
Samorząd rejonu poswolskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu poswolskiego liczy 21 690 mieszk. (2025) na powierzchni 1 289,0 km², czyli 16,8 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 38. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −17,8% w latach 2015–2025.
- 21 690 mieszk.
- 1 289,0 km²
- 17 mieszk./km²
- 38 m
Najważniejsze informacje
Okręg poniewieski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu poswolskiego zajmuje 5. miejsce spośród 6 samorządów.
Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców: Samorząd rejonu poswolskiego – 35,5. Średnia: Okręg poniewieski – 15,6 / 10 000 mieszk., cały kraj – 8,7 / 10 000 mieszk.
Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat: Samorząd rejonu poswolskiego – 59,0%. Średnia: Okręg poniewieski – 35,1%, cały kraj – 41,4%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 999 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba obiektów ochrony zbiorowej”.
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”.
- „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 180 532.
- Gęstość zaludnienia jest 2,6 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu poswolskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu poswolskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,2% | 12,0% | 12,4% | miejsce 35 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 23,5% | 24,6% | 23,3% | miejsce 26 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,7% | 53,9% | 52,6% | miejsce 26 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 49,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,5 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 30 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 23 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 22,0 ha | 118,3 ha | 2 381 ha | miejsce 25 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 3 szt. | 112 szt. | 3 035 szt. | miejsce 58 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 0,1 szt. | 0,6 szt. | 0,7 szt. | miejsce 59 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 42 szt. | 915 szt. | 35 020 szt. | miejsce 54 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 97 | – | 476 | miejsce 57 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 4,4 miejsc / 1000 mieszk. | 12,7 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 58 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 32,3 miejsc / obiekt | 23,7 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 12 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 56,7% | – | 30,9% | miejsce 4 z 56 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 15,8% | – | 39,5% | miejsce 51 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 11,3% | – | 26,1% | miejsce 48 z 55 | |
| Noclegi w obiektach zakwaterowania (2024) | 3 595 | – | 19 558 | miejsce 44 z 51 | |
| Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca (2024) | 0,2 noclegów / mieszkańca | – | 0,7 noclegów / mieszkańca | miejsce 46 z 51 | |
| Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą (2024) | 38,5% | – | 20,2% | miejsce 6 z 44 | |
| Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce (2024) | 15,1% | – | 3,0% | miejsce 3 z 40 | |
| Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi (2024) | 1,2% | – | 0,4% | miejsce 13 z 35 | |
| Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych (2024) | 0,1% | – | 0,3% | miejsce 27 z 37 | |
| Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie (2024) | 1,3% | – | 1,9% | miejsce 25 z 41 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 114 łóżek | 2 934 | 27 800 | miejsce 36 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 13,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 30 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,5 łóżek / 1000 mieszk. | 5,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 20 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 622 hospitalizacji | 73 126 | 899 576 | miejsce 31 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 78,8% | – | 65,9% | miejsce 5 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 7,2 dni | 5,4 dni | 5,6 dni | miejsce 7 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 39,7 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 29 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 4,63% | 3,80% | 4,01% | miejsce 15 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 17,8 ‰ | 15,9 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 17 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 17,3 ‰ | 15,8 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 16 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 64 | 736 | miejsce 16 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,2 na 10 000 mieszk. | 3,1 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 10 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 12 | 98 | 1 084 | miejsce 35 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,5 na 10 000 mieszk. | 4,7 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 18 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 8 | – | 7 | miejsce 24 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 18 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 12 | 79 | 1 021 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 12 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 7 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 4 | 30 | 440 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 17 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 15 | 88 | 1 180 | miejsce 30 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,9 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 17 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,2 / 100 km² | 1,1 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 38 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 55 | 423 | 6 584 | miejsce 29 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 25,4 / 10 000 mieszk. | 20,4 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 19 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 38% | 33% | 42% | miejsce 40 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 77 | 322 | 2 518 | miejsce 7 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 35,5 / 10 000 mieszk. | 15,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 1 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 40% | 52% | 41% | miejsce 32 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 40 | 194 | 1 960 | miejsce 16 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,4 / 10 000 mieszk. | 9,4 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 10 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,5 / 1000 mieszk. | 9,4 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 35 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 64 | – | 87 | miejsce 41 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 29 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 18,5% | 15,5% | 18,4% | miejsce 29 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 10,8% | 15,9% | 12,3% | miejsce 36 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 16,9% | 16,5% | 17,0% | miejsce 30 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,3% | 4,0% | 4,2% | miejsce 47 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,0% | 3,8% | 3,0% | miejsce 53 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,1 / 100 tys. mieszk. rocznie | 4,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 22 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,0 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 8 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 4,0% | 2,4% | 1,2% | miejsce 10 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 6,4% | 3,5% | 1,8% | miejsce 8 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 8,5% | 4,3% | 2,1% | miejsce 6 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 3,8% | 1,8% | 1,1% | miejsce 6 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0099 g | 0,0087 g | 0,0075 g | miejsce 22 z 60 |
Samorząd rejonu poswolskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
748 mm w 2025 r., wobec 540 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
