Samorząd · Okręg telszańskiHerb: Samorząd rejonu płungiańskiegoFlaga: Samorząd rejonu płungiańskiego

Samorząd rejonu płungiańskiego: ludność i statystyki

Samorząd rejonu płungiańskiego liczy 32 764 mieszk. (2025) na powierzchni 1 105,0 km², czyli 29,7 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 25. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −10,4% w latach 2015–2025.

  • 32 764 mieszk.
  • 1 105,0 km²
  • 30 mieszk./km²
  • 110 m
Widok: Samorząd rejonu płungiańskiego
Zdjęcie: Original uploader was Algirdas at lt.wikipedia, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Najważniejsze informacje

Okręg telszański: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu płungiańskiego zajmuje 3. miejsce spośród 4 samorządów.

Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap): Samorząd rejonu płungiańskiego – 0,3. Średnia: Okręg telszański – 1,6 na 10 000 mieszk., cały kraj – 2,7 na 10 000 mieszk.

Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 985 kWh rocznie.

Czy wiesz, że…?

Samorząd rejonu płungiańskiego w liczbach

Ludność
32 764
miejsce 25 z 60
−10,4%w ciągu 10 lat
2015–2025
Gęstość zaludnienia
30mieszk./km²
miejsce 21 z 59
Powierzchnia
1 105km²
miejsce 35 z 59
Wysokość n.p.m.
110m
miejsce 21 z 60
Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)
0,3na 10 000 mieszk.
miejsce 59 z 59
Liczba punktów ewakuacyjnych
1
miejsce 59 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
5,1%
miejsce 59 z 60
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
1,2
miejsce 59 z 60

Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu płungiańskiego

Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.

Samorząd rejonu płungiańskiegoMediana krajowaNajedź kursorem lub dotknij słupka, aby zobaczyć, co pokazuje.

Ludność

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025)13,8%13,7%12,4%miejsce 12 z 60
Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025)21,5%21,9%23,3%miejsce 43 z 60
Udział kobiet (2025)52,6%52,6%52,6%miejsce 30 z 60
Mediana wieku ludności (2025)46,0 lat–47,5 latmiejsce 38 z 60
Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024)6,0 ‰6,1 ‰5,6 ‰miejsce 21 z 57
Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024)2–3miejsce 43 z 60

Energia

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026)0118725miejsce 39 z 60
Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026)0,0 100 km²2,7 100 km²0,1 100 km²miejsce 39 z 59
Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026)2,2 ha58,5 ha2 381 hamiejsce 43 z 60

Klimat

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)7,2 °C7,2 °C7,5 °Cmiejsce 39 z 60
Średnia temperatura powietrza w styczniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)−2,4 °C−2,6 °C−2,8 °Cmiejsce 10 z 60
Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)17,6 °C17,6 °C18,3 °Cmiejsce 56 z 60
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)738 mm687 mm666 mmmiejsce 4 z 60
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)24 dni23 dni23 dnimiejsce 23 z 60
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)3 934 °C·d3 964 °C·d3 889 °C·dmiejsce 25 z 60
Zmiana średniej rocznej temperatury: 1991–2020 w porównaniu z 1951–1980 (wartość szacunkowa) (1951-2020)1,2 °C1,2 °C1,3 °Cmiejsce 50 z 60
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)68%69%70%miejsce 52 z 60
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)27 dni26 dni26 dnimiejsce 10 z 60
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)157 dni162 dni168 dnimiejsce 52 z 60
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)82%81%80%miejsce 1 z 60
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)109 dni110 dni110 dnimiejsce 33 z 60
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)43 dni45 dni47 dnimiejsce 49 z 60
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)17 dni15 dni13 dnimiejsce 3 z 60
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)25 mm26 mm28 mmmiejsce 51 z 60
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)205 dni204 dni204 dnimiejsce 28 z 60
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)245 mm235 mm234 mmmiejsce 7 z 60
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)163 mm143 mm131 mmmiejsce 6 z 60
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)111 mm108 mm104 mmmiejsce 25 z 60
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)15%16%16%miejsce 43 z 60
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)2,5 dni2,4 dni2,0 dnimiejsce 6 z 60
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)54 mm51 mm54 mmmiejsce 27 z 60
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)7,5 °C7,4 °C7,7 °Cmiejsce 41 z 60
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)69 dni72 dni74 dnimiejsce 45 z 60
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)148 dni147 dni152 dnimiejsce 46 z 60
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)1 037 kWh/m²1 024 kWh/m²1 022 kWh/m²miejsce 15 z 60
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)464 kWh/m²459 kWh/m²457 kWh/m²miejsce 10 z 60
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)60 kWh/m²58 kWh/m²61 kWh/m²miejsce 33 z 60
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)10,5 °C10,4 °C10,8 °Cmiejsce 44 z 60
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)3,8 °C3,7 °C3,8 °Cmiejsce 29 z 60
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)6,7 °C6,8 °C7,0 °Cmiejsce 50 z 60
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)3,8 m/s3,8 m/s3,6 m/smiejsce 9 z 60
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)45 dni45 dni34 dnimiejsce 9 z 60
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)6,5 m/s6,4 m/s6,2 m/smiejsce 8 z 60
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (1991-2020)268 W/m²254 W/m²228 W/m²miejsce 8 z 60
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa) (1991-2020)7,1 °C–7,5 °Cmiejsce 44 z 60
Średnia temperatura najcieplejszego miesiąca (wartość szacunkowa) (1991-2020)17,5 °C–18,4 °Cmiejsce 58 z 60
Średnia temperatura najzimniejszego miesiąca (wartość szacunkowa) (1991-2020)−2,5 °C–−2,8 °Cmiejsce 10 z 60
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa) (1991-2020)112–110miejsce 25 z 60
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa) (1991-2020)738 mm–666 mmmiejsce 4 z 60
Stopniodni grzewcze w roku (baza 18 °C, wartość szacunkowa) (1991-2020)3 981–3 884miejsce 16 z 60
Stopniodni chłodzenia w roku (baza 21 °C, wartość szacunkowa) (1991-2020)4–10miejsce 56 z 60

