

Samorząd retowski: ludność i statystyki
Samorząd retowski liczy 7 048 mieszk. (2025) na powierzchni 586,0 km², czyli 12,0 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 57. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −13,9% w latach 2015–2025.
- 7 048 mieszk.
- 586,0 km²
- 12 mieszk./km²
- 114 m

Najważniejsze informacje
Okręg telszański: pod względem liczby ludności Samorząd retowski zajmuje 4. miejsce spośród 4 samorządów.
Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd retowski – 17,5 °C. Średnia: Okręg telszański – 17,6 °C, cały kraj – 18,3 °C.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 983 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- „Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba bankomatów (OpenStreetMap)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 82 073.
- Gęstość zaludnienia jest 3,7 raza niższa niż średnia krajowa.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd rejonu płungiańskiego (32 764 mieszk.), 22 km stąd.
- Instalacja dachowa o mocy 4 kWp wytwarzałaby tu około 3 932 kWh rocznie – mniej więcej tyle, ile zużywa przeciętne gospodarstwo domowe.
Samorząd retowski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd retowski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd retowski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,8% | 13,7% | 12,4% | miejsce 12 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 22,2% | 21,9% | 23,3% | miejsce 35 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,8% | 52,6% | 52,6% | miejsce 40 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 46,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 38 z 60 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd retowski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 118 | 725 | miejsce 26 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,3 100 km² | 2,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 24 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 ha | 58,5 ha | 2 381 ha | miejsce 57 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Samorząd retowski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 5 szt. | 94 szt. | 3 035 szt. | miejsce 55 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 0,7 szt. | 0,7 szt. | 0,7 szt. | miejsce 25 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 22 szt. | 919 szt. | 35 020 szt. | miejsce 59 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 54 | – | 476 | miejsce 59 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 7,6 miejsc / 1000 mieszk. | 17,4 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 55 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 10,8 miejsc / obiekt | 24,3 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 59 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 48,1% | – | 30,9% | miejsce 11 z 56 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 22,2% | – | 32,8% | miejsce 42 z 59 | |
| Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024) | 7,4% | – | 13,6% | miejsce 37 z 49 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 15,9% | – | 39,5% | miejsce 50 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 11,6% | – | 26,1% | miejsce 47 z 55 | |
| Noclegi w obiektach zakwaterowania (2024) | 1 526 | – | 19 558 | miejsce 50 z 51 | |
| Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca (2024) | 0,2 noclegów / mieszkańca | – | 0,7 noclegów / mieszkańca | miejsce 44 z 51 | |
| Udział noclegów w hotelach i pensjonatach (2024) | 73,5% | – | 56,8% | miejsce 9 z 36 | |
| Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024) | 18,3% | – | 12,7% | miejsce 14 z 38 | |
| Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze) (2024) | 8,2% | – | 13,0% | miejsce 35 z 42 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd retowski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 32 łóżek | 634 | 27 800 | miejsce 53 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,4 łóżek / 1000 mieszk. | 4,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 39 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 2,3 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 6 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 144 hospitalizacji | 17 802 | 899 576 | miejsce 55 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,7 ‰ | 13,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 40 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 15,0 ‰ | 13,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 31 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 21 | 736 | miejsce 49 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,8 na 10 000 mieszk. | 1,6 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 20 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd retowski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 56 | 1 084 | miejsce 57 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,8 na 10 000 mieszk. | 4,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 56 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 1 | – | 7 | miejsce 56 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 58 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 3 | 47 | 1 021 | miejsce 57 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 33 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 7 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 1 | 22 | 440 | miejsce 53 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 28 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd retowski | Okręg telszański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 2 | 54 | 1 180 | miejsce 60 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,8 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 51 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,3 / 100 km² | 1,2 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 59 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 14 | 456 | 6 584 | miejsce 57 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 19,9 / 10 000 mieszk. | 35,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 24 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 36% | 71% | 42% | miejsce 43 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 13 | 183 | 2 518 | miejsce 53 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,4 / 10 000 mieszk. | 14,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 8 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 45% | 46% | 41% | miejsce 16 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 12 | 193 | 1 960 | miejsce 45 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 17,0 / 10 000 mieszk. | 14,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 12 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,1 / 1000 mieszk. | 12,6 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 14 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 29 | – | 87 | miejsce 55 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 4,1 / 1000 mieszk. | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 12 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,7 / 1000 mieszk. rocznie | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 23 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 14,3% | 16,8% | 18,4% | miejsce 41 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 3,8% | 10,6% | 12,3% | miejsce 58 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 33,1% | 22,6% | 17,0% | miejsce 1 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 9,8% | 4,9% | 4,2% | miejsce 3 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,3% | 2,1% | 3,0% | miejsce 37 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 1,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 53 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 19 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,6% | 1,1% | 1,2% | miejsce 53 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 0,9% | 1,4% | 1,8% | miejsce 50 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,1% | 1,5% | 2,1% | miejsce 49 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,7% | 1,1% | 1,1% | miejsce 44 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0126 g | 0,0130 g | 0,0075 g | miejsce 11 z 60 |
Samorząd retowski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
756 mm w 2025 r., wobec 621 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 588 °C·d w 2025 r., wobec 4 269 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 47 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
157 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
89 dni w 2025 r., wobec 127 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 dni w 2025 r., wobec 53 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 11 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 mm w 2025 r., wobec 19 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
