

Samorząd rejonu ignalińskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu ignalińskiego liczy 13 592 mieszk. (2025) na powierzchni 1 447,0 km², czyli 9,4 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 54. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −20,4% w latach 2015–2025.
- 13 592 mieszk.
- 1 447,0 km²
- 9 mieszk./km²
- 256 m
Najważniejsze informacje
Okręg uciański: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu ignalińskiego zajmuje 6. miejsce spośród 6 samorządów.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd rejonu ignalińskiego – 4 133 °C·d. Średnia: Okręg uciański – 4 065 °C·d, cały kraj – 3 894 °C·d.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego: Samorząd rejonu ignalińskiego – 10,6 dni. Średnia: Okręg uciański – 6,0 dni, cały kraj – 5,0 dni.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 984 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”.
- „Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba chrześcijańskich miejsc kultu na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 202 661.
- Gęstość zaludnienia jest 4,7 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu ignalińskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu ignalińskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 9,3% | 10,7% | 12,4% | miejsce 59 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 27,8% | 26,1% | 23,3% | miejsce 3 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,4% | 52,6% | 52,6% | miejsce 32 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 52,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 2 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,9 ‰ | 4,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 47 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 22 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 28,1 ha | 280,5 ha | 2 381 ha | miejsce 23 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 81 łóżek | 921 | 27 800 | miejsce 43 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 7,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 21 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 3,8 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 19 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 7 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 786 hospitalizacji | 16 436 | 899 576 | miejsce 46 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 49,1% | – | 65,9% | miejsce 42 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 10,6 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 1 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 17,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 47 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 10,15% | 4,81% | 4,01% | miejsce 1 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 23,2 ‰ | 18,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 1 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 22,4 ‰ | 18,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 1 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 35 | 736 | miejsce 49 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,5 na 10 000 mieszk. | 2,9 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 46 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 7 | 68 | 1 084 | miejsce 46 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,2 na 10 000 mieszk. | 5,5 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 22 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 5 | – | 7 | miejsce 41 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 5 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 4 | 45 | 1 021 | miejsce 54 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 30 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 7 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 18 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 5 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 22 | 111 | 1 180 | miejsce 13 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,2 / 10 000 mieszk. | 9,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 3 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,5 / 100 km² | 1,5 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 25 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 25 | 247 | 6 584 | miejsce 50 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,4 / 10 000 mieszk. | 20,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 30 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 41% | 45% | 42% | miejsce 34 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 25 | 134 | 2 518 | miejsce 35 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,4 / 10 000 mieszk. | 10,9 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 9 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 44% | 30% | 41% | miejsce 18 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 29 | 131 | 1 960 | miejsce 25 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 21,3 / 10 000 mieszk. | 10,7 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 6 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 15,8 / 1000 mieszk. | 13,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 4 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 59 | – | 87 | miejsce 43 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,3 / 1000 mieszk. | 3,3 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 9 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 10 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 28,7% | 22,2% | 18,4% | miejsce 5 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 11,4% | 9,8% | 12,3% | miejsce 32 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 10,1% | 14,8% | 17,0% | miejsce 47 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,2% | 2,6% | 4,2% | miejsce 49 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,5% | 2,2% | 3,0% | miejsce 34 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 9,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 3 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 3 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,1% | 0,7% | 1,2% | miejsce 32 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,7% | 1,0% | 1,8% | miejsce 30 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,0% | 1,2% | 2,1% | miejsce 30 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,0% | 0,7% | 1,1% | miejsce 34 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0052 g | 0,0062 g | 0,0075 g | miejsce 49 z 60 |
Samorząd rejonu ignalińskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 5,6 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
870 mm w 2025 r., wobec 588 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 36 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 721 °C·d w 2025 r., wobec 4 515 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 51 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
175 dni w 2025 r., wobec 150 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
106 dni w 2025 r., wobec 148 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
37 dni w 2025 r., wobec 69 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 12 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
45 mm w 2025 r., wobec 27 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