Gospodarka

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Zarejestrowane osoby prawne (2024)1 4045 716186 598miejsce 24 z 60
Zarejestrowane osoby prawne na 1000 mieszkańców (2024)42,5 ‰43,7 ‰42,0 ‰miejsce 28 z 60
Zarejestrowane spółki (bez przedsiębiorstw indywidualnych) (2024)9043 865140 267miejsce 23 z 60
Zarejestrowane spółki na 1000 mieszkańców (2024)27,4 ‰29,5 ‰27,4 ‰miejsce 30 z 60
Spółki zarejestrowane w ciągu roku na 1000 mieszkańców (2024)2,1 ‰3,0 ‰2,2 ‰miejsce 39 z 60
Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat (2024)34,8%36,8%39,1%miejsce 50 z 60
Supermarkety (OpenStreetMap) (2026)1038994miejsce 26 z 60
Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)3,0 10 000 mieszk.2,9 10 000 mieszk.3,4 10 000 mieszk.miejsce 38 z 60
Restauracje, kawiarnie i bary (Overture Maps) (2026)271244 166miejsce 24 z 59
Restauracje, kawiarnie i bary na 1000 mieszkańców (Overture Maps) (2026)0,8 na 1000 mieszk.1,0 na 1000 mieszk.0,9 na 1000 mieszk.miejsce 38 z 59
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie) (2024-2025)21,073,57 031miejsce 21 z 60
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) (2024-2025)0,640,570,42miejsce 21 z 60
Wartość zamówień publicznych udzielonych przez zamawiających z samorządu (rocznie) (2024-2025)3,34 mln EUR24,276 102miejsce 25 z 60
Udział zamówień na roboty budowlane w ogłoszeniach zamawiających z samorządu (2021-2025)4%4%5%miejsce 28 z 51
Udział ogłoszeń o zamówieniach wygranych przez firmę z samorządu zamawiającego (2024-2025)20%14%9%miejsce 7 z 44
Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie) (2024-2025)11,571,05 535miejsce 16 z 60
Zamówienia publiczne wygrane przez firmy z samorządu (rocznie, na 1000 mieszkańców) (2024-2025)0,350,550,23miejsce 19 z 60
Wartość zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu (rocznie) (2024-2025)8,96 mln EUR95,124 537miejsce 13 z 60
Udział zamówień na roboty budowlane wśród zamówień publicznych wygranych przez firmy z samorządu (2024-2025)22%13%11%miejsce 11 z 48
Sklepy (OpenStreetMap) (2026)472349 001miejsce 41 z 59
Sklepy na 1000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)1,4 na 1000 mieszk.1,8 na 1000 mieszk.2,7 na 1000 mieszk.miejsce 54 z 59
PKB na mieszkańca w okręgu (okręg) (2024)18,8k€18,8k€19,1k€

Zatrudnienie

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku) (2025)2 167 miejsc pracy7 722164 708miejsce 16 z 60
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku) (2025)66,1 miejsc pracy / 1000 mieszk.59,5 miejsc pracy / 1000 mieszk.45,7 miejsc pracy / 1000 mieszk.miejsce 10 z 60
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy (2025)1 380 €–1 300 €miejsce 19 z 60
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko (2025)79,2%81,3%80,5%miejsce 35 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji” (2025)22,2%20,8%24,0%miejsce 35 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne” (2025)24,4%18,8%14,0%miejsce 6 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing” (2025)5,1%6,8%9,1%miejsce 59 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność” (2025)4,7%7,3%9,7%miejsce 55 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka” (2025)7,9%5,5%6,9%miejsce 18 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo” (2025)10,0%17,6%9,0%miejsce 22 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia” (2025)2,5%2,6%2,6%miejsce 34 z 60
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja” (2025)2,1%2,5%2,3%miejsce 34 z 60
Stopa bezrobocia w okręgu (w wieku 15 lat i więcej) (okręg) (2025)6,8%6,8%6,8%

Turystyka

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Liczba obiektów noclegowych (2024)35 szt.94 szt.3 035 szt.miejsce 16 z 60
Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024)1,1 szt.0,7 szt.0,7 szt.miejsce 13 z 60
Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024)294 szt.919 szt.35 020 szt.miejsce 16 z 60
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024)756–476miejsce 18 z 60
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024)22,9 miejsc / 1000 mieszk.17,4 miejsc / 1000 mieszk.14,7 miejsc / 1000 mieszk.miejsce 18 z 60
Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024)21,6 miejsc / obiekt24,3 miejsc / obiekt21,6 miejsc / obiektmiejsce 30 z 60
Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024)40,7%–30,9%miejsce 19 z 56
Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024)27,0%–32,8%miejsce 37 z 59
Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024)9,8%–13,6%miejsce 33 z 49
Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024)22,5%–14,8%miejsce 10 z 32
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024)43,9%–39,5%miejsce 23 z 55
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024)30,1%–26,1%miejsce 21 z 55
Noclegi w obiektach zakwaterowania (2024)32 124–19 558miejsce 18 z 51
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca (2024)1,0 noclegów / mieszkańca–0,7 noclegów / mieszkańcamiejsce 15 z 51
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech (2024)1,3%–1,3%miejsce 19 z 39
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce (2024)3,5%–3,0%miejsce 16 z 40
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi (2024)0,0%–0,4%miejsce 29 z 35
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych (2024)0,6%–0,3%miejsce 8 z 37
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie (2024)0,4%–1,1%miejsce 27 z 40
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024)10,0%–12,7%miejsce 23 z 38
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024)5,3%–5,8%miejsce 13 z 22

