

Samorząd pojeski: ludność i statystyki
Samorząd pojeski liczy 6 989 mieszk. (2025) na powierzchni 537,0 km², czyli 13,0 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 58. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −20,9% w latach 2015–2025.
- 6 989 mieszk.
- 537,0 km²
- 13 mieszk./km²
- 12 m

Najważniejsze informacje
Okręg tauroski: pod względem liczby ludności Samorząd pojeski zajmuje 4. miejsce spośród 4 samorządów.
Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców: Samorząd pojeski – 114,5. Średnia: Okręg tauroski – 38,8 10 000 mieszk., cały kraj – 30,6 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 023 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- „Udział miejsc na polach campingowych”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 75 210.
- Gęstość zaludnienia jest 3,4 raza niższa niż średnia krajowa.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd rejonu tauroskiego (37 300 mieszk.), 24 km stąd.
- Instalacja dachowa o mocy 4 kWp wytwarzałaby tu około 4 092 kWh rocznie – mniej więcej tyle, ile zużywa przeciętne gospodarstwo domowe.
Samorząd pojeski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd pojeski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,4% | 12,7% | 12,4% | miejsce 22 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 22,0% | 22,5% | 23,3% | miejsce 37 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,4% | 51,8% | 52,6% | miejsce 32 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 48,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 25 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 9,4 ‰ | 6,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 2 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 70 | 172 | 725 | miejsce 3 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 13,0 100 km² | 3,9 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 1 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 ha | 86,7 ha | 2 381 ha | miejsce 52 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 5 szt. | 57 szt. | 3 035 szt. | miejsce 55 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 0,7 szt. | 0,6 szt. | 0,7 szt. | miejsce 25 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 25 szt. | 334 szt. | 35 020 szt. | miejsce 58 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 129 | – | 476 | miejsce 55 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 18,3 miejsc / 1000 mieszk. | 11,3 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 25 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 25,8 miejsc / obiekt | 17,9 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 23 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 26,4% | – | 30,9% | miejsce 33 z 56 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 27,1% | – | 32,8% | miejsce 36 z 59 | |
| Udział miejsc na polach campingowych (2024) | 46,5% | – | 10,8% | miejsce 1 z 22 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 80,4% | – | 39,5% | miejsce 1 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 23,1% | – | 26,1% | miejsce 31 z 55 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 16 łóżek | 479 | 27 800 | miejsce 58 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,2 łóżek / 1000 mieszk. | 5,3 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 52 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 5 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 81 hospitalizacji | 12 608 | 899 576 | miejsce 58 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 18,4 ‰ | 15,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 13 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 17,8 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 14 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 32 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,7 na 10 000 mieszk. | 3,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 1 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 11 | 61 | 1 180 | miejsce 40 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,7 / 10 000 mieszk. | 6,8 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 4 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 2,0 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 18 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 6 | 117 | 6 584 | miejsce 59 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,6 / 10 000 mieszk. | 13,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 55 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 43% | 38% | 42% | miejsce 28 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 14 | 74 | 2 518 | miejsce 52 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 20,0 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 4 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 62% | 45% | 41% | miejsce 6 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 5 | 88 | 1 960 | miejsce 57 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,2 / 10 000 mieszk. | 9,8 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 37 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 12,3 / 1000 mieszk. | 10,8 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 18 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 34 | – | 87 | miejsce 53 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,9 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 4 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 5,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,3 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 1 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 25,4% | 18,2% | 18,4% | miejsce 10 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 12,7% | 8,9% | 12,3% | miejsce 29 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 18,8% | 21,5% | 17,0% | miejsce 25 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,3% | 6,0% | 4,2% | miejsce 47 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,8% | 3,4% | 3,0% | miejsce 31 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 29 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 19 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 21,5% | 4,5% | 1,2% | miejsce 1 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 25,3% | 5,4% | 1,8% | miejsce 1 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 26,3% | 5,7% | 2,1% | miejsce 1 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 19,2% | 4,2% | 1,1% | miejsce 1 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0106 g | 0,0101 g | 0,0075 g | miejsce 16 z 60 |
Samorząd pojeski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
723 mm w 2025 r., wobec 566 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 386 °C·d w 2025 r., wobec 4 037 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
68% w 2025 r., wobec 60% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 54 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
146 dni w 2025 r., wobec 123 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82 dni w 2025 r., wobec 117 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 38 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
14 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 mm w 2025 r., wobec 19 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
270 mm w 2025 r., wobec 134 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
121 mm w 2025 r., wobec 173 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
52 mm w 2025 r., wobec 134 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 24% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 36 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
40 dni w 2025 r., wobec 90 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
147 dni w 2025 r., wobec 145 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 061 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 119 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
459 kWh/m² w 2025 r., wobec 517 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 kWh/m² w 2025 r., wobec 63 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,2 °C w 2025 r., wobec 10,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,7 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,9 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 26 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
