

Samorząd rejonu szawelskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu szawelskiego liczy 40 361 mieszk. (2025) na powierzchni 1 807,0 km², czyli 22,3 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 14. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −3,9% w latach 2015–2025.
- 40 361 mieszk.
- 1 807,0 km²
- 22 mieszk./km²
- 102 m
Najważniejsze informacje
Okręg szawelski: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu szawelskiego zajmuje 2. miejsce spośród 7 samorządów.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców: Samorząd rejonu szawelskiego – 6,2. Średnia: Okręg szawelski – 8,7 / 1000 mieszk., cały kraj – 9,4 / 1000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 996 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”.
- Okręg szawelski: numer 1 pod względem wskaźnika „Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców)”.
- „Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)”: wartość wyższa niż w 97% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 253 081.
- Najbliższy większy samorząd to Szawle (111 971 mieszk.), 12 km stąd.
Samorząd rejonu szawelskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu szawelskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 13,6% | 12,8% | 12,4% | miejsce 15 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 21,3% | 22,3% | 23,3% | miejsce 45 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,1% | 51,2% | 52,6% | miejsce 48 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 46,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 38 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 6,2 ‰ | 5,6 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 17 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 145 | 725 | miejsce 26 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,1 100 km² | 1,7 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 33 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 69,2 ha | 381,1 ha | 2 381 ha | miejsce 13 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 72 łóżek | 2 292 | 27 800 | miejsce 47 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,8 łóżek / 1000 mieszk. | 8,9 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 53 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 10 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 284 hospitalizacji | 81 898 | 899 576 | miejsce 50 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 13,7 ‰ | 14,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 40 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 14,2 ‰ | 14,3 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 39 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 10 | 87 | 736 | miejsce 14 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,5 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 28 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 23 | 143 | 1 084 | miejsce 8 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 5,7 na 10 000 mieszk. | 5,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 16 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 6 | – | 7 | miejsce 35 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 56 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 22 | 116 | 1 021 | miejsce 9 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 17 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 21 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 3 | 33 | 440 | miejsce 29 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 50 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 11 | 114 | 1 180 | miejsce 40 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,7 / 10 000 mieszk. | 4,3 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 54 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,6 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 51 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 75 | 407 | 6 584 | miejsce 21 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 18,6 / 10 000 mieszk. | 15,2 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 29 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 30% | 44% | 42% | miejsce 49 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 48 | 322 | 2 518 | miejsce 14 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,9 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 25 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 43% | 38% | 41% | miejsce 25 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 61 | 322 | 1 960 | miejsce 9 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 15,1 / 10 000 mieszk. | 12,1 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 15 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 6,2 / 1000 mieszk. | 8,7 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 58 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 81 | – | 87 | miejsce 32 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,0 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 49 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 46 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 19,6% | 16,2% | 18,4% | miejsce 23 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 8,0% | 15,8% | 12,3% | miejsce 49 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 27,4% | 17,8% | 17,0% | miejsce 5 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,9% | 6,0% | 4,2% | miejsce 18 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 6,4% | 5,1% | 3,0% | miejsce 6 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 30 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 27 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,2% | 1,8% | 1,2% | miejsce 28 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 1,9% | 2,7% | 1,8% | miejsce 27 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,3% | 3,2% | 2,1% | miejsce 27 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,0% | 1,2% | 1,1% | miejsce 35 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0111 g | 0,0107 g | 0,0075 g | miejsce 15 z 60 |
Samorząd rejonu szawelskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,3 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
735 mm w 2025 r., wobec 502 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11 dni w 2025 r., wobec 27 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 528 °C·d w 2025 r., wobec 4 315 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
71% w 2025 r., wobec 63% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
18 dni w 2025 r., wobec 42 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
155 dni w 2025 r., wobec 129 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
81% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
85 dni w 2025 r., wobec 127 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 59 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
16 dni w 2025 r., wobec 8 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
43 mm w 2025 r., wobec 18 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
255 dni w 2025 r., wobec 173 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
317 mm w 2025 r., wobec 138 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
118 mm w 2025 r., wobec 143 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 142 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7% w 2025 r., wobec 28% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0,0 dni w 2025 r., wobec 4,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 mm w 2025 r., wobec 32 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 6,8 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