14 dni w 2025 r., wobec 29 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 461 °C·d w 2025 r., wobec 4 277 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
164 dni w 2025 r., wobec 136 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81 dni w 2025 r., wobec 126 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 59 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 9 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 mm w 2025 r., wobec 22 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 190 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
311 mm w 2025 r., wobec 144 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
115 mm w 2025 r., wobec 154 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
64 mm w 2025 r., wobec 147 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 27% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
63 mm w 2025 r., wobec 37 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 112 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
140 dni w 2025 r., wobec 137 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
984 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 072 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
53 kWh/m² w 2025 r., wobec 58 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,0 °C w 2025 r., wobec 9,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,1 °C w 2025 r., wobec 3,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,9 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,4 m/s w 2025 r., wobec 3,4 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 21 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,9 m/s w 2025 r., wobec 6,0 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
190 W/m² w 2025 r., wobec 206 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
79 w 2025 r., wobec 112 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
748 mm w 2025 r., wobec 770 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
3,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
562 miejsc pracy w 2025 r., wobec 821 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
25,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 36,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
75,1% w 2025 r., wobec 51,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
31,5% w 2025 r., wobec 28,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
13,3% w 2025 r., wobec 8,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,5% w 2025 r., wobec 7,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,0% w 2025 r., wobec 24,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
3,6% w 2025 r., wobec 3,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
5,3% w 2025 r., wobec 11,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,0% w 2025 r., wobec 1,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,5% w 2025 r., wobec 0,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
97 w 2024 r., wobec 383 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
4,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 15,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
15,8% w 2024 r., wobec 26,3% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
11,3% w 2024 r., wobec 17,0% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
3 595 w 2024 r., wobec 10 469 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,2 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
38,5% w 2024 r., wobec 21,4% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,0% w 2023 r., wobec 4,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
15,1% w 2024 r., wobec 1,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
1,2% w 2024 r., wobec 0,3% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,0% w 2023 r., wobec 0,0% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,1% w 2024 r., wobec 0,1% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,3% w 2024 r., wobec 1,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
2,1% w 2022 r., wobec 6,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
67,2% w 2023 r., wobec 8,6% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
5,7% w 2023 r., wobec 24,3% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
30 w 2025 r., wobec 22 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
11,1 w 2025 r., wobec 11,7 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
14,0 w 2025 r., wobec 13,9 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
12 w 2025 r., wobec 21 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
10,7 w 2025 r., wobec 15,1 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
7,3% w 2025 r., wobec 23,8% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
21,8% w 2025 r., wobec 20,6% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
19,4% w 2025 r., wobec 34,1% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
9,7% w 2025 r., wobec 14,8% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 610 w 2025 r., wobec 3 967 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
168,1 w 2025 r., wobec 187,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
19,43 w 2025 r., wobec 22,16 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,25 w 2025 r., wobec 22,81 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
40,83 w 2025 r., wobec 41,87 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
21,66 w 2025 r., wobec 25,70 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,39 w 2025 r., wobec 26,31 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,14 w 2025 r., wobec 0,55 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
16 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 65 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
11 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 32 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,2 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
5,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,8 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
99 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,3% w 2018 r., wobec 3,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
79,1% w 2018 r., wobec 79,8% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
15,5% w 2018 r., wobec 15,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
1,8% w 2018 r., wobec 1,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,2% w 2018 r., wobec 0,2% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,1% w 2018 r., wobec 0,0% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
114 łóżek w 2023 r., wobec 205 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 622 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 370 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
78,8% w 2023 r., wobec 80,7% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
7,2 dni w 2023 r., wobec 7,5 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
39,7 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 39,0 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
4,63% w 2023 r., wobec 1,18% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
17,8 ‰ w 2025 r., wobec 15,7 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
8 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
12 w 2025 r., wobec 23 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
4 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,5 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
64 w 2025 r., wobec 101 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu poswolskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu poswolskiego: 26 398 mieszk. w 2015 r. i 21 690 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 23 510 |
| 2021 | 23 148 |
| 2022 | 22 668 |
| 2023 | 22 302 |
| 2024 | 21 933 |
| 2025 | 21 690 |
Gdzie leży Samorząd rejonu poswolskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu pokrojskiego31 km · 17 616
- Samorząd miejski Poniewież35 km · 85 774
- Samorząd rejonu birżańskiego37 km · 21 775
- Rejon poniewieski45 km · 35 390
- Rejon kupiszecki46 km · 15 482
- Samorząd rejonu janiskiego53 km · 20 011
- Rejon radziwiliski59 km · 33 963
- Szawle68 km · 111 971
Okręg poniewieski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu poswolskiego
- Pasvalio miesto seniūnija6 451 mieszk.