Transport

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie (2025)351402 802miejsce 19 z 60
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) (2021-2025)9,69,68,8miejsce 25 z 60
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna) (2021-2025)12,811,910,1miejsce 17 z 60
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat (2021-2025)222689miejsce 54 z 60
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie (2021-2025)1,23,36,2miejsce 59 z 60
Udział wypadków z udziałem pieszego (2021-2025)20,1%19,6%17,9%miejsce 24 z 60
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej (2021-2025)29,6%33,9%28,6%miejsce 29 z 60
Udział wypadków w ciemności (2021-2025)21,4%16,5%17,8%miejsce 16 z 60
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu (2021-2025)5,7%5,2%7,2%miejsce 43 z 60
Publiczne punkty ładowania pojazdów elektrycznych (2026)351575 907miejsce 30 z 60
Publiczne punkty ładowania na 1000 mieszkańców (2026)1,07 ‰1,21 ‰1,42 ‰miejsce 46 z 60
Udział szybkich punktów ładowania (50 kW lub więcej) (2026)87,1%67,5%51,7%miejsce 6 z 59
Liczba przystanków komunikacji publicznej, z których w dni robocze odjeżdżają pojazdy (2026)189–166miejsce 18 z 52
Liczba przystanków komunikacji publicznej na 100 km² (2026)17,1 100 km²14,2 100 km²12,6 100 km²miejsce 15 z 51
Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze (2026)3 417–1 855miejsce 13 z 52
Liczba odjazdów komunikacji publicznej w dni robocze na 1000 mieszkańców (2026)104 1000 mieszk.65 1000 mieszk.66 1000 mieszk.miejsce 11 z 52
Liczba linii komunikacji publicznej odjeżdżających z przystanków samorządu (2026)53–46miejsce 17 z 52
Stacje kolejowe, z których odjeżdżają pociągi pasażerskie (2026)39120miejsce 15 z 60
Liczba odjazdów pociągów pasażerskich w dni robocze (2026)16481 622miejsce 22 z 60
Odjazdy w niedzielę (w procentach odjazdów w dni robocze) (2026)53%42%35%miejsce 13 z 52
Cena biletu autobusowego na 100 km w linii prostej (mediana) (2026)7,7 €9,3 €10,2 €miejsce 48 z 49

Społeczeństwo

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Stowarzyszenia, instytucje publiczne, fundacje i inne organizacje non-profit na 1000 mieszkańców (2024)6,9 ‰6,4 ‰7,3 ‰miejsce 39 z 60
Liczba obiektów dziedzictwa kulturowego (2026)1084008 847miejsce 34 z 60
Obiekty dziedzictwa kulturowego na 10 000 mieszkańców (2026)33,0 10 000 mieszk.30,8 10 000 mieszk.41,0 10 000 mieszk.miejsce 35 z 60
Obiekty dziedzictwa kulturowego na 100 km² (2026)9,8 100 km²9,2 100 km²9,5 100 km²miejsce 28 z 59
Liczba obiektów dziedzictwa archeologicznego (2026)1860860miejsce 22 z 60
Liczba obiektów dziedzictwa sakralnego (2026)3478530miejsce 2 z 60
Liczba stacji paliw (OpenStreetMap) (2026)838773miejsce 32 z 60
Liczba stacji paliw na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)2,4 10 000 mieszk.2,9 10 000 mieszk.2,9 10 000 mieszk.miejsce 41 z 60
Liczba bankomatów (OpenStreetMap) (2026)624708miejsce 28 z 60
Liczba bankomatów na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)1,8 10 000 mieszk.1,8 10 000 mieszk.2,1 10 000 mieszk.miejsce 45 z 60
Liczba chrześcijańskich miejsc kultu (OpenStreetMap) (2026)20721 155miejsce 26 z 60
Liczba chrześcijańskich miejsc kultu na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)6,1 10 000 mieszk.5,5 10 000 mieszk.7,0 10 000 mieszk.miejsce 37 z 60
Liczba placów zabaw dla dzieci (OpenStreetMap) (2026)13542 126miejsce 23 z 60
Liczba placów zabaw dla dzieci na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)4,0 10 000 mieszk.4,2 10 000 mieszk.4,0 10 000 mieszk.miejsce 32 z 60
Liczba parków (OpenStreetMap) (2026)433795miejsce 48 z 60
Liczba parków na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)1,2 10 000 mieszk.2,5 10 000 mieszk.2,7 10 000 mieszk.miejsce 56 z 60
Liczba grodzisk (OpenStreetMap) (2026)1333611miejsce 18 z 60
Liczba grodzisk na 100 km² (OpenStreetMap) (2026)1,2 100 km²0,8 100 km²0,9 100 km²miejsce 23 z 59
Liczba boisk sportowych (OpenStreetMap) (2026)672185 174miejsce 26 z 60
Liczba boisk sportowych na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)20,4 10 000 mieszk.16,8 10 000 mieszk.21,2 10 000 mieszk.miejsce 35 z 60
Liczba boisk do piłki nożnej na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)4,6 10 000 mieszk.3,2 10 000 mieszk.4,0 10 000 mieszk.miejsce 23 z 60
Liczba muzeów (OpenStreetMap) (2026)923474miejsce 9 z 60
Liczba muzeów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)27,5 100 000 mieszk.17,7 100 000 mieszk.16,2 100 000 mieszk.miejsce 18 z 60
Liczba kin i teatrów (OpenStreetMap) (2026)1293miejsce 15 z 60
Liczba kin i teatrów na 100 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)3,0 100 000 mieszk.1,5 100 000 mieszk.0,5 100 000 mieszk.miejsce 28 z 60
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie (2025)5 57322 632770 764miejsce 28 z 60
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)167,7172,8199,0miejsce 51 z 60
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)9,159,2312,32miejsce 48 z 60
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)27,7326,9530,02miejsce 39 z 60
Sprawy oszustw zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2025)5,494,805,55miejsce 31 z 60
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)31,3937,3143,33miejsce 54 z 60
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)16,4319,9422,53miejsce 51 z 60
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)31,1732,7435,50miejsce 40 z 60
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna) (2023-2025)1,551,711,77miejsce 35 z 57