233 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
401 mm w 2025 r., wobec 152 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
102 mm w 2025 r., wobec 148 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
73 mm w 2025 r., wobec 170 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 29% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 7,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
85 mm w 2025 r., wobec 43 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
67 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
139 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
986 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 075 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
443 kWh/m² w 2025 r., wobec 505 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 kWh/m² w 2025 r., wobec 63 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,1 °C w 2025 r., wobec 9,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,4 °C w 2025 r., wobec 2,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,7 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,7 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,3 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
226 W/m² w 2025 r., wobec 247 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 5,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
106 w 2025 r., wobec 131 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
870 mm w 2025 r., wobec 726 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
5,0 w 2025 r., wobec 1,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
324 miejsc pracy w 2025 r., wobec 349 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
23,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 31,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 353 € w 2025 r., wobec 550 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
77,4% w 2025 r., wobec 59,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
19,8% w 2025 r., wobec 19,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
5,6% w 2025 r., wobec 5,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
13,0% w 2025 r., wobec 5,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
4,6% w 2025 r., wobec 27,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
12,3% w 2025 r., wobec 4,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,0% w 2025 r., wobec 13,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,7% w 2025 r., wobec 2,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,4% w 2025 r., wobec 0,1% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
700 w 2024 r., wobec 566 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
50,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 36,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
20,5% w 2024 r., wobec 16,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
15,6% w 2024 r., wobec 9,5% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
20 924 w 2024 r., wobec 13 567 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
1,5 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,9 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
9,9% w 2024 r., wobec 3,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,4% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
3,3% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,2% w 2023 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,8% w 2023 r., wobec 1,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,0% w 2023 r., wobec 0,8% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
32,7% w 2024 r., wobec 31,3% w 2022 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
4,5% w 2023 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
11,7% w 2024 r., wobec 16,7% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
51,3% w 2024 r., wobec 53,5% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
13 w 2025 r., wobec 14 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,1 w 2025 r., wobec 5,8 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
5,8 w 2025 r., wobec 8,0 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
4 w 2025 r., wobec 6 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,7 w 2025 r., wobec 3,7 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
7,0% w 2025 r., wobec 18,4% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
32,6% w 2025 r., wobec 16,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
14,0% w 2025 r., wobec 22,4% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,0% w 2025 r., wobec 15,4% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
2 886 w 2025 r., wobec 3 148 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
226,1 w 2025 r., wobec 255,9 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,02 w 2025 r., wobec 14,32 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
30,99 w 2025 r., wobec 27,91 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
60,26 w 2025 r., wobec 57,94 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,78 w 2025 r., wobec 33,81 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
46,37 w 2025 r., wobec 45,78 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,18 w 2025 r., wobec 0,53 w 2023 r.
Oficjalne kąpieliska
3 w 2023 r., wobec 3 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
1 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
1 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 8,8 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,0 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 102 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
1,7% w 2018 r., wobec 1,8% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
50,2% w 2018 r., wobec 53,5% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
33,5% w 2018 r., wobec 32,8% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,4% w 2018 r., wobec 2,9% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,4% w 2018 r., wobec 1,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
7,8% w 2018 r., wobec 7,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
81 łóżek w 2023 r., wobec 164 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
786 hospitalizacji w 2023 r., wobec 3 902 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
49,1% w 2023 r., wobec 63,3% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
10,6 dni w 2023 r., wobec 8,8 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
17,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 26,2 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
10,15% w 2023 r., wobec 2,20% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
23,2 ‰ w 2025 r., wobec 21,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
5 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
4 w 2025 r., wobec 11 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
15,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 15,1 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
59 w 2025 r., wobec 142 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu ignalińskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu ignalińskiego: 17 077 mieszk. w 2015 r. i 13 592 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 15 053 |
| 2021 | 14 782 |
| 2022 | 14 464 |
| 2023 | 14 147 |
| 2024 | 13 817 |
| 2025 | 13 592 |
Gdzie leży Samorząd rejonu ignalińskiego?
