

Okręg mariampolski: samorządy w liczbach
Okręg mariampolski: liczba samorządów – 5, ludność – 133 338 mieszk., powierzchnia – 4 463 km², gęstość zaludnienia – 30 mieszk. na km². Ludność: −13,0% w latach 2015–2025.
- 133 338 mieszk.
- 5 samorządów
- 4 463 km²
- 30 mieszk./km²

Mapa i rekordy: Okręg mariampolski
Okręg mariampolski: wszystkie samorządy
Kliknij nagłówek kolumny, aby posortować tabelę.
| Samorząd | Ludność | Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat | Gęstość zaludnienia | Powierzchnia | Udział ludności poniżej 15. roku życia | Udział ludności w wieku 65 lat i więcej |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Samorząd mariampolski | 54 133 | −7,4% | 71,7 mieszk./km² | 755,0 km² | 13,4% | 21,3% |
| Samorząd rejonu wyłkowyskiego | 33 568 | −16,0% | 26,7 mieszk./km² | 1 259 km² | 12,6% | 23,3% |
| Samorząd rejonu szackiego | 25 215 | −18,1% | 17,4 mieszk./km² | 1 453 km² | 11,9% | 23,4% |
| Samorząd kozłoworudzki | 10 830 | −13,1% | 19,5 mieszk./km² | 555,0 km² | 13,5% | 21,9% |
| Rejon kalwaryjski | 9 592 | −16,8% | 21,8 mieszk./km² | 441,0 km² | 13,5% | 19,7% |
Okręg mariampolski na tle danych krajowych
Średnie ważone liczbą ludności dla wskaźników; sumy dla liczebności.
| Wskaźnik | Okręg mariampolski | Litwa |
|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia | 12,9% | 14,1% |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej | 22,1% | 20,9% |
| Udział kobiet | 52,1% | 52,5% |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) | 5,7 ‰ | 6,6 ‰ |
| Liczba obiektów noclegowych | 71 szt. | 3 035 szt. |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców | 0,5 szt. | 1,1 szt. |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych | 624 szt. | 35 020 szt. |
| Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie | 118 | 2 802 |
| Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) | 8,0 | 9,9 |
| Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) | 9,7 | 11,3 |
| Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat | 51 | 689 |
| Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie | 7,5 | 4,8 |
| Udział wypadków z udziałem pieszego | 23,9% | 24,8% |
| Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej | 31,5% | 32,2% |
| Udział wypadków w ciemności | 21,4% | 18,2% |
| Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu | 5,2% | 5,6% |
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności | 63 | 1 180 |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców | 4,7 / 10 000 mieszk. | 4,1 / 10 000 mieszk. |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,7 / 100 km² |
| Liczba schronów | 368 | 6 584 |
| Schrony na 10 000 mieszkańców | 27,6 / 10 000 mieszk. | 22,8 / 10 000 mieszk. |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców | 64% | 71% |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej | 104 | 2 518 |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców | 7,8 / 10 000 mieszk. | 8,7 / 10 000 mieszk. |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców | 41% | 39% |
| Liczba punktów ewakuacyjnych | 172 | 1 960 |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców | 12,9 / 10 000 mieszk. | 6,8 / 10 000 mieszk. |
| Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 7,7 °C | 7,4 °C |
| Średnia temperatura powietrza w styczniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | −2,7 °C | −3,0 °C |
| Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 18,4 °C | 18,3 °C |
| Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 667 mm | 669 mm |
| Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 22 dni | 24 dni |
| Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 3 795 °C·d | 3 894 °C·d |
| Zmiana średniej rocznej temperatury: 1991–2020 w porównaniu z 1951–1980 (wartość szacunkowa) | 1,3 °C | 1,3 °C |
| Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 70% | 70% |
| Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 26 dni | 26 dni |
| Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 166 dni | 169 dni |
| Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 79% | 80% |
| Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 105 dni | 110 dni |
| Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 45 dni | 48 dni |
| Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 13 dni | 13 dni |
| Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 30 mm | 27 mm |
| Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 214 dni | 206 dni |
| Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 243 mm | 233 mm |
| Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 126 mm | 133 mm |
| Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 98 mm | 112 mm |
| Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 15% | 17% |
| Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 1,5 dni | 2,0 dni |
| Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 57 mm | 54 mm |
| Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 7,9 °C | 7,8 °C |
| Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 70 dni | 73 dni |
| Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 155 dni | 152 dni |
| Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 1 038 kWh/m² | 1 027 kWh/m² |
| Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 458 kWh/m² | 458 kWh/m² |
| Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 65 kWh/m² | 62 kWh/m² |
| Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 11,2 °C | 10,8 °C |
| Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 4,1 °C | 3,9 °C |
| Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 7,0 °C | 6,9 °C |
| Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 3,6 m/s | 3,7 m/s |
| Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 36 dni | 36 dni |
| Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 6,2 m/s | 6,3 m/s |
| Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) | 231 W/m² | 239 W/m² |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców | 12,8 miejsc / 1000 mieszk. | 29,8 miejsc / 1000 mieszk. |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania | 24,3 miejsc / obiekt | 28,1 miejsc / obiekt |
| Łóżka szpitalne w samorządzie | 645 łóżek | 27 800 łóżek |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 9,8 łóżek / 1000 mieszk. |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 5,5 łóżek / 1000 mieszk. |
| Stacjonarne placówki szpitalne | 6 placówek | 133 placówek |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie | 16 105 hospitalizacji | 899 576 hospitalizacji |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego | 6,0 dni | 5,0 dni |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) | 4,66% | 2,63% |
| Zarejestrowane osoby prawne | 5 162 | 186 598 |
| Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców | 38,3 ‰ | 64,8 ‰ |
| Zarejestrowane spółki (bez przedsiębiorstw indywidualnych) | 3 302 | 140 267 |
| Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców | 24,5 ‰ | 48,8 ‰ |
| Spółki zarejestrowane w ciągu roku na 1000 mieszkańców | 2,0 ‰ | 4,7 ‰ |
| Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat | 37,2% | 41,4% |
| Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców | 6,9 ‰ | 8,2 ‰ |
| Liczba obiektów dziedzictwa kulturowego | 401 | 8 847 |
| Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców | 30,1 10 000 mieszk. | 30,6 10 000 mieszk. |
| Obiekty dziedzictwa kulturowego na 100 km² | 9,0 100 km² | 13,3 100 km² |
| Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego | 61 | 860 |
| Liczba obiektów dziedzictwa sakralnego | 23 | 530 |
| Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku) | 4 160 miejsc pracy | 164 708 miejsc pracy |
| Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku) | 31,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. | 57,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. |
| Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko | 76,1% | 86,4% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji” | 19,5% | 25,0% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne” | 18,1% | 13,3% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing” | 7,9% | 8,7% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność” | 11,6% | 11,8% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka” | 7,1% | 6,0% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo” | 14,8% | 11,5% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia” | 2,8% | 3,4% |
| Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja” | 2,0% | 2,6% |
| Oficjalne kąpieliska | 6 | 121 |
| Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc) | 83% | 89% |
| Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc) | 0% | 4% |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) | 15,6 ‰ | 13,0 ‰ |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) | 15,2 ‰ | 12,9 ‰ |
| Liczba stacji paliw (OpenStreetMap) | 56 | 773 |
| Liczba stacji paliw na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 4,2 10 000 mieszk. | 2,7 10 000 mieszk. |
| Liczba bankomatów (OpenStreetMap) | 31 | 708 |
| Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 2,3 10 000 mieszk. | 2,4 10 000 mieszk. |
| Liczba chrześcijańskich miejsc kultu (OpenStreetMap) | 84 | 1 155 |
| Liczba chrześcijańskich miejsc kultu na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 6,3 10 000 mieszk. | 4,0 10 000 mieszk. |
| Liczba placów zabaw dla dzieci (OpenStreetMap) | 43 | 2 126 |
| Liczba placów zabaw dla dzieci na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 3,2 10 000 mieszk. | 7,4 10 000 mieszk. |
| Liczba parków (OpenStreetMap) | 51 | 795 |
| Liczba parków na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 3,8 10 000 mieszk. | 2,8 10 000 mieszk. |
| Liczba grodzisk (OpenStreetMap) | 30 | 611 |
| Liczba grodzisk na 100 km² (OpenStreetMap) | 0,7 100 km² | 0,9 100 km² |
| Liczba boisk sportowych (OpenStreetMap) | 280 | 5 174 |
| Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 21,0 10 000 mieszk. | 17,9 10 000 mieszk. |
| Liczba boisk do piłki nożnej na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 4,1 10 000 mieszk. | 3,0 10 000 mieszk. |
| Liczba muzeów (OpenStreetMap) | 22 | 474 |
| Liczba muzeów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 16,5 100 000 mieszk. | 16,4 100 000 mieszk. |
| Liczba kin i teatrów (OpenStreetMap) | 3 | 93 |
| Liczba kin i teatrów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 2,2 100 000 mieszk. | 3,2 100 000 mieszk. |
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) | 52 | 725 |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) | 1,2 100 km² | 1,1 100 km² |
| Supermarkety (OpenStreetMap) | 49 | 994 |
| Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 3,7 10 000 mieszk. | 3,4 10 000 mieszk. |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) | 112,0 ha | 2 381 ha |
