
Rejon preński: ludność i statystyki
Rejon preński liczy 24 506 mieszk. (2025) na powierzchni 1 031,0 km², czyli 23,8 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 34. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −12,9% w latach 2015–2025.
- 24 506 mieszk.
- 1 031,0 km²
- 24 mieszk./km²
- 104 m
Najważniejsze informacje
Okręg kowieński: pod względem liczby ludności Rejon preński zajmuje 7. miejsce spośród 8 samorządów.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 001 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”.
- „Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 144 398.
- Najbliższy samorząd to Rejon birsztański, 10,6 km stąd.
Rejon preński w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon preński
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon preński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,6% | 14,4% | 12,4% | miejsce 28 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 24,0% | 21,1% | 23,3% | miejsce 22 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,8% | 52,9% | 52,6% | miejsce 22 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 48,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 25 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,7 ‰ | 7,3 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 27 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon preński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 36 | 725 | miejsce 26 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,2 100 km² | 0,4 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 28 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 43,7 ha | 282,4 ha | 2 381 ha | miejsce 15 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Rejon preński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 43 szt. | 379 szt. | 3 035 szt. | miejsce 12 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 1,7 szt. | 0,6 szt. | 0,7 szt. | miejsce 7 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 319 szt. | 5 045 szt. | 35 020 szt. | miejsce 15 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 866 | – | 476 | miejsce 14 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 35,1 miejsc / 1000 mieszk. | 19,8 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 9 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 20,1 miejsc / obiekt | 30,6 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 36 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 12,9% | – | 30,9% | miejsce 46 z 56 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 21,2% | – | 32,8% | miejsce 43 z 59 | |
| Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024) | 64,9% | – | 14,8% | miejsce 1 z 32 | |
| Udział miejsc na polach campingowych (2024) | 0,9% | – | 10,8% | miejsce 20 z 22 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 46,1% | – | 39,5% | miejsce 21 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 21,4% | – | 26,1% | miejsce 33 z 55 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon preński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 163 łóżek | 6 465 | 27 800 | miejsce 21 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 6,5 łóżek / 1000 mieszk. | 11,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 12 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,0 łóżek / 1000 mieszk. | 6,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 32 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 5 placówek | 21 | 133 | miejsce 5 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 485 hospitalizacji | 229 495 | 899 576 | miejsce 32 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 67,3% | – | 65,9% | miejsce 20 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,0 dni | 5,2 dni | 5,6 dni | miejsce 18 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 40,6 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 27 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 5,94% | 2,70% | 4,01% | miejsce 11 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 17,9 ‰ | 12,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 16 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 18,2 ‰ | 12,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 11 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 13 | 194 | 736 | miejsce 9 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,3 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 4 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon preński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 13 | 192 | 1 084 | miejsce 31 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,3 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 19 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 4 | – | 7 | miejsce 46 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,3 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 53 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 14 | 177 | 1 021 | miejsce 23 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 12 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 21 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 4 | 96 | 440 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,3 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 23 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon preński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 9 | 258 | 1 180 | miejsce 46 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,7 / 10 000 mieszk. | 4,4 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 42 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,9 / 100 km² | 3,2 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 47 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 132 | 1 349 | 6 584 | miejsce 8 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 53,9 / 10 000 mieszk. | 23,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 5 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 102% | 49% | 42% | miejsce 5 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 33 | 479 | 2 518 | miejsce 24 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,5 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 22 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 19% | 47% | 41% | miejsce 55 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 11 | 137 | 1 960 | miejsce 48 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,5 / 10 000 mieszk. | 2,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 47 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,2 / 1000 mieszk. | 9,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 13 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 96 | – | 87 | miejsce 21 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,9 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 13 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,0 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 14 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 20,4% | 14,3% | 18,4% | miejsce 21 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 13,4% | 23,4% | 12,3% | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 20,8% | 12,3% | 17,0% | miejsce 17 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 6,6% | 6,2% | 4,2% | miejsce 8 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,8% | 3,5% | 3,0% | miejsce 11 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,6 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 16 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,4 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 13 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,8% | 1,5% | 1,2% | miejsce 43 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,3% | 2,1% | 1,8% | miejsce 37 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,6% | 2,3% | 2,1% | miejsce 37 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,9% | 1,5% | 1,1% | miejsce 36 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0057 g | 0,0065 g | 0,0075 g | miejsce 44 z 60 |
