

Samorząd rejonu janiskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu janiskiego liczy 20 011 mieszk. (2025) na powierzchni 1 152,0 km², czyli 17,4 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 42. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −17,0% w latach 2015–2025.
- 20 011 mieszk.
- 1 152,0 km²
- 17 mieszk./km²
- 51 m
Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu janiskiego zajmuje 5. miejsce spośród 7 samorządów.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd rejonu janiskiego – 604 mm. Średnia: Okręg szawelski – 624 mm, cały kraj – 669 mm.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego: Samorząd rejonu janiskiego – 2,8 dni. Średnia: Okręg szawelski – 4,8 dni, cały kraj – 5,0 dni.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 1 005 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana średniej rocznej temperatury: 1991–2020 w porównaniu z 1951–1980 (wartość szacunkowa)”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”.
- „Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średnie nachylenie terenu”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 161 345.
- Gęstość zaludnienia jest 2,5 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu janiskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu janiskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,4% | 12,8% | 12,4% | miejsce 45 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 24,7% | 22,3% | 23,3% | miejsce 17 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 53,0% | 51,2% | 52,6% | miejsce 17 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 50,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,7 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 51 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 1 | 145 | 725 | miejsce 33 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,1 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 34 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,2 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 54 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 86 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 42 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,2 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 42 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 39 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 3 285 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 26 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 55,1% | – | 65,9% | miejsce 34 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 2,8 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 47 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 72,0 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 1 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 1,94% | 3,37% | 4,01% | miejsce 44 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 18,4 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 13 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 17,1 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 17 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 11 | 87 | 736 | miejsce 13 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,5 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 3 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 143 | 1 084 | miejsce 42 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,5 na 10 000 mieszk. | 5,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 36 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 7 | – | 7 | miejsce 29 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 14 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 12 | 116 | 1 021 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 5,3 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 7 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 1 | 21 | 117 | miejsce 22 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 33 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,3 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 22 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 10 | 114 | 1 180 | miejsce 45 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,0 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 28 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,9 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 47 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 34 | 407 | 6 584 | miejsce 41 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 17,0 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 36 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 21% | 44% | 42% | miejsce 54 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 31 | 322 | 2 518 | miejsce 28 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,5 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 17 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 21% | 38% | 41% | miejsce 53 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 33 | 322 | 1 960 | miejsce 23 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,5 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 14 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,0 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 38 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 61 | – | 87 | miejsce 42 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,0 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 27 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 38 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 16,9% | 16,2% | 18,4% | miejsce 33 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 11,3% | 15,8% | 12,3% | miejsce 33 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 21,5% | 17,8% | 17,0% | miejsce 15 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,6% | 6,0% | 4,2% | miejsce 21 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 3,3% | 5,1% | 3,0% | miejsce 26 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 35 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 32 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 2,4% | 1,8% | 1,2% | miejsce 18 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 3,5% | 2,7% | 1,8% | miejsce 18 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 4,1% | 3,2% | 2,1% | miejsce 18 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,3% | 1,2% | 1,1% | miejsce 25 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0115 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 13 z 60 |
Samorząd rejonu janiskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
730 mm w 2025 r., wobec 478 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 28 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 455 °C·d w 2025 r., wobec 4 290 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 44 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
154 dni w 2025 r., wobec 134 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79 dni w 2025 r., wobec 124 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 58 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 6 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
37 mm w 2025 r., wobec 17 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
309 mm w 2025 r., wobec 130 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
126 mm w 2025 r., wobec 140 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 135 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
58 mm w 2025 r., wobec 31 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 dni w 2025 r., wobec 105 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
144 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
996 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 082 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
442 kWh/m² w 2025 r., wobec 508 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 kWh/m² w 2025 r., wobec 56 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,9 °C w 2025 r., wobec 9,7 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,7 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
29 dni w 2025 r., wobec 22 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
207 W/m² w 2025 r., wobec 221 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,5 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
79 w 2025 r., wobec 118 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
731 mm w 2025 r., wobec 777 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
11,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 111 miejsc pracy w 2025 r., wobec 941 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
55,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 40,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 230 € w 2025 r., wobec 405 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