207 W/m² w 2025 r., wobec 232 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
9,1 °C w 2025 r., wobec 7,2 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
73 w 2025 r., wobec 101 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
734 mm w 2025 r., wobec 869 mm w 1950 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
236 miejsc pracy w 2025 r., wobec 293 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
33,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 70,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 280 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
84,5% w 2025 r., wobec 55,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
30,5% w 2025 r., wobec 14,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
5,9% w 2025 r., wobec 19,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
11,9% w 2025 r., wobec 9,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
8,5% w 2025 r., wobec 24,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
6,8% w 2025 r., wobec 5,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
11,0% w 2025 r., wobec 8,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
0,8% w 2025 r., wobec 4,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,1% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
129 w 2024 r., wobec 160 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
18,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 20,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
80,4% w 2024 r., wobec 57,1% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
23,1% w 2024 r., wobec 34,6% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
4 900 w 2023 r., wobec 3 330 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,7 noclegów / mieszkańca w 2023 r., wobec 0,4 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,3% w 2023 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
59,2% w 2023 r., wobec 55,3% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
5 w 2025 r., wobec 14 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,2 w 2025 r., wobec 8,4 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,9 w 2025 r., wobec 9,8 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
2 w 2025 r., wobec 8 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,6 w 2025 r., wobec 9,6 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
7,7% w 2025 r., wobec 19,1% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
26,9% w 2025 r., wobec 23,4% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
7,7% w 2025 r., wobec 23,4% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
19,2% w 2025 r., wobec 17,9% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
1 023 w 2025 r., wobec 1 098 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
141,9 w 2025 r., wobec 167,2 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
8,68 w 2025 r., wobec 12,06 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
19,39 w 2025 r., wobec 18,83 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
40,00 w 2025 r., wobec 38,30 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,06 w 2025 r., wobec 21,33 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
20,52 w 2025 r., wobec 21,46 w 2022 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 12,3 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
5,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,9 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,3% w 2018 r., wobec 2,8% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
78,2% w 2018 r., wobec 79,0% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
14,1% w 2018 r., wobec 13,9% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,1% w 2018 r., wobec 2,3% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,1% w 2018 r., wobec 0,1% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
2,3% w 2018 r., wobec 2,0% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
16 łóżek w 2023 r., wobec 25 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
81 hospitalizacji w 2023 r., wobec 215 hospitalizacji w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
18,4 ‰ w 2025 r., wobec 14,8 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
2 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
12,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 12,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
34 w 2025 r., wobec 46 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 5,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd pojeski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd pojeski: 8 834 mieszk. w 2015 r. i 6 989 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 7 597 |
| 2021 | 7 440 |
| 2022 | 7 236 |
| 2023 | 7 151 |
| 2024 | 7 059 |
| 2025 | 6 989 |
Gdzie leży Samorząd pojeski?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu tauroskiego24 km · 37 300
- Rejon szyłokarczemski39 km · 38 181
- Samorząd rejonu szyłelskiego42 km · 20 530
- Samorząd rejonu jurborckiego60 km · 25 132
- Samorząd retowski66 km · 7 048
- Samorząd neryński72 km · 4 451
- Samorząd rejonu kłajpedzkiego73 km · 69 256
- Samorząd rejonu szackiego75 km · 25 215
Okręg tauroski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd pojeski
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd pojeski
Samorząd pojeski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd pojeski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 023 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −2,3 |
| luty | 32 | −1,7 |
| marzec | 77 | 2,0 |
| kwiecień | 124 | 7,7 |
| maj | 167 | 13,2 |
| czerwiec | 178 | 17,2 |
| lipiec | 169 | 19,1 |
| sierpień | 137 | 18,4 |
| wrzesień | 94 | 14,1 |
| październik | 49 | 8,6 |
| listopad | 18 | 4,2 |
| grudzień | 11 | 0,5 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd pojeski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −1,9 | −4,2 | 0,1 | 51 |
| luty | −1,3 | −3,9 | 1,1 | 44 |
| marzec | 2,0 | −1,2 | 5,4 | 45 |
| kwiecień | 7,9 | 3,3 | 12,4 | 43 |
| maj | 13,0 | 7,7 | 17,6 | 53 |
| czerwiec | 16,2 | 11,3 | 20,5 | 71 |
| lipiec | 18,6 | 14,0 | 22,9 | 89 |
| sierpień | 18,0 | 13,4 | 22,6 | 78 |
| wrzesień | 13,5 | 9,5 | 17,7 | 59 |
| październik | 8,1 | 5,2 | 11,2 | 63 |
| listopad | 3,5 | 1,5 | 5,3 | 52 |
| grudzień | −0,1 | −2,1 | 1,7 | 50 |
| Rok | 8,1 | 4,5 | 11,5 | 698 |
Analizy, w których występuje Samorząd pojeski
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd pojeski: ile jest mieszkańców?
Samorząd pojeski liczy 6 989 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 58. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd pojeski?
Samorząd pojeski ma powierzchnię 537,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 13 mieszk. na km².
Samorząd pojeski: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd pojeski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 8 834 na 6 989 (−20,9%).
Gdzie leży Samorząd pojeski?
Samorząd pojeski – Okręg tauroski. Szerokość geograficzna 55,131, długość geograficzna 21,974.
Samorząd pojeski: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc na polach campingowych”?
Samorząd pojeski: „Udział miejsc na polach campingowych” wynosi 46,5% (2024); mediana krajowa: 10,8%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 22 samorządów.
Samorząd pojeski: jaka jest wartość wskaźnika „Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców”?
Samorząd pojeski: „Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców” wynosi 114,5 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 41,0 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd pojeski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd pojeski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 023 kWh rocznie.
Samorząd pojeski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd pojeski: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu tauroskiego (24 km), Rejon szyłokarczemski (39 km), Samorząd rejonu szyłelskiego (42 km), Samorząd rejonu jurborckiego (60 km), Samorząd retowski (66 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.