Środowisko

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Oficjalne kąpieliska (2023)57121miejsce 5 z 44
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc) (2023)100%100%100%miejsce 1 z 44
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc) (2023)0%0%0%miejsce 5 z 44
E. coli, mediana próbek z sezonu (2023)2 jtk/100 ml–8 jtk/100 mlmiejsce 40 z 44
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu (2023)1 jtk/100 ml–7 jtk/100 mlmiejsce 41 z 44
Udział powierzchni samorządu w obszarach chronionych (OpenStreetMap) (2026)23,9%13,8%6,2%miejsce 5 z 59
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna) (2024)7,7 µg/m³7,6 µg/m³7,9 µg/m³miejsce 36 z 60
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna) (2024)4,2 µg/m³4,3 µg/m³4,4 µg/m³miejsce 39 z 60
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych) (2024)100 µg/m³99 µg/m³102 µg/m³miejsce 48 z 60
Średnia wysokość terenu (2021)127 m–102 mmiejsce 19 z 60
Średnie nachylenie terenu (2021)3,1 °–2,7 °miejsce 17 z 60
Udział powierzchni o nachyleniu powyżej 15° (2021)0,2%–0,2%miejsce 31 z 60
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport) (2018)2,9%–2,8%miejsce 27 z 60
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska) (2018)59,3%–58,9%miejsce 30 z 60
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane) (2018)32,1%–28,0%miejsce 19 z 60
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce) (2018)3,3%–4,8%miejsce 43 z 60
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska) (2018)0,8%–0,6%miejsce 22 z 60
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny) (2018)1,6%–1,1%miejsce 24 z 60
Gleba uszczelniona: średnia gęstość powierzchni nieprzepuszczalnych (2018)0,8%–0,7%miejsce 19 z 60
Udział powierzchni zabudowanej (2020)0,8%0,7%0,6%miejsce 18 z 59
Powierzchnia zabudowana na mieszkańca (2020)245 m²/mieszk.216 m²/mieszk.245 m²/mieszk.miejsce 31 z 60
Wzrost powierzchni zabudowanej od 1975 r. (2020)74%–68%miejsce 24 z 60
Wzrost powierzchni zabudowanej od 2000 r. (2020)22%–21%miejsce 26 z 60
Udział powierzchni samorządu w parkach narodowych, rezerwatach ścisłych i rezerwatach przyrody (2026)24,7%7,8%2,0%miejsce 3 z 59
Powierzchnia parków narodowych, rezerwatów ścisłych i rezerwatów przyrody (2026)272,9 km²340,8 km²3 075 km²miejsce 2 z 59
Udział powierzchni samorządu w obszarach Natura 2000 (2026)32,1%15,1%9,8%miejsce 5 z 59

Zdrowie

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Łóżka szpitalne w samorządzie (2023)154 łóżek63427 800miejsce 23 z 59
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023)4,6 łóżek / 1000 mieszk.4,8 łóżek / 1000 mieszk.5,1 łóżek / 1000 mieszk.miejsce 37 z 59
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023)2,4 łóżek / 1000 mieszk.2,3 łóżek / 1000 mieszk.2,1 łóżek / 1000 mieszk.miejsce 24 z 59
Stacjonarne placówki szpitalne (2023)1 placówek6133miejsce 25 z 59
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023)4 221 hospitalizacji17 802899 576miejsce 18 z 59
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023)69,0%–65,9%miejsce 19 z 47
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023)5,2 dni4,8 dni5,6 dnimiejsce 30 z 47
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023)48,4 pacjentów / łóżko–43,8 pacjentów / łóżkomiejsce 17 z 47
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023)4,89%3,55%4,01%miejsce 14 z 47
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025)11,8 ‰13,6 ‰15,6 ‰miejsce 53 z 60
Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025)12,8 ‰13,3 ‰15,2 ‰miejsce 47 z 60
Apteki (OpenStreetMap) (2026)121736miejsce 55 z 59
Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)0,3 na 10 000 mieszk.1,6 na 10 000 mieszk.2,4 na 10 000 mieszk.miejsce 59 z 59

Edukacja

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Szkoły (OpenStreetMap) (2026)15561 084miejsce 25 z 59
Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026)4,6 na 10 000 mieszk.4,3 na 10 000 mieszk.4,8 na 10 000 mieszk.miejsce 34 z 59
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025)12–7miejsce 17 z 58
Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025)2,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat–2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 latmiejsce 25 z 58
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025)13471 021miejsce 26 z 60
Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025)2,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat–3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 latmiejsce 37 z 60
Placówki kształcenia zawodowego (2025)17117miejsce 22 z 60
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025)322440miejsce 29 z 60
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025)0,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat–1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 latmiejsce 45 z 60

