

Rejon wileński: ludność i statystyki
Rejon wileński liczy 108 727 mieszk. (2025) na powierzchni 2 129,0 km², czyli 51,1 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 6. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność rośnie: +16,8% w latach 2015–2025.
- 108 727 mieszk.
- 2 129,0 km²
- 51 mieszk./km²
- 173 m
Najważniejsze informacje
Okręg wileński: pod względem liczby ludności Rejon wileński zajmuje 2. miejsce spośród 8 samorządów.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 979 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat”.
- Okręg wileński: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba punktów ewakuacyjnych”.
- „Liczba punktów ewakuacyjnych”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „E. coli, mediana próbek z sezonu”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 298 179.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd miasta Wilna (607 404 mieszk.), 15 km stąd.
Rejon wileński w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon wileński
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon wileński | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 15,8% | 15,7% | 12,4% | miejsce 4 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 15,5% | 17,8% | 23,3% | miejsce 58 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 49,9% | 52,3% | 52,6% | miejsce 53 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 41,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 57 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 7,4 ‰ | 7,4 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 5 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon wileński | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 1 | 9 | 725 | miejsce 33 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 38 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 23,5 ha | 531,4 ha | 2 381 ha | miejsce 24 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon wileński | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 139 łóżek | 8 448 | 27 800 | miejsce 28 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,4 łóżek / 1000 mieszk. | 10,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 57 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 40 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 769 hospitalizacji | 308 462 | 899 576 | miejsce 47 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 10,5 ‰ | 10,5 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 56 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 10,7 ‰ | 10,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 56 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 8 | 206 | 736 | miejsce 23 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 0,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 56 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon wileński | Okręg wileński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 66 | 269 | 1 180 | miejsce 3 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,1 / 10 000 mieszk. | 3,1 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 3,1 / 100 km² | 2,8 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 13 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 115 | 2 677 | 6 584 | miejsce 14 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 10,6 / 10 000 mieszk. | 30,5 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 52 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 18% | 130% | 42% | miejsce 57 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 151 | 566 | 2 518 | miejsce 3 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,9 / 10 000 mieszk. | 6,5 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 19 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 42% | 36% | 41% | miejsce 26 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 181 | 367 | 1 960 | miejsce 1 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,6 / 10 000 mieszk. | 4,2 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 13 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 7,2 / 1000 mieszk. | 8,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 56 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 383 | – | 87 | miejsce 3 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,5 / 1000 mieszk. | 2,7 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 20 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,5 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 27 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 26,7% | 18,0% | 18,4% | miejsce 7 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 18,0% | 28,8% | 12,3% | miejsce 14 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 8,3% | 7,0% | 17,0% | miejsce 49 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,0% | 3,3% | 4,2% | miejsce 53 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 0,4% | 1,7% | 3,0% | miejsce 58 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 19 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,7 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 38 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,9% | 0,9% | 1,2% | miejsce 38 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,3% | 1,2% | 1,8% | miejsce 39 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,5% | 1,4% | 2,1% | miejsce 39 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,1% | 0,9% | 1,1% | miejsce 31 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0042 g | 0,0044 g | 0,0075 g | miejsce 58 z 60 |
Rejon wileński: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
844 mm w 2025 r., wobec 532 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 36 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 625 °C·d w 2025 r., wobec 4 352 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
161 dni w 2025 r., wobec 142 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
104 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 dni w 2025 r., wobec 63 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
34 mm w 2025 r., wobec 17 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 191 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
377 mm w 2025 r., wobec 117 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
101 mm w 2025 r., wobec 151 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70 mm w 2025 r., wobec 162 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 30% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
76 mm w 2025 r., wobec 32 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 dni w 2025 r., wobec 115 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
140 dni w 2025 r., wobec 138 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
998 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 085 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
439 kWh/m² w 2025 r., wobec 502 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 kWh/m² w 2025 r., wobec 69 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,5 °C w 2025 r., wobec 9,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,5 °C w 2025 r., wobec 2,9 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,0 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,8 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,4 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
230 W/m² w 2025 r., wobec 256 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,0 °C w 2025 r., wobec 6,0 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
104 w 2025 r., wobec 128 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
844 mm w 2025 r., wobec 809 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
3,0 w 2024 r., wobec 6,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
3 535 miejsc pracy w 2025 r., wobec 941 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
32,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 69,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 400 € w 2025 r., wobec 520 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
91,4% w 2025 r., wobec 77,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
26,6% w 2025 r., wobec 20,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
19,1% w 2025 r., wobec 8,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
12,3% w 2025 r., wobec 13,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
8,6% w 2025 r., wobec 27,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
2,7% w 2025 r., wobec 3,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