44 dni w 2025 r., wobec 110 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
141 dni w 2025 r., wobec 132 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 000 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 080 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
441 kWh/m² w 2025 r., wobec 505 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
56 kWh/m² w 2025 r., wobec 58 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,6 °C w 2025 r., wobec 9,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,0 °C w 2025 r., wobec 3,0 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,6 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
32 dni w 2025 r., wobec 25 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
204 W/m² w 2025 r., wobec 217 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,1 °C w 2025 r., wobec 5,9 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
91 w 2025 r., wobec 122 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
735 mm w 2025 r., wobec 782 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
8,0 w 2025 r., wobec 1,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 569 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 325 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
38,9 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 45,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 425 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
91,7% w 2025 r., wobec 81,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
17,0% w 2025 r., wobec 17,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
19,1% w 2025 r., wobec 11,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
8,0% w 2025 r., wobec 9,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
12,2% w 2025 r., wobec 21,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
7,9% w 2025 r., wobec 5,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
10,1% w 2025 r., wobec 12,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,5% w 2025 r., wobec 1,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,9% w 2025 r., wobec 0,9% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
730 w 2024 r., wobec 878 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
18,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 21,2 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
39,5% w 2024 r., wobec 22,8% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
29,8% w 2024 r., wobec 16,6% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
26 776 w 2024 r., wobec 12 992 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,7 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,3 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
44,1% w 2023 r., wobec 36,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
1,4% w 2024 r., wobec 3,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
20,3% w 2024 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
2,0% w 2023 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,5% w 2024 r., wobec 24,6% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,5% w 2024 r., wobec 1,3% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
5,0% w 2024 r., wobec 2,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
1,9% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
46,7% w 2024 r., wobec 42,3% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
10,6% w 2024 r., wobec 4,2% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
11,8% w 2024 r., wobec 4,7% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
41 w 2025 r., wobec 60 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
10,3 w 2025 r., wobec 12,9 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
13,3 w 2025 r., wobec 15,7 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
17 w 2025 r., wobec 23 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
8,4 w 2025 r., wobec 11,6 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
15,7% w 2025 r., wobec 18,9% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
24,8% w 2025 r., wobec 21,1% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
21,4% w 2025 r., wobec 33,5% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
6,2% w 2025 r., wobec 12,4% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
7 028 w 2025 r., wobec 6 621 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
177,9 w 2025 r., wobec 186,6 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
10,33 w 2025 r., wobec 11,60 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,98 w 2025 r., wobec 22,63 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
41,00 w 2025 r., wobec 38,79 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,01 w 2025 r., wobec 23,05 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,57 w 2025 r., wobec 31,05 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,37 w 2025 r., wobec 1,21 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
3 w 2023 r., wobec 3 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
8 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 6 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
8 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,8 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,1 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 5,0 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
101 µg/m³ w 2024 r., wobec 104 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,6% w 2018 r., wobec 2,7% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
59,8% w 2018 r., wobec 60,8% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
25,3% w 2018 r., wobec 27,7% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
10,5% w 2018 r., wobec 6,9% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,7% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
1,1% w 2018 r., wobec 1,1% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,6% w 2020 r., wobec 0,4% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
72 łóżek w 2023 r., wobec 179 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
284 hospitalizacji w 2023 r., wobec 3 964 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
33,8% w 2018 r., wobec 64,0% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
7,2 dni w 2018 r., wobec 8,2 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
17,2 pacjentów / łóżko w 2018 r., wobec 28,3 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,56% w 2018 r., wobec 1,40% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
13,7 ‰ w 2025 r., wobec 15,6 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
6 w 2025 r., wobec 10 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
22 w 2025 r., wobec 26 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
3 w 2025 r., wobec 8 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
6,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 5,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
81 w 2025 r., wobec 111 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu szawelskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu szawelskiego: 41 996 mieszk. w 2015 r. i 40 361 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 41 159 |
| 2021 | 40 917 |
| 2022 | 40 775 |
| 2023 | 40 725 |
| 2024 | 40 564 |
| 2025 | 40 361 |
Gdzie leży Samorząd rejonu szawelskiego?
