
Rejon święciański: ludność i statystyki
Rejon święciański liczy 21 459 mieszk. (2025) na powierzchni 1 692,0 km², czyli 12,7 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 39. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −17,0% w latach 2015–2025.
- 21 459 mieszk.
- 1 692,0 km²
- 13 mieszk./km²
- 215 m
Najważniejsze informacje
Okręg wileński: pod względem liczby ludności Rejon święciański zajmuje 7. miejsce spośród 8 samorządów.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 982 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej”.
- „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca (wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Cena biletu autobusowego na 100 km w linii prostej (mediana)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 236 975.
- Gęstość zaludnienia jest 3,5 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon święciański w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon święciański
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon święciański | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,8% | 15,7% | 12,4% | miejsce 51 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 24,6% | 17,8% | 23,3% | miejsce 18 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,7% | 52,3% | 52,6% | miejsce 26 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 49,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,5 ‰ | 7,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 55 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon święciański | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 9 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 118,0 ha | 531,4 ha | 2 381 ha | miejsce 5 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon święciański | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 90 łóżek | 8 448 | 27 800 | miejsce 41 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,0 łóżek / 1000 mieszk. | 10,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 43 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 31 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 40 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 661 hospitalizacji | 308 462 | 899 576 | miejsce 38 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 59,4% | – | 65,9% | miejsce 32 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,7 dni | 4,7 dni | 5,6 dni | miejsce 9 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 32,4 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 37 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 7,19% | 1,95% | 4,01% | miejsce 6 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 19,1 ‰ | 10,5 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 9 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 19,5 ‰ | 10,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 6 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 1 | 206 | 736 | miejsce 55 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 0,5 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 57 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon święciański | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 7 | 277 | 1 084 | miejsce 46 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,3 na 10 000 mieszk. | 3,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 49 z 59 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 4 | 297 | 1 021 | miejsce 54 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 57 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 26 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 4 | 169 | 440 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 11 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon święciański | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 22 | 269 | 1 180 | miejsce 13 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 10,2 / 10 000 mieszk. | 3,1 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 8 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,3 / 100 km² | 2,8 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 32 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 27 | 2 677 | 6 584 | miejsce 47 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 12,6 / 10 000 mieszk. | 30,5 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 43 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 33% | 130% | 42% | miejsce 48 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 15 | 566 | 2 518 | miejsce 50 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,0 / 10 000 mieszk. | 6,5 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 48 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 16% | 36% | 41% | miejsce 57 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 37 | 367 | 1 960 | miejsce 18 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 17,2 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 11 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 9,7 / 1000 mieszk. | 8,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 43 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 78 | – | 87 | miejsce 35 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,6 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 18 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,0 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 16 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 25,3% | 18,0% | 18,4% | miejsce 11 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 14,0% | 28,8% | 12,3% | miejsce 23 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 15,3% | 7,0% | 17,0% | miejsce 34 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,5% | 3,3% | 4,2% | miejsce 24 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,1% | 1,7% | 3,0% | miejsce 19 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 7,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 5 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 4,2 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 2 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,9% | 0,9% | 1,2% | miejsce 37 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,4% | 1,2% | 1,8% | miejsce 36 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,6% | 1,4% | 2,1% | miejsce 36 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,9% | 0,9% | 1,1% | miejsce 37 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0046 g | 0,0044 g | 0,0075 g | miejsce 54 z 60 |
Rejon święciański: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 5,8 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
883 mm w 2025 r., wobec 573 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 36 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 683 °C·d w 2025 r., wobec 4 460 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 50 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
170 dni w 2025 r., wobec 145 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
108 dni w 2025 r., wobec 149 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
37 dni w 2025 r., wobec 66 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
40 mm w 2025 r., wobec 30 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
415 mm w 2025 r., wobec 141 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
97 mm w 2025 r., wobec 144 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72 mm w 2025 r., wobec 162 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
88 mm w 2025 r., wobec 41 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 dni w 2025 r., wobec 126 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
139 dni w 2025 r., wobec 136 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
