

Samorząd rejonu oniksztyńskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu oniksztyńskiego liczy 22 003 mieszk. (2025) na powierzchni 1 765,0 km², czyli 12,5 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 36. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −17,5% w latach 2015–2025.
- 22 003 mieszk.
- 1 765,0 km²
- 12 mieszk./km²
- 78 m
Najważniejsze informacje
Okręg uciański: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu oniksztyńskiego zajmuje 2. miejsce spośród 6 samorządów.
Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców: Samorząd rejonu oniksztyńskiego – 102,3. Średnia: Okręg uciański – 59,6 10 000 mieszk., cały kraj – 30,6 10 000 mieszk.
Udział pożarów pojazdów: Samorząd rejonu oniksztyńskiego – 1,3%. Średnia: Okręg uciański – 2,6%, cały kraj – 4,5%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 984 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”.
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu”.
- „Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Udział pożarów pojazdów”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- „Mediana wieku ludności”: wartość wyższa niż w 97% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 247 199.
- Gęstość zaludnienia jest 3,5 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu oniksztyńskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu oniksztyńskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,5% | 10,7% | 12,4% | miejsce 55 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 26,6% | 26,1% | 23,3% | miejsce 5 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,8% | 52,6% | 52,6% | miejsce 22 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 52,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 2 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,7 ‰ | 4,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 51 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 19 | 22 | 725 | miejsce 13 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 1,1 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 16 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 116,6 ha | 280,5 ha | 2 381 ha | miejsce 6 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 148 łóżek | 921 | 27 800 | miejsce 24 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 6,5 łóżek / 1000 mieszk. | 7,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 13 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,2 łóżek / 1000 mieszk. | 3,8 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 11 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 7 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 384 hospitalizacji | 16 436 | 899 576 | miejsce 34 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 49,5% | – | 65,9% | miejsce 41 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,5 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 13 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 27,7 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 43 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 7,86% | 4,81% | 4,01% | miejsce 5 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 20,5 ‰ | 18,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 5 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 20,1 ‰ | 18,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 4 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 35 | 736 | miejsce 32 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,3 na 10 000 mieszk. | 2,9 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 32 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 10 | 68 | 1 084 | miejsce 41 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,5 na 10 000 mieszk. | 5,5 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 7 | – | 7 | miejsce 29 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 17 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 8 | 45 | 1 021 | miejsce 40 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 24 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 7 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 18 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 35 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 13 | 111 | 1 180 | miejsce 35 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,9 / 10 000 mieszk. | 9,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 23 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,7 / 100 km² | 1,5 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 49 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 42 | 247 | 6 584 | miejsce 35 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 19,1 / 10 000 mieszk. | 20,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 27 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 45% | 45% | 42% | miejsce 26 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 21 | 134 | 2 518 | miejsce 40 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 9,5 / 10 000 mieszk. | 10,9 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 34 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 43% | 30% | 41% | miejsce 24 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 16 | 131 | 1 960 | miejsce 37 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,3 / 10 000 mieszk. | 10,7 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 14,4 / 1000 mieszk. | 13,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 5 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 92 | – | 87 | miejsce 24 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,2 / 1000 mieszk. | 3,3 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 10 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 17 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 22,0% | 22,2% | 18,4% | miejsce 17 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 6,5% | 9,8% | 12,3% | miejsce 55 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 20,0% | 14,8% | 17,0% | miejsce 19 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 1,3% | 2,6% | 4,2% | miejsce 57 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,1% | 2,2% | 3,0% | miejsce 51 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 9,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 2 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,7 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 37 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,2% | 0,7% | 1,2% | miejsce 29 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,5% | 1,0% | 1,8% | miejsce 32 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,7% | 1,2% | 2,1% | miejsce 33 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,3% | 0,7% | 1,1% | miejsce 27 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0069 g | 0,0062 g | 0,0075 g | miejsce 33 z 60 |
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
827 mm w 2025 r., wobec 566 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 33 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 543 °C·d w 2025 r., wobec 4 321 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
166 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
85 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
29 dni w 2025 r., wobec 63 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 10 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
29 mm w 2025 r., wobec 29 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 189 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
335 mm w 2025 r., wobec 135 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
109 mm w 2025 r., wobec 162 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80 mm w 2025 r., wobec 169 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10% w 2025 r., wobec 30% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 mm w 2025 r., wobec 45 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 dni w 2025 r., wobec 121 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
140 dni w 2025 r., wobec 136 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
986 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 071 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
440 kWh/m² w 2025 r., wobec 499 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 kWh/m² w 2025 r., wobec 61 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,7 °C w 2025 r., wobec 9,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,9 °C w 2025 r., wobec 3,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,8 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
197 W/m² w 2025 r., wobec 217 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
84 w 2025 r., wobec 118 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
827 mm w 2025 r., wobec 814 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
4,0 w 2025 r., wobec 10,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
752 miejsc pracy w 2025 r., wobec 733 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
