 29 863 |
| 2025 | 29 822 |
Gdzie leży Rejon solecznicki?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd miasta Wilna40 km · 607 404
- Samorząd rejonu trockiego45 km · 34 863
- Rejon wileński45 km · 108 727
- Rejon orański54 km · 19 771
- Samorząd elektreński62 km · 24 622
- Samorząd rejonu szyrwinckiego81 km · 14 575
- Rejon koszedarski84 km · 28 554
- Olita86 km · 50 741
Okręg wileński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon solecznicki
- Šalčininkų seniūnija9 533 mieszk.
- Eišiškių seniūnija3 805 mieszk.
- Jašiūnų seniūnija3 545 mieszk.
- Turgelių seniūnija1 953 mieszk.
- Gerviškių seniūnija1 790 mieszk.
- Baltosios Vokės seniūnija1 703 mieszk.
- Kalesninkų seniūnija1 638 mieszk.
- Dieveniškių seniūnija1 585 mieszk.
- Butrimonių seniūnija1 483 mieszk.
- Pabarės seniūnija1 119 mieszk.
- Dainavos seniūnija680 mieszk.
- Akmenynės seniūnija652 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon solecznicki
Rejon solecznicki: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon solecznicki. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 000 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 39°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 17 | −4,2 |
| luty | 34 | −3,6 |
| marzec | 76 | 0,8 |
| kwiecień | 119 | 7,2 |
| maj | 159 | 13,0 |
| czerwiec | 175 | 17,2 |
| lipiec | 166 | 18,8 |
| sierpień | 139 | 18,0 |
| wrzesień | 92 | 13,1 |
| październik | 47 | 7,2 |
| listopad | 18 | 2,7 |
| grudzień | 11 | −1,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon solecznicki
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,9 | −6,2 | −2,0 | 45 |
| luty | −3,2 | −5,8 | −0,9 | 40 |
| marzec | 0,7 | −2,6 | 4,0 | 41 |
| kwiecień | 7,3 | 2,5 | 11,8 | 46 |
| maj | 12,8 | 7,3 | 17,5 | 67 |
| czerwiec | 16,2 | 11,0 | 20,7 | 72 |
| lipiec | 18,3 | 13,3 | 22,8 | 93 |
| sierpień | 17,3 | 12,3 | 22,2 | 78 |
| wrzesień | 12,3 | 8,2 | 16,6 | 56 |
| październik | 6,6 | 3,6 | 9,8 | 56 |
| listopad | 1,8 | −0,1 | 3,6 | 43 |
| grudzień | −2,2 | −4,1 | −0,4 | 48 |
| Rok | 7,0 | 3,3 | 10,5 | 685 |
Analizy, w których występuje Rejon solecznicki
Najczęściej zadawane pytania
Rejon solecznicki: ile jest mieszkańców?
Rejon solecznicki liczy 29 822 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 26. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon solecznicki?
Rejon solecznicki ma powierzchnię 1 491,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 20 mieszk. na km².
Rejon solecznicki: czy liczba ludności rośnie?
Rejon solecznicki: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 32 978 na 29 822 (−9,6%).
Gdzie leży Rejon solecznicki?
Rejon solecznicki – Okręg wileński. Szerokość geograficzna 54,333, długość geograficzna 25,367.
Rejon solecznicki: jaka jest wartość wskaźnika „Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu”?
Rejon solecznicki: „Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu” wynosi 20,4% (2021-2025); mediana krajowa: 7,2%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon solecznicki: jaka jest wartość wskaźnika „Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców”?
Rejon solecznicki: „Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców” wynosi 4,0 ‰ (2024); mediana krajowa: 7,3 ‰. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon solecznicki: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon solecznicki: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 39°, wytwarza około 1 000 kWh rocznie.
Rejon solecznicki: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon solecznicki: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd miasta Wilna (40 km), Samorząd rejonu trockiego (45 km), Rejon wileński (45 km), Rejon orański (54 km), Samorząd elektreński (62 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.