

Szawle: ludność i statystyki
Szawle liczy 111 971 mieszk. (2025) na powierzchni 81,0 km², czyli 1 382 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 4. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność rośnie: +7,7% w latach 2015–2025.
- 111 971 mieszk.
- 81,0 km²
- 1 382 mieszk./km²
- 126 m
Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Szawle zajmuje 1. miejsce spośród 7 samorządów.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku): Szawle – 110,4. Średnia: Okręg szawelski – 76,7 miejsc pracy / 1000 mieszk., cały kraj – 57,0 miejsc pracy / 1000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 997 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Ludność”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Gęstość zaludnienia”.
- „Udział miejsc w hotelach i pensjonatach”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 11 345.
- Gęstość zaludnienia jest 31,2 raza wyższa niż średnia krajowa.
Szawle w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Szawle
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Szawle | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,5% | 12,8% | 12,4% | miejsce 17 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 20,5% | 22,3% | 23,3% | miejsce 50 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 49,9% | 51,2% | 52,6% | miejsce 53 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 43,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 51 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,5 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 30 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 1 | – | 3 | miejsce 55 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Szawle | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 145 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 5,4 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 37 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Szawle | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 1 726 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 4 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 16,3 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 7 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 10,3 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 4 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 3 placówek | 10 | 133 | miejsce 6 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 67 940 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 4 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 75,2% | – | 65,9% | miejsce 8 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,9 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 34 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 56,2 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 8 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,38% | 3,37% | 4,01% | miejsce 30 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 11,1 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 55 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 11,3 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 55 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 44 | 87 | 736 | miejsce 3 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,9 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 12 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Szawle | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 29 | 114 | 1 180 | miejsce 9 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,6 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 56 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 35,8 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 2 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 131 | 407 | 6 584 | miejsce 9 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,7 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 46 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 58% | 44% | 42% | miejsce 17 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 80 | 322 | 2 518 | miejsce 5 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,1 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 45 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 36% | 38% | 41% | miejsce 40 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 83 | 322 | 1 960 | miejsce 4 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,4 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 33 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 7,4 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 54 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 157 | – | 87 | miejsce 7 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 1,4 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 57 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,5 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 58 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 12,0% | 16,2% | 18,4% | miejsce 48 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 29,6% | 15,8% | 12,3% | miejsce 6 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 7,8% | 17,8% | 17,0% | miejsce 51 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 9,9% | 6,0% | 4,2% | miejsce 2 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 7,5% | 5,1% | 3,0% | miejsce 4 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 42 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,2 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 53 z 58 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0106 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 17 z 60 |
Szawle: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
735 mm w 2025 r., wobec 502 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11 dni w 2025 r., wobec 27 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 528 °C·d w 2025 r., wobec 4 315 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 42 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
155 dni w 2025 r., wobec 129 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
85 dni w 2025 r., wobec 127 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 59 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 mm w 2025 r., wobec 18 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
317 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
118 mm w 2025 r., wobec 143 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 142 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 mm w 2025 r., wobec 32 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
44 dni w 2025 r., wobec 110 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
141 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 000 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 080 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 505 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 kWh/m² w 2025 r., wobec 58 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,6 °C w 2025 r., wobec 9,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,6 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
204 W/m² w 2025 r., wobec 217 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
7,9 °C w 2025 r., wobec 5,8 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
92 w 2025 r., wobec 126 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
735 mm w 2025 r., wobec 782 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
117,0 w 2025 r., wobec 120,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
12 363 miejsc pracy w 2025 r., wobec 10 526 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
110,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 150,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 477 € w 2025 r., wobec 520 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
91,9% w 2025 r., wobec 88,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
16,4% w 2025 r., wobec 16,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
12,4% w 2025 r., wobec 8,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,6% w 2025 r., wobec 10,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
30,7% w 2025 r., wobec 21,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,6% w 2025 r., wobec 4,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
10,8% w 2025 r., wobec 18,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,9% w 2025 r., wobec 3,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
0,9% w 2025 r., wobec 0,8% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
1 623 w 2024 r., wobec 1 876 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
14,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 18,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