990 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 077 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
442 kWh/m² w 2025 r., wobec 504 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
63 kWh/m² w 2025 r., wobec 66 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,3 °C w 2025 r., wobec 9,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,4 °C w 2025 r., wobec 2,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,9 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,8 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
33 dni w 2025 r., wobec 27 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,3 m/s w 2025 r., wobec 6,5 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
236 W/m² w 2025 r., wobec 260 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 5,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
110 w 2025 r., wobec 130 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
883 mm w 2025 r., wobec 744 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
3,0 w 2025 r., wobec 4,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 107 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 148 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
51,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 57,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 440 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
80,2% w 2025 r., wobec 46,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
15,6% w 2025 r., wobec 20,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
27,2% w 2025 r., wobec 6,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
5,5% w 2025 r., wobec 13,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
4,8% w 2025 r., wobec 22,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,0% w 2025 r., wobec 4,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
8,3% w 2025 r., wobec 7,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
0,8% w 2025 r., wobec 1,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,0% w 2025 r., wobec 1,1% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
205 w 2024 r., wobec 314 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
9,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 13,2 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
15,2% w 2023 r., wobec 22,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
25,5% w 2023 r., wobec 10,2% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
5 835 w 2024 r., wobec 4 172 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,3 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
1,0% w 2024 r., wobec 0,2% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,2% w 2024 r., wobec 1,0% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
50,4% w 2023 r., wobec 29,9% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
24,6% w 2024 r., wobec 44,1% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
32,8% w 2023 r., wobec 26,0% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
12 w 2025 r., wobec 13 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,8 w 2025 r., wobec 6,1 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,9 w 2025 r., wobec 6,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
4 w 2025 r., wobec 12 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
3,6 w 2025 r., wobec 14,5 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
24,0% w 2025 r., wobec 28,9% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
18,7% w 2025 r., wobec 17,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
26,7% w 2025 r., wobec 28,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
9,3% w 2025 r., wobec 14,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
4 655 w 2025 r., wobec 4 756 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
215,4 w 2025 r., wobec 228,9 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,36 w 2025 r., wobec 13,23 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
30,27 w 2025 r., wobec 29,14 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
52,86 w 2025 r., wobec 52,83 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,64 w 2025 r., wobec 31,11 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
41,53 w 2025 r., wobec 35,69 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,96 w 2025 r., wobec 0,90 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
5 w 2023 r., wobec 4 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
5 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 10 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
7 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 1 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 8,8 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
2,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 3,2 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
102 µg/m³ w 2024 r., wobec 103 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
1,8% w 2018 r., wobec 1,7% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
30,8% w 2018 r., wobec 34,1% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
53,9% w 2018 r., wobec 53,9% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
8,0% w 2018 r., wobec 5,3% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
2,1% w 2018 r., wobec 1,8% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
3,4% w 2018 r., wobec 3,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,3% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
90 łóżek w 2023 r., wobec 187 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 661 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 081 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
59,4% w 2023 r., wobec 57,9% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,7 dni w 2023 r., wobec 7,6 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
32,4 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 27,9 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
7,19% w 2023 r., wobec 1,93% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
19,1 ‰ w 2025 r., wobec 18,4 ‰ w 1994 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
4 w 2025 r., wobec 12 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
4 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
9,7 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
78 w 2025 r., wobec 162 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 6,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon święciański na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon święciański: 25 869 mieszk. w 2015 r. i 21 459 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 23 352 |
| 2021 | 22 966 |
| 2022 | 22 478 |
| 2023 | 22 227 |
| 2024 | 21 792 |
| 2025 | 21 459 |
Gdzie leży Rejon święciański?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu ignalińskiego24 km · 13 592
- Samorząd rejonu malackiego48 km · 16 280
- Samorząd rejonu uciańskiego53 km · 37 392
- Rejon wisagiński57 km · 19 399
- Rejon wileński60 km · 108 727
- Samorząd rejonu jezioroskiego61 km · 14 027
- Samorząd miasta Wilna74 km · 607 404
- Samorząd rejonu szyrwinckiego80 km · 14 575
Okręg wileński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
- Samorząd rejonu poswolskiego21 690 · Okręg poniewieski
- Samorząd rejonu szyłelskiego20 530 · Okręg tauroski
- Samorząd rejonu birżańskiego21 775 · Okręg poniewieski
- Samorząd druckienicki20 079 · Okręg olicki
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego22 003 · Okręg uciański
- Samorząd rejonu janiskiego20 011 · Okręg szawelski
Wszystkie starostwa: Rejon święciański
- Pabradės seniūnija6 257 mieszk.
