
Samorząd rejonu szackiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu szackiego liczy 25 215 mieszk. (2025) na powierzchni 1 453,0 km², czyli 17,4 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 31. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −18,1% w latach 2015–2025.
- 25 215 mieszk.
- 1 453,0 km²
- 17 mieszk./km²
- 52 m
Najważniejsze informacje
Okręg mariampolski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu szackiego zajmuje 3. miejsce spośród 5 samorządów.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd rejonu szackiego – 11,4 °C. Średnia: Okręg mariampolski – 11,2 °C, cały kraj – 10,8 °C.
Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców: Samorząd rejonu szackiego – 26,2. Średnia: Okręg mariampolski – 12,9 / 10 000 mieszk., cały kraj – 6,8 / 10 000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 023 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej”.
- Okręg mariampolski: numer 1 pod względem wskaźnika „Mediana wieku ludności”.
- „Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 97% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 203 501.
- Gęstość zaludnienia jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu szackiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu szackiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,9% | 12,9% | 12,4% | miejsce 38 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 23,4% | 22,1% | 23,3% | miejsce 27 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,2% | 52,1% | 52,6% | miejsce 36 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 48,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 25 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,0 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 45 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 21 | 52 | 725 | miejsce 11 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 1,4 100 km² | 1,2 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 14 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 5,1 ha | 112,0 ha | 2 381 ha | miejsce 38 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 12 szt. | 71 szt. | 3 035 szt. | miejsce 49 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 0,5 szt. | 0,5 szt. | 0,7 szt. | miejsce 42 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 121 szt. | 624 szt. | 35 020 szt. | miejsce 42 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 240 | – | 476 | miejsce 47 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 9,4 miejsc / 1000 mieszk. | 12,8 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 47 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 20,0 miejsc / obiekt | 24,3 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 38 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 25,0% | – | 30,9% | miejsce 35 z 56 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 48,3% | – | 32,8% | miejsce 12 z 59 | |
| Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024) | 5,8% | – | 13,6% | miejsce 40 z 49 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 28,4% | – | 39,5% | miejsce 37 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 17,8% | – | 26,1% | miejsce 39 z 55 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 115 łóżek | 645 | 27 800 | miejsce 35 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,4 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 38 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 30 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 6 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 450 hospitalizacji | 16 105 | 899 576 | miejsce 33 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 76,9% | – | 65,9% | miejsce 7 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 8,2 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 4 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 34,1 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 34 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 6,36% | 4,66% | 4,01% | miejsce 9 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 16,3 ‰ | 15,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 27 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,3 ‰ | 15,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 25 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 8 | 35 | 736 | miejsce 23 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,2 na 10 000 mieszk. | 2,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 19 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 20 | 69 | 1 084 | miejsce 14 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 7,9 na 10 000 mieszk. | 5,2 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 3 z 59 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 14 | 61 | 1 021 | miejsce 23 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 4 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 13 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 44 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 13 | 63 | 1 180 | miejsce 35 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,2 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 27 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,9 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 46 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 87 | 368 | 6 584 | miejsce 19 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 34,5 / 10 000 mieszk. | 27,6 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 12 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 70% | 64% | 42% | miejsce 13 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 18 | 104 | 2 518 | miejsce 46 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,1 / 10 000 mieszk. | 7,8 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 45 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 43% | 41% | 41% | miejsce 22 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 66 | 172 | 1 960 | miejsce 8 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 26,2 / 10 000 mieszk. | 12,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 2 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,6 / 1000 mieszk. | 11,3 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 34 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 65 | – | 87 | miejsce 40 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,6 / 1000 mieszk. | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 40 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 39 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 19,6% | 16,4% | 18,4% | miejsce 23 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 10,6% | 18,9% | 12,3% | miejsce 37 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 21,2% | 18,7% | 17,0% | miejsce 16 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,8% | 4,2% | 4,2% | miejsce 19 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 6,1% | 3,1% | 3,0% | miejsce 8 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 32 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,4 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 17 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 2,5% | 2,6% | 1,2% | miejsce 16 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 3,9% | 3,7% | 1,8% | miejsce 14 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 4,5% | 4,4% | 2,1% | miejsce 13 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 2,8% | 2,4% | 1,1% | miejsce 13 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0076 g | 0,0068 g | 0,0075 g | miejsce 30 z 60 |
