

Rejon wisagiński: ludność i statystyki
Rejon wisagiński liczy 19 399 mieszk. (2025) na powierzchni 58,0 km², czyli 334 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 44. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −7,5% w latach 2015–2025.
- 19 399 mieszk.
- 58,0 km²
- 334 mieszk./km²
- 160 m
Najważniejsze informacje
Okręg uciański: pod względem liczby ludności Rejon wisagiński zajmuje 3. miejsce spośród 6 samorządów.
Udział ludności w wieku 65 lat i więcej: Rejon wisagiński – 29,2%. Średnia: Okręg uciański – 26,1%, cały kraj – 20,9%.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna): Rejon wisagiński – 4,4. Średnia: Okręg uciański – 7,7, cały kraj – 9,9.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 986 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Gęstość zaludnienia”.
- Okręg uciański: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat”.
- „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Spółki zarejestrowane w ciągu roku na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 8 123.
- Gęstość zaludnienia jest 7,6 raza wyższa niż średnia krajowa.
Rejon wisagiński w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon wisagiński
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon wisagiński | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,0% | 10,7% | 12,4% | miejsce 36 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 29,2% | 26,1% | 23,3% | miejsce 1 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 54,2% | 52,6% | 52,6% | miejsce 6 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 53,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 1 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,3 ‰ | 4,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 56 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon wisagiński | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 22 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,3 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 ha | 280,5 ha | 2 381 ha | miejsce 57 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon wisagiński | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 188 łóżek | 921 | 27 800 | miejsce 17 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 9,6 łóżek / 1000 mieszk. | 7,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 10 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 6,0 łóżek / 1000 mieszk. | 3,8 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 7 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 7 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 4 027 hospitalizacji | 16 436 | 899 576 | miejsce 21 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 51,9% | – | 65,9% | miejsce 37 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,0 dni | 6,0 dni | 5,6 dni | miejsce 19 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 31,5 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 38 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,96% | 4,81% | 4,01% | miejsce 37 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 15,0 ‰ | 18,7 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 32 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 15,0 ‰ | 18,2 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 31 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 4 | 35 | 736 | miejsce 37 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,1 na 10 000 mieszk. | 2,9 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 35 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon wisagiński | Okręg uciański | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 8 | 111 | 1 180 | miejsce 47 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,1 / 10 000 mieszk. | 9,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 38 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 13,8 / 100 km² | 1,5 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 6 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 37 | 247 | 6 584 | miejsce 38 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 19,1 / 10 000 mieszk. | 20,1 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 28 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 69% | 45% | 42% | miejsce 14 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 11 | 134 | 2 518 | miejsce 56 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 5,7 / 10 000 mieszk. | 10,9 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 54 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 36% | 30% | 41% | miejsce 41 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 9 | 131 | 1 960 | miejsce 52 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,6 / 10 000 mieszk. | 10,7 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 45 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 9,2 / 1000 mieszk. | 13,0 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 46 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 29 | – | 87 | miejsce 55 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 1,5 / 1000 mieszk. | 3,3 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 56 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 1,7 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 55 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 9,6% | 22,2% | 18,4% | miejsce 55 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 27,5% | 9,8% | 12,3% | miejsce 8 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 1,2% | 14,8% | 17,0% | miejsce 58 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,4% | 2,6% | 4,2% | miejsce 44 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 2,4% | 2,2% | 3,0% | miejsce 35 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 0,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 5,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 57 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,4 / 10 tys. mieszk. rocznie | 1,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 48 z 58 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0059 g | 0,0062 g | 0,0075 g | miejsce 43 z 60 |
Rejon wisagiński: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 5,6 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
827 mm w 2025 r., wobec 561 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 36 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 690 °C·d w 2025 r., wobec 4 507 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 50 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
182 dni w 2025 r., wobec 148 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83% w 2025 r., wobec 79% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
99 dni w 2025 r., wobec 143 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 dni w 2025 r., wobec 71 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 10 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 mm w 2025 r., wobec 28 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
233 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
358 mm w 2025 r., wobec 151 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
104 mm w 2025 r., wobec 148 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
74 mm w 2025 r., wobec 167 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9% w 2025 r., wobec 30% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 6,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
73 mm w 2025 r., wobec 42 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
66 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
137 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
975 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 068 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
442 kWh/m² w 2025 r., wobec 503 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
59 kWh/m² w 2025 r., wobec 62 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,1 °C w 2025 r., wobec 8,9 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
4,6 °C w 2025 r., wobec 2,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,5 °C w 2025 r., wobec 6,4 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,6 m/s w 2025 r., wobec 3,7 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
30 dni w 2025 r., wobec 20 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
216 W/m² w 2025 r., wobec 236 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
7,8 °C w 2025 r., wobec 5,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
101 w 2025 r., wobec 134 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
827 mm w 2025 r., wobec 699 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
17,0 w 2025 r., wobec 49,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
990 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 395 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
51,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 91,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 500 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
80,0% w 2025 r., wobec 58,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
