
Samorząd kozłoworudzki: ludność i statystyki
Samorząd kozłoworudzki liczy 10 830 mieszk. (2025) na powierzchni 555,0 km², czyli 19,5 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 55. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −13,1% w latach 2015–2025.
- 10 830 mieszk.
- 555,0 km²
- 20 mieszk./km²
- 57 m

Najważniejsze informacje
Okręg mariampolski: pod względem liczby ludności Samorząd kozłoworudzki zajmuje 4. miejsce spośród 5 samorządów.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd kozłoworudzki – 1,3. Średnia: Okręg mariampolski – 1,5 dni, cały kraj – 2,0 dni.
Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania: Samorząd kozłoworudzki – 10,6 miejsc / obiekt. Średnia: Okręg mariampolski – 24,3 miejsc / obiekt, cały kraj – 28,1 miejsc / obiekt.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 977 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”.
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 77 731.
- Gęstość zaludnienia jest 2,3 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd kozłoworudzki w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd kozłoworudzki
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,5% | 12,9% | 12,4% | miejsce 17 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,9% | 22,1% | 23,3% | miejsce 38 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,3% | 52,1% | 52,6% | miejsce 45 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 46,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 38 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,2 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 17 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 52 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 1,2 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 ha | 112,0 ha | 2 381 ha | miejsce 52 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 25 łóżek | 645 | 27 800 | miejsce 54 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,3 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 51 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 6 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 117 hospitalizacji | 16 105 | 899 576 | miejsce 57 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 15,4 ‰ | 15,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 31 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 15,5 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 30 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 1 | 35 | 736 | miejsce 55 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 0,9 na 10 000 mieszk. | 2,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 54 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 69 | 1 084 | miejsce 55 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,6 na 10 000 mieszk. | 5,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 33 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 3 | – | 7 | miejsce 49 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 37 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 10 | 61 | 1 021 | miejsce 36 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 6,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 2 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 4 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 13 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 21 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 5 | 63 | 1 180 | miejsce 55 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,6 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 31 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,9 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 45 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 39 | 368 | 6 584 | miejsce 37 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 36,0 / 10 000 mieszk. | 27,6 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 11 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 40% | 64% | 42% | miejsce 37 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 12 | 104 | 2 518 | miejsce 54 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,1 / 10 000 mieszk. | 7,8 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 28 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 41% | 41% | 41% | miejsce 29 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 5 | 172 | 1 960 | miejsce 57 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,6 / 10 000 mieszk. | 12,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 46 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,2 / 1000 mieszk. | 11,3 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 12 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 45 | – | 87 | miejsce 50 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,2 / 1000 mieszk. | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 11 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,6 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 24 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 24,0% | 16,4% | 18,4% | miejsce 12 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 9,2% | 18,9% | 12,3% | miejsce 44 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 23,0% | 18,7% | 17,0% | miejsce 11 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,1% | 4,2% | 4,2% | miejsce 40 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,0% | 3,1% | 3,0% | miejsce 39 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 4,4 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 23 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 11 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,8% | 2,6% | 1,2% | miejsce 44 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,3% | 3,7% | 1,8% | miejsce 37 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,5% | 4,4% | 2,1% | miejsce 38 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,5% | 2,4% | 1,1% | miejsce 52 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0066 g | 0,0068 g | 0,0075 g | miejsce 35 z 60 |
Samorząd kozłoworudzki: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
687 mm w 2025 r., wobec 496 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 317 °C·d w 2025 r., wobec 4 009 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 46 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
154 dni w 2025 r., wobec 129 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
78% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82 dni w 2025 r., wobec 117 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 44 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
266 mm w 2025 r., wobec 126 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
93 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 mm w 2025 r., wobec 117 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 24% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 0,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 mm w 2025 r., wobec 37 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 7,5 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 dni w 2025 r., wobec 89 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
148 dni w 2025 r., wobec 144 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 032 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 091 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
442 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
63 kWh/m² w 2025 r., wobec 65 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,6 °C w 2025 r., wobec 10,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,4 °C w 2025 r., wobec 3,9 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
30 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,0 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
204 W/m² w 2025 r., wobec 216 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
9,0 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
82 w 2025 r., wobec 103 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
687 mm w 2025 r., wobec 787 mm w 1950 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
