

Samorząd miejski Poniewież: ludność i statystyki
Samorząd miejski Poniewież liczy 85 774 mieszk. (2025) na powierzchni 50,0 km², czyli 1 716 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 7. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −10,6% w latach 2015–2025.
- 85 774 mieszk.
- 50,0 km²
- 1 716 mieszk./km²
- 52 m

Najważniejsze informacje
Okręg poniewieski: pod względem liczby ludności Samorząd miejski Poniewież zajmuje 1. miejsce spośród 6 samorządów.
Schrony na 10 000 mieszkańców: Samorząd miejski Poniewież – 6,5. Średnia: Okręg poniewieski – 20,4 / 10 000 mieszk., cały kraj – 22,8 / 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 986 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Ludność”.
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Gęstość zaludnienia”.
- „Schrony na 10 000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział kobiet”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 7 003.
- Gęstość zaludnienia jest 38,7 raza wyższa niż średnia krajowa.
Samorząd miejski Poniewież w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd miejski Poniewież
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,0% | 12,0% | 12,4% | miejsce 36 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 25,7% | 24,6% | 23,3% | miejsce 11 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 55,7% | 53,9% | 52,6% | miejsce 1 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 50,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,2 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 42 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 1 | – | 3 | miejsce 55 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 23 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 1,0 ha | 118,3 ha | 2 381 ha | miejsce 49 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 1 581 łóżek | 2 934 | 27 800 | miejsce 5 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 18,1 łóżek / 1000 mieszk. | 13,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 5 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 11,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 3 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 3 placówek | 10 | 133 | miejsce 6 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 61 807 hospitalizacji | 73 126 | 899 576 | miejsce 5 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 77,5% | – | 65,9% | miejsce 6 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,2 dni | 5,4 dni | 5,6 dni | miejsce 29 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 54,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 11 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,62% | 3,80% | 4,01% | miejsce 28 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,6 ‰ | 15,9 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 45 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 13,8 ‰ | 15,8 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 42 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 23 | 64 | 736 | miejsce 4 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,7 na 10 000 mieszk. | 3,1 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 24 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 27 | 98 | 1 084 | miejsce 5 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,1 na 10 000 mieszk. | 4,7 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 52 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 32 | – | 7 | miejsce 7 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 13 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 23 | 79 | 1 021 | miejsce 7 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 48 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 7 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 5 | 30 | 440 | miejsce 15 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 53 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 17 | 88 | 1 180 | miejsce 23 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,0 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 59 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 34,0 / 100 km² | 1,1 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 3 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 56 | 423 | 6 584 | miejsce 25 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,5 / 10 000 mieszk. | 20,4 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 60 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 20% | 33% | 42% | miejsce 55 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 70 | 322 | 2 518 | miejsce 9 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,2 / 10 000 mieszk. | 15,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 40 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 53% | 52% | 41% | miejsce 8 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 9 | 194 | 1 960 | miejsce 52 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 1,1 / 10 000 mieszk. | 9,4 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 58 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 8,4 / 1000 mieszk. | 9,4 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 50 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 146 | – | 87 | miejsce 11 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 1,7 / 1000 mieszk. | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 55 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 53 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 9,9% | 15,5% | 18,4% | miejsce 53 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 30,5% | 15,9% | 12,3% | miejsce 5 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 6,5% | 16,5% | 17,0% | miejsce 52 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 5,1% | 4,0% | 4,2% | miejsce 17 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,8% | 3,8% | 3,0% | miejsce 31 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 4,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 45 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 58 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 4,7% | 2,4% | 1,2% | miejsce 7 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 6,0% | 3,5% | 1,8% | miejsce 9 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 7,7% | 4,3% | 2,1% | miejsce 8 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 3,7% | 1,8% | 1,1% | miejsce 8 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0085 g | 0,0087 g | 0,0075 g | miejsce 26 z 60 |
Samorząd miejski Poniewież: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
723 mm w 2025 r., wobec 537 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
14 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 457 °C·d w 2025 r., wobec 4 257 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 41 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
161 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81 dni w 2025 r., wobec 128 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 dni w 2025 r., wobec 58 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 mm w 2025 r., wobec 25 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
290 mm w 2025 r., wobec 150 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
107 mm w 2025 r., wobec 151 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 mm w 2025 r., wobec 153 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 39 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 113 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