20,7% w 2025 r., wobec 12,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
19,1% w 2025 r., wobec 15,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
6,9% w 2025 r., wobec 7,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
4,9% w 2025 r., wobec 9,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
10,1% w 2025 r., wobec 3,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
16,6% w 2025 r., wobec 19,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
4,5% w 2025 r., wobec 4,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
0,9% w 2025 r., wobec 1,6% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
305 w 2024 r., wobec 192 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
15,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 9,8 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
35,3% w 2024 r., wobec 15,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
21,8% w 2024 r., wobec 8,9% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
10 942 w 2024 r., wobec 9 047 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,6 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,5 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
21,4% w 2024 r., wobec 10,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,2% w 2024 r., wobec 0,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
4,6% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,7% w 2024 r., wobec 0,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,4% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
2,6% w 2023 r., wobec 0,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
3,0% w 2024 r., wobec 6,4% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
20,9% w 2024 r., wobec 10,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
61,1% w 2024 r., wobec 50,5% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
18,0% w 2024 r., wobec 16,4% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
5 w 2025 r., wobec 7 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
4,4 w 2025 r., wobec 3,7 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
4,4 w 2025 r., wobec 3,6 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
2 w 2025 r., wobec 1 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
2,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
37,2% w 2025 r., wobec 61,1% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
39,5% w 2025 r., wobec 11,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
20,9% w 2025 r., wobec 19,4% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,0% w 2025 r., wobec 7,7% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 990 w 2025 r., wobec 3 765 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
209,7 w 2025 r., wobec 250,0 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
15,30 w 2025 r., wobec 11,12 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
43,20 w 2025 r., wobec 45,56 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,88 w 2025 r., wobec 33,29 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
14,51 w 2025 r., wobec 14,18 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
46,69 w 2025 r., wobec 49,17 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,34 w 2025 r., wobec 2,27 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
1 w 2023 r., wobec 1 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
15 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
10 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 4 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,4 µg/m³ w 2024 r., wobec 9,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,3 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
19,4% w 2018 r., wobec 20,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
11,4% w 2018 r., wobec 13,5% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
49,0% w 2018 r., wobec 50,2% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
13,8% w 2018 r., wobec 10,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,3% w 2018 r., wobec 1,4% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
5,3% w 2018 r., wobec 4,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
4,0% w 2020 r., wobec 2,4% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
188 łóżek w 2023 r., wobec 200 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
9,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 7,6 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
6,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 6,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
4 027 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 415 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
51,9% w 2023 r., wobec 66,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,0 dni w 2023 r., wobec 8,3 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
31,5 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 29,5 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,96% w 2023 r., wobec 1,01% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
15,0 ‰ w 2025 r., wobec 4,7 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
4 w 2025 r., wobec 5 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
5 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
1 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
9,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
29 w 2025 r., wobec 42 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
1,5 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,0 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon wisagiński na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon wisagiński: 20 982 mieszk. w 2015 r. i 19 399 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 19 575 |
| 2021 | 19 633 |
| 2022 | 19 404 |
| 2023 | 19 652 |
| 2024 | 19 587 |
| 2025 | 19 399 |
Gdzie leży Rejon wisagiński?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu jezioroskiego23 km · 14 027
- Samorząd rejonu ignalińskiego33 km · 13 592
- Samorząd rejonu uciańskiego54 km · 37 392
- Rejon święciański57 km · 21 459
- Samorząd rejonu rakiskiego71 km · 26 857
- Samorząd rejonu malackiego79 km · 16 280
- Samorząd rejonu oniksztyńskiego89 km · 22 003
- Rejon kupiszecki97 km · 15 482
Okręg uciański: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon wisagiński
Rejon wisagiński: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon wisagiński. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 986 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 15 | −4,3 |
| luty | 33 | −4,1 |
| marzec | 75 | 0,2 |
| kwiecień | 116 | 6,9 |
| maj | 159 | 12,9 |
| czerwiec | 174 | 17,2 |
| lipiec | 165 | 18,8 |
| sierpień | 136 | 17,9 |
| wrzesień | 87 | 12,9 |
| październik | 44 | 6,9 |
| listopad | 15 | 2,4 |
| grudzień | 9 | −1,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon wisagiński
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −4,1 | −6,3 | −2,2 | 40 |
| luty | −3,9 | −6,5 | −1,5 | 37 |
| marzec | 0,2 | −3,0 | 3,4 | 39 |
| kwiecień | 6,9 | 2,4 | 11,2 | 45 |
| maj | 12,6 | 7,5 | 17,1 | 65 |
| czerwiec | 16,1 | 11,4 | 20,4 | 73 |
| lipiec | 18,3 | 13,7 | 22,6 | 78 |
| sierpień | 17,2 | 12,6 | 21,6 | 79 |
| wrzesień | 12,1 | 8,4 | 16,1 | 57 |
| październik | 6,4 | 3,7 | 9,2 | 57 |
| listopad | 1,4 | −0,4 | 3,1 | 43 |
| grudzień | −2,3 | −4,1 | −0,7 | 42 |
| Rok | 6,7 | 3,3 | 10,0 | 655 |
Analizy, w których występuje Rejon wisagiński
Najczęściej zadawane pytania
Rejon wisagiński: ile jest mieszkańców?
Rejon wisagiński liczy 19 399 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 44. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon wisagiński?
Rejon wisagiński ma powierzchnię 58,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 334 mieszk. na km².
Rejon wisagiński: czy liczba ludności rośnie?
Rejon wisagiński: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 20 982 na 19 399 (−7,5%).
Gdzie leży Rejon wisagiński?
Rejon wisagiński – Okręg uciański. Szerokość geograficzna 55,587, długość geograficzna 26,509.
Rejon wisagiński: jaka jest wartość wskaźnika „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej”?
Rejon wisagiński: „Udział ludności w wieku 65 lat i więcej” wynosi 29,2% (2025); mediana krajowa: 23,3%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon wisagiński: jaka jest wartość wskaźnika „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)”?
Rejon wisagiński: „Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)” wynosi 4,4 (2021-2025); mediana krajowa: 8,8. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Rejon wisagiński: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon wisagiński: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 986 kWh rocznie.
Rejon wisagiński: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon wisagiński: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu jezioroskiego (23 km), Samorząd rejonu ignalińskiego (33 km), Samorząd rejonu uciańskiego (54 km), Rejon święciański (57 km), Samorząd rejonu rakiskiego (71 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.