249 miejsc pracy w 2025 r., wobec 309 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
23,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 46,8 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 245 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
65,8% w 2025 r., wobec 56,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
28,1% w 2025 r., wobec 18,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
18,1% w 2025 r., wobec 17,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,4% w 2025 r., wobec 4,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
17,3% w 2025 r., wobec 28,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,2% w 2025 r., wobec 4,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,0% w 2025 r., wobec 11,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,4% w 2025 r., wobec 1,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,2% w 2025 r., wobec 0,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
85 w 2024 r., wobec 73 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
7,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 6,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
4,5% w 2024 r., wobec 59,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
2,2% w 2024 r., wobec 23,1% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
787 w 2024 r., wobec 1 148 w 2021 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,1 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,1 noclegów / mieszkańca w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
25,2% w 2024 r., wobec 41,4% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
74,8% w 2024 r., wobec 58,6% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
9 w 2025 r., wobec 12 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,1 w 2025 r., wobec 10,5 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,9 w 2025 r., wobec 15,0 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
5 w 2025 r., wobec 4 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
9,2 w 2025 r., wobec 3,3 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
5,1% w 2025 r., wobec 9,2% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
30,8% w 2025 r., wobec 13,8% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
12,8% w 2025 r., wobec 24,6% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
5,1% w 2025 r., wobec 7,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
2 044 w 2025 r., wobec 2 165 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
192,5 w 2025 r., wobec 215,0 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,45 w 2025 r., wobec 13,36 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,81 w 2025 r., wobec 24,48 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
52,40 w 2025 r., wobec 49,94 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,21 w 2025 r., wobec 25,88 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,86 w 2025 r., wobec 34,99 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,09 w 2025 r., wobec 1,51 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,0 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,3 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,2% w 2018 r., wobec 2,4% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
35,8% w 2018 r., wobec 38,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
51,8% w 2018 r., wobec 50,7% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
8,8% w 2018 r., wobec 6,8% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,6% w 2018 r., wobec 1,0% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,9% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
25 łóżek w 2023 r., wobec 127 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
117 hospitalizacji w 2023 r., wobec 1 797 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
32,5% w 2020 r., wobec 65,0% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,7 dni w 2020 r., wobec 9,7 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
17,6 pacjentów / łóżko w 2020 r., wobec 24,6 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
1,63% w 2020 r., wobec 2,13% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
15,4 ‰ w 2025 r., wobec 13,4 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
3 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
10 w 2025 r., wobec 11 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
45 w 2025 r., wobec 44 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd kozłoworudzki na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd kozłoworudzki: 12 469 mieszk. w 2015 r. i 10 830 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 11 227 |
| 2021 | 11 054 |
| 2022 | 10 959 |
| 2023 | 10 908 |
| 2024 | 10 837 |
| 2025 | 10 830 |
Gdzie leży Samorząd kozłoworudzki?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd mariampolski24 km · 54 133
- Samorząd rejonu szackiego30 km · 25 215
- Rejon preński33 km · 24 506
- Kowno34 km · 303 978
- Rejon kowieński35 km · 109 621
- Samorząd rejonu wyłkowyskiego37 km · 33 568
- Rejon birsztański42 km · 4 101
- Rejon kalwaryjski45 km · 9 592
Okręg mariampolski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd kozłoworudzki
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd kozłoworudzki
Samorząd kozłoworudzki: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd kozłoworudzki. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 977 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −2,8 |
| luty | 31 | −2,2 |
| marzec | 74 | 1,8 |
| kwiecień | 118 | 7,8 |
| maj | 158 | 13,5 |
| czerwiec | 170 | 17,6 |
| lipiec | 163 | 19,3 |
| sierpień | 134 | 18,6 |
| wrzesień | 92 | 14,0 |
| październik | 47 | 8,3 |
| listopad | 17 | 3,8 |
| grudzień | 11 | 0,1 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd kozłoworudzki
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,5 | −4,6 | −0,5 | 44 |
| luty | −1,8 | −4,3 | 0,5 | 38 |
| marzec | 1,7 | −1,5 | 5,1 | 41 |
| kwiecień | 7,9 | 3,2 | 12,4 | 44 |
| maj | 13,2 | 7,8 | 18,0 | 56 |
| czerwiec | 16,5 | 11,4 | 21,0 | 72 |
| lipiec | 18,8 | 13,9 | 23,3 | 85 |
| sierpień | 18,0 | 13,2 | 22,8 | 76 |
| wrzesień | 13,2 | 9,2 | 17,5 | 52 |
| październik | 7,7 | 4,8 | 10,9 | 56 |
| listopad | 3,1 | 1,2 | 4,8 | 44 |
| grudzień | −0,6 | −2,4 | 1,0 | 44 |
| Rok | 7,9 | 4,3 | 11,4 | 652 |
Analizy, w których występuje Samorząd kozłoworudzki
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd kozłoworudzki: ile jest mieszkańców?
Samorząd kozłoworudzki liczy 10 830 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 55. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd kozłoworudzki?
Samorząd kozłoworudzki ma powierzchnię 555,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 20 mieszk. na km².
Samorząd kozłoworudzki: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd kozłoworudzki: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 12 469 na 10 830 (−13,1%).
Gdzie leży Samorząd kozłoworudzki?
Samorząd kozłoworudzki – Okręg mariampolski. Szerokość geograficzna 54,764, długość geograficzna 23,464.
Samorząd kozłoworudzki: jaka jest wartość wskaźnika „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd kozłoworudzki: „Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 1,3 dni (1991-2020); mediana krajowa: 2,0 dni. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd kozłoworudzki: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania”?
Samorząd kozłoworudzki: „Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania” wynosi 10,6 miejsc / obiekt (2024); mediana krajowa: 21,6 miejsc / obiekt. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd kozłoworudzki: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd kozłoworudzki: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 977 kWh rocznie.
Samorząd kozłoworudzki: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd kozłoworudzki: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd mariampolski (24 km), Samorząd rejonu szackiego (30 km), Rejon preński (33 km), Kowno (34 km), Rejon kowieński (35 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.