

Rejon radziwiliski: ludność i statystyki
Rejon radziwiliski liczy 33 963 mieszk. (2025) na powierzchni 1 635,0 km², czyli 20,8 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 23. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −13,7% w latach 2015–2025.
- 33 963 mieszk.
- 1 635,0 km²
- 21 mieszk./km²
- 125 m
Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Rejon radziwiliski zajmuje 3. miejsce spośród 7 samorządów.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc): Rejon radziwiliski – 50%. Średnia: Okręg szawelski – 6%, cały kraj – 4%.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Rejon radziwiliski – 7,2 °C. Średnia: Okręg szawelski – 7,4 °C, cały kraj – 7,8 °C.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 1 000 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców”.
- „Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- „Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 228 992.
- Gęstość zaludnienia jest 2,1 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon radziwiliski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon radziwiliski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,3% | 12,8% | 12,4% | miejsce 32 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 22,9% | 22,3% | 23,3% | miejsce 32 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,7% | 51,2% | 52,6% | miejsce 43 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 48,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 25 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,0 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 21 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 145 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 208,0 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 2 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 148 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 24 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,3 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 40 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 34 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 10 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 4 528 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 17 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 69,0% | – | 65,9% | miejsce 18 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,0 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 43 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 63,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 3 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,75% | 3,37% | 4,01% | miejsce 41 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 17,1 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 21 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,9 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 18 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 7 | 87 | 736 | miejsce 27 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,1 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 16 | 143 | 1 084 | miejsce 24 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,7 na 10 000 mieszk. | 5,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 31 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 6 | – | 7 | miejsce 35 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 46 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 15 | 116 | 1 021 | miejsce 18 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 22 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 21 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 33 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 42 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 20 | 114 | 1 180 | miejsce 20 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,9 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 24 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,2 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 35 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 56 | 407 | 6 584 | miejsce 25 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,5 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 37 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 36% | 44% | 42% | miejsce 44 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 54 | 322 | 2 518 | miejsce 12 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,9 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 15 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 43% | 38% | 41% | miejsce 21 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 67 | 322 | 1 960 | miejsce 7 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 19,7 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 9 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 11,4 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 25 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 100 | – | 87 | miejsce 19 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,9 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 30 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 28 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 18,3% | 16,2% | 18,4% | miejsce 30 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 13,4% | 15,8% | 12,3% | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 14,1% | 17,8% | 17,0% | miejsce 38 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,2% | 6,0% | 4,2% | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,1% | 5,1% | 3,0% | miejsce 19 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 18 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,3 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 49 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,1% | 1,8% | 1,2% | miejsce 33 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,6% | 2,7% | 1,8% | miejsce 31 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,8% | 3,2% | 2,1% | miejsce 31 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,9% | 1,2% | 1,1% | miejsce 39 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0098 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 23 z 60 |
Rejon radziwiliski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
733 mm w 2025 r., wobec 535 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 556 °C·d w 2025 r., wobec 4 326 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 43 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
164 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
88 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 60 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 9 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
44 mm w 2025 r., wobec 23 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
313 mm w 2025 r., wobec 153 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
113 mm w 2025 r., wobec 152 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 mm w 2025 r., wobec 157 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 29% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 mm w 2025 r., wobec 34 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
49 dni w 2025 r., wobec 116 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
138 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 006 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 082 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
444 kWh/m² w 2025 r., wobec 503 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 kWh/m² w 2025 r., wobec 59 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,6 °C w 2025 r., wobec 9,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,9 °C w 2025 r., wobec 3,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,8 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,4 m/s w 2025 r., wobec 3,4 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 dni w 2025 r., wobec 26 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,9 m/s w 2025 r., wobec 6,0 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
194 W/m² w 2025 r., wobec 204 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,0 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
88 w 2025 r., wobec 123 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
733 mm w 2025 r., wobec 791 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
12,0 w 2025 r., wobec 11,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 774 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 351 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
52,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 54,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 297 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
83,9% w 2025 r., wobec 67,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
30,6% w 2025 r., wobec 35,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
12,2% w 2025 r., wobec 7,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,4% w 2025 r., wobec 8,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