Zagrożenia

WskaźnikSamorząd rejonu płungiańskiegoOkręg telszańskiKrajPozycja?Miejsce
Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026)12541 180miejsce 38 z 60
Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026)3,7 / 10 000 mieszk.4,2 / 10 000 mieszk.4,7 / 10 000 mieszk.miejsce 44 z 60
Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026)1,1 / 100 km²1,2 / 100 km²1,4 / 100 km²miejsce 40 z 59
Liczba schronów (2026)234566 584miejsce 52 z 60
Schrony na 10 000 mieszkańców (2026)7,0 / 10 000 mieszk.35,1 / 10 000 mieszk.18,3 / 10 000 mieszk.miejsce 59 z 60
Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026)22%71%42%miejsce 53 z 60
Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026)331832 518miejsce 24 z 60
Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026)10,1 / 10 000 mieszk.14,1 / 10 000 mieszk.10,3 / 10 000 mieszk.miejsce 32 z 60
Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026)22%46%41%miejsce 49 z 60
Liczba punktów ewakuacyjnych (2026)11931 960miejsce 59 z 60
Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026)0,3 / 10 000 mieszk.14,9 / 10 000 mieszk.9,1 / 10 000 mieszk.miejsce 59 z 60
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025)8,9 / 1000 mieszk.12,6 / 1000 mieszk.11,2 / 1000 mieszk.miejsce 48 z 58
Liczba pożarów (2025)87–87miejsce 28 z 58
Pożary na 1000 mieszkańców (2025)2,7 / 1000 mieszk.2,6 / 1000 mieszk.2,9 / 1000 mieszk.miejsce 37 z 58
Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025)3,1 / 1000 mieszk. rocznie2,9 / 1000 mieszk. rocznie3,4 / 1000 mieszk. roczniemiejsce 34 z 58
Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025)10,0%16,8%18,4%miejsce 52 z 58
Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025)7,3%10,6%12,3%miejsce 52 z 58
Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025)31,7%22,6%17,0%miejsce 2 z 58
Udział pożarów pojazdów (2021-2025)5,6%4,9%4,2%miejsce 12 z 58
Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025)1,9%2,1%3,0%miejsce 42 z 58
Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025)0,9 / 100 tys. mieszk. rocznie2,2 / 100 tys. mieszk. rocznie3,9 / 100 tys. mieszk. roczniemiejsce 56 z 58
Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025)1,4 / 10 tys. mieszk. rocznie0,6 / 10 tys. mieszk. rocznie0,8 / 10 tys. mieszk. roczniemiejsce 16 z 58
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024)0,8%1,1%1,2%miejsce 45 z 57
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024)0,9%1,4%1,8%miejsce 51 z 57
Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024)0,9%1,5%2,1%miejsce 53 z 57
Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024)0,7%1,1%1,1%miejsce 45 z 57
Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020)0,0134 g0,0130 g0,0075 gmiejsce 8 z 60

Samorząd rejonu płungiańskiego: wskaźniki w czasie

Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.

Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,7 °C

8,2 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.

468102025201320011989197719651951
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+133 mm+22,4%

726 mm w 2025 r., wobec 593 mm w 1951 r.

4006008001 000202520121999198619731951
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−15 dni−60,0%

10 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.

02040602025201320011989197719651951
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−686 °C·d−16,3%

3 528 °C·d w 2025 r., wobec 4 214 °C·d w 1951 r.

3 0004 0005 000202520121999198619731951
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C·d), 1951–2025

Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+7,0 pkt proc.

69% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.

6070802025201320011989197719651951
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (%), 1951–2025

Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−21 dni−48,8%

22 dni w 2025 r., wobec 43 dni w 1951 r.

02040602025201320011989197719651951
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+16 dni+12,0%

149 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.

1001502002502025201320011989197719651951
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+4,0 pkt proc.

83% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.

788082842025201320011989197719651951
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (%), 1951–2025

Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−36 dni−30,0%

84 dni w 2025 r., wobec 120 dni w 1951 r.

501001502025201320011989197719651951
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−26 dni−54,2%

22 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.

0501002025201320011989197719651951
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+8 dni+66,7%

20 dni w 2025 r., wobec 12 dni w 1951 r.

0102030402025201320011989197719651951
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+2 mm+10,5%

21 mm w 2025 r., wobec 19 mm w 1951 r.

0204060802025201320011989197719651951
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+81 dni+46,6%

255 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.

1502002503002025201320011989197719651951
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+132 mm+88,0%

282 mm w 2025 r., wobec 150 mm w 1951 r.

1002003004002025201320011989197719651951
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−34 mm−19,0%

145 mm w 2025 r., wobec 179 mm w 1951 r.

01002003002025201320011989197719651951
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−92 mm−65,2%

49 mm w 2025 r., wobec 141 mm w 1951 r.

01002003002025201320011989197719651951
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−17,0 pkt proc.

7% w 2025 r., wobec 24% w 1951 r.

01020302025201320011989197719651951
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (%), 1951–2025

Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−4,0 dni−80,0%

1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.

0,02,55,07,52025201320011989197719651951
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+14 mm+41,2%

48 mm w 2025 r., wobec 34 mm w 1951 r.

2550751001252025201320011989197719651951
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (mm), 1951–2025

Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,0 °C

8,2 °C w 2025 r., wobec 7,2 °C w 1951 r.

468102025201320011989197719651951
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−61 dni−61,0%

39 dni w 2025 r., wobec 100 dni w 1951 r.

0501001502025201320011989197719651951
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+5 dni+3,6%

142 dni w 2025 r., wobec 137 dni w 1951 r.

1001201401601802025201320011989197719651951
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−78 kWh/m²−7,1%

1 019 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 097 kWh/m² w 1951 r.

9001 0001 1001 200202520121999198619731951
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (kWh/m²), 1951–2025

Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−64 kWh/m²−12,5%

446 kWh/m² w 2025 r., wobec 510 kWh/m² w 1951 r.

3504004505005502025201320011989197719651951
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (kWh/m²), 1951–2025

Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1 kWh/m²+1,7%

59 kWh/m² w 2025 r., wobec 58 kWh/m² w 1951 r.

405060702025201320011989197719651951
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (kWh/m²), 1951–2025

Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,7 °C

11,4 °C w 2025 r., wobec 9,7 °C w 1951 r.

681012142025201320011989197719651951
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

+1,6 °C

5,0 °C w 2025 r., wobec 3,4 °C w 1951 r.

02462025201320011989197719651951
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

0,0 °C

6,3 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.

56782025201320011989197719651951
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (°C), 1951–2025

Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−0,1 m/s−2,1%

3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.

3,43,63,84,04,22025201320011989197719651951
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (m/s), 1951–2025

Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

0 dni

31 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.

0204060802025201320011989197719651951
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (dni), 1951–2025

Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−0,2 m/s−3,1%

6,3 m/s w 2025 r., wobec 6,5 m/s w 1951 r.

6,06,57,02025201320011989197719651951
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (m/s), 1951–2025

Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)

−36 W/m²−13,2%

237 W/m² w 2025 r., wobec 273 W/m² w 1951 r.

2002503003502025201320011989197719651951
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa) (W/m²), 1951–2025

Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)

+1,9 °C

8,1 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1950 r.