34,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 45,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 335 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
84,1% w 2025 r., wobec 61,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
19,3% w 2025 r., wobec 15,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
12,9% w 2025 r., wobec 7,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
9,6% w 2025 r., wobec 8,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,0% w 2025 r., wobec 22,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
14,1% w 2025 r., wobec 6,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,8% w 2025 r., wobec 12,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
5,2% w 2025 r., wobec 3,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,9% w 2025 r., wobec 1,3% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
730 w 2024 r., wobec 729 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
32,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 30,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
50,3% w 2024 r., wobec 55,5% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
41,5% w 2024 r., wobec 35,5% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
59 415 w 2024 r., wobec 47 498 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
2,7 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 2,0 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
13,6% w 2024 r., wobec 6,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,5% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,8% w 2023 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,1% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,9% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
5,4% w 2024 r., wobec 3,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,2% w 2024 r., wobec 0,1% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
82,6% w 2024 r., wobec 71,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
13,4% w 2024 r., wobec 23,2% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
1,5% w 2024 r., wobec 5,0% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
25 w 2025 r., wobec 14 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,7 w 2025 r., wobec 7,1 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
11,7 w 2025 r., wobec 7,9 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
9 w 2025 r., wobec 16 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
8,0 w 2025 r., wobec 7,1 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
20,0% w 2025 r., wobec 25,8% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
28,2% w 2025 r., wobec 21,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
11,8% w 2025 r., wobec 21,3% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
13,6% w 2025 r., wobec 10,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
4 506 w 2025 r., wobec 4 308 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
214,7 w 2025 r., wobec 222,2 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
17,36 w 2025 r., wobec 17,50 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
29,67 w 2025 r., wobec 25,93 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
50,89 w 2025 r., wobec 48,01 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,46 w 2025 r., wobec 25,58 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,80 w 2025 r., wobec 31,02 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,46 w 2025 r., wobec 0,62 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
8 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 11 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
5 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 11 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,6 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,1 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,6 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,2% w 2018 r., wobec 2,1% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
61,8% w 2018 r., wobec 65,6% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
29,1% w 2018 r., wobec 27,3% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,4% w 2018 r., wobec 3,3% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,3% w 2018 r., wobec 0,5% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,3% w 2018 r., wobec 1,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
148 łóżek w 2023 r., wobec 190 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
6,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 7,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 384 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 682 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
49,5% w 2023 r., wobec 69,9% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,5 dni w 2023 r., wobec 7,8 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
27,7 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 32,7 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
7,86% w 2023 r., wobec 2,08% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
20,5 ‰ w 2025 r., wobec 18,5 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
7 w 2025 r., wobec 8 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 17 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
14,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
92 w 2025 r., wobec 116 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu oniksztyńskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu oniksztyńskiego: 26 664 mieszk. w 2015 r. i 22 003 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 23 681 |
| 2021 | 23 321 |
| 2022 | 22 794 |
| 2023 | 22 658 |
| 2024 | 22 372 |
| 2025 | 22 003 |
Gdzie leży Samorząd rejonu oniksztyńskiego?
Sąsiednie samorządy
- Rejon kupiszecki34 km · 15 482
- Samorząd rejonu uciańskiego36 km · 37 392
- Rejon wiłkomierski36 km · 34 978
- Samorząd rejonu malackiego41 km · 16 280
- Rejon poniewieski49 km · 35 390
- Samorząd miejski Poniewież52 km · 85 774
- Samorząd rejonu rakiskiego55 km · 26 857
- Samorząd rejonu szyrwinckiego59 km · 14 575
Okręg uciański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu oniksztyńskiego
- Anykščių seniūnija11 993 mieszk.
- Kavarsko seniūnija2 361 mieszk.
- Troškūnų seniūnija2 214 mieszk.
- Svėdasų seniūnija1 761 mieszk.
- Debeikių seniūnija1 458 mieszk.
- Kurklių seniūnija1 015 mieszk.
- Skiemonių seniūnija880 mieszk.
- Viešintų seniūnija657 mieszk.
- Traupio seniūnija569 mieszk.
- Andrioniškio seniūnija413 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu oniksztyńskiego
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu oniksztyńskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 984 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −3,7 |
| luty | 33 | −3,3 |
| marzec | 76 | 0,7 |
| kwiecień | 118 | 7,0 |
| maj | 160 | 12,9 |
| czerwiec | 174 | 17,1 |
| lipiec | 164 | 18,8 |
| sierpień | 135 | 17,9 |
| wrzesień | 88 | 13,2 |
| październik | 44 | 7,3 |
| listopad | 16 | 2,9 |
| grudzień | 9 | −1,0 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu oniksztyńskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,1 | −5,3 | −1,2 | 44 |
| luty | −2,7 | −5,4 | −0,3 | 40 |
| marzec | 1,1 | −2,3 | 4,4 | 40 |
| kwiecień | 7,5 | 2,8 | 12,0 | 44 |
| maj | 12,9 | 7,5 | 17,7 | 59 |
| czerwiec | 16,4 | 11,3 | 20,9 | 74 |
| lipiec | 18,6 | 13,7 | 23,1 | 80 |
| sierpień | 17,6 | 12,8 | 22,3 | 77 |
| wrzesień | 12,7 | 8,8 | 16,9 | 52 |
| październik | 7,1 | 4,2 | 10,1 | 58 |
| listopad | 2,3 | 0,5 | 4,1 | 47 |
| grudzień | −1,4 | −3,2 | 0,2 | 48 |
| Rok | 7,4 | 3,8 | 10,8 | 663 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu oniksztyńskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego liczy 22 003 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 36. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu oniksztyńskiego?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego ma powierzchnię 1 765,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 12 mieszk. na km².
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 26 664 na 22 003 (−17,5%).
Gdzie leży Samorząd rejonu oniksztyńskiego?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego – Okręg uciański. Szerokość geograficzna 55,533, długość geograficzna 25,100.
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: „Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców” wynosi 102,3 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 41,0 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział pożarów pojazdów”?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: „Udział pożarów pojazdów” wynosi 1,3% (2021-2025); mediana krajowa: 4,2%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 57. miejsce spośród 58 samorządów.
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 984 kWh rocznie.
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu oniksztyńskiego: najbliżsi sąsiedzi to Rejon kupiszecki (34 km), Samorząd rejonu uciańskiego (36 km), Rejon wiłkomierski (36 km), Samorząd rejonu malackiego (41 km), Rejon poniewieski (49 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.