
Rejon poniewieski: ludność i statystyki
Rejon poniewieski liczy 35 390 mieszk. (2025) na powierzchni 2 179,0 km², czyli 16,2 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 20. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −5,4% w latach 2015–2025.
- 35 390 mieszk.
- 2 179,0 km²
- 16 mieszk./km²
- 57 m
Najważniejsze informacje
Okręg poniewieski: pod względem liczby ludności Rejon poniewieski zajmuje 2. miejsce spośród 6 samorządów.
Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap): Rejon poniewieski – 0,8. Średnia: Okręg poniewieski – 3,4 10 000 mieszk., cały kraj – 3,4 10 000 mieszk.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna): Rejon poniewieski – 19,1. Średnia: Okręg poniewieski – 13,8, cały kraj – 9,9.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 994 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat”.
- Okręg poniewieski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”.
- „Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- „Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 305 182.
- Gęstość zaludnienia jest 2,7 raza niższa niż średnia krajowa.
Rejon poniewieski w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon poniewieski
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,9% | 12,0% | 12,4% | miejsce 10 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 20,4% | 24,6% | 23,3% | miejsce 51 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,1% | 53,9% | 52,6% | miejsce 48 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 46,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 38 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,9 ‰ | 5,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 7 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 3 | 23 | 725 | miejsce 25 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,1 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 31 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 63,8 ha | 118,3 ha | 2 381 ha | miejsce 14 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 40 łóżek | 2 934 | 27 800 | miejsce 52 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,1 łóżek / 1000 mieszk. | 13,8 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 58 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 257 hospitalizacji | 73 126 | 899 576 | miejsce 51 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 14,2 ‰ | 15,9 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 37 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 14,9 ‰ | 15,8 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 34 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 64 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,1 na 10 000 mieszk. | 3,1 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 50 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 14 | 98 | 1 084 | miejsce 29 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,0 na 10 000 mieszk. | 4,7 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 42 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 15 | – | 7 | miejsce 14 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 16 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 12 | 79 | 1 021 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 44 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 7 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 5 | 30 | 440 | miejsce 15 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 29 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 22 | 88 | 1 180 | miejsce 13 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,2 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 19 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,0 / 100 km² | 1,1 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 42 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 210 | 423 | 6 584 | miejsce 5 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 59,3 / 10 000 mieszk. | 20,4 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 3 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 56% | 33% | 42% | miejsce 20 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 67 | 322 | 2 518 | miejsce 10 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,9 / 10 000 mieszk. | 15,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 7 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 44% | 52% | 41% | miejsce 18 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 10 | 194 | 1 960 | miejsce 51 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,8 / 10 000 mieszk. | 9,4 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 54 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 8,0 / 1000 mieszk. | 9,4 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 52 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 131 | – | 87 | miejsce 13 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 3,7 / 1000 mieszk. | 2,6 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 16 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 3,9 / 1000 mieszk. rocznie | 3,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 18 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 20,7% | 15,5% | 18,4% | miejsce 19 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 9,8% | 15,9% | 12,3% | miejsce 42 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 17,1% | 16,5% | 17,0% | miejsce 28 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,5% | 4,0% | 4,2% | miejsce 43 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,5% | 3,8% | 3,0% | miejsce 46 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 6,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 4,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 9 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 31 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 3,6% | 2,4% | 1,2% | miejsce 12 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 5,0% | 3,5% | 1,8% | miejsce 11 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 5,9% | 4,3% | 2,1% | miejsce 11 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 2,2% | 1,8% | 1,1% | miejsce 17 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0081 g | 0,0087 g | 0,0075 g | miejsce 29 z 60 |
Rejon poniewieski: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
723 mm w 2025 r., wobec 537 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
14 dni w 2025 r., wobec 30 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 457 °C·d w 2025 r., wobec 4 257 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 62% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 41 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
161 dni w 2025 r., wobec 131 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
80% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81 dni w 2025 r., wobec 128 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
24 dni w 2025 r., wobec 58 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
31 mm w 2025 r., wobec 25 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
290 mm w 2025 r., wobec 150 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
107 mm w 2025 r., wobec 151 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65 mm w 2025 r., wobec 153 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 39 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,4 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 dni w 2025 r., wobec 113 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