142 dni w 2025 r., wobec 138 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
994 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 074 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
443 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 kWh/m² w 2025 r., wobec 59 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,0 °C w 2025 r., wobec 9,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,8 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,4 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 22 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,9 m/s w 2025 r., wobec 6,0 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
192 W/m² w 2025 r., wobec 205 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
80 w 2025 r., wobec 115 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
723 mm w 2025 r., wobec 784 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
77,0 w 2025 r., wobec 83,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
4 826 miejsc pracy w 2025 r., wobec 6 643 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
56,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 80,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 300 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
85,3% w 2025 r., wobec 79,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
24,3% w 2025 r., wobec 13,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
13,4% w 2025 r., wobec 15,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
11,1% w 2025 r., wobec 13,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,6% w 2025 r., wobec 20,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
6,1% w 2025 r., wobec 5,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,0% w 2025 r., wobec 14,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,7% w 2025 r., wobec 3,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,7% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
657 w 2024 r., wobec 454 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
7,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 5,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
59,9% w 2024 r., wobec 33,9% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
37,3% w 2024 r., wobec 25,6% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
56 020 w 2024 r., wobec 16 069 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,7 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,2 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
56,4% w 2024 r., wobec 34,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
5,6% w 2024 r., wobec 4,3% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
6,9% w 2024 r., wobec 0,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,8% w 2024 r., wobec 1,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
1,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
5,6% w 2023 r., wobec 3,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
7,6% w 2024 r., wobec 9,8% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
78,7% w 2024 r., wobec 54,6% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
8,7% w 2023 r., wobec 23,4% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
13,2% w 2024 r., wobec 22,0% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
178 w 2025 r., wobec 167 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
17,3 w 2025 r., wobec 16,0 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
19,1 w 2025 r., wobec 17,1 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
18 w 2025 r., wobec 30 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
4,1 w 2025 r., wobec 5,2 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
30,4% w 2025 r., wobec 45,8% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
35,0% w 2025 r., wobec 20,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
14,0% w 2025 r., wobec 27,1% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
2,9% w 2025 r., wobec 4,5% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
23 591 w 2025 r., wobec 21 670 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
274,5 w 2025 r., wobec 257,0 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,26 w 2025 r., wobec 12,91 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
45,69 w 2025 r., wobec 40,23 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
44,35 w 2025 r., wobec 42,13 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
18,36 w 2025 r., wobec 19,80 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
54,73 w 2025 r., wobec 47,91 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,28 w 2025 r., wobec 1,41 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
17 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 55 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
12 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 24 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
9,8 µg/m³ w 2024 r., wobec 12,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
10,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,9 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 103 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
63,3% w 2018 r., wobec 53,8% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
32,6% w 2018 r., wobec 41,4% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
1,5% w 2018 r., wobec 1,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
1,4% w 2018 r., wobec 2,2% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,0% w 2018 r., wobec 0,0% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,2% w 2018 r., wobec 1,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
16,8% w 2020 r., wobec 11,1% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
1 581 łóżek w 2023 r., wobec 1 884 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
18,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 22,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
11,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 15,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
3 placówek w 2023 r., wobec 6 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
61 807 hospitalizacji w 2023 r., wobec 75 192 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
77,5% w 2023 r., wobec 81,5% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,2 dni w 2023 r., wobec 7,9 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
54,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 37,7 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,62% w 2023 r., wobec 1,68% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,6 ‰ w 2025 r., wobec 10,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
32 w 2025 r., wobec 30 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
23 w 2025 r., wobec 26 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
5 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
8,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
146 w 2025 r., wobec 315 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
1,7 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd miejski Poniewież na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd miejski Poniewież: 95 899 mieszk. w 2015 r. i 85 774 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 89 453 |
| 2021 | 89 100 |
| 2022 | 87 590 |
| 2023 | 87 395 |
| 2024 | 86 595 |
| 2025 | 85 774 |
Gdzie leży Samorząd miejski Poniewież?
