

Samorząd rejonu kielmskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu kielmskiego liczy 24 056 mieszk. (2025) na powierzchni 1 705,0 km², czyli 14,1 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 35. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −19,5% w latach 2015–2025.
- 24 056 mieszk.
- 1 705,0 km²
- 14 mieszk./km²
- 152 m
Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu kielmskiego zajmuje 4. miejsce spośród 7 samorządów.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd rejonu kielmskiego – 145. Średnia: Okręg szawelski – 148 dni, cały kraj – 152 dni.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 002 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”.
- „Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 238 796.
- Gęstość zaludnienia jest 3,1 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu kielmskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu kielmskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 11,3% | 12,8% | 12,4% | miejsce 46 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 25,5% | 22,3% | 23,3% | miejsce 15 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 52,7% | 51,2% | 52,6% | miejsce 26 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 50,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,9 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 24 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 82 | 145 | 725 | miejsce 1 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 4,8 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 5 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 1,7 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 46 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 122 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 30 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 4,9 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 32 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 15 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 3 462 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 24 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 56,1% | – | 65,9% | miejsce 33 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 4,5 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 40 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 45,9 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 20 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,32% | 3,37% | 4,01% | miejsce 32 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 16,0 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 28 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 16,7 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 21 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 9 | 87 | 736 | miejsce 16 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,7 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 15 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 17 | 143 | 1 084 | miejsce 19 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 7,1 na 10 000 mieszk. | 5,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 6 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 5 | – | 7 | miejsce 41 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 41 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 15 | 116 | 1 021 | miejsce 18 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 5,5 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 4 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 3 | 21 | 117 | miejsce 8 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 8 | 33 | 440 | miejsce 7 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,9 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 3 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 8 | 114 | 1 180 | miejsce 47 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,3 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 47 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,5 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 56 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 58 | 407 | 6 584 | miejsce 24 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 24,1 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 22 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 41% | 44% | 42% | miejsce 35 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 44 | 322 | 2 518 | miejsce 16 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,3 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 10 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 45% | 38% | 41% | miejsce 15 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 27 | 322 | 1 960 | miejsce 27 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,2 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 26 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 10,9 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 31 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 94 | – | 87 | miejsce 23 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,9 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 14 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,8 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 20 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 14,3% | 16,2% | 18,4% | miejsce 41 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 7,2% | 15,8% | 12,3% | miejsce 53 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 27,4% | 17,8% | 17,0% | miejsce 5 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 3,2% | 6,0% | 4,2% | miejsce 39 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 3,0% | 5,1% | 3,0% | miejsce 29 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 4,2 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 24 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 46 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,8% | 1,8% | 1,2% | miejsce 42 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,2% | 2,7% | 1,8% | miejsce 42 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,4% | 3,2% | 2,1% | miejsce 43 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,6% | 1,2% | 1,1% | miejsce 47 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0103 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 19 z 60 |
Samorząd rejonu kielmskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
753 mm w 2025 r., wobec 550 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 610 °C·d w 2025 r., wobec 4 338 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
20 dni w 2025 r., wobec 41 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
162 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
91 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
27 dni w 2025 r., wobec 56 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
34 mm w 2025 r., wobec 19 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
315 mm w 2025 r., wobec 146 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
125 mm w 2025 r., wobec 157 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 mm w 2025 r., wobec 150 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 27% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 mm w 2025 r., wobec 33 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 112 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
139 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 013 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 086 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 504 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 kWh/m² w 2025 r., wobec 59 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,3 °C w 2025 r., wobec 9,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,7 °C w 2025 r., wobec 3,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,6 °C w 2025 r., wobec 6,5 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
33 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
210 W/m² w 2025 r., wobec 228 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 6,0 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
91 w 2025 r., wobec 122 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
753 mm w 2025 r., wobec 839 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
40,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 081 miejsc pracy w 2025 r., wobec 662 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
44,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 33,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
63,3% w 2025 r., wobec 66,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
34,3% w 2025 r., wobec 11,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
13,9% w 2025 r., wobec 6,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
5,6% w 2025 r., wobec 9,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
9,6% w 2025 r., wobec 32,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
