
Rejon kalwaryjski: ludność i statystyki
Rejon kalwaryjski liczy 9 592 mieszk. (2025) na powierzchni 441,0 km², czyli 21,8 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 56. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −16,8% w latach 2015–2025.
- 9 592 mieszk.
- 441,0 km²
- 22 mieszk./km²
- 122 m

Najważniejsze informacje
Okręg mariampolski: pod względem liczby ludności Rejon kalwaryjski zajmuje 5. miejsce spośród 5 samorządów.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie: Rejon kalwaryjski – 22,4. Średnia: Okręg mariampolski – 7,5, cały kraj – 4,8.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 030 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”.
- „Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba stacji paliw na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 61 765.
- Gęstość zaludnienia jest 2,0 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon kalwaryjski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon kalwaryjski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,5% | 12,9% | 12,4% | miejsce 17 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 19,7% | 22,1% | 23,3% | miejsce 52 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,3% | 52,1% | 52,6% | miejsce 45 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 44,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 50 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,3 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 36 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 8 | 52 | 725 | miejsce 18 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 1,8 100 km² | 1,2 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 12 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 2,7 ha | 112,0 ha | 2 381 ha | miejsce 42 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 5 szt. | 71 szt. | 3 035 szt. | miejsce 55 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 0,5 szt. | 0,5 szt. | 0,7 szt. | miejsce 42 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 42 szt. | 624 szt. | 35 020 szt. | miejsce 54 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 251 | – | 476 | miejsce 46 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 25,8 miejsc / 1000 mieszk. | 12,8 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 16 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 50,2 miejsc / obiekt | 24,3 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 2 z 60 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 21,1% | – | 32,8% | miejsce 46 z 59 | |
| Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024) | 15,1% | – | 14,8% | miejsce 16 z 32 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 25 łóżek | 645 | 27 800 | miejsce 54 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 50 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 6 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 151 hospitalizacji | 16 105 | 899 576 | miejsce 54 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 18,5 ‰ | 15,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 12 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,8 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 20 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 35 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,2 na 10 000 mieszk. | 2,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 9 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 69 | 1 084 | miejsce 55 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,2 na 10 000 mieszk. | 5,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 2 | – | 7 | miejsce 53 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 44 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 4 | 61 | 1 021 | miejsce 54 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 32 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 4 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 1 | 13 | 440 | miejsce 53 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 39 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 7 | 63 | 1 180 | miejsce 52 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 15 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,6 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 24 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 19 | 368 | 6 584 | miejsce 55 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 19,8 / 10 000 mieszk. | 27,6 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 25 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 41% | 64% | 42% | miejsce 33 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 16 | 104 | 2 518 | miejsce 47 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,7 / 10 000 mieszk. | 7,8 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 12 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 28% | 41% | 41% | miejsce 47 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 21 | 172 | 1 960 | miejsce 33 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 21,9 / 10 000 mieszk. | 12,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 4 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 11,9 / 1000 mieszk. | 11,3 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 23 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 32 | – | 87 | miejsce 54 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,3 / 1000 mieszk. | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 24 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 5,1 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 4 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 22,1% | 16,4% | 18,4% | miejsce 16 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 19,3% | 18,9% | 12,3% | miejsce 12 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 18,9% | 18,7% | 17,0% | miejsce 24 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,8% | 4,2% | 4,2% | miejsce 42 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,4% | 3,1% | 3,0% | miejsce 35 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,8 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 13 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 4 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,4% | 2,6% | 1,2% | miejsce 25 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 2,5% | 3,7% | 1,8% | miejsce 23 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 3,1% | 4,4% | 2,1% | miejsce 21 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,3% | 2,4% | 1,1% | miejsce 26 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0062 g | 0,0068 g | 0,0075 g | miejsce 42 z 60 |
Rejon kalwaryjski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
686 mm w 2025 r., wobec 513 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 382 °C·d w 2025 r., wobec 4 059 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 45 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
153 dni w 2025 r., wobec 129 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
86 dni w 2025 r., wobec 118 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
262 mm w 2025 r., wobec 144 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
86 mm w 2025 r., wobec 132 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 mm w 2025 r., wobec 113 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 22% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 0,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 mm w 2025 r., wobec 41 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,4 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 91 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
146 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 044 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 099 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
443 kWh/m² w 2025 r., wobec 497 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 kWh/m² w 2025 r., wobec 67 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,3 °C w 2025 r., wobec 10,4 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,1 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,2 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
215 W/m² w 2025 r., wobec 229 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,7 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
90 w 2025 r., wobec 106 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