303 mm w 2025 r., wobec 143 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
147 mm w 2025 r., wobec 191 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 mm w 2025 r., wobec 164 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
45 mm w 2025 r., wobec 35 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
41 dni w 2025 r., wobec 106 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
142 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 021 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 095 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
443 kWh/m² w 2025 r., wobec 507 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 kWh/m² w 2025 r., wobec 60 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,2 °C w 2025 r., wobec 9,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,8 °C w 2025 r., wobec 3,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,4 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,8 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 dni w 2025 r., wobec 32 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,3 m/s w 2025 r., wobec 6,5 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
236 W/m² w 2025 r., wobec 271 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
89 w 2025 r., wobec 114 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
756 mm w 2025 r., wobec 868 mm w 1950 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
225 miejsc pracy w 2025 r., wobec 83 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
31,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 42,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 300 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
76,0% w 2025 r., wobec 66,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
19,1% w 2025 r., wobec 8,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
10,2% w 2025 r., wobec 11,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
11,6% w 2025 r., wobec 9,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
3,6% w 2025 r., wobec 28,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
5,3% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
7,6% w 2025 r., wobec 10,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,3% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,6% w 2025 r., wobec 3,0% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
54 w 2024 r., wobec 106 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
7,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 13,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
15,9% w 2024 r., wobec 11,5% w 2021 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
11,6% w 2024 r., wobec 25,7% w 2021 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
1 526 w 2024 r., wobec 6 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,2 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,0 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
8,2% w 2024 r., wobec 40,9% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
3 w 2025 r., wobec 9 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,8 w 2025 r., wobec 10,4 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
14,1 w 2025 r., wobec 13,7 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
2 w 2025 r., wobec 3 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,5 w 2025 r., wobec 7,6 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
5,1% w 2025 r., wobec 9,3% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
17,9% w 2025 r., wobec 14,0% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
12,8% w 2025 r., wobec 30,2% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,7% w 2025 r., wobec 27,6% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
983 w 2025 r., wobec 888 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
140,4 w 2025 r., wobec 134,5 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
8,17 w 2025 r., wobec 7,89 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
18,91 w 2025 r., wobec 18,11 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
26,71 w 2025 r., wobec 25,59 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
14,38 w 2025 r., wobec 13,20 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
19,05 w 2025 r., wobec 20,74 w 2022 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,7 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 3,7 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 105 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
1,5% w 2018 r., wobec 2,0% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
41,8% w 2018 r., wobec 44,5% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
50,1% w 2018 r., wobec 48,6% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,8% w 2018 r., wobec 4,0% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,8% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,0% w 2018 r., wobec 0,1% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,3% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
32 łóżek w 2023 r., wobec 68 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
144 hospitalizacji w 2023 r., wobec 437 hospitalizacji w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,7 ‰ w 2025 r., wobec 14,2 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
3 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
29 w 2025 r., wobec 27 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
4,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd retowski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd retowski: 8 186 mieszk. w 2015 r. i 7 048 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 7 453 |
| 2021 | 7 381 |
| 2022 | 7 292 |
| 2023 | 7 252 |
| 2024 | 7 114 |
| 2025 | 7 048 |
Gdzie leży Samorząd retowski?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu płungiańskiego22 km · 32 764
- Samorząd rejonu szyłelskiego30 km · 20 530
- Rejon telszański32 km · 38 467
- Samorząd rejonu kłajpedzkiego35 km · 69 256
- Samorząd rejonu kretyngańskiego40 km · 37 425
- Rejon szyłokarczemski51 km · 38 181
- Samorząd miejski Kłajpeda52 km · 160 885
- Samorząd neryński56 km · 4 451
Okręg telszański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd retowski
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd retowski
Samorząd retowski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd retowski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 983 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −2,9 |
| luty | 31 | −2,5 |
| marzec | 74 | 0,9 |
| kwiecień | 118 | 6,7 |
| maj | 162 | 12,3 |
| czerwiec | 171 | 16,3 |
| lipiec | 164 | 18,3 |
| sierpień | 132 | 17,5 |
| wrzesień | 90 | 13,2 |
| październik | 45 | 7,8 |
| listopad | 16 | 3,5 |
| grudzień | 9 | −0,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd retowski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,6 | −4,8 | −0,7 | 61 |
| luty | −2,4 | −4,8 | −0,1 | 50 |
| marzec | 0,8 | −2,4 | 3,9 | 46 |
| kwiecień | 6,6 | 2,2 | 10,8 | 43 |
| maj | 11,7 | 6,6 | 16,1 | 54 |
| czerwiec | 15,1 | 10,3 | 19,1 | 74 |
| lipiec | 17,6 | 13,1 | 21,6 | 88 |
| sierpień | 16,9 | 12,6 | 21,1 | 82 |
| wrzesień | 12,4 | 8,7 | 16,3 | 64 |
| październik | 7,1 | 4,3 | 10,0 | 69 |
| listopad | 2,6 | 0,7 | 4,4 | 57 |
| grudzień | −0,8 | −2,7 | 0,9 | 61 |
| Rok | 7,1 | 3,6 | 10,3 | 749 |
Analizy, w których występuje Samorząd retowski
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd retowski: ile jest mieszkańców?
Samorząd retowski liczy 7 048 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 57. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd retowski?
Samorząd retowski ma powierzchnię 586,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 12 mieszk. na km².
Samorząd retowski: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd retowski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 8 186 na 7 048 (−13,9%).
Gdzie leży Samorząd retowski?
Samorząd retowski – Okręg telszański. Szerokość geograficzna 55,725, długość geograficzna 21,952.
Samorząd retowski: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności”?
Samorząd retowski: „Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności” wynosi 2 (2026); mediana krajowa: 15. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd retowski: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd retowski: „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 17,5 °C (1991-2020); mediana krajowa: 18,3 °C. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd retowski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd retowski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 983 kWh rocznie.
Samorząd retowski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd retowski: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu płungiańskiego (22 km), Samorząd rejonu szyłelskiego (30 km), Rejon telszański (32 km), Samorząd rejonu kłajpedzkiego (35 km), Samorząd rejonu kretyngańskiego (40 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.