468102025201320011989197719651950
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa) (°C), 1950–2025

Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)

−31−26,5%

86 w 2025 r., wobec 117 w 1950 r.

501001502002025201320011989197719651950
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa), 1950–2025

Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)

−100 mm−12,1%

726 mm w 2025 r., wobec 826 mm w 1950 r.

4006008001 000202520121999198619731950
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa) (mm), 1950–2025

Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)

+9,0+128,6%

16,0 w 2025 r., wobec 7,0 w 2021 r.

010203020252024202320222021
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie), 2021–2025

Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)

−663 miejsc pracy−23,4%

2 167 miejsc pracy w 2025 r., wobec 2 830 miejsc pracy w 2010 r.

02 0004 0006 000202520222019201620132010
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku) (miejsc pracy), 2010–2025

Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)

−3,0 miejsc pracy / 1000 mieszk.−4,3%

66,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 69,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.

50100150200202520232021201920172015
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku) (miejsc pracy / 1000 mieszk.), 2015–2025

Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy

+880 €+176,0%

1 380 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.

5001 0001 5002025202320212018
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy (€), 2018–2025

Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko

+10,0 pkt proc.

79,2% w 2025 r., wobec 69,2% w 2018 r.

657075802025202320212018
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”

+12,2 pkt proc.

22,2% w 2025 r., wobec 10,0% w 2018 r.

5101520252025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”

+6,9 pkt proc.

24,4% w 2025 r., wobec 17,5% w 2018 r.

10203040502025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”

−2,8 pkt proc.

5,1% w 2025 r., wobec 7,9% w 2018 r.

2,55,07,510,012,52025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”

−22,1 pkt proc.

4,7% w 2025 r., wobec 26,8% w 2018 r.

01020302025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”

+3,9 pkt proc.

7,9% w 2025 r., wobec 4,0% w 2018 r.

2468102025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”

−8,2 pkt proc.

10,0% w 2025 r., wobec 18,2% w 2018 r.

51015202025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”

+0,1 pkt proc.

2,5% w 2025 r., wobec 2,4% w 2018 r.

12342025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia” (%), 2018–2025

Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”

+0,2 pkt proc.

2,1% w 2025 r., wobec 1,9% w 2018 r.

01232025202320212018
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja” (%), 2018–2025

Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania

−526−41,0%

756 w 2024 r., wobec 1 282 w 2019 r.

6008001 0001 2001 400202420232022202120202019
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania, 2019–2024

Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców

−14,7 miejsc / 1000 mieszk.−39,0%

22,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 37,5 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.

203040202420232022202120202019
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (miejsc / 1000 mieszk.), 2019–2024

Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach

+26,4 pkt proc.

43,9% w 2024 r., wobec 17,5% w 2013 r.

1020304050202420222020201820162013
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (%), 2013–2024

Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach

+19,5 pkt proc.

30,1% w 2024 r., wobec 10,6% w 2013 r.

10203040202420222020201820162013
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (%), 2013–2024

Noclegi w obiektach zakwaterowania

+10 401+47,9%

32 124 w 2024 r., wobec 21 723 w 2020 r.

20 00025 00030 00035 00020242023202220212020
Noclegi w obiektach zakwaterowania, 2020–2024

Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca

+0,3 noclegów / mieszkańca+51,6%

1,0 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,6 noclegów / mieszkańca w 2020 r.

0,60,81,01,220242023202220212020
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca (noclegów / mieszkańca), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą

+19,5 pkt proc.

24,3% w 2023 r., wobec 4,8% w 2020 r.

01020302023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą (%), 2020–2023

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech

+1,0 pkt proc.

1,3% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.

0,00,51,01,520242023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce

+2,8 pkt proc.

3,5% w 2024 r., wobec 0,7% w 2020 r.

051020242023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi

0,0 pkt proc.

0,0% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.

0,000,050,102024202320222020
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii

+0,8 pkt proc.

1,0% w 2023 r., wobec 0,2% w 2020 r.

0,00,51,02023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii (%), 2020–2023

Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych

+0,6 pkt proc.

0,6% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.

0,00,20,40,62024202320222020
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych (%), 2020–2024

Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie

+0,4 pkt proc.

1,3% w 2023 r., wobec 0,9% w 2020 r.

0,500,751,001,251,502023202220212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie (%), 2020–2023

Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie

+0,4 pkt proc.

0,4% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.

0,00,20,42024202320212020
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie (%), 2020–2024

Udział noclegów w hotelach i pensjonatach

+16,9 pkt proc.

56,2% w 2023 r., wobec 39,3% w 2020 r.

304050602023202220212020
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach (%), 2020–2023

Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych

−2,8 pkt proc.

10,0% w 2024 r., wobec 12,8% w 2021 r.

681012142024202320222021
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych (%), 2021–2024

Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)

−12,5 pkt proc.

16,1% w 2023 r., wobec 28,6% w 2020 r.

10203040502023202220212020
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze) (%), 2020–2023

Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)

−1,1 pkt proc.

5,3% w 2024 r., wobec 6,4% w 2021 r.

01020302024202320222021
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (%), 2021–2024

Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie

−5−12,5%

35 w 2025 r., wobec 40 w 2013 r.

2040602025202320212019201720152013
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie, 2013–2025

Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)

−1,1−9,9%

9,6 w 2025 r., wobec 10,6 w 2019 r.

81012142025202420232022202120202019
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna), 2019–2025

Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)

−2,4−15,6%

12,8 w 2025 r., wobec 15,2 w 2019 r.

121416182025202420232022202120202019
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna), 2019–2025

Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat

−20−90,9%

2 w 2025 r., wobec 22 w 2017 r.

010203020252023202120192017
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat, 2017–2025

Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie

−9,0−88,1%

1,2 w 2025 r., wobec 10,2 w 2019 r.