Sąsiednie samorządy
- Rejon poniewieski9,3 km · 35 390
- Samorząd rejonu poswolskiego35 km · 21 690
- Rejon kupiszecki43 km · 15 482
- Samorząd rejonu pokrojskiego44 km · 17 616
- Rejon radziwiliski52 km · 33 963
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego52 km · 22 003
- Rejon kiejdański53 km · 45 573
- Rejon wiłkomierski58 km · 34 978
Okręg poniewieski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd miejski Poniewież
Samorząd miejski Poniewież: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd miejski Poniewież. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 986 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,2 |
| luty | 32 | −2,8 |
| marzec | 75 | 1,2 |
| kwiecień | 118 | 7,4 |
| maj | 160 | 13,2 |
| czerwiec | 172 | 17,4 |
| lipiec | 164 | 19,2 |
| sierpień | 134 | 18,3 |
| wrzesień | 90 | 13,6 |
| październik | 45 | 7,8 |
| listopad | 15 | 3,4 |
| grudzień | 9 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd miejski Poniewież
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,7 | −4,9 | −0,8 | 38 |
| luty | −2,5 | −5,1 | 0,0 | 35 |
| marzec | 1,2 | −2,1 | 4,6 | 37 |
| kwiecień | 7,5 | 2,7 | 12,0 | 41 |
| maj | 12,8 | 7,4 | 17,6 | 54 |
| czerwiec | 16,3 | 11,3 | 20,8 | 67 |
| lipiec | 18,6 | 13,7 | 23,2 | 77 |
| sierpień | 17,7 | 12,9 | 22,5 | 71 |
| wrzesień | 12,9 | 8,9 | 17,2 | 50 |
| październik | 7,2 | 4,4 | 10,3 | 55 |
| listopad | 2,6 | 0,7 | 4,3 | 45 |
| grudzień | −1,0 | −2,9 | 0,6 | 42 |
| Rok | 7,6 | 3,9 | 11,0 | 612 |
Analizy, w których występuje Samorząd miejski Poniewież
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd miejski Poniewież: ile jest mieszkańców?
Samorząd miejski Poniewież liczy 85 774 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 7. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd miejski Poniewież?
Samorząd miejski Poniewież ma powierzchnię 50,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 1 716 mieszk. na km².
Samorząd miejski Poniewież: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd miejski Poniewież: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 95 899 na 85 774 (−10,6%).
Gdzie leży Samorząd miejski Poniewież?
Samorząd miejski Poniewież – Okręg poniewieski. Szerokość geograficzna 55,733, długość geograficzna 24,350.
Samorząd miejski Poniewież: jaka jest wartość wskaźnika „Schrony na 10 000 mieszkańców”?
Samorząd miejski Poniewież: „Schrony na 10 000 mieszkańców” wynosi 6,5 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 18,3 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd miejski Poniewież: jaka jest wartość wskaźnika „Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)”?
Samorząd miejski Poniewież: „Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)” wynosi 1,5% (2018); mediana krajowa: 28,0%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd miejski Poniewież: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd miejski Poniewież: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 986 kWh rocznie.
Samorząd miejski Poniewież: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd miejski Poniewież: najbliżsi sąsiedzi to Rejon poniewieski (9,3 km), Samorząd rejonu poswolskiego (35 km), Rejon kupiszecki (43 km), Samorząd rejonu pokrojskiego (44 km), Rejon radziwiliski (52 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.