70,8% w 2024 r., wobec 41,7% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
58,3% w 2024 r., wobec 33,5% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
145 083 w 2024 r., wobec 95 459 w 2021 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
1,3 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,9 noclegów / mieszkańca w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
73,7% w 2024 r., wobec 76,6% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,2% w 2024 r., wobec 0,4% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
2,9% w 2024 r., wobec 17,1% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
3,4% w 2024 r., wobec 3,4% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,6% w 2024 r., wobec 0,2% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
1,7% w 2024 r., wobec 9,3% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
3,0% w 2024 r., wobec 2,1% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
3,3% w 2024 r., wobec 12,1% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
85,0% w 2024 r., wobec 89,3% w 2021 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
2,0% w 2024 r., wobec 1,6% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
11,5% w 2024 r., wobec 7,7% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
104 w 2025 r., wobec 163 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,5 w 2025 r., wobec 13,6 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,2 w 2025 r., wobec 15,1 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
12 w 2025 r., wobec 9 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
2,3 w 2025 r., wobec 1,4 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
34,8% w 2025 r., wobec 43,2% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
32,0% w 2025 r., wobec 16,4% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
11,9% w 2025 r., wobec 24,1% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
2,6% w 2025 r., wobec 4,7% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
30 334 w 2025 r., wobec 27 321 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
278,7 w 2025 r., wobec 286,5 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
11,67 w 2025 r., wobec 13,05 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
37,00 w 2025 r., wobec 36,68 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
41,39 w 2025 r., wobec 42,01 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
20,20 w 2025 r., wobec 21,64 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
53,18 w 2025 r., wobec 59,28 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,43 w 2025 r., wobec 2,01 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
50% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
34 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 79 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
19 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 18 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
9,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,5 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
8,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,3 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
102 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
55,2% w 2018 r., wobec 52,5% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
15,8% w 2018 r., wobec 22,4% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
5,9% w 2018 r., wobec 2,2% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,0% w 2018 r., wobec 5,9% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,6% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
16,5% w 2018 r., wobec 16,0% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
11,8% w 2020 r., wobec 7,7% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
1 726 łóżek w 2023 r., wobec 2 592 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
16,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 24,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
10,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 14,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
3 placówek w 2023 r., wobec 7 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
67 940 hospitalizacji w 2023 r., wobec 87 620 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
75,2% w 2023 r., wobec 83,6% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,9 dni w 2023 r., wobec 7,8 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
56,2 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 39,2 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,38% w 2023 r., wobec 1,31% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
11,1 ‰ w 2025 r., wobec 9,5 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
28 w 2025 r., wobec 31 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
36 w 2025 r., wobec 40 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
12 w 2025 r., wobec 8 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
10 w 2025 r., wobec 9 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
7,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,8 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
157 w 2025 r., wobec 420 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
1,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Szawle na przestrzeni lat
Liczba ludności – Szawle: 104 009 mieszk. w 2015 r. i 111 971 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 100 610 |
| 2021 | 100 653 |
| 2022 | 101 756 |
| 2023 | 106 087 |
| 2024 | 110 331 |
| 2025 | 111 971 |
Gdzie leży Szawle?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu szawelskiego12 km · 40 361
- Rejon radziwiliski18 km · 33 963
- Samorząd rejonu pokrojskiego37 km · 17 616
- Samorząd rejonu janiskiego38 km · 20 011
- Samorząd rejonu kielmskiego41 km · 24 056
- Rejon okmiański50 km · 18 923
- Rejon telszański58 km · 38 467
- Rejon rosieński61 km · 29 454
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Nasłonecznienie i temperatury: Szawle
Szawle: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Szawle. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 997 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,5 |
| luty | 32 | −3,1 |
| marzec | 75 | 0,7 |
| kwiecień | 121 | 6,6 |
| maj | 162 | 12,4 |
| czerwiec | 173 | 16,6 |
| lipiec | 167 | 18,4 |
| sierpień | 134 | 17,6 |
| wrzesień | 91 | 13,0 |
| październik | 47 | 7,4 |
| listopad | 16 | 3,1 |
| grudzień | 9 | −0,7 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Szawle
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,2 | −5,3 | −1,3 | 39 |
| luty | −2,9 | −5,5 | −0,6 | 35 |
| marzec | 0,5 | −2,8 | 3,9 | 36 |
| kwiecień | 6,5 | 1,8 | 10,9 | 41 |
| maj | 11,7 | 6,4 | 16,5 | 57 |
| czerwiec | 15,2 | 10,2 | 19,6 | 68 |
| lipiec | 17,6 | 12,8 | 22,0 | 83 |
| sierpień | 16,8 | 12,1 | 21,4 | 69 |
| wrzesień | 12,1 | 8,2 | 16,3 | 51 |
| październik | 6,6 | 3,8 | 9,6 | 53 |
| listopad | 2,1 | 0,2 | 3,8 | 44 |
| grudzień | −1,4 | −3,2 | 0,2 | 40 |
| Rok | 6,8 | 3,2 | 10,2 | 616 |
Analizy, w których występuje Szawle
Najczęściej zadawane pytania
Szawle: ile jest mieszkańców?
Szawle liczy 111 971 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 4. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Szawle?
Szawle ma powierzchnię 81,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 1 382 mieszk. na km².
Szawle: czy liczba ludności rośnie?
Szawle: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 104 009 na 111 971 (+7,7%).
Gdzie leży Szawle?
Szawle – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 55,928, długość geograficzna 23,317.
Szawle: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc w hotelach i pensjonatach”?
Szawle: „Udział miejsc w hotelach i pensjonatach” wynosi 73,0% (2024); mediana krajowa: 30,9%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 56 samorządów.
Szawle: jaka jest wartość wskaźnika „Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)”?
Szawle: „Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)” wynosi 110,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. (2025); mediana krajowa: 45,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Szawle: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Szawle: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 997 kWh rocznie.
Szawle: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Szawle: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu szawelskiego (12 km), Rejon radziwiliski (18 km), Samorząd rejonu pokrojskiego (37 km), Samorząd rejonu janiskiego (38 km), Samorząd rejonu kielmskiego (41 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.