
Olita: ludność i statystyki
Olita liczy 50 741 mieszk. (2025) na powierzchni 45,0 km², czyli 1 128 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 11. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −11,1% w latach 2015–2025.
- 50 741 mieszk.
- 45,0 km²
- 1 128 mieszk./km²
- 87 m
Najważniejsze informacje
Okręg olicki: pod względem liczby ludności Olita zajmuje 1. miejsce spośród 5 samorządów.
Udział wypadków z udziałem pieszego: Olita – 37,5%. Średnia: Okręg olicki – 22,0%, cały kraj – 24,8%.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”: Olita – 11,4%. Średnia: Okręg olicki – 18,0%, cały kraj – 25,0%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 991 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Ludność”.
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Gęstość zaludnienia”.
- „Udział wypadków z udziałem pieszego”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji””: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 6 303.
- Gęstość zaludnienia jest 25,5 raza wyższa niż średnia krajowa.
Olita w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Olita
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Olita | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,6% | 11,6% | 12,4% | miejsce 42 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 25,6% | 24,8% | 23,3% | miejsce 12 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 54,4% | 53,2% | 52,6% | miejsce 5 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 49,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,9 ‰ | 5,0 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 47 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 1 | – | 3 | miejsce 55 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Olita | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 5 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 1,1 ha | 131,1 ha | 2 381 ha | miejsce 48 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Olita | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 995 łóżek | 1 379 | 27 800 | miejsce 7 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 19,1 łóżek / 1000 mieszk. | 10,1 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 3 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 9,2 łóżek / 1000 mieszk. | 4,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 5 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 7 placówek | 13 | 133 | miejsce 2 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 24 819 hospitalizacji | 31 914 | 899 576 | miejsce 6 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 70,4% | – | 65,9% | miejsce 17 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,3 dni | 5,5 dni | 5,6 dni | miejsce 27 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 48,2 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 18 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,99% | 3,35% | 4,01% | miejsce 36 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,3 ‰ | 16,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 46 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 12,7 ‰ | 15,7 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 48 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 22 | 736 | miejsce 16 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,8 na 10 000 mieszk. | 1,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 39 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
Olita: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
714 mm w 2025 r., wobec 524 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 373 °C·d w 2025 r., wobec 4 074 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
162 dni w 2025 r., wobec 120 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
78% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
89 dni w 2025 r., wobec 121 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 51 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 194 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
287 mm w 2025 r., wobec 142 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
95 mm w 2025 r., wobec 135 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 127 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 24% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 1,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 mm w 2025 r., wobec 43 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,6 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
41 dni w 2025 r., wobec 94 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
146 dni w 2025 r., wobec 142 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 035 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 097 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
444 kWh/m² w 2025 r., wobec 501 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
63 kWh/m² w 2025 r., wobec 68 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,4 °C w 2025 r., wobec 10,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,1 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
208 W/m² w 2025 r., wobec 226 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
88 w 2025 r., wobec 106 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
714 mm w 2025 r., wobec 759 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
48,0 w 2025 r., wobec 64,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
3 953 miejsc pracy w 2025 r., wobec 4 404 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
77,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 88,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 478 € w 2025 r., wobec 600 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
83,8% w 2025 r., wobec 80,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
11,4% w 2025 r., wobec 10,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
17,5% w 2025 r., wobec 12,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
8,5% w 2025 r., wobec 10,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
11,2% w 2025 r., wobec 20,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
5,3% w 2025 r., wobec 4,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
17,5% w 2025 r., wobec 20,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,0% w 2025 r., wobec 2,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,4% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
622 w 2024 r., wobec 337 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
12,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 6,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
39,5% w 2024 r., wobec 25,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
28,0% w 2024 r., wobec 18,3% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
34 852 w 2024 r., wobec 31 756 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,7 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,6 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
40,5% w 2024 r., wobec 20,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,6% w 2023 r., wobec 2,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
3,3% w 2024 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
8,1% w 2024 r., wobec 4,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,0% w 2023 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,2% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