5,6% w 2025 r., wobec 4,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,5% w 2025 r., wobec 15,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,1% w 2025 r., wobec 2,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,1% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
470 w 2024 r., wobec 368 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
19,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 13,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
25,4% w 2024 r., wobec 4,6% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
18,9% w 2024 r., wobec 3,5% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
20 232 w 2024 r., wobec 2 448 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,8 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,1 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
10,5% w 2024 r., wobec 8,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
2,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
18,3% w 2023 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,3% w 2024 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,5% w 2024 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,4% w 2024 r., wobec 4,6% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
9,9% w 2024 r., wobec 1,6% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
8,5% w 2024 r., wobec 31,7% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
61,3% w 2024 r., wobec 45,5% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
46 w 2025 r., wobec 22 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
11,4 w 2025 r., wobec 12,0 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
12,8 w 2025 r., wobec 15,1 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
17 w 2025 r., wobec 18 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
13,6 w 2025 r., wobec 13,4 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
12,7% w 2025 r., wobec 15,2% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
28,2% w 2025 r., wobec 25,0% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
17,6% w 2025 r., wobec 25,0% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
12,7% w 2025 r., wobec 5,3% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
4 069 w 2025 r., wobec 3 792 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
164,0 w 2025 r., wobec 169,0 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
13,10 w 2025 r., wobec 16,03 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
20,40 w 2025 r., wobec 18,31 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
44,89 w 2025 r., wobec 41,32 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,67 w 2025 r., wobec 23,19 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,07 w 2025 r., wobec 24,53 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,23 w 2025 r., wobec 0,30 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
5 w 2023 r., wobec 6 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
3 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 10 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
4 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 1 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,8 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,4 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,0 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 105 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,2% w 2018 r., wobec 2,6% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
64,8% w 2018 r., wobec 67,1% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
25,0% w 2018 r., wobec 23,5% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
5,9% w 2018 r., wobec 4,6% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,1% w 2018 r., wobec 1,2% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,0% w 2018 r., wobec 0,9% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
122 łóżek w 2023 r., wobec 375 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
4,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 5 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
3 462 hospitalizacji w 2023 r., wobec 6 838 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
56,1% w 2023 r., wobec 71,7% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
4,5 dni w 2023 r., wobec 7,8 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
45,9 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 33,5 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,32% w 2023 r., wobec 1,39% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
16,0 ‰ w 2025 r., wobec 15,5 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
5 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
15 w 2025 r., wobec 29 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
3 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
8 w 2025 r., wobec 10 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
10,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
94 w 2025 r., wobec 119 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 4,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu kielmskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu kielmskiego: 29 884 mieszk. w 2015 r. i 24 056 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 26 421 |
| 2021 | 26 026 |
| 2022 | 25 401 |
| 2023 | 24 877 |
| 2024 | 24 353 |
| 2025 | 24 056 |
Gdzie leży Samorząd rejonu kielmskiego?
Sąsiednie samorządy
- Rejon rosieński37 km · 29 454
- Rejon telszański38 km · 38 467
- Samorząd rejonu szawelskiego40 km · 40 361
- Szawle41 km · 111 971
- Rejon radziwiliski46 km · 33 963
- Samorząd rejonu szyłelskiego46 km · 20 530
- Samorząd rejonu jurborckiego52 km · 25 132
- Samorząd retowski57 km · 7 048
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu kielmskiego
- Kelmės seniūnija7 688 mieszk.
- Užvenčio seniūnija2 493 mieszk.
- Tytuvėnų apylinkių seniūnija2 414 mieszk.
- Kražių seniūnija2 050 mieszk.
- Kelmės apylinkių seniūnija2 022 mieszk.
- Liolių seniūnija1 947 mieszk.
- Šaukėnų seniūnija1 875 mieszk.
- Tytuvėnų seniūnija1 850 mieszk.
- Pakražančio seniūnija1 643 mieszk.
- Kukečių seniūnija1 322 mieszk.
- Vaiguvos seniūnija722 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu kielmskiego
Samorząd rejonu kielmskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu kielmskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 002 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,4 |
| luty | 32 | −2,9 |
| marzec | 75 | 0,8 |
| kwiecień | 121 | 6,7 |
| maj | 164 | 12,4 |
| czerwiec | 174 | 16,5 |
| lipiec | 167 | 18,3 |
| sierpień | 136 | 17,5 |
| wrzesień | 92 | 13,1 |
| październik | 46 | 7,5 |
| listopad | 16 | 3,1 |
| grudzień | 9 | −0,6 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu kielmskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,0 | −5,1 | −1,0 | 47 |
| luty | −2,7 | −5,2 | −0,3 | 41 |
| marzec | 0,7 | −2,5 | 4,0 | 40 |
| kwiecień | 6,6 | 2,1 | 11,0 | 43 |
| maj | 11,8 | 6,6 | 16,5 | 58 |
| czerwiec | 15,2 | 10,3 | 19,5 | 74 |
| lipiec | 17,6 | 12,9 | 21,9 | 90 |
| sierpień | 16,9 | 12,3 | 21,3 | 76 |
| wrzesień | 12,2 | 8,4 | 16,3 | 57 |
| październik | 6,8 | 4,0 | 9,8 | 56 |
| listopad | 2,3 | 0,4 | 4,0 | 47 |
| grudzień | −1,2 | −3,1 | 0,4 | 48 |
| Rok | 6,9 | 3,4 | 10,3 | 677 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu kielmskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu kielmskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu kielmskiego liczy 24 056 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 35. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu kielmskiego?
Samorząd rejonu kielmskiego ma powierzchnię 1 705,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 14 mieszk. na km².
Samorząd rejonu kielmskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu kielmskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 29 884 na 24 056 (−19,5%).
Gdzie leży Samorząd rejonu kielmskiego?
Samorząd rejonu kielmskiego – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 55,667, długość geograficzna 22,850.
Samorząd rejonu kielmskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd rejonu kielmskiego: „Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 145 dni (1991-2020); mediana krajowa: 152 dni. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu kielmskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)”?
Samorząd rejonu kielmskiego: „Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)” wynosi 61,3% (2024); mediana krajowa: 5,8%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 22 samorządów.
Samorząd rejonu kielmskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu kielmskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 002 kWh rocznie.
Samorząd rejonu kielmskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu kielmskiego: najbliżsi sąsiedzi to Rejon rosieński (37 km), Rejon telszański (38 km), Samorząd rejonu szawelskiego (40 km), Szawle (41 km), Rejon radziwiliski (46 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.