Rejon preński: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
743 mm w 2025 r., wobec 538 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 385 °C·d w 2025 r., wobec 4 082 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 44 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
159 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
85 dni w 2025 r., wobec 123 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 52 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
294 mm w 2025 r., wobec 140 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
100 mm w 2025 r., wobec 146 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 mm w 2025 r., wobec 133 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 25% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 1,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
66 mm w 2025 r., wobec 42 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,5 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 dni w 2025 r., wobec 97 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
146 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 023 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 092 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 501 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 kWh/m² w 2025 r., wobec 67 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,3 °C w 2025 r., wobec 10,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,1 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 21 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
207 W/m² w 2025 r., wobec 223 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
93 w 2025 r., wobec 115 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
743 mm w 2025 r., wobec 815 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
13,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
810 miejsc pracy w 2025 r., wobec 995 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
33,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 41,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 300 € w 2025 r., wobec 520 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
77,6% w 2025 r., wobec 77,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
28,3% w 2025 r., wobec 14,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
11,1% w 2025 r., wobec 8,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
11,1% w 2025 r., wobec 10,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
5,6% w 2025 r., wobec 29,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
6,7% w 2025 r., wobec 2,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
11,5% w 2025 r., wobec 18,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,0% w 2025 r., wobec 1,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
9,0% w 2025 r., wobec 3,4% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
866 w 2024 r., wobec 634 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
35,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 24,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
46,1% w 2024 r., wobec 42,0% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
21,4% w 2024 r., wobec 27,4% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
44 017 w 2023 r., wobec 30 459 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
1,8 noclegów / mieszkańca w 2023 r., wobec 1,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
1,9% w 2023 r., wobec 2,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,1% w 2023 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,8% w 2023 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,0% w 2023 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,2% w 2023 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,6% w 2023 r., wobec 1,1% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
53,9% w 2023 r., wobec 85,9% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
30 w 2025 r., wobec 19 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
14,8 w 2025 r., wobec 9,7 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
20,0 w 2025 r., wobec 13,2 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
12 w 2025 r., wobec 18 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
9,7 w 2025 r., wobec 11,8 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
18,5% w 2025 r., wobec 25,2% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
21,7% w 2025 r., wobec 14,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
22,3% w 2025 r., wobec 25,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
10,9% w 2025 r., wobec 8,3% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
5 114 w 2025 r., wobec 4 941 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
217,6 w 2025 r., wobec 221,6 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
14,21 w 2025 r., wobec 18,29 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,14 w 2025 r., wobec 30,18 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
51,30 w 2025 r., wobec 48,56 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,62 w 2025 r., wobec 26,71 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,45 w 2025 r., wobec 31,45 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,20 w 2025 r., wobec 1,25 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,3 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,8 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,4 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,0% w 2018 r., wobec 2,9% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
66,1% w 2018 r., wobec 67,6% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
23,3% w 2018 r., wobec 22,6% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,1% w 2018 r., wobec 4,5% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,7% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,8% w 2018 r., wobec 1,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,7% w 2020 r., wobec 0,4% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
163 łóżek w 2023 r., wobec 223 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
6,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
5 placówek w 2023 r., wobec 5 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 485 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 924 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
67,3% w 2023 r., wobec 70,5% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,0 dni w 2023 r., wobec 8,0 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
40,6 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 32,1 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
5,94% w 2023 r., wobec 1,76% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
17,9 ‰ w 2025 r., wobec 17,3 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
4 w 2025 r., wobec 10 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
14 w 2025 r., wobec 19 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
4 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 12,1 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
96 w 2025 r., wobec 132 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon preński na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon preński: 28 150 mieszk. w 2015 r. i 24 506 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 25 727 |
| 2021 | 25 286 |
| 2022 | 25 010 |
| 2023 | 24 926 |
| 2024 | 24 674 |
| 2025 | 24 506 |
Gdzie leży Rejon preński?