686 mm w 2025 r., wobec 774 mm w 1950 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
131 miejsc pracy w 2025 r., wobec 236 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
13,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 37,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 440 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
75,0% w 2025 r., wobec 52,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
12,2% w 2025 r., wobec 19,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
16,0% w 2025 r., wobec 12,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
15,3% w 2025 r., wobec 9,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
14,5% w 2025 r., wobec 23,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,6% w 2025 r., wobec 3,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,2% w 2025 r., wobec 13,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,3% w 2025 r., wobec 1,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
0,8% w 2025 r., wobec 2,2% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
251 w 2024 r., wobec 172 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
25,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 16,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
3 927 w 2023 r., wobec 18 976 w 2021 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,4 noclegów / mieszkańca w 2023 r., wobec 1,9 noclegów / mieszkańca w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
11 w 2025 r., wobec 17 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,3 w 2025 r., wobec 6,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,1 w 2025 r., wobec 8,3 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
11 w 2025 r., wobec 12 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
22,4 w 2025 r., wobec 10,8 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
17,1% w 2025 r., wobec 21,1% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
17,1% w 2025 r., wobec 8,8% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
31,7% w 2025 r., wobec 21,1% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
9,8% w 2025 r., wobec 0,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
1 887 w 2025 r., wobec 2 361 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
218,0 w 2025 r., wobec 243,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,51 w 2025 r., wobec 14,44 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
37,32 w 2025 r., wobec 31,35 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
56,19 w 2025 r., wobec 52,70 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,59 w 2025 r., wobec 28,30 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
33,25 w 2025 r., wobec 41,55 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,68 w 2025 r., wobec 1,16 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
3 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 2 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
4 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 12,2 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
5,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 6,2 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
107 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,5% w 2018 r., wobec 2,8% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
82,6% w 2018 r., wobec 86,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
9,7% w 2018 r., wobec 8,2% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,8% w 2018 r., wobec 1,4% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,9% w 2018 r., wobec 1,0% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,4% w 2018 r., wobec 0,4% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,6% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
25 łóżek w 2023 r., wobec 82 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
151 hospitalizacji w 2023 r., wobec 1 715 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
9,7% w 2020 r., wobec 66,4% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,2 dni w 2020 r., wobec 9,3 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
6,7 pacjentów / łóżko w 2020 r., wobec 26,1 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
0,99% w 2020 r., wobec 1,99% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
18,5 ‰ w 2025 r., wobec 16,3 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
4 w 2025 r., wobec 11 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
11,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 12,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
32 w 2025 r., wobec 78 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,3 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 6,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon kalwaryjski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon kalwaryjski: 11 533 mieszk. w 2015 r. i 9 592 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 10 316 |
| 2021 | 10 093 |
| 2022 | 9 919 |
| 2023 | 9 874 |
| 2024 | 9 737 |
| 2025 | 9 592 |
Gdzie leży Rejon kalwaryjski?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd mariampolski22 km · 54 133
- Samorząd rejonu wyłkowyskiego25 km · 33 568
- Samorząd rejonu łoździejskiego39 km · 16 951
- Samorząd kozłoworudzki45 km · 10 830
- Olita56 km · 50 741
- Rejon olicki56 km · 25 369
- Rejon preński58 km · 24 506
- Rejon birsztański59 km · 4 101
Okręg mariampolski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon kalwaryjski
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon kalwaryjski
Rejon kalwaryjski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon kalwaryjski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 030 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 17 | −3,1 |
| luty | 35 | −2,4 |
| marzec | 77 | 1,5 |
| kwiecień | 125 | 7,5 |
| maj | 163 | 13,0 |
| czerwiec | 176 | 17,1 |
| lipiec | 169 | 18,9 |
| sierpień | 141 | 18,2 |
| wrzesień | 97 | 13,6 |
| październik | 50 | 8,0 |
| listopad | 19 | 3,4 |
| grudzień | 12 | −0,3 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon kalwaryjski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,8 | −4,9 | −0,9 | 42 |
| luty | −2,1 | −4,6 | 0,2 | 37 |
| marzec | 1,4 | −1,8 | 4,7 | 41 |
| kwiecień | 7,6 | 3,0 | 12,1 | 45 |
| maj | 12,8 | 7,5 | 17,6 | 60 |
| czerwiec | 16,1 | 11,1 | 20,5 | 77 |
| lipiec | 18,4 | 13,6 | 22,8 | 90 |
| sierpień | 17,7 | 12,9 | 22,4 | 80 |
| wrzesień | 12,9 | 9,0 | 17,1 | 55 |
| październik | 7,4 | 4,5 | 10,6 | 54 |
| listopad | 2,8 | 0,9 | 4,5 | 42 |
| grudzień | −1,0 | −2,8 | 0,7 | 43 |
| Rok | 7,6 | 4,0 | 11,0 | 666 |
Analizy, w których występuje Rejon kalwaryjski
Najczęściej zadawane pytania
Rejon kalwaryjski: ile jest mieszkańców?
Rejon kalwaryjski liczy 9 592 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 56. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon kalwaryjski?
Rejon kalwaryjski ma powierzchnię 441,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 22 mieszk. na km².
Rejon kalwaryjski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon kalwaryjski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 11 533 na 9 592 (−16,8%).
Gdzie leży Rejon kalwaryjski?
Rejon kalwaryjski – Okręg mariampolski. Szerokość geograficzna 54,393, długość geograficzna 23,185.
Rejon kalwaryjski: jaka jest wartość wskaźnika „Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie”?
Rejon kalwaryjski: „Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie” wynosi 22,4 (2021-2025); mediana krajowa: 6,2. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon kalwaryjski: jaka jest wartość wskaźnika „Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)”?
Rejon kalwaryjski: „Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)” wynosi 131 miejsc pracy (2025); mediana krajowa: 1 294 miejsc pracy. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon kalwaryjski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon kalwaryjski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 030 kWh rocznie.
Rejon kalwaryjski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon kalwaryjski: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd mariampolski (22 km), Samorząd rejonu wyłkowyskiego (25 km), Samorząd rejonu łoździejskiego (39 km), Samorząd kozłoworudzki (45 km), Olita (56 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.