0510152025202420232022202120202019
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie, 2019–2025

Udział wypadków z udziałem pieszego

−10,4 pkt proc.

20,1% w 2025 r., wobec 30,5% w 2017 r.

152025303520252023202120192017
Udział wypadków z udziałem pieszego (%), 2017–2025

Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej

+13,7 pkt proc.

29,6% w 2025 r., wobec 15,9% w 2017 r.

1520253020252023202120192017
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej (%), 2017–2025

Udział wypadków w ciemności

−3,6 pkt proc.

21,4% w 2025 r., wobec 25,0% w 2017 r.

2022242620252023202120192017
Udział wypadków w ciemności (%), 2017–2025

Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu

−8,9 pkt proc.

5,7% w 2025 r., wobec 14,6% w 2017 r.

5101520252023202120192017
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu (%), 2017–2025

Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie

+475+9,3%

5 573 w 2025 r., wobec 5 098 w 2019 r.

5 0006 0007 0002025202420232022202120202019
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie, 2019–2025

Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

−9,5−5,4%

167,7 w 2025 r., wobec 177,2 w 2021 r.

16017018019020252024202320222021
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

−2,42−20,9%

9,15 w 2025 r., wobec 11,57 w 2021 r.

910111220252024202320222021
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+2,30+9,0%

27,73 w 2025 r., wobec 25,43 w 2023 r.

25262728202520242023
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2023–2025

Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+3,31+11,8%

31,39 w 2025 r., wobec 28,08 w 2023 r.

283032202520242023
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2023–2025

Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+1,45+9,7%

16,43 w 2025 r., wobec 14,98 w 2021 r.

1415161720252024202320222021
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

−0,61−1,9%

31,17 w 2025 r., wobec 31,78 w 2022 r.

2830322025202420232022
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2022–2025

Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)

+0,63+68,5%

1,55 w 2025 r., wobec 0,92 w 2021 r.

0,751,001,251,501,7520252024202320222021
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna), 2021–2025

Oficjalne kąpieliska

0

5 w 2023 r., wobec 5 w 2021 r.

5,05,56,0202320222021
Oficjalne kąpieliska, 2021–2023

Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)

0,0 pkt proc.

100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.

100,0100,5101,0202320222021
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc) (%), 2021–2023

Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)

0,0 pkt proc.

0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.

0,00,51,0202320222021
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc) (%), 2021–2023

E. coli, mediana próbek z sezonu

−2 jtk/100 ml−50,0%

2 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.

234202320222021
E. coli, mediana próbek z sezonu (jtk/100 ml), 2021–2023

Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu

0 jtk/100 ml

1 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 1 jtk/100 ml w 2021 r.

1,01,52,0202320222021
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu (jtk/100 ml), 2021–2023

Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)

−2,2 µg/m³−22,2%

7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,9 µg/m³ w 2018 r.

68102024202320222021202020192018
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna) (µg/m³), 2018–2024

Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)

−0,4 µg/m³−8,7%

4,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,6 µg/m³ w 2018 r.

3,54,04,55,02024202320222021202020192018
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna) (µg/m³), 2018–2024

Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)

−6 µg/m³−5,3%

100 µg/m³ w 2024 r., wobec 105 µg/m³ w 2018 r.

90951001051102024202320222021202020192018
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych) (µg/m³), 2018–2024

Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)

−0,2 pkt proc.

2,9% w 2018 r., wobec 3,1% w 2000 r.

2,93,03,12018201220062000
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport) (%), 2000–2018

Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)

−2,3 pkt proc.

59,3% w 2018 r., wobec 61,6% w 2000 r.

596061622018201220062000
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska) (%), 2000–2018

Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)

+1,0 pkt proc.

32,1% w 2018 r., wobec 31,1% w 2000 r.

31,031,532,032,52018201220062000
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane) (%), 2000–2018

Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)

+1,7 pkt proc.

3,3% w 2018 r., wobec 1,6% w 2000 r.

12342018201220062000
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce) (%), 2000–2018

Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)

−0,1 pkt proc.

0,8% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.

0,800,850,902018201220062000
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska) (%), 2000–2018

Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)

−0,1 pkt proc.

1,6% w 2018 r., wobec 1,7% w 2000 r.

1,601,651,702018201220062000
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny) (%), 2000–2018

Udział powierzchni zabudowanej

+0,3 pkt proc.

0,8% w 2020 r., wobec 0,4% w 1975 r.

0,40,60,820202010200019901975
Udział powierzchni zabudowanej (%), 1975–2020

Łóżka szpitalne w samorządzie

−87 łóżek−36,1%

154 łóżek w 2023 r., wobec 241 łóżek w 2001 r.

150200250202320192015201120072001
Łóżka szpitalne w samorządzie (łóżek), 2001–2023

Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców

−0,4 łóżek / 1000 mieszk.−7,8%

4,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.

4,504,755,005,255,5020232021201920172015
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (łóżek / 1000 mieszk.), 2015–2023

Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców

−0,7 łóżek / 1000 mieszk.−22,4%

2,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.

2,02,53,03,520232021201920172015
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (łóżek / 1000 mieszk.), 2015–2023

Stacjonarne placówki szpitalne

0 placówek

1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.

1,01,52,0202320192015201120072001
Stacjonarne placówki szpitalne (placówek), 2001–2023

Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie

−4 959 hospitalizacji−54,0%

4 221 hospitalizacji w 2023 r., wobec 9 180 hospitalizacji w 2001 r.

2 5005 0007 50010 000202320192015201120072001
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (hospitalizacji), 2001–2023

Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego

−1,2 pkt proc.

69,0% w 2023 r., wobec 70,2% w 2001 r.

406080100202320192015201120072001
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (%), 2001–2023

Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego

−1,9 dni−26,8%

5,2 dni w 2023 r., wobec 7,1 dni w 2001 r.

5678202320192015201120072001
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (dni), 2001–2023

Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)

+12,4 pacjentów / łóżko+34,5%

48,4 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 36,0 pacjentów / łóżko w 2001 r.