Samorząd rejonu szackiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
711 mm w 2025 r., wobec 506 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10 dni w 2025 r., wobec 28 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 343 °C·d w 2025 r., wobec 4 034 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 41 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
149 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82 dni w 2025 r., wobec 118 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 43 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
33 mm w 2025 r., wobec 24 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
282 mm w 2025 r., wobec 131 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
99 mm w 2025 r., wobec 146 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 mm w 2025 r., wobec 115 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 23% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 1,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 mm w 2025 r., wobec 32 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 7,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 dni w 2025 r., wobec 91 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
149 dni w 2025 r., wobec 144 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 038 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 098 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
445 kWh/m² w 2025 r., wobec 504 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
64 kWh/m² w 2025 r., wobec 65 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,5 °C w 2025 r., wobec 10,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,3 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
213 W/m² w 2025 r., wobec 229 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
83 w 2025 r., wobec 106 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
711 mm w 2025 r., wobec 816 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
44,0 w 2025 r., wobec 1,0 w 2023 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
791 miejsc pracy w 2025 r., wobec 660 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
31,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 48,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 500 € w 2025 r., wobec 475 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
73,9% w 2025 r., wobec 54,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
25,0% w 2025 r., wobec 19,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
14,7% w 2025 r., wobec 10,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,7% w 2025 r., wobec 9,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,6% w 2025 r., wobec 15,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
5,2% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,4% w 2025 r., wobec 14,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,7% w 2025 r., wobec 1,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,7% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
240 w 2024 r., wobec 112 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
9,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 4,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
28,4% w 2024 r., wobec 13,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
17,8% w 2024 r., wobec 8,5% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
4 513 w 2023 r., wobec 1 100 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,2 noclegów / mieszkańca w 2023 r., wobec 0,0 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
12,0% w 2023 r., wobec 8,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,0% w 2023 r., wobec 1,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,1% w 2023 r., wobec 1,2% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
0,0% w 2023 r., wobec 12,5% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
25,3% w 2023 r., wobec 53,1% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
21 w 2025 r., wobec 24 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,3 w 2025 r., wobec 8,5 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
11,2 w 2025 r., wobec 11,8 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
11 w 2025 r., wobec 19 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
8,5 w 2025 r., wobec 10,2 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
21,3% w 2025 r., wobec 25,4% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
27,8% w 2025 r., wobec 20,2% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
16,7% w 2025 r., wobec 27,2% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,4% w 2025 r., wobec 6,8% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 810 w 2025 r., wobec 4 191 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
149,1 w 2025 r., wobec 165,3 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
10,17 w 2025 r., wobec 10,20 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
22,15 w 2025 r., wobec 19,81 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
43,35 w 2025 r., wobec 42,98 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
22,93 w 2025 r., wobec 20,69 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,15 w 2025 r., wobec 24,16 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
0,77 w 2025 r., wobec 0,60 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,7 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,7 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
103 µg/m³ w 2024 r., wobec 107 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,5% w 2018 r., wobec 2,9% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
72,7% w 2018 r., wobec 73,3% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
20,8% w 2018 r., wobec 19,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,0% w 2018 r., wobec 3,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,0% w 2018 r., wobec 0,1% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,0% w 2018 r., wobec 1,0% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
115 łóżek w 2023 r., wobec 290 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 450 hospitalizacji w 2023 r., wobec 7 821 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
76,9% w 2023 r., wobec 65,4% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
8,2 dni w 2023 r., wobec 8,0 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
34,1 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 29,9 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
6,36% w 2023 r., wobec 1,96% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
16,3 ‰ w 2025 r., wobec 17,2 ‰ w 1994 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
14 w 2025 r., wobec 22 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
65 w 2025 r., wobec 87 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,6 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu szackiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu szackiego: 30 806 mieszk. w 2015 r. i 25 215 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 27 415 |
| 2021 | 26 931 |
| 2022 | 26 318 |
| 2023 | 25 973 |
| 2024 | 25 609 |
| 2025 | 25 215 |
Gdzie leży Samorząd rejonu szackiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd kozłoworudzki30 km · 10 830
- Samorząd rejonu jurborckiego32 km · 25 132
- Samorząd rejonu wyłkowyskiego40 km · 33 568
- Samorząd mariampolski45 km · 54 133
- Rejon kowieński47 km · 109 621
- Rejon rosieński50 km · 29 454
- Kowno53 km · 303 978
- Rejon kalwaryjski60 km · 9 592
Okręg mariampolski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu szackiego
- Šakių seniūnija8 990 mieszk.
