

Rejon kupiszecki: ludność i statystyki
Rejon kupiszecki liczy 15 482 mieszk. (2025) na powierzchni 1 080,0 km², czyli 14,3 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 50. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −17,7% w latach 2015–2025.
- 15 482 mieszk.
- 1 080,0 km²
- 14 mieszk./km²
- 97 m
Najważniejsze informacje
Okręg poniewieski: pod względem liczby ludności Rejon kupiszecki zajmuje 6. miejsce spośród 6 samorządów.
Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców: Rejon kupiszecki – 92%. Średnia: Okręg poniewieski – 52%, cały kraj – 39%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 990 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców”.
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców”.
- „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 151 261.
- Gęstość zaludnienia jest 3,1 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon kupiszecki w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon kupiszecki
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,9% | 12,0% | 12,4% | miejsce 49 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 25,6% | 24,6% | 23,3% | miejsce 12 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 53,8% | 53,9% | 52,6% | miejsce 8 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 51,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 5 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,5 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 12 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 23 | 725 | miejsce 23 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 22 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 10,8 ha | 118,3 ha | 2 381 ha | miejsce 30 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 77 łóżek | 2 934 | 27 800 | miejsce 45 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 13,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 36 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 33 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 816 hospitalizacji | 73 126 | 899 576 | miejsce 45 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 42,5% | – | 65,9% | miejsce 46 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 9,1 dni | 5,4 dni | 5,6 dni | miejsce 2 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 17,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 46 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 9,86% | 3,80% | 4,01% | miejsce 2 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 18,8 ‰ | 15,9 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 11 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 18,7 ‰ | 15,8 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 8 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 6 | 64 | 736 | miejsce 29 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,9 na 10 000 mieszk. | 3,1 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 13 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 98 | 1 084 | miejsce 42 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,8 na 10 000 mieszk. | 4,7 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 15 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 4 | – | 7 | miejsce 46 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 30 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 10 | 79 | 1 021 | miejsce 36 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 5,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 3 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 7 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 30 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 10 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 15 | 88 | 1 180 | miejsce 30 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 9,7 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 10 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,4 / 100 km² | 1,1 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 29 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 28 | 423 | 6 584 | miejsce 46 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,1 / 10 000 mieszk. | 20,4 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 32 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 30% | 33% | 42% | miejsce 50 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 34 | 322 | 2 518 | miejsce 22 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 22,0 / 10 000 mieszk. | 15,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 3 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 92% | 52% | 41% | miejsce 1 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 33 | 194 | 1 960 | miejsce 23 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 21,3 / 10 000 mieszk. | 9,4 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 7 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,1 / 1000 mieszk. | 9,4 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 37 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 37 | – | 87 | miejsce 52 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,4 / 1000 mieszk. | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 42 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 30 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 16,4% | 15,5% | 18,4% | miejsce 34 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 10,4% | 15,9% | 12,3% | miejsce 39 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 17,1% | 16,5% | 17,0% | miejsce 28 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 1,9% | 4,0% | 4,2% | miejsce 55 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 0,7% | 3,8% | 3,0% | miejsce 55 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 4,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 17 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 34 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,7% | 2,4% | 1,2% | miejsce 48 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 0,9% | 3,5% | 1,8% | miejsce 49 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,0% | 4,3% | 2,1% | miejsce 50 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,6% | 1,8% | 1,1% | miejsce 49 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0083 g | 0,0087 g | 0,0075 g | miejsce 28 z 60 |
Rejon kupiszecki: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
826 mm w 2025 r., wobec 559 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 546 °C·d w 2025 r., wobec 4 334 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
167 dni w 2025 r., wobec 140 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
84 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
29 dni w 2025 r., wobec 64 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 9 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 mm w 2025 r., wobec 20 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 189 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
343 mm w 2025 r., wobec 148 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
116 mm w 2025 r., wobec 159 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
75 mm w 2025 r., wobec 164 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 29% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 mm w 2025 r., wobec 36 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 dni w 2025 r., wobec 119 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
140 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
983 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 070 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 kWh/m² w 2025 r., wobec 60 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,7 °C w 2025 r., wobec 9,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,9 °C w 2025 r., wobec 2,9 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,8 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
196 W/m² w 2025 r., wobec 215 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 6,1 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
84 w 2025 r., wobec 119 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
826 mm w 2025 r., wobec 790 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
1,0 w 2023 r., wobec 1,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
662 miejsc pracy w 2025 r., wobec 718 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
42,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 59,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 105 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