- Pasvalio apylinkių seniūnija2 779 mieszk.
- Saločių seniūnija2 181 mieszk.
- Joniškėlio apylinkių seniūnija2 080 mieszk.
- Pumpėnų seniūnija1 991 mieszk.
- Vaškų seniūnija1 963 mieszk.
- Krinčino seniūnija1 591 mieszk.
- Pušaloto seniūnija1 348 mieszk.
- Joniškėlio miesto seniūnija1 026 mieszk.
- Daujėnų seniūnija999 mieszk.
- Namišių seniūnija739 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu poswolskiego
Samorząd rejonu poswolskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu poswolskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 999 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,2 |
| luty | 32 | −2,9 |
| marzec | 76 | 1,1 |
| kwiecień | 120 | 7,3 |
| maj | 162 | 13,1 |
| czerwiec | 175 | 17,3 |
| lipiec | 167 | 19,1 |
| sierpień | 135 | 18,2 |
| wrzesień | 90 | 13,5 |
| październik | 46 | 7,7 |
| listopad | 15 | 3,4 |
| grudzień | 9 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu poswolskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,8 | −5,0 | −0,9 | 40 |
| luty | −2,6 | −5,3 | −0,1 | 37 |
| marzec | 1,1 | −2,4 | 4,6 | 37 |
| kwiecień | 7,4 | 2,6 | 12,0 | 43 |
| maj | 12,8 | 7,2 | 17,7 | 56 |
| czerwiec | 16,3 | 11,2 | 20,9 | 68 |
| lipiec | 18,7 | 13,7 | 23,3 | 78 |
| sierpień | 17,7 | 12,8 | 22,5 | 71 |
| wrzesień | 12,8 | 8,8 | 17,1 | 50 |
| październik | 7,1 | 4,2 | 10,2 | 56 |
| listopad | 2,5 | 0,6 | 4,3 | 46 |
| grudzień | −1,1 | −2,9 | 0,5 | 43 |
| Rok | 7,5 | 3,8 | 11,0 | 625 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu poswolskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu poswolskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu poswolskiego liczy 21 690 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 38. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu poswolskiego?
Samorząd rejonu poswolskiego ma powierzchnię 1 289,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszk. na km².
Samorząd rejonu poswolskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu poswolskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 26 398 na 21 690 (−17,8%).
Gdzie leży Samorząd rejonu poswolskiego?
Samorząd rejonu poswolskiego – Okręg poniewieski. Szerokość geograficzna 56,050, długość geograficzna 24,383.
Samorząd rejonu poswolskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu poswolskiego: „Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców” wynosi 35,5 / 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 10,3 / 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu poswolskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat”?
Samorząd rejonu poswolskiego: „Udział spółek zarejestrowanych w ciągu ostatnich pięciu lat” wynosi 59,0% (2024); mediana krajowa: 39,1%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu poswolskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu poswolskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 999 kWh rocznie.
Samorząd rejonu poswolskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu poswolskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu pokrojskiego (31 km), Samorząd miejski Poniewież (35 km), Samorząd rejonu birżańskiego (37 km), Rejon poniewieski (45 km), Rejon kupiszecki (46 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.