

Samorząd rejonu pokrojskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu pokrojskiego liczy 17 616 mieszk. (2025) na powierzchni 1 316,0 km², czyli 13,4 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 47. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −19,2% w latach 2015–2025.
- 17 616 mieszk.
- 1 316,0 km²
- 13 mieszk./km²
- 51 m

Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu pokrojskiego zajmuje 7. miejsce spośród 7 samorządów.
Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców: Samorząd rejonu pokrojskiego – 15,2 ‰. Średnia: Okręg szawelski – 27,7 ‰, cały kraj – 48,8 ‰.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 42°, wytwarza tu około 1 005 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”.
- „Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 184 314.
- Gęstość zaludnienia jest 3,3 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu pokrojskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu pokrojskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,6% | 12,8% | 12,4% | miejsce 42 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 23,7% | 22,3% | 23,3% | miejsce 24 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,9% | 51,2% | 52,6% | miejsce 19 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 49,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,5 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 30 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 145 | 725 | miejsce 20 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 20 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 90,6 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 10 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 68 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 50 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,8 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 45 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,2 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 44 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 068 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 43 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 72,1% | – | 65,9% | miejsce 14 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 7,5 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 6 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 35,2 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 32 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 6,71% | 3,37% | 4,01% | miejsce 8 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 17,4 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 18 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 18,1 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 12 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 87 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,3 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 32 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 143 | 1 084 | miejsce 42 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,1 na 10 000 mieszk. | 5,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 24 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 9 | – | 7 | miejsce 22 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 2 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 8 | 116 | 1 021 | miejsce 40 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 19 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 21 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 1 | 33 | 440 | miejsce 53 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 53 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 20 | 114 | 1 180 | miejsce 20 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,3 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 6 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,5 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 25 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 23 | 407 | 6 584 | miejsce 52 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,1 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 42 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 39% | 44% | 42% | miejsce 38 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 35 | 322 | 2 518 | miejsce 21 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 19,9 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 5 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 34% | 38% | 41% | miejsce 43 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 25 | 322 | 1 960 | miejsce 29 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 14,2 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 20 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 9,8 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 41 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 55 | – | 87 | miejsce 45 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,1 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 26 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,0 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 15 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 18,1% | 16,2% | 18,4% | miejsce 31 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 11,2% | 15,8% | 12,3% | miejsce 34 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 23,0% | 17,8% | 17,0% | miejsce 11 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 8,2% | 6,0% | 4,2% | miejsce 4 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,7% | 5,1% | 3,0% | miejsce 13 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 20 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 40 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 4,9% | 1,8% | 1,2% | miejsce 6 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 7,4% | 2,7% | 1,8% | miejsce 5 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 8,9% | 3,2% | 2,1% | miejsce 5 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 3,0% | 1,2% | 1,1% | miejsce 12 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0103 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 20 z 60 |
Samorząd rejonu pokrojskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
708 mm w 2025 r., wobec 518 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 452 °C·d w 2025 r., wobec 4 270 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 40 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
159 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81 dni w 2025 r., wobec 125 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 60 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 mm w 2025 r., wobec 23 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
282 mm w 2025 r., wobec 139 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
114 mm w 2025 r., wobec 150 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
58 mm w 2025 r., wobec 149 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 29% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 37 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
45 dni w 2025 r., wobec 110 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
142 dni w 2025 r., wobec 135 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
992 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 077 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
442 kWh/m² w 2025 r., wobec 502 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 kWh/m² w 2025 r., wobec 58 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,0 °C w 2025 r., wobec 9,7 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,7 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
202 W/m² w 2025 r., wobec 214 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
81 w 2025 r., wobec 118 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
709 mm w 2025 r., wobec 794 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
12,0 w 2025 r., wobec 1,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
966 miejsc pracy w 2025 r., wobec 856 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
54,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 58,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 297 € w 2025 r., wobec 400 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
65,7% w 2025 r., wobec 36,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
26,6% w 2025 r., wobec 29,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
