

Rejon okmiański: ludność i statystyki
Rejon okmiański liczy 18 923 mieszk. (2025) na powierzchni 844,0 km², czyli 22,4 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 45. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −12,5% w latach 2015–2025.
- 18 923 mieszk.
- 844,0 km²
- 22 mieszk./km²
- 70 m
Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Rejon okmiański zajmuje 6. miejsce spośród 7 samorządów.
Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap): Rejon okmiański – 6,5 100 km². Średnia: Okręg szawelski – 1,7 100 km², cały kraj – 1,1 100 km².
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”: Rejon okmiański – 5,3%. Średnia: Okręg szawelski – 6,8%, cały kraj – 8,7%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 994 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział kobiet”.
- „Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing””: wartość niższa niż w 97% samorządów.
- „Liczba bankomatów (OpenStreetMap)”: wartość niższa niż w 97% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 118 207.
- Najbliższy większy samorząd to Rejon możejski (51 584 mieszk.), 30 km stąd.
Rejon okmiański w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon okmiański
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon okmiański | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,7% | 12,8% | 12,4% | miejsce 26 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 25,8% | 22,3% | 23,3% | miejsce 10 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 53,4% | 51,2% | 52,6% | miejsce 10 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 50,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,2 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 42 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon okmiański | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 55 | 145 | 725 | miejsce 6 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 6,5 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 2 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 6,0 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 35 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon okmiański | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 70 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 49 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,6 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 46 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,2 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 45 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 331 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 41 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 50,9% | – | 65,9% | miejsce 40 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,1 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 15 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 30,4 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 40 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 5,87% | 3,37% | 4,01% | miejsce 12 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 18,4 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 13 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 18,1 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 12 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 87 | 736 | miejsce 49 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,1 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 52 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon okmiański | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 16 | 114 | 1 180 | miejsce 25 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,5 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 11 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,9 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 20 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 30 | 407 | 6 584 | miejsce 44 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,8 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 39 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 34% | 44% | 42% | miejsce 46 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 30 | 322 | 2 518 | miejsce 29 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,8 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 16 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 42% | 38% | 41% | miejsce 27 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 26 | 322 | 1 960 | miejsce 28 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,7 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 22 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 11,9 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 22 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 52 | – | 87 | miejsce 48 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,8 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 34 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 39 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 20,7% | 16,2% | 18,4% | miejsce 19 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 16,1% | 15,8% | 12,3% | miejsce 19 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 12,5% | 17,8% | 17,0% | miejsce 44 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,6% | 6,0% | 4,2% | miejsce 36 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,3% | 5,1% | 3,0% | miejsce 17 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 4,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 27 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,9 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 23 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,0% | 1,8% | 1,2% | miejsce 35 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,2% | 2,7% | 1,8% | miejsce 41 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,4% | 3,2% | 2,1% | miejsce 42 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,9% | 1,2% | 1,1% | miejsce 37 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0128 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 9 z 60 |
Rejon okmiański: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
730 mm w 2025 r., wobec 493 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9 dni w 2025 r., wobec 28 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 526 °C·d w 2025 r., wobec 4 300 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 40 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
156 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82 dni w 2025 r., wobec 123 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 55 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
14 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
42 mm w 2025 r., wobec 14 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
308 mm w 2025 r., wobec 116 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
127 mm w 2025 r., wobec 149 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
49 mm w 2025 r., wobec 129 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 26% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
63 mm w 2025 r., wobec 32 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,2 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 dni w 2025 r., wobec 103 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
143 dni w 2025 r., wobec 133 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
998 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 081 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
439 kWh/m² w 2025 r., wobec 508 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 kWh/m² w 2025 r., wobec 56 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,6 °C w 2025 r., wobec 9,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,5 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
214 W/m² w 2025 r., wobec 229 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 6,3 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
81 w 2025 r., wobec 114 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
730 mm w 2025 r., wobec 781 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
32,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 610 miejsc pracy w 2025 r., wobec 835 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
85,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 65,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 350 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
65,1% w 2025 r., wobec 52,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
28,0% w 2025 r., wobec 9,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