- Gelgaudiškio seniūnija2 417 mieszk.
- Kudirkos Naumiesčio seniūnija2 167 mieszk.
- Lukšių seniūnija2 076 mieszk.
- Griškabūdžio seniūnija2 030 mieszk.
- Kidulių seniūnija1 809 mieszk.
- Kriūkų seniūnija1 454 mieszk.
- Sintautų seniūnija1 329 mieszk.
- Lekėčių seniūnija1 316 mieszk.
- Barzdų seniūnija804 mieszk.
- Plokščių seniūnija776 mieszk.
- Sudargo seniūnija719 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu szackiego
Samorząd rejonu szackiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu szackiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 023 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −2,8 |
| luty | 32 | −2,1 |
| marzec | 76 | 1,7 |
| kwiecień | 124 | 7,6 |
| maj | 167 | 13,3 |
| czerwiec | 179 | 17,3 |
| lipiec | 168 | 19,1 |
| sierpień | 139 | 18,4 |
| wrzesień | 96 | 13,9 |
| październik | 50 | 8,3 |
| listopad | 18 | 3,8 |
| grudzień | 11 | 0,1 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu szackiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,5 | −4,7 | −0,5 | 47 |
| luty | −1,9 | −4,4 | 0,5 | 40 |
| marzec | 1,6 | −1,8 | 5,1 | 42 |
| kwiecień | 7,7 | 2,9 | 12,3 | 42 |
| maj | 13,0 | 7,4 | 17,8 | 52 |
| czerwiec | 16,2 | 11,1 | 20,8 | 70 |
| lipiec | 18,6 | 13,6 | 23,1 | 86 |
| sierpień | 17,9 | 13,0 | 22,7 | 75 |
| wrzesień | 13,1 | 9,1 | 17,5 | 53 |
| październik | 7,6 | 4,6 | 10,9 | 59 |
| listopad | 3,0 | 1,1 | 4,9 | 48 |
| grudzień | −0,6 | −2,5 | 1,1 | 46 |
| Rok | 7,8 | 4,1 | 11,4 | 660 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu szackiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu szackiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu szackiego liczy 25 215 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 31. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu szackiego?
Samorząd rejonu szackiego ma powierzchnię 1 453,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszk. na km².
Samorząd rejonu szackiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu szackiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 30 806 na 25 215 (−18,1%).
Gdzie leży Samorząd rejonu szackiego?
Samorząd rejonu szackiego – Okręg mariampolski. Szerokość geograficzna 54,933, długość geograficzna 23,100.
Samorząd rejonu szackiego: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd rejonu szackiego: „Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 11,4 °C (1991-2020); mediana krajowa: 10,8 °C. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu szackiego: jaka jest wartość wskaźnika „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu szackiego: „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców” wynosi 26,2 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 9,1 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu szackiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu szackiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 023 kWh rocznie.
Samorząd rejonu szackiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu szackiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd kozłoworudzki (30 km), Samorząd rejonu jurborckiego (32 km), Samorząd rejonu wyłkowyskiego (40 km), Samorząd mariampolski (45 km), Rejon kowieński (47 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.