60,2% w 2025 r., wobec 60,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
25,8% w 2025 r., wobec 22,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
11,5% w 2025 r., wobec 7,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
9,2% w 2025 r., wobec 4,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
7,4% w 2025 r., wobec 25,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,6% w 2025 r., wobec 3,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
3,9% w 2025 r., wobec 14,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
6,0% w 2025 r., wobec 2,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,9% w 2025 r., wobec 1,5% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
221 w 2024 r., wobec 174 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
14,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 10,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
37,0% w 2024 r., wobec 61,0% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
18,5% w 2024 r., wobec 40,9% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
7 515 w 2024 r., wobec 2 703 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,5 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
38,4% w 2024 r., wobec 7,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,0% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
5,5% w 2024 r., wobec 2,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,6% w 2024 r., wobec 0,6% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
11,7% w 2024 r., wobec 5,1% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
1,4% w 2022 r., wobec 24,4% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
55,6% w 2024 r., wobec 54,7% w 2021 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
5,9% w 2024 r., wobec 2,7% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
11 w 2025 r., wobec 17 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,1 w 2025 r., wobec 9,6 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,6 w 2025 r., wobec 10,3 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
5 w 2025 r., wobec 16 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
6,2 w 2025 r., wobec 10,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
12,2% w 2025 r., wobec 24,4% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
28,6% w 2025 r., wobec 15,6% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
14,3% w 2025 r., wobec 16,7% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
8,2% w 2025 r., wobec 20,6% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
2 903 w 2025 r., wobec 3 734 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
199,8 w 2025 r., wobec 261,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,09 w 2025 r., wobec 17,12 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,81 w 2025 r., wobec 28,30 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
53,35 w 2025 r., wobec 55,40 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,52 w 2025 r., wobec 30,77 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
34,18 w 2025 r., wobec 35,13 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,37 w 2025 r., wobec 0,77 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
7 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 25 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
6 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 18 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,5 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,9 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,6% w 2018 r., wobec 2,9% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
63,1% w 2018 r., wobec 64,9% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
27,4% w 2018 r., wobec 26,0% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
4,3% w 2018 r., wobec 3,7% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,7% w 2018 r., wobec 1,6% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,9% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
77 łóżek w 2023 r., wobec 170 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
816 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 031 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
42,5% w 2023 r., wobec 76,1% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
9,1 dni w 2023 r., wobec 8,5 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
17,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 32,8 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
9,86% w 2023 r., wobec 1,06% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
18,8 ‰ w 2025 r., wobec 16,3 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
4 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
10 w 2025 r., wobec 15 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,1 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
37 w 2025 r., wobec 79 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon kupiszecki na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon kupiszecki: 18 814 mieszk. w 2015 r. i 15 482 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 16 791 |
| 2021 | 16 530 |
| 2022 | 16 232 |
| 2023 | 16 028 |
| 2024 | 15 766 |
| 2025 | 15 482 |
Gdzie leży Rejon kupiszecki?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego34 km · 22 003
- Samorząd rejonu rakiskiego37 km · 26 857
- Samorząd miejski Poniewież43 km · 85 774
- Samorząd rejonu poswolskiego46 km · 21 690
- Rejon poniewieski46 km · 35 390
- Samorząd rejonu birżańskiego52 km · 21 775
- Samorząd rejonu uciańskiego55 km · 37 392
- Rejon wiłkomierski65 km · 34 978
Okręg poniewieski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon kupiszecki
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon kupiszecki
Rejon kupiszecki: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon kupiszecki. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 990 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,6 |
| luty | 33 | −3,3 |
| marzec | 76 | 0,8 |
| kwiecień | 118 | 7,1 |
| maj | 159 | 12,9 |
| czerwiec | 173 | 17,1 |
| lipiec | 165 | 18,9 |
| sierpień | 135 | 18,0 |
| wrzesień | 89 | 13,2 |
| październik | 44 | 7,4 |
| listopad | 15 | 3,0 |
| grudzień | 9 | −0,8 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon kupiszecki
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,3 | −5,5 | −1,3 | 44 |
| luty | −3,0 | −5,7 | −0,5 | 40 |
| marzec | 0,8 | −2,6 | 4,2 | 40 |
| kwiecień | 7,2 | 2,5 | 11,7 | 44 |
| maj | 12,6 | 7,1 | 17,4 | 60 |
| czerwiec | 16,1 | 11,1 | 20,6 | 74 |
| lipiec | 18,4 | 13,5 | 22,9 | 79 |
| sierpień | 17,4 | 12,6 | 22,1 | 77 |
| wrzesień | 12,5 | 8,6 | 16,7 | 52 |
| październik | 6,8 | 4,0 | 9,8 | 58 |
| listopad | 2,1 | 0,3 | 3,9 | 47 |
| grudzień | −1,6 | −3,4 | 0,1 | 46 |
| Rok | 7,2 | 3,5 | 10,6 | 661 |
Analizy, w których występuje Rejon kupiszecki
Najczęściej zadawane pytania
Rejon kupiszecki: ile jest mieszkańców?
Rejon kupiszecki liczy 15 482 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 50. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon kupiszecki?
Rejon kupiszecki ma powierzchnię 1 080,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 14 mieszk. na km².
Rejon kupiszecki: czy liczba ludności rośnie?
Rejon kupiszecki: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 18 814 na 15 482 (−17,7%).
Gdzie leży Rejon kupiszecki?
Rejon kupiszecki – Okręg poniewieski. Szerokość geograficzna 55,833, długość geograficzna 25,017.
Rejon kupiszecki: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców”?
Rejon kupiszecki: „Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców” wynosi 92% (2026); mediana krajowa: 41%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon kupiszecki: jaka jest wartość wskaźnika „Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy”?
Rejon kupiszecki: „Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy” wynosi 1 105 € (2025); mediana krajowa: 1 300 €. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon kupiszecki: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon kupiszecki: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 990 kWh rocznie.
Rejon kupiszecki: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon kupiszecki: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu oniksztyńskiego (34 km), Samorząd rejonu rakiskiego (37 km), Samorząd miejski Poniewież (43 km), Samorząd rejonu poswolskiego (46 km), Rejon poniewieski (46 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.