26,7% w 2025 r., wobec 5,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
5,3% w 2025 r., wobec 5,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,0% w 2025 r., wobec 39,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,3% w 2025 r., wobec 3,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,7% w 2025 r., wobec 18,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,0% w 2025 r., wobec 2,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,9% w 2025 r., wobec 1,2% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
666 w 2024 r., wobec 383 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
34,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 19,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
28,8% w 2024 r., wobec 12,5% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
16,2% w 2024 r., wobec 10,5% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
19 500 w 2024 r., wobec 7 500 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
1,0 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,4 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
13,7% w 2024 r., wobec 2,5% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
2,1% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
4,4% w 2024 r., wobec 1,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,0% w 2024 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,0% w 2024 r., wobec 1,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,2% w 2024 r., wobec 0,4% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
20,5% w 2024 r., wobec 50,9% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
8,0% w 2024 r., wobec 1,0% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
9,7% w 2024 r., wobec 8,2% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
15,0% w 2024 r., wobec 20,8% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
17 w 2025 r., wobec 15 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,5 w 2025 r., wobec 6,2 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,2 w 2025 r., wobec 7,0 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
7 w 2025 r., wobec 6 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
7,3 w 2025 r., wobec 3,8 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
14,3% w 2025 r., wobec 27,5% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
36,5% w 2025 r., wobec 27,5% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
25,4% w 2025 r., wobec 10,1% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,9% w 2025 r., wobec 6,5% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 721 w 2025 r., wobec 3 313 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
195,6 w 2025 r., wobec 210,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
11,44 w 2025 r., wobec 12,40 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,00 w 2025 r., wobec 24,63 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
57,55 w 2025 r., wobec 53,90 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,16 w 2025 r., wobec 28,84 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
43,63 w 2025 r., wobec 44,72 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,90 w 2025 r., wobec 1,43 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
3 w 2023 r., wobec 3 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
4 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 19 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
11 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 7 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,1 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
98 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,8% w 2018 r., wobec 3,6% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
60,8% w 2018 r., wobec 61,6% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
28,6% w 2018 r., wobec 29,6% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
6,0% w 2018 r., wobec 3,4% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,3% w 2018 r., wobec 1,3% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,5% w 2018 r., wobec 0,4% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
70 łóżek w 2023 r., wobec 193 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 331 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 356 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
50,9% w 2023 r., wobec 64,6% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,1 dni w 2023 r., wobec 7,5 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
30,4 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 31,6 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
5,87% w 2023 r., wobec 1,13% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
18,4 ‰ w 2025 r., wobec 13,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
7 w 2025 r., wobec 8 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
5 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
11,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 10,9 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
52 w 2025 r., wobec 102 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon okmiański na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon okmiański: 21 628 mieszk. w 2015 r. i 18 923 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 19 783 |
| 2021 | 19 585 |
| 2022 | 19 259 |
| 2023 | 19 301 |
| 2024 | 19 117 |
| 2025 | 18 923 |
Gdzie leży Rejon okmiański?
Sąsiednie samorządy
- Rejon możejski30 km · 51 584
- Samorząd rejonu szawelskiego39 km · 40 361
- Rejon telszański47 km · 38 467
- Szawle50 km · 111 971
- Samorząd rejonu janiskiego52 km · 20 011
- Samorząd rejonu kielmskiego66 km · 24 056
- Samorząd rejonu płungiańskiego68 km · 32 764
- Rejon radziwiliski69 km · 33 963
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon okmiański
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon okmiański
Rejon okmiański: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon okmiański. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 994 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 13 | −3,1 |
| luty | 30 | −2,7 |
| marzec | 73 | 0,9 |
| kwiecień | 121 | 6,6 |
| maj | 163 | 12,3 |
| czerwiec | 174 | 16,6 |
| lipiec | 166 | 18,4 |
| sierpień | 134 | 17,6 |
| wrzesień | 90 | 13,1 |
| październik | 46 | 7,7 |
| listopad | 16 | 3,4 |
| grudzień | 8 | −0,3 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon okmiański
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,5 | −4,7 | −0,6 | 42 |
| luty | −2,4 | −5,0 | 0,0 | 35 |
| marzec | 0,9 | −2,4 | 4,3 | 37 |
| kwiecień | 6,7 | 2,1 | 11,1 | 40 |
| maj | 11,9 | 6,6 | 16,6 | 55 |
| czerwiec | 15,4 | 10,5 | 19,7 | 71 |
| lipiec | 17,9 | 13,2 | 22,2 | 79 |
| sierpień | 17,2 | 12,5 | 21,6 | 71 |
| wrzesień | 12,6 | 8,7 | 16,6 | 53 |
| październik | 7,1 | 4,3 | 10,1 | 56 |
| listopad | 2,7 | 0,8 | 4,4 | 44 |
| grudzień | −0,7 | −2,5 | 0,9 | 43 |
| Rok | 7,2 | 3,7 | 10,6 | 626 |
Analizy, w których występuje Rejon okmiański
Najczęściej zadawane pytania
Rejon okmiański: ile jest mieszkańców?
Rejon okmiański liczy 18 923 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 45. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon okmiański?
Rejon okmiański ma powierzchnię 844,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 22 mieszk. na km².
Rejon okmiański: czy liczba ludności rośnie?
Rejon okmiański: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 21 628 na 18 923 (−12,5%).
Gdzie leży Rejon okmiański?
Rejon okmiański – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 56,256, długość geograficzna 22,754.
Rejon okmiański: jaka jest wartość wskaźnika „Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap)”?
Rejon okmiański: „Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap)” wynosi 6,5 100 km² (2026); mediana krajowa: 0,1 100 km². Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 59 samorządów.
Rejon okmiański: jaka jest wartość wskaźnika „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing””?
Rejon okmiański: „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”” wynosi 5,3% (2025); mediana krajowa: 9,1%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 58. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon okmiański: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon okmiański: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 994 kWh rocznie.
Rejon okmiański: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon okmiański: najbliżsi sąsiedzi to Rejon możejski (30 km), Samorząd rejonu szawelskiego (39 km), Rejon telszański (47 km), Szawle (50 km), Samorząd rejonu janiskiego (52 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.