Sąsiednie samorządy
- Szawle12 km · 111 971
- Rejon radziwiliski30 km · 33 963
- Rejon okmiański39 km · 18 923
- Samorząd rejonu janiskiego39 km · 20 011
- Samorząd rejonu kielmskiego40 km · 24 056
- Samorząd rejonu pokrojskiego46 km · 17 616
- Rejon telszański49 km · 38 467
- Rejon możejski62 km · 51 584
Okręg szawelski: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu szawelskiego
- Kuršėnų miesto seniūnija10 916 mieszk.
- Šiaulių kaimiškoji seniūnija7 823 mieszk.
- Kuršėnų kaimiškoji seniūnija3 466 mieszk.
- Kužių seniūnija3 330 mieszk.
- Ginkūnų seniūnija3 294 mieszk.
- Bubių seniūnija3 098 mieszk.
- Kairių seniūnija3 021 mieszk.
- Gruzdžių seniūnija1 935 mieszk.
- Meškuičių seniūnija1 781 mieszk.
- Šakynos seniūnija1 040 mieszk.
- Raudėnų seniūnija1 020 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu szawelskiego
Samorząd rejonu szawelskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu szawelskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 996 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −3,4 |
| luty | 31 | −3,0 |
| marzec | 75 | 0,7 |
| kwiecień | 120 | 6,6 |
| maj | 162 | 12,3 |
| czerwiec | 174 | 16,5 |
| lipiec | 167 | 18,3 |
| sierpień | 135 | 17,5 |
| wrzesień | 91 | 13,0 |
| październik | 46 | 7,4 |
| listopad | 16 | 3,1 |
| grudzień | 9 | −0,7 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu szawelskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,1 | −5,2 | −1,1 | 39 |
| luty | −2,8 | −5,4 | −0,4 | 35 |
| marzec | 0,6 | −2,7 | 4,0 | 36 |
| kwiecień | 6,6 | 1,9 | 11,0 | 41 |
| maj | 11,8 | 6,5 | 16,6 | 57 |
| czerwiec | 15,3 | 10,3 | 19,7 | 68 |
| lipiec | 17,7 | 12,9 | 22,1 | 83 |
| sierpień | 16,9 | 12,2 | 21,5 | 69 |
| wrzesień | 12,2 | 8,3 | 16,4 | 51 |
| październik | 6,7 | 3,9 | 9,7 | 53 |
| listopad | 2,2 | 0,3 | 3,9 | 44 |
| grudzień | −1,3 | −3,1 | 0,3 | 40 |
| Rok | 6,9 | 3,3 | 10,3 | 616 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu szawelskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu szawelskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu szawelskiego liczy 40 361 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 14. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu szawelskiego?
Samorząd rejonu szawelskiego ma powierzchnię 1 807,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 22 mieszk. na km².
Samorząd rejonu szawelskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu szawelskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 41 996 na 40 361 (−3,9%).
Gdzie leży Samorząd rejonu szawelskiego?
Samorząd rejonu szawelskiego – Okręg szawelski. Szerokość geograficzna 55,983, długość geograficzna 23,150.
Samorząd rejonu szawelskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce”?
Samorząd rejonu szawelskiego: „Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce” wynosi 20,3% (2024); mediana krajowa: 3,0%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 40 samorządów.
Samorząd rejonu szawelskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców”?
Samorząd rejonu szawelskiego: „Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców” wynosi 6,2 / 1000 mieszk. (2025); mediana krajowa: 11,2 / 1000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 58. miejsce spośród 58 samorządów.
Samorząd rejonu szawelskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu szawelskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 996 kWh rocznie.
Samorząd rejonu szawelskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu szawelskiego: najbliżsi sąsiedzi to Szawle (12 km), Rejon radziwiliski (30 km), Rejon okmiański (39 km), Samorząd rejonu janiskiego (39 km), Samorząd rejonu kielmskiego (40 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.