15,2% w 2025 r., wobec 14,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
2,8% w 2025 r., wobec 4,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
8,7% w 2025 r., wobec 12,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,6% w 2025 r., wobec 2,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,8% w 2025 r., wobec 0,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
303 w 2024 r., wobec 348 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
8,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 9,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
65,3% w 2024 r., wobec 30,9% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
50,1% w 2024 r., wobec 22,4% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
29 985 w 2024 r., wobec 14 529 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,9 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,4 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
23,7% w 2024 r., wobec 29,6% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,9% w 2024 r., wobec 7,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,8% w 2024 r., wobec 1,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
4,4% w 2023 r., wobec 12,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,4% w 2023 r., wobec 0,1% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,6% w 2022 r., wobec 3,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
2,1% w 2024 r., wobec 1,3% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
71,8% w 2024 r., wobec 89,9% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
16,7% w 2024 r., wobec 0,6% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
7,6% w 2024 r., wobec 16,6% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
31 w 2025 r., wobec 56 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
11,2 w 2025 r., wobec 9,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
13,5 w 2025 r., wobec 10,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
13 w 2025 r., wobec 24 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
7,5 w 2025 r., wobec 10,1 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
13,5% w 2025 r., wobec 25,9% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
35,9% w 2025 r., wobec 19,9% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
13,0% w 2025 r., wobec 25,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
3,6% w 2025 r., wobec 8,8% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
7 180 w 2025 r., wobec 8 014 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
217,5 w 2025 r., wobec 231,5 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
16,03 w 2025 r., wobec 17,38 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
33,48 w 2025 r., wobec 30,24 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
56,47 w 2025 r., wobec 53,53 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
31,81 w 2025 r., wobec 33,07 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
40,87 w 2025 r., wobec 39,61 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,00 w 2025 r., wobec 1,73 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
50% w 2023 r., wobec 50% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
50% w 2023 r., wobec 50% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
3 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 20 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
6 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 16 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,5 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,8 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,4 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
102 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,3% w 2018 r., wobec 3,6% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
67,9% w 2018 r., wobec 69,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
21,3% w 2018 r., wobec 21,3% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,2% w 2018 r., wobec 3,4% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,7% w 2018 r., wobec 2,0% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,6% w 2018 r., wobec 0,5% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
148 łóżek w 2023 r., wobec 321 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
4 528 hospitalizacji w 2023 r., wobec 9 632 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
69,0% w 2023 r., wobec 75,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,0 dni w 2023 r., wobec 8,1 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
63,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 34,4 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,75% w 2023 r., wobec 1,86% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
17,1 ‰ w 2025 r., wobec 15,1 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
6 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
15 w 2025 r., wobec 22 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
11,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
100 w 2025 r., wobec 151 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon radziwiliski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon radziwiliski: 39 364 mieszk. w 2015 r. i 33 963 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 35 309 |
| 2021 | 34 928 |
| 2022 | 34 559 |
| 2023 | 34 404 |
| 2024 | 34 283 |
| 2025 | 33 963 |
Gdzie leży Rejon radziwiliski?
Sąsiednie samorządy
- Szawle18 km · 111 971
- Samorząd rejonu szawelskiego30 km · 40 361
- Samorząd rejonu pokrojskiego32 km · 17 616
- Samorząd rejonu kielmskiego46 km · 24 056
- Samorząd rejonu janiskiego47 km · 20 011
- Samorząd miejski Poniewież52 km · 85 774
- Rejon rosieński54 km · 29 454
- Rejon poniewieski54 km · 35 390
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon radziwiliski
- Radviliškio miesto seniūnija15 103 mieszk.
- Šeduvos miesto seniūnija3 963 mieszk.
- Baisogalos seniūnija3 305 mieszk.
- Radviliškio seniūnija2 511 mieszk.
- Pakalniškių seniūnija1 981 mieszk.
- Grinkiškio seniūnija1 818 mieszk.
- Aukštelkų seniūnija1 366 mieszk.
- Sidabravo seniūnija1 342 mieszk.
- Šiaulėnų seniūnija1 166 mieszk.
- Skėmių seniūnija971 mieszk.
- Šaukoto seniūnija792 mieszk.
- Tyrulių seniūnija610 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon radziwiliski
Rejon radziwiliski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon radziwiliski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 000 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,4 |
| luty | 32 | −2,9 |
| marzec | 74 | 0,9 |
| kwiecień | 122 | 6,9 |
| maj | 163 | 12,6 |
| czerwiec | 174 | 16,8 |
| lipiec | 168 | 18,6 |
| sierpień | 135 | 17,7 |
| wrzesień | 92 | 13,2 |
| październik | 46 | 7,5 |
| listopad | 16 | 3,1 |
| grudzień | 9 | −0,6 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon radziwiliski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,1 | −5,2 | −1,2 | 39 |
| luty | −2,8 | −5,4 | −0,4 | 36 |
| marzec | 0,7 | −2,5 | 4,1 | 38 |
| kwiecień | 6,8 | 2,2 | 11,3 | 43 |
| maj | 12,1 | 6,7 | 16,9 | 59 |
| czerwiec | 15,6 | 10,5 | 20,1 | 74 |
| lipiec | 17,9 | 13,0 | 22,4 | 89 |
| sierpień | 17,1 | 12,3 | 21,8 | 75 |
| wrzesień | 12,3 | 8,4 | 16,6 | 55 |
| październik | 6,8 | 3,9 | 9,8 | 54 |
| listopad | 2,2 | 0,3 | 3,9 | 44 |
| grudzień | −1,4 | −3,2 | 0,3 | 42 |
| Rok | 7,0 | 3,4 | 10,5 | 648 |
Najczęściej zadawane pytania
Rejon radziwiliski: ile jest mieszkańców?
Rejon radziwiliski liczy 33 963 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 23. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon radziwiliski?
Rejon radziwiliski ma powierzchnię 1 635,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 21 mieszk. na km².
Rejon radziwiliski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon radziwiliski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 39 364 na 33 963 (−13,7%).
Gdzie leży Rejon radziwiliski?
Rejon radziwiliski – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 55,817, długość geograficzna 23,533.
Rejon radziwiliski: jaka jest wartość wskaźnika „Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)”?
Rejon radziwiliski: „Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)” wynosi 50% (2023); mediana krajowa: 0%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 44 samorządów.
Rejon radziwiliski: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Rejon radziwiliski: „Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 7,2 °C (1991-2020); mediana krajowa: 7,7 °C. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 58. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon radziwiliski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon radziwiliski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 1 000 kWh rocznie.
Rejon radziwiliski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon radziwiliski: najbliżsi sąsiedzi to Szawle (18 km), Samorząd rejonu szawelskiego (30 km), Samorząd rejonu pokrojskiego (32 km), Samorząd rejonu kielmskiego (46 km), Samorząd rejonu janiskiego (47 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.