Sąsiednie samorządy
- Rejon birsztański11 km · 4 101
- Kowno26 km · 303 978
- Olita30 km · 50 741
- Rejon olicki30 km · 25 369
- Samorząd kozłoworudzki33 km · 10 830
- Rejon kowieński38 km · 109 621
- Rejon koszedarski39 km · 28 554
- Samorząd mariampolski40 km · 54 133
Okręg kowieński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
- Samorząd elektreński24 622 · Okręg wileński
- Samorząd rejonu kielmskiego24 056 · Okręg szawelski
- Samorząd rejonu jurborckiego25 132 · Okręg tauroski
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego22 003 · Okręg uciański
- Samorząd rejonu szackiego25 215 · Okręg mariampolski
- Samorząd rejonu birżańskiego21 775 · Okręg poniewieski
Wszystkie starostwa: Rejon preński
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon preński
Rejon preński: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon preński. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 001 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,1 |
| luty | 34 | −2,5 |
| marzec | 76 | 1,6 |
| kwiecień | 121 | 7,7 |
| maj | 159 | 13,4 |
| czerwiec | 173 | 17,6 |
| lipiec | 165 | 19,2 |
| sierpień | 138 | 18,5 |
| wrzesień | 93 | 13,8 |
| październik | 48 | 8,1 |
| listopad | 17 | 3,6 |
| grudzień | 11 | −0,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon preński
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,2 | −5,4 | −1,3 | 45 |
| luty | −2,6 | −5,2 | −0,3 | 39 |
| marzec | 1,0 | −2,2 | 4,4 | 42 |
| kwiecień | 7,3 | 2,6 | 11,8 | 45 |
| maj | 12,7 | 7,3 | 17,4 | 58 |
| czerwiec | 16,0 | 11,0 | 20,5 | 71 |
| lipiec | 18,2 | 13,4 | 22,7 | 87 |
| sierpień | 17,5 | 12,7 | 22,2 | 78 |
| wrzesień | 12,6 | 8,7 | 16,8 | 52 |
| październik | 7,0 | 4,2 | 10,1 | 56 |
| listopad | 2,4 | 0,5 | 4,1 | 45 |
| grudzień | −1,4 | −3,2 | 0,2 | 47 |
| Rok | 7,3 | 3,7 | 10,7 | 665 |
Najczęściej zadawane pytania
Rejon preński: ile jest mieszkańców?
Rejon preński liczy 24 506 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 34. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon preński?
Rejon preński ma powierzchnię 1 031,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 24 mieszk. na km².
Rejon preński: czy liczba ludności rośnie?
Rejon preński: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 28 150 na 24 506 (−12,9%).
Gdzie leży Rejon preński?
Rejon preński – Okręg kowieński. Szerokość geograficzna 54,667, długość geograficzna 23,950.
Rejon preński: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)”?
Rejon preński: „Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)” wynosi 64,9% (2024); mediana krajowa: 14,8%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 32 samorządów.
Rejon preński: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego”?
Rejon preński: „Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego” wynosi 43 (2026); mediana krajowa: 14. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon preński: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon preński: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 001 kWh rocznie.
Rejon preński: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon preński: najbliżsi sąsiedzi to Rejon birsztański (11 km), Kowno (26 km), Olita (30 km), Rejon olicki (30 km), Samorząd kozłoworudzki (33 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.