2030405060202320192015201120072001
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (pacjentów / łóżko), 2001–2023

Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)

+3,64 pkt proc.

4,89% w 2023 r., wobec 1,25% w 2001 r.

0,02,55,07,510,0202320192015201120072001
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (%), 2001–2023

Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)

+0,3 ‰+2,6%

11,8 ‰ w 2025 r., wobec 11,5 ‰ w 1994 r.

10,012,515,017,52025202020152010200520001994
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (‰), 1994–2025

Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)

+3+33,3%

12 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.

81012202520222019201620132010
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne), 2010–2025

Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)

−10−43,5%

13 w 2025 r., wobec 23 w 2010 r.

10152025202520222019201620132010
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja), 2010–2025

Placówki kształcenia zawodowego

0

1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.

1,01,52,0202520222019201620132010
Placówki kształcenia zawodowego, 2010–2025

Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)

−2−40,0%

3 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.

345202520222019201620132010
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.), 2010–2025

Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców

+0,9 / 1000 mieszk.+10,8%

8,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.

681012202520232021201920172015
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (/ 1000 mieszk.), 2015–2025

Liczba pożarów

−3−3,3%

87 w 2025 r., wobec 90 w 2015 r.

80100120140202520232021201920172015
Liczba pożarów, 2015–2025

Pożary na 1000 mieszkańców

+0,2 / 1000 mieszk.+8,1%

2,7 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.

2,02,53,03,54,0202520232021201920172015
Pożary na 1000 mieszkańców (/ 1000 mieszk.), 2015–2025

Ludność: Samorząd rejonu płungiańskiego na przestrzeni lat

32 00033 00034 00035 00036 00037 000201520172019202120232025
Ludność, 2015–2025

Liczba ludności – Samorząd rejonu płungiańskiego: 36 580 mieszk. w 2015 r. i 32 764 mieszk. w 2025 r.

RokLudność
202033 833
202133 665
202233 251
202333 199
202433 046
202532 764

Gdzie leży Samorząd rejonu płungiańskiego?

Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu płungiańskiego

Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu płungiańskiego

Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu płungiańskiego

Roczna produkcja energii słonecznej
985kWh
dla 1 kWp nachylonego pod kątem 40°
Najcieplejszy miesiąc
18,2°C
lipiec
Najzimniejszy miesiąc
−2,9°C
styczeń
Miesiąc o najwyższej produkcji
137kWh
maj

0100200300−20°−10°0°10°20°30°stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru
Miesięczne nasłonecznienie (kWh/m²)Średnia temperatura (°C)

Samorząd rejonu płungiańskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?

Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu płungiańskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.

Roczna produkcja
4 930kWh
Roczna oszczędność
680 €
Koszt instalacji
6 000 €
Czas zwrotu inwestycji
8,8lat

Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.

Założenia

  • Produkcja: 985 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
  • Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
  • Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
  • Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
  • Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
  • Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
Miesięczne nasłonecznienie (kWh/m²) · Średnia temperatura (°C)
MiesiącNasłonecznienieTemperatura
styczeń14−2,9
luty30−2,5
marzec740,9
kwiecień1206,6
maj16312,2
czerwiec17316,2
lipiec16418,2
sierpień13217,4
wrzesień9013,1
październik457,8
listopad163,5
grudzień9−0,2

Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu płungiańskiego

Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.

Najcieplejszy miesiąc
17,5°C
lipiec
Najzimniejszy miesiąc
−2,5°C
styczeń
Najbardziej deszczowy miesiąc
88mm
lipiec
Średnia temperatura (°C)−100102030Opady (mm)050100stylutmarkwimajczelipsiewrzpaźlisgru
Średnia temperaturaZakres między minimum a maksimumOpady
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu płungiańskiego · Średnia: 1991–2020
MiesiącŚrednia temperatura (°C)Temperatura minimalna (°C)Temperatura maksymalna (°C)Opady (mm)
styczeń−2,5−4,7−0,657
luty−2,3−4,80,047
marzec0,7−2,53,945
kwiecień6,41,910,643
maj11,56,316,054
czerwiec14,910,119,072
lipiec17,512,921,588
sierpień16,812,421,084
wrzesień12,48,716,264
październik7,14,310,070
listopad2,70,84,555
grudzień−0,6−2,61,058
Rok7,13,610,3737

Analizy, w których występuje Samorząd rejonu płungiańskiego

Najczęściej zadawane pytania

Samorząd rejonu płungiańskiego: ile jest mieszkańców?

Samorząd rejonu płungiańskiego liczy 32 764 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 25. miejsce spośród 60 samorządów.

Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu płungiańskiego?

Samorząd rejonu płungiańskiego ma powierzchnię 1 105,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 30 mieszk. na km².

Samorząd rejonu płungiańskiego: czy liczba ludności rośnie?

Samorząd rejonu płungiańskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 36 580 na 32 764 (−10,4%).

Gdzie leży Samorząd rejonu płungiańskiego?

Samorząd rejonu płungiańskiego – Okręg telszański. Szerokość geograficzna 55,917, długość geograficzna 21,850.

Samorząd rejonu płungiańskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”?

Samorząd rejonu płungiańskiego: „Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)” wynosi 0,3 na 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 2,4 na 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 59 samorządów.

Samorząd rejonu płungiańskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba punktów ewakuacyjnych”?

Samorząd rejonu płungiańskiego: „Liczba punktów ewakuacyjnych” wynosi 1 (2026); mediana krajowa: 23. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów.

Samorząd rejonu płungiańskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?

Samorząd rejonu płungiańskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 985 kWh rocznie.

Samorząd rejonu płungiańskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?

Samorząd rejonu płungiańskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd retowski (22 km), Samorząd rejonu kretyngańskiego (29 km), Rejon telszański (33 km), Samorząd rejonu kłajpedzkiego (37 km), Rejon szkudzki (44 km).

Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.