- Švenčionėlių seniūnija6 103 mieszk.
- Švenčionių seniūnija5 831 mieszk.
- Strūnaičio seniūnija1 002 mieszk.
- Adutiškio seniūnija795 mieszk.
- Cirkliškio seniūnija755 mieszk.
- Svirkų seniūnija707 mieszk.
- Magūnų seniūnija603 mieszk.
- Sarių seniūnija359 mieszk.
- Kaltanėnų seniūnija349 mieszk.
- Labanoro seniūnija205 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon święciański
Rejon święciański: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon święciański. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 982 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −4,5 |
| luty | 35 | −4,2 |
| marzec | 77 | 0,1 |
| kwiecień | 116 | 6,7 |
| maj | 156 | 12,6 |
| czerwiec | 170 | 16,9 |
| lipiec | 162 | 18,5 |
| sierpień | 135 | 17,7 |
| wrzesień | 88 | 12,8 |
| październik | 45 | 6,9 |
| listopad | 16 | 2,3 |
| grudzień | 10 | −1,5 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon święciański
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −4,3 | −6,5 | −2,3 | 41 |
| luty | −3,9 | −6,5 | −1,6 | 38 |
| marzec | 0,1 | −3,2 | 3,3 | 39 |
| kwiecień | 6,9 | 2,3 | 11,2 | 46 |
| maj | 12,5 | 7,3 | 17,1 | 64 |
| czerwiec | 16,1 | 11,1 | 20,5 | 75 |
| lipiec | 18,3 | 13,4 | 22,7 | 83 |
| sierpień | 17,2 | 12,4 | 21,9 | 76 |
| wrzesień | 12,1 | 8,2 | 16,3 | 54 |
| październik | 6,4 | 3,5 | 9,4 | 58 |
| listopad | 1,4 | −0,5 | 3,2 | 43 |
| grudzień | −2,4 | −4,3 | −0,8 | 44 |
| Rok | 6,7 | 3,1 | 10,1 | 661 |
Analizy, w których występuje Rejon święciański
Najczęściej zadawane pytania
Rejon święciański: ile jest mieszkańców?
Rejon święciański liczy 21 459 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 39. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon święciański?
Rejon święciański ma powierzchnię 1 692,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 13 mieszk. na km².
Rejon święciański: czy liczba ludności rośnie?
Rejon święciański: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 25 869 na 21 459 (−17,0%).
Gdzie leży Rejon święciański?
Rejon święciański – Okręg wileński. Szerokość geograficzna 55,117, długość geograficzna 26,167.
Rejon święciański: jaka jest wartość wskaźnika „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie”?
Rejon święciański: „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie” wynosi 0,1% (2024); mediana krajowa: 1,9%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 41. miejsce spośród 41 samorządów.
Rejon święciański: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca (wartość szacunkowa)”?
Rejon święciański: „Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca (wartość szacunkowa)” wynosi −4,3 °C (1991-2020); mediana krajowa: −2,8 °C. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon święciański: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon święciański: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 982 kWh rocznie.
Rejon święciański: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon święciański: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu ignalińskiego (24 km), Samorząd rejonu malackiego (48 km), Samorząd rejonu uciańskiego (53 km), Rejon wisagiński (57 km), Rejon wileński (60 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.