142 dni w 2025 r., wobec 138 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
994 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 074 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
443 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 kWh/m² w 2025 r., wobec 59 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,0 °C w 2025 r., wobec 9,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,1 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,8 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,4 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 dni w 2025 r., wobec 22 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,9 m/s w 2025 r., wobec 6,0 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
192 W/m² w 2025 r., wobec 205 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
81 w 2025 r., wobec 115 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
753 mm w 2025 r., wobec 771 mm w 1950 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 292 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 152 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
36,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 31,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 400 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
82,9% w 2025 r., wobec 75,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
22,3% w 2025 r., wobec 14,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
13,2% w 2025 r., wobec 11,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,4% w 2025 r., wobec 6,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
13,6% w 2025 r., wobec 38,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
4,9% w 2025 r., wobec 2,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,8% w 2025 r., wobec 7,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,0% w 2025 r., wobec 2,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,3% w 2025 r., wobec 0,5% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
852 w 2024 r., wobec 1 055 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
24,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 29,5 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
62,9% w 2024 r., wobec 11,1% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
40,1% w 2024 r., wobec 7,7% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
15 889 w 2024 r., wobec 16 636 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,5 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,7% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
2,6% w 2024 r., wobec 0,7% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,1% w 2024 r., wobec 0,2% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,2% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
5,0% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
60,4% w 2024 r., wobec 55,1% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
5,3% w 2024 r., wobec 4,5% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
57 w 2025 r., wobec 62 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
19,1 w 2025 r., wobec 18,0 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
23,7 w 2025 r., wobec 22,3 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
36 w 2025 r., wobec 46 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
20,4 w 2025 r., wobec 23,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
8,9% w 2025 r., wobec 7,7% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
24,0% w 2025 r., wobec 21,4% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
22,6% w 2025 r., wobec 30,3% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
12,2% w 2025 r., wobec 13,4% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
6 128 w 2025 r., wobec 5 696 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
177,2 w 2025 r., wobec 181,1 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
11,60 w 2025 r., wobec 13,16 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
25,70 w 2025 r., wobec 22,02 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,44 w 2025 r., wobec 34,20 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
18,58 w 2025 r., wobec 20,16 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
25,48 w 2025 r., wobec 21,30 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,01 w 2025 r., wobec 0,66 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
10 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 88 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
8 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 36 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,0 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,6 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,1 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 106 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,4% w 2018 r., wobec 2,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
61,3% w 2018 r., wobec 62,4% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
31,9% w 2018 r., wobec 32,0% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,9% w 2018 r., wobec 2,6% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,3% w 2018 r., wobec 0,5% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,2% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,3% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
40 łóżek w 2023 r., wobec 75 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
257 hospitalizacji w 2023 r., wobec 734 hospitalizacji w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
14,2 ‰ w 2025 r., wobec 17,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
15 w 2025 r., wobec 13 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
12 w 2025 r., wobec 25 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
5 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
8,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
131 w 2025 r., wobec 213 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
3,7 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 5,7 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon poniewieski na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon poniewieski: 37 400 mieszk. w 2015 r. i 35 390 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 35 654 |
| 2021 | 35 426 |
| 2022 | 35 264 |
| 2023 | 35 465 |
| 2024 | 35 382 |
| 2025 | 35 390 |
Gdzie leży Rejon poniewieski?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd miejski Poniewież9,3 km · 85 774
- Samorząd rejonu poswolskiego45 km · 21 690
- Rejon kiejdański45 km · 45 573
- Rejon kupiszecki46 km · 15 482
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego49 km · 22 003
- Rejon wiłkomierski50 km · 34 978
- Samorząd rejonu pokrojskiego52 km · 17 616
- Rejon radziwiliski54 km · 33 963
Okręg poniewieski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
- Samorząd rejonu tauroskiego37 300 · Okręg tauroski
- Samorząd rejonu uciańskiego37 392 · Okręg uciański
- Samorząd rejonu trockiego34 863 · Okręg wileński
- Samorząd rejonu kretyngańskiego37 425 · Okręg kłajpedzki
- Rejon szyłokarczemski38 181 · Okręg kłajpedzki
- Samorząd rejonu wyłkowyskiego33 568 · Okręg mariampolski
Wszystkie starostwa: Rejon poniewieski
- Panevėžio seniūnija7 572 mieszk.