3,1% w 2024 r., wobec 7,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
4,4% w 2024 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
68,2% w 2024 r., wobec 76,7% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
21,4% w 2024 r., wobec 9,0% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
10,3% w 2024 r., wobec 14,3% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
37 w 2025 r., wobec 48 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,1 w 2025 r., wobec 8,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,2 w 2025 r., wobec 9,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
4 w 2025 r., wobec 8 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
1,6 w 2025 r., wobec 3,3 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
37,5% w 2025 r., wobec 45,7% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
33,2% w 2025 r., wobec 12,8% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
14,7% w 2025 r., wobec 25,2% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
2,7% w 2025 r., wobec 5,8% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
13 637 w 2025 r., wobec 11 447 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
264,6 w 2025 r., wobec 232,5 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,57 w 2025 r., wobec 16,37 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
40,92 w 2025 r., wobec 31,46 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
51,17 w 2025 r., wobec 45,09 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,43 w 2025 r., wobec 21,93 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
46,19 w 2025 r., wobec 44,75 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,95 w 2025 r., wobec 1,26 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
12 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 26 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
4 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 8 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
9,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 13,2 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,7 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
107 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
60,0% w 2018 r., wobec 54,2% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
13,6% w 2018 r., wobec 19,7% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
24,0% w 2018 r., wobec 23,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
0,8% w 2018 r., wobec 1,0% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,0% w 2018 r., wobec 0,0% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,6% w 2018 r., wobec 1,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
10,4% w 2020 r., wobec 6,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
995 łóżek w 2023 r., wobec 0 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
19,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 16,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
9,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 9,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
7 placówek w 2023 r., wobec 0 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
24 819 hospitalizacji w 2023 r., wobec 0 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
70,4% w 2023 r., wobec 85,3% w 2004 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,3 dni w 2023 r., wobec 6,5 dni w 2004 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
48,2 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 47,8 pacjentów / łóżko w 2004 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,99% w 2023 r., wobec 1,47% w 2004 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,3 ‰ w 2025 r., wobec 8,3 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
17 w 2025 r., wobec 15 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
14 w 2025 r., wobec 14 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
4 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
5 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Ludność: Olita na przestrzeni lat
Liczba ludności – Olita: 57 074 mieszk. w 2015 r. i 50 741 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 53 066 |
| 2021 | 52 727 |
| 2022 | 51 793 |
| 2023 | 51 948 |
| 2024 | 51 340 |
| 2025 | 50 741 |
Gdzie leży Olita?
Sąsiednie samorządy
- Rejon olicki< 1 km · 25 369
- Rejon birsztański21 km · 4 101
- Rejon preński30 km · 24 506
- Samorząd rejonu łoździejskiego37 km · 16 951
- Rejon orański39 km · 19 771
- Samorząd druckienicki43 km · 20 079
- Samorząd mariampolski48 km · 54 133
- Samorząd rejonu trockiego50 km · 34 863
Okręg olicki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Nasłonecznienie i temperatury: Olita
Olita: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Olita. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 991 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,3 |
| luty | 34 | −2,6 |
| marzec | 75 | 1,4 |
| kwiecień | 120 | 7,6 |
| maj | 158 | 13,3 |
| czerwiec | 172 | 17,4 |
| lipiec | 164 | 19,1 |
| sierpień | 138 | 18,3 |
| wrzesień | 92 | 13,6 |
| październik | 48 | 7,9 |
| listopad | 18 | 3,4 |
| grudzień | 12 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Olita
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,8 | −4,9 | −0,9 | 43 |
| luty | −2,1 | −4,6 | 0,2 | 38 |
| marzec | 1,5 | −1,7 | 4,8 | 40 |
| kwiecień | 7,9 | 3,2 | 12,3 | 45 |
| maj | 13,2 | 7,9 | 17,9 | 58 |
| czerwiec | 16,6 | 11,6 | 21,0 | 70 |
| lipiec | 18,7 | 13,9 | 23,2 | 87 |
| sierpień | 18,0 | 13,2 | 22,7 | 75 |
| wrzesień | 13,1 | 9,1 | 17,3 | 52 |
| październik | 7,5 | 4,6 | 10,6 | 54 |
| listopad | 2,8 | 0,9 | 4,5 | 43 |
| grudzień | −1,0 | −2,9 | 0,6 | 46 |
| Rok | 7,8 | 4,2 | 11,2 | 651 |
Analizy, w których występuje Olita
Najczęściej zadawane pytania
Olita: ile jest mieszkańców?
Olita liczy 50 741 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 11. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Olita?
Olita ma powierzchnię 45,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 1 128 mieszk. na km².
Olita: czy liczba ludności rośnie?
Olita: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 57 074 na 50 741 (−11,1%).
Gdzie leży Olita?
Olita – Okręg olicki. Szerokość geograficzna 54,400, długość geograficzna 24,050.
Olita: jaka jest wartość wskaźnika „Udział wypadków z udziałem pieszego”?
Olita: „Udział wypadków z udziałem pieszego” wynosi 37,5% (2021-2025); mediana krajowa: 17,9%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Olita: jaka jest wartość wskaźnika „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji””?
Olita: „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”” wynosi 11,4% (2025); mediana krajowa: 24,0%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Olita: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Olita: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 991 kWh rocznie.
Olita: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Olita: najbliżsi sąsiedzi to Rejon olicki (0,0 km), Rejon birsztański (21 km), Rejon preński (30 km), Samorząd rejonu łoździejskiego (37 km), Rejon orański (39 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.