| Udział powierzchni samorządu w obszarach chronionych (OpenStreetMap) | 6,2% | 9,9% |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców | 11,3 / 1000 mieszk. | 9,4 / 1000 mieszk. |
| Pożary na 1000 mieszkańców | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,5 / 1000 mieszk. |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 2,6 / 1000 mieszk. rocznie |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu | 16,4% | 16,9% |
| Udział pożarów odpadów i śmieci | 18,9% | 21,0% |
| Udział pożarów kominów i pieców | 18,7% | 12,9% |
| Udział pożarów pojazdów | 4,2% | 4,5% |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych | 3,1% | 2,9% |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 | 3,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,9 / 100 tys. mieszk. rocznie |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie |
| Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie | 26 309 | 770 764 |
| Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 204,6 | 271,0 |
| Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 11,59 | 13,79 |
| Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 31,65 | 45,43 |
| Sprawy oszustw zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 4,97 | 8,42 |
| Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 49,19 | 39,91 |
| Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 24,82 | 19,13 |
| Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 35,95 | 42,99 |
| Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) | 1,47 | 2,94 |
| Pył drobny PM2.5 (średnia roczna) | 8,9 µg/m³ | 8,6 µg/m³ |
| Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna) | 5,2 µg/m³ | 6,3 µg/m³ |
| Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych) | 106 µg/m³ | 103 µg/m³ |
| Publiczne punkty ładowania pojazdów elektrycznych | 171 | 5 907 |
| Publiczne punkty ładowania na 1000 mieszkańców | 1,28 ‰ | 2,04 ‰ |
| Udział szybkich punktów ładowania (50 kW lub więcej) | 59,8% | 38,8% |
| Restauracje, kawiarnie i bary (Overture Maps) | 122 | 4 166 |
| Restauracje, kawiarnie i bary na 1000 mieszkańców (Overture Maps) | 0,9 na 1000 mieszk. | 1,5 na 1000 mieszk. |
| Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie) | 78,0 | 7 031 |
| Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) | 0,58 | 2,43 |
| Wartość zamówień publicznych udzielonych przez zamawiających z samorządu (rocznie) | 20,98 mln EUR | 6 102 mln EUR |
| Udział zamówień na roboty budowlane w ogłoszeniach zamawiających z samorządu | 4% | 8% |
| Udział ogłoszeń o zamówieniach wygranych przez firmę z samorządu zamawiającego | 10% | 59% |
| Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie) | 35,0 | 5 535 |
| Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) | 0,26 | 1,92 |
| Wartość zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu (rocznie) | 16,11 mln EUR | 4 537 mln EUR |
| Udział zamówień na roboty budowlane wśród zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu | 29% | 9% |
| Apteki (OpenStreetMap) | 35 | 736 |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 2,6 na 10 000 mieszk. | 2,7 na 10 000 mieszk. |
| Szkoły (OpenStreetMap) | 69 | 1 084 |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 5,2 na 10 000 mieszk. | 4,0 na 10 000 mieszk. |
| Sklepy (OpenStreetMap) | 561 | 9 001 |
| Sklepy na 1000 mieszkańców (OpenStreetMap) | 4,2 na 1000 mieszk. | 3,3 na 1000 mieszk. |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) | 2,6% | 2,0% |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) | 3,7% | 2,7% |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) | 4,4% | 3,1% |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat | 2,4% | 1,8% |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) | 0,0068 g | 0,0076 g |
| Udział powierzchni zabudowanej | 0,7% | 0,7% |
| Powierzchnia zabudowana na mieszkańca | 209 m²/mieszk. | 166 m²/mieszk. |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) | 61 | 1 021 |
| Placówki kształcenia zawodowego | 4 | 117 |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) | 13 | 440 |
| Liczba przystanków komunikacji publicznej na 100 km² | 16,4 100 km² | 16,5 100 km² |
| Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze na 1000 mieszkańców | 74 1000 mieszk. | 213 1000 mieszk. |
| Stacje kolejowe, z których odjeżdżają pociągi pasażerskie | 13 | 120 |
| Liczba odjazdów pociągów pasażerskich w dni robocze | 134 | 1 622 |
| Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze) | 12% | 58% |
| Cena biletu autobusowego na 100 km w linii prostej (mediana) | 8,7 € | 9,5 € |
| Udział powierzchni samorządu w parkach narodowych, rezerwatach ścisłych i rezerwatach przyrody | 0,8% | 4,7% |
| Powierzchnia parków narodowych, rezerwatów ścisłych i rezerwatów przyrody | 36,9 km² | 3 075 km² |
| Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000 | 11,9% | 14,1% |
Najczęściej zadawane pytania
Okręg mariampolski: ile jest samorządów?
Okręg mariampolski: liczba samorządów – 5. Najwięcej mieszkańców ma Samorząd mariampolski (54 133 mieszk.).
Ile mieszkańców ma Okręg mariampolski?
Okręg mariampolski: 133 338 mieszk. (2025), czyli 30 mieszk. na km².
Okręg mariampolski: który samorząd rośnie najszybciej?
Okręg mariampolski: najszybciej rośnie Samorząd mariampolski (−7,4% w ciągu 10 lat).
Pozostałe okręgi
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.