- Velžio seniūnija6 761 mieszk.
- Krekenavos seniūnija3 526 mieszk.
- Ramygalos seniūnija2 871 mieszk.
- Karsakiškio seniūnija2 502 mieszk.
- Paįstrio seniūnija2 388 mieszk.
- Naujamiesčio seniūnija2 320 mieszk.
- Miežiškių seniūnija1 979 mieszk.
- Vadoklių seniūnija1 529 mieszk.
- Smilgių seniūnija1 423 mieszk.
- Upytės seniūnija1 301 mieszk.
- Raguvos seniūnija1 243 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon poniewieski
Rejon poniewieski: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon poniewieski. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 994 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,2 |
| luty | 33 | −2,8 |
| marzec | 75 | 1,3 |
| kwiecień | 120 | 7,5 |
| maj | 162 | 13,2 |
| czerwiec | 175 | 17,4 |
| lipiec | 166 | 19,2 |
| sierpień | 136 | 18,3 |
| wrzesień | 91 | 13,6 |
| październik | 46 | 7,8 |
| listopad | 16 | 3,4 |
| grudzień | 9 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon poniewieski
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,9 | −5,1 | −0,9 | 40 |
| luty | −2,6 | −5,3 | −0,1 | 37 |
| marzec | 1,2 | −2,2 | 4,6 | 38 |
| kwiecień | 7,5 | 2,7 | 12,0 | 42 |
| maj | 12,9 | 7,4 | 17,7 | 56 |
| czerwiec | 16,3 | 11,3 | 20,9 | 70 |
| lipiec | 18,7 | 13,7 | 23,2 | 79 |
| sierpień | 17,7 | 12,8 | 22,5 | 72 |
| wrzesień | 12,9 | 8,9 | 17,1 | 50 |
| październik | 7,2 | 4,3 | 10,2 | 56 |
| listopad | 2,5 | 0,6 | 4,2 | 46 |
| grudzień | −1,2 | −3,0 | 0,5 | 43 |
| Rok | 7,5 | 3,8 | 11,0 | 629 |
Analizy, w których występuje Rejon poniewieski
Najczęściej zadawane pytania
Rejon poniewieski: ile jest mieszkańców?
Rejon poniewieski liczy 35 390 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 20. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon poniewieski?
Rejon poniewieski ma powierzchnię 2 179,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 16 mieszk. na km².
Rejon poniewieski: czy liczba ludności rośnie?
Rejon poniewieski: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 37 400 na 35 390 (−5,4%).
Gdzie leży Rejon poniewieski?
Rejon poniewieski – Okręg poniewieski. Szerokość geograficzna 55,650, długość geograficzna 24,350.
Rejon poniewieski: jaka jest wartość wskaźnika „Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)”?
Rejon poniewieski: „Supermarkety na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)” wynosi 0,8 10 000 mieszk. (2026); mediana krajowa: 3,4 10 000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon poniewieski: jaka jest wartość wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”?
Rejon poniewieski: „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)” wynosi 19,1 (2021-2025); mediana krajowa: 8,8. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 2. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon poniewieski: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon poniewieski: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 994 kWh rocznie.
Rejon poniewieski: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon poniewieski: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd miejski Poniewież (9,3 km), Samorząd rejonu poswolskiego (45 km), Rejon kiejdański (45 km), Rejon kupiszecki (46 km), Samorząd rejonu oniksztyńskiego (49 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.