7,9% w 2025 r., wobec 6,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
9,2% w 2025 r., wobec 9,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
14,4% w 2025 r., wobec 18,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
6,3% w 2025 r., wobec 4,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,3% w 2025 r., wobec 10,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,6% w 2025 r., wobec 2,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,7% w 2025 r., wobec 1,1% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
142 w 2024 r., wobec 95 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
8,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 4,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
47,1% w 2024 r., wobec 26,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
41,3% w 2024 r., wobec 16,2% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
9 466 w 2024 r., wobec 4 080 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,5 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
25,1% w 2024 r., wobec 7,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,0% w 2024 r., wobec 1,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,5% w 2024 r., wobec 0,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,7% w 2024 r., wobec 0,2% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,4% w 2024 r., wobec 0,5% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
11,3% w 2024 r., wobec 7,1% w 2022 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
56,1% w 2024 r., wobec 78,1% w 2022 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
0,2% w 2024 r., wobec 5,6% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
13 w 2025 r., wobec 27 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,5 w 2025 r., wobec 6,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,1 w 2025 r., wobec 7,5 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
7 w 2025 r., wobec 7 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
7,7 w 2025 r., wobec 3,9 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
17,6% w 2025 r., wobec 11,1% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
30,9% w 2025 r., wobec 29,6% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
22,1% w 2025 r., wobec 16,0% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,4% w 2025 r., wobec 4,7% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 476 w 2025 r., wobec 3 798 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
195,5 w 2025 r., wobec 214,9 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,00 w 2025 r., wobec 15,61 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,33 w 2025 r., wobec 22,47 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
50,82 w 2025 r., wobec 49,18 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,48 w 2025 r., wobec 31,15 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
43,26 w 2025 r., wobec 36,38 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,88 w 2025 r., wobec 2,04 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
6 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 8 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
18 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,3 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,8 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,4 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,1% w 2018 r., wobec 3,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
76,6% w 2018 r., wobec 77,4% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
16,5% w 2018 r., wobec 16,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,2% w 2018 r., wobec 2,5% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,0% w 2018 r., wobec 0,1% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,4% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
68 łóżek w 2023 r., wobec 181 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 068 hospitalizacji w 2023 r., wobec 4 262 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
72,1% w 2023 r., wobec 55,5% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
7,5 dni w 2023 r., wobec 8,1 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
35,2 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 24,9 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
6,71% w 2023 r., wobec 1,36% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
17,4 ‰ w 2025 r., wobec 17,6 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
9 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 18 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
9,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
55 w 2025 r., wobec 93 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu pokrojskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu pokrojskiego: 21 813 mieszk. w 2015 r. i 17 616 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 19 159 |
| 2021 | 18 827 |
| 2022 | 18 497 |
| 2023 | 18 120 |
| 2024 | 17 867 |
| 2025 | 17 616 |
Gdzie leży Samorząd rejonu pokrojskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu janiskiego28 km · 20 011
- Samorząd rejonu poswolskiego31 km · 21 690
- Rejon radziwiliski32 km · 33 963
- Szawle37 km · 111 971
- Samorząd miejski Poniewież44 km · 85 774
- Samorząd rejonu szawelskiego46 km · 40 361
- Rejon poniewieski52 km · 35 390
- Samorząd rejonu birżańskiego64 km · 21 775
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu pokrojskiego
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu pokrojskiego
Samorząd rejonu pokrojskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu pokrojskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 005 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 42°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,2 |
| luty | 31 | −2,8 |
| marzec | 74 | 1,1 |
| kwiecień | 121 | 7,1 |
| maj | 164 | 12,9 |
| czerwiec | 176 | 17,1 |
| lipiec | 168 | 18,9 |
| sierpień | 136 | 18,1 |
| wrzesień | 92 | 13,5 |
| październik | 47 | 7,8 |
| listopad | 16 | 3,4 |
| grudzień | 9 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu pokrojskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,7 | −4,9 | −0,8 | 37 |
| luty | −2,5 | −5,2 | −0,1 | 35 |
| marzec | 1,1 | −2,3 | 4,5 | 35 |
| kwiecień | 7,2 | 2,4 | 11,7 | 41 |
| maj | 12,5 | 7,1 | 17,3 | 55 |
| czerwiec | 16,0 | 11,0 | 20,5 | 66 |
| lipiec | 18,4 | 13,6 | 22,9 | 78 |
| sierpień | 17,6 | 12,8 | 22,3 | 70 |
| wrzesień | 12,8 | 8,8 | 17,0 | 50 |
| październik | 7,1 | 4,3 | 10,2 | 54 |
| listopad | 2,5 | 0,7 | 4,3 | 45 |
| grudzień | −1,0 | −2,8 | 0,6 | 40 |
| Rok | 7,4 | 3,8 | 10,9 | 606 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu pokrojskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu pokrojskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu pokrojskiego liczy 17 616 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 47. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu pokrojskiego?
Samorząd rejonu pokrojskiego ma powierzchnię 1 316,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 13 mieszk. na km².
Samorząd rejonu pokrojskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu pokrojskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 21 813 na 17 616 (−19,2%).
Gdzie leży Samorząd rejonu pokrojskiego?
Samorząd rejonu pokrojskiego – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 56,033, długość geograficzna 23,883.
Samorząd rejonu pokrojskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu pokrojskiego: „Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców” wynosi 15,2 ‰ (2024); mediana krajowa: 27,4 ‰. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu pokrojskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie”?
Samorząd rejonu pokrojskiego: „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie” wynosi 11,3% (2024); mediana krajowa: 1,9%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 41 samorządów.
Samorząd rejonu pokrojskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu pokrojskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 42°, wytwarza około 1 005 kWh rocznie.
Samorząd rejonu pokrojskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu pokrojskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu janiskiego (28 km), Samorząd rejonu poswolskiego (31 km), Rejon radziwiliski (32 km), Szawle (37 km), Samorząd miejski Poniewież (44 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.