75,0% w 2025 r., wobec 60,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
18,6% w 2025 r., wobec 15,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
27,0% w 2025 r., wobec 6,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,0% w 2025 r., wobec 9,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
9,4% w 2025 r., wobec 21,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
3,1% w 2025 r., wobec 5,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
2,8% w 2025 r., wobec 13,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,4% w 2025 r., wobec 2,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,0% w 2025 r., wobec 1,4% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
171 w 2024 r., wobec 151 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
8,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 7,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
27,5% w 2024 r., wobec 24,4% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
13,5% w 2024 r., wobec 18,8% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
4 789 w 2024 r., wobec 3 142 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,2 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,1 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
51,3% w 2023 r., wobec 12,7% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,8% w 2024 r., wobec 4,7% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
13,5% w 2024 r., wobec 4,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,7% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
1,4% w 2024 r., wobec 0,1% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2022 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
69,1% w 2024 r., wobec 96,8% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
31,2% w 2024 r., wobec 3,2% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
11 w 2025 r., wobec 19 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,9 w 2025 r., wobec 8,0 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,6 w 2025 r., wobec 8,4 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
4 w 2025 r., wobec 9 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
3,9 w 2025 r., wobec 8,8 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
15,5% w 2025 r., wobec 23,5% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
31,0% w 2025 r., wobec 27,6% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
23,9% w 2025 r., wobec 23,5% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
8,5% w 2025 r., wobec 6,7% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 542 w 2025 r., wobec 3 980 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
179,2 w 2025 r., wobec 192,3 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,13 w 2025 r., wobec 13,34 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,53 w 2025 r., wobec 24,68 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
44,89 w 2025 r., wobec 39,79 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,69 w 2025 r., wobec 24,12 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
30,09 w 2025 r., wobec 32,04 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,11 w 2025 r., wobec 1,55 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,2 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,4 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
98 µg/m³ w 2024 r., wobec 105 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,4% w 2018 r., wobec 3,6% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
75,8% w 2018 r., wobec 75,9% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
16,0% w 2018 r., wobec 16,3% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,6% w 2018 r., wobec 3,2% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,8% w 2018 r., wobec 0,7% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,3% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
86 łóżek w 2023 r., wobec 195 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
3 285 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 200 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
55,1% w 2023 r., wobec 79,5% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
2,8 dni w 2023 r., wobec 8,1 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
72,0 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 35,8 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
1,94% w 2023 r., wobec 1,61% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
18,4 ‰ w 2025 r., wobec 14,1 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
7 w 2025 r., wobec 7 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
12 w 2025 r., wobec 16 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
61 w 2025 r., wobec 67 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu janiskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu janiskiego: 24 117 mieszk. w 2015 r. i 20 011 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 21 454 |
| 2021 | 21 284 |
| 2022 | 20 898 |
| 2023 | 20 542 |
| 2024 | 20 288 |
| 2025 | 20 011 |
Gdzie leży Samorząd rejonu janiskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu pokrojskiego28 km · 17 616
- Szawle38 km · 111 971
- Samorząd rejonu szawelskiego39 km · 40 361
- Rejon radziwiliski47 km · 33 963
- Rejon okmiański52 km · 18 923
- Samorząd rejonu poswolskiego53 km · 21 690
- Samorząd miejski Poniewież73 km · 85 774
- Samorząd rejonu birżańskiego75 km · 21 775
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu janiskiego
- Joniškio seniūnija10 011 mieszk.
- Žagarės seniūnija2 525 mieszk.
- Skaistgirio seniūnija1 901 mieszk.
- Kepalių seniūnija1 416 mieszk.
- Gataučių seniūnija1 261 mieszk.
- Saugėlaukio seniūnija1 104 mieszk.
- Kriukų seniūnija1 088 mieszk.
- Satkūnų seniūnija1 043 mieszk.
- Rudiškių seniūnija583 mieszk.
- Gaižaičių seniūnija352 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu janiskiego
Samorząd rejonu janiskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu janiskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 005 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 12 | −3,1 |
| luty | 28 | −2,8 |
| marzec | 73 | 1,1 |
| kwiecień | 122 | 7,0 |
| maj | 166 | 12,7 |
| czerwiec | 177 | 16,9 |
| lipiec | 169 | 18,8 |
| sierpień | 136 | 18,0 |
| wrzesień | 92 | 13,4 |
| październik | 47 | 7,8 |
| listopad | 16 | 3,4 |
| grudzień | 8 | −0,3 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu janiskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,7 | −4,9 | −0,8 | 37 |
| luty | −2,5 | −5,2 | −0,1 | 34 |
| marzec | 0,9 | −2,5 | 4,4 | 35 |
| kwiecień | 6,9 | 2,2 | 11,4 | 41 |
| maj | 12,2 | 6,8 | 17,0 | 57 |
| czerwiec | 15,7 | 10,7 | 20,1 | 68 |
| lipiec | 18,2 | 13,3 | 22,6 | 80 |
| sierpień | 17,4 | 12,6 | 22,0 | 67 |
| wrzesień | 12,7 | 8,7 | 16,8 | 49 |
| październik | 7,1 | 4,2 | 10,1 | 53 |
| listopad | 2,5 | 0,7 | 4,3 | 44 |
| grudzień | −0,9 | −2,7 | 0,7 | 39 |
| Rok | 7,3 | 3,7 | 10,7 | 604 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu janiskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu janiskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu janiskiego liczy 20 011 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 42. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu janiskiego?
Samorząd rejonu janiskiego ma powierzchnię 1 152,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 17 mieszk. na km².
Samorząd rejonu janiskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu janiskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 24 117 na 20 011 (−17,0%).
Gdzie leży Samorząd rejonu janiskiego?
Samorząd rejonu janiskiego – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 56,233, długość geograficzna 23,600.
Samorząd rejonu janiskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd rejonu janiskiego: „Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 604 mm (1991-2020); mediana krajowa: 666 mm. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu janiskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego”?
Samorząd rejonu janiskiego: „Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego” wynosi 2,8 dni (2023); mediana krajowa: 5,6 dni. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 47. miejsce spośród 47 samorządów.
Samorząd rejonu janiskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu janiskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 1 005 kWh rocznie.
Samorząd rejonu janiskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu janiskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu pokrojskiego (28 km), Szawle (38 km), Samorząd rejonu szawelskiego (39 km), Rejon radziwiliski (47 km), Rejon okmiański (52 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.