Sąsiednie samorządy
- Rejon święciański24 km · 21 459
- Rejon wisagiński33 km · 19 399
- Samorząd rejonu jezioroskiego37 km · 14 027
- Samorząd rejonu uciańskiego40 km · 37 392
- Samorząd rejonu malackiego52 km · 16 280
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego75 km · 22 003
- Samorząd rejonu rakiskiego80 km · 26 857
- Rejon wileński81 km · 108 727
Okręg uciański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu ignalińskiego
- Ignalinos miesto seniūnija5 106 mieszk.
- Ignalinos seniūnija1 380 mieszk.
- Dūkšto seniūnija1 291 mieszk.
- Didžiasalio seniūnija1 222 mieszk.
- Vidiškių seniūnija1 099 mieszk.
- Naujojo Daugėliškio seniūnija1 072 mieszk.
- Kazitiškio seniūnija763 mieszk.
- Linkmenų seniūnija763 mieszk.
- Mielagėnų seniūnija639 mieszk.
- Rimšės seniūnija624 mieszk.
- Ceikinių seniūnija441 mieszk.
- Tverečiaus seniūnija382 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu ignalińskiego
Samorząd rejonu ignalińskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu ignalińskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 984 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −4,4 |
| luty | 34 | −4,2 |
| marzec | 76 | 0,2 |
| kwiecień | 116 | 6,8 |
| maj | 157 | 12,7 |
| czerwiec | 172 | 17,0 |
| lipiec | 163 | 18,6 |
| sierpień | 135 | 17,7 |
| wrzesień | 87 | 12,8 |
| październik | 44 | 6,9 |
| listopad | 16 | 2,3 |
| grudzień | 10 | −1,5 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu ignalińskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −4,1 | −6,3 | −2,2 | 41 |
| luty | −3,8 | −6,4 | −1,5 | 38 |
| marzec | 0,2 | −3,0 | 3,3 | 40 |
| kwiecień | 6,9 | 2,4 | 11,2 | 46 |
| maj | 12,6 | 7,4 | 17,1 | 66 |
| czerwiec | 16,1 | 11,3 | 20,4 | 77 |
| lipiec | 18,3 | 13,6 | 22,6 | 80 |
| sierpień | 17,2 | 12,5 | 21,8 | 78 |
| wrzesień | 12,2 | 8,3 | 16,3 | 55 |
| październik | 6,4 | 3,7 | 9,3 | 57 |
| listopad | 1,5 | −0,4 | 3,2 | 44 |
| grudzień | −2,3 | −4,1 | −0,7 | 44 |
| Rok | 6,8 | 3,2 | 10,1 | 666 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu ignalińskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu ignalińskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu ignalińskiego liczy 13 592 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 54. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu ignalińskiego?
Samorząd rejonu ignalińskiego ma powierzchnię 1 447,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 9 mieszk. na km².
Samorząd rejonu ignalińskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu ignalińskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 17 077 na 13 592 (−20,4%).
Gdzie leży Samorząd rejonu ignalińskiego?
Samorząd rejonu ignalińskiego – Okręg uciański. Szerokość geograficzna 55,333, długość geograficzna 26,233.
Samorząd rejonu ignalińskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd rejonu ignalińskiego: „Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 4 133 °C·d (1991-2020); mediana krajowa: 3 889 °C·d. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu ignalińskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego”?
Samorząd rejonu ignalińskiego: „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego” wynosi 10,6 dni (2023); mediana krajowa: 5,6 dni. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 47 samorządów.
Samorząd rejonu ignalińskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu ignalińskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 984 kWh rocznie.
Samorząd rejonu ignalińskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu ignalińskiego: najbliżsi sąsiedzi to Rejon święciański (24 km), Rejon wisagiński (33 km), Samorząd rejonu jezioroskiego (37 km), Samorząd rejonu uciańskiego (40 km), Samorząd rejonu malackiego (52 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.