10,0% w 2025 r., wobec 6,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,2% w 2025 r., wobec 2,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,9% w 2025 r., wobec 0,8% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
847 w 2024 r., wobec 1 179 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
8,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 12,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
43,2% w 2024 r., wobec 24,4% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
51,9% w 2024 r., wobec 19,3% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
97 593 w 2024 r., wobec 43 357 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,9 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
28,9% w 2024 r., wobec 29,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
2,8% w 2024 r., wobec 2,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
2,3% w 2024 r., wobec 6,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,3% w 2024 r., wobec 1,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,6% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
6,9% w 2024 r., wobec 5,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,6% w 2024 r., wobec 0,8% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
87,1% w 2024 r., wobec 89,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
0,4% w 2024 r., wobec 5,9% w 2021 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
0,1% w 2023 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
98 w 2025 r., wobec 58 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,7 w 2025 r., wobec 10,9 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,1 w 2025 r., wobec 13,2 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
40 w 2025 r., wobec 63 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
7,8 w 2025 r., wobec 14,4 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
15,3% w 2025 r., wobec 23,8% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
27,4% w 2025 r., wobec 16,4% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
24,0% w 2025 r., wobec 31,2% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
12,4% w 2025 r., wobec 14,9% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
21 153 w 2025 r., wobec 16 968 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
198,8 w 2025 r., wobec 203,0 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,99 w 2025 r., wobec 16,49 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
42,53 w 2025 r., wobec 36,78 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,52 w 2025 r., wobec 33,53 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
18,04 w 2025 r., wobec 22,29 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
27,10 w 2025 r., wobec 25,47 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,51 w 2025 r., wobec 0,90 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
41 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 36 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
21 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 13 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,8 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,5 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
105 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,6% w 2018 r., wobec 2,7% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
47,1% w 2018 r., wobec 54,8% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
42,2% w 2018 r., wobec 38,3% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
4,9% w 2018 r., wobec 2,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,7% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,4% w 2018 r., wobec 1,4% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
1,0% w 2020 r., wobec 0,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
139 łóżek w 2023 r., wobec 180 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 6 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
769 hospitalizacji w 2023 r., wobec 1 426 hospitalizacji w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
10,5 ‰ w 2025 r., wobec 12,9 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
39 w 2025 r., wobec 32 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
59 w 2025 r., wobec 67 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
5 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
6 w 2025 r., wobec 8 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
7,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
383 w 2025 r., wobec 577 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,5 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 6,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon wileński na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon wileński: 93 081 mieszk. w 2015 r. i 108 727 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 94 991 |
| 2021 | 96 295 |
| 2022 | 98 001 |
| 2023 | 103 142 |
| 2024 | 106 179 |
| 2025 | 108 727 |
Gdzie leży Rejon wileński?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd miasta Wilna15 km · 607 404
- Rejon solecznicki45 km · 29 822
- Samorząd rejonu szyrwinckiego49 km · 14 575
- Samorząd rejonu trockiego50 km · 34 863
- Samorząd elektreński51 km · 24 622
- Samorząd rejonu malackiego54 km · 16 280
- Rejon święciański60 km · 21 459
- Rejon koszedarski69 km · 28 554
Okręg wileński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon wileński
- Avižienių seniūnija10 826 mieszk.
- Nemėžio seniūnija8 950 mieszk.
- Zujūnų seniūnija7 352 mieszk.
- Pagirių seniūnija7 147 mieszk.
- Riešės seniūnija6 386 mieszk.
- Rudaminos seniūnija5 750 mieszk.
- Mickūnų seniūnija5 403 mieszk.
- Nemenčinės miesto seniūnija4 831 mieszk.
- Juodšilių seniūnija4 498 mieszk.
- Kalvelių seniūnija3 950 mieszk.
- Nemenčinės seniūnija3 565 mieszk.
- Marijampolio seniūnija3 481 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon wileński
Rejon wileński: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon wileński. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 979 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −4,3 |
| luty | 33 | −3,8 |
| marzec | 75 | 0,6 |
| kwiecień | 116 | 7,0 |
| maj | 156 | 12,9 |
| czerwiec | 170 | 17,1 |
| lipiec | 162 | 18,7 |
| sierpień | 137 | 17,9 |
| wrzesień | 90 | 13,0 |
| październik | 46 | 7,1 |
| listopad | 16 | 2,6 |
| grudzień | 10 | −1,3 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon wileński
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,9 | −6,1 | −2,0 | 44 |
| luty | −3,4 | −6,0 | −1,1 | 39 |
| marzec | 0,5 | −2,8 | 3,8 | 41 |
| kwiecień | 7,2 | 2,5 | 11,6 | 46 |
| maj | 12,7 | 7,3 | 17,4 | 67 |
| czerwiec | 16,2 | 11,1 | 20,6 | 73 |
| lipiec | 18,3 | 13,4 | 22,8 | 86 |
| sierpień | 17,3 | 12,4 | 22,1 | 79 |
| wrzesień | 12,3 | 8,3 | 16,6 | 54 |
| październik | 6,6 | 3,8 | 9,7 | 56 |
| listopad | 1,8 | 0,0 | 3,6 | 43 |
| grudzień | −2,1 | −4,0 | −0,4 | 46 |
| Rok | 7,0 | 3,3 | 10,4 | 674 |
Analizy, w których występuje Rejon wileński
Najczęściej zadawane pytania
Rejon wileński: ile jest mieszkańców?
Rejon wileński liczy 108 727 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 6. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon wileński?
Rejon wileński ma powierzchnię 2 129,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 51 mieszk. na km².
Rejon wileński: czy liczba ludności rośnie?
Rejon wileński: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 93 081 na 108 727 (+16,8%).
Gdzie leży Rejon wileński?
Rejon wileński – Okręg wileński. Szerokość geograficzna 54,733, długość geograficzna 25,500.
Rejon wileński: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba punktów ewakuacyjnych”?
Rejon wileński: „Liczba punktów ewakuacyjnych” wynosi 181 (2026); mediana krajowa: 23. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon wileński: jaka jest wartość wskaźnika „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych”?
Rejon wileński: „Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych” wynosi 0,7% (2024); mediana krajowa: 13,6%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 49. miejsce spośród 49 samorządów.
Rejon wileński: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon wileński: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 979 kWh rocznie.
Rejon wileński: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon wileński: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd miasta Wilna (15 km), Rejon solecznicki (45 km), Samorząd rejonu szyrwinckiego (49 km), Samorząd rejonu trockiego (50 km), Samorząd elektreński (51 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.