

Samorząd druckienicki: ludność i statystyki
Samorząd druckienicki liczy 20 079 mieszk. (2025) na powierzchni 453,9 km², czyli 44,2 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 41. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −4,6% w latach 2015–2025.
- 20 079 mieszk.
- 453,9 km²
- 44 mieszk./km²
- 87 m
Najważniejsze informacje
Okręg olicki: pod względem liczby ludności Samorząd druckienicki zajmuje 3. miejsce spośród 5 samorządów.
Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa): Samorząd druckienicki – 18,8 °C. Średnia: Okręg olicki – 18,6 °C, cały kraj – 18,3 °C.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 39°, wytwarza tu około 969 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat”.
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział kobiet”.
- „Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 63 571.
- Najbliższy samorząd to Samorząd rejonu łoździejskiego, 26,5 km stąd.
Samorząd druckienicki w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd druckienicki
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 12,3% | 11,6% | 12,4% | miejsce 32 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 25,3% | 24,8% | 23,3% | miejsce 16 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 54,8% | 53,2% | 52,6% | miejsce 3 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 50,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 5,7 ‰ | 5,0 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 27 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 2 | – | 3 | miejsce 43 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 5 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 2,2 ha | 131,1 ha | 2 381 ha | miejsce 43 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 117 łóżek | 1 379 | 27 800 | miejsce 33 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,8 łóżek / 1000 mieszk. | 10,1 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 20 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 2,2 łóżek / 1000 mieszk. | 4,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 28 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 13 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 2 926 hospitalizacji | 31 914 | 899 576 | miejsce 28 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 88,9% | – | 65,9% | miejsce 1 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,1 dni | 5,5 dni | 5,6 dni | miejsce 16 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 53,2 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 12 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,33% | 3,35% | 4,01% | miejsce 31 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 14,4 ‰ | 16,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 36 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 14,6 ‰ | 15,7 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 36 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 22 | 736 | miejsce 32 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,5 na 10 000 mieszk. | 1,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 27 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 6 | 59 | 1 084 | miejsce 53 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 3,0 na 10 000 mieszk. | 4,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 53 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 5 | – | 7 | miejsce 41 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 38 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 5 | 44 | 1 021 | miejsce 51 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 54 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 2 | 8 | 117 | miejsce 10 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 15 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 38 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 5 | 40 | 1 180 | miejsce 55 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,5 / 10 000 mieszk. | 3,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 57 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,1 / 100 km² | 0,7 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 33 | 236 | 6 584 | miejsce 42 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 16,4 / 10 000 mieszk. | 17,8 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 38 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 90% | 64% | 42% | miejsce 8 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 19 | 88 | 2 518 | miejsce 43 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 9,5 / 10 000 mieszk. | 6,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 36 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 26% | 46% | 41% | miejsce 48 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 6 | 84 | 1 960 | miejsce 56 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,0 / 10 000 mieszk. | 6,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 53 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 12,4 / 1000 mieszk. | 14,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 17 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 55 | – | 87 | miejsce 45 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,7 / 1000 mieszk. | 4,1 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 35 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,4 / 1000 mieszk. rocznie | 4,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 50 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 19,4% | 28,6% | 18,4% | miejsce 25 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 19,8% | 11,3% | 12,3% | miejsce 11 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 16,5% | 17,3% | 17,0% | miejsce 31 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,2% | 2,6% | 4,2% | miejsce 26 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 4,2% | 5,2% | 3,0% | miejsce 18 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 6,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 46 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,1 / 10 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 57 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 3,2% | 1,2% | 1,2% | miejsce 13 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 4,2% | 1,7% | 1,8% | miejsce 12 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 4,7% | 2,1% | 2,1% | miejsce 12 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 3,8% | 1,4% | 1,1% | miejsce 6 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0044 g | 0,0048 g | 0,0075 g | miejsce 56 z 60 |
Samorząd druckienicki: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
666 mm w 2025 r., wobec 508 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11 dni w 2025 r., wobec 26 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 346 °C·d w 2025 r., wobec 4 044 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 60% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 52 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
159 dni w 2025 r., wobec 129 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
77% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
88 dni w 2025 r., wobec 124 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 mm w 2025 r., wobec 24 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 194 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
279 mm w 2025 r., wobec 143 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
87 mm w 2025 r., wobec 127 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
53 mm w 2025 r., wobec 114 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 22% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 3,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
57 mm w 2025 r., wobec 42 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9,0 °C w 2025 r., wobec 7,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 dni w 2025 r., wobec 88 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
152 dni w 2025 r., wobec 150 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 051 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 099 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
449 kWh/m² w 2025 r., wobec 499 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
67 kWh/m² w 2025 r., wobec 71 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,7 °C w 2025 r., wobec 10,6 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,2 °C w 2025 r., wobec 3,8 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,5 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,7 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
29 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 m/s w 2025 r., wobec 6,3 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
223 W/m² w 2025 r., wobec 243 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
9,2 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
84 w 2025 r., wobec 103 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
666 mm w 2025 r., wobec 694 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
41,0 w 2025 r., wobec 28,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
1 257 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 200 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
62,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 66,0 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 200 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
81,9% w 2025 r., wobec 74,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
27,6% w 2025 r., wobec 20,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
8,5% w 2025 r., wobec 6,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
8,6% w 2025 r., wobec 12,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
4,4% w 2025 r., wobec 15,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
22,7% w 2025 r., wobec 19,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
9,8% w 2025 r., wobec 7,2% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
4,9% w 2025 r., wobec 6,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
4,5% w 2025 r., wobec 4,7% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
6 428 w 2024 r., wobec 7 120 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
319,9 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 352,6 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
56,5% w 2024 r., wobec 58,2% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
52,5% w 2024 r., wobec 52,8% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
1 044 046 w 2024 r., wobec 655 704 w 2021 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
52,0 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 32,7 noclegów / mieszkańca w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
25,6% w 2024 r., wobec 12,1% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
4,4% w 2024 r., wobec 3,5% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
2,6% w 2023 r., wobec 0,1% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
0,5% w 2024 r., wobec 0,5% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,6% w 2024 r., wobec 0,2% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
3,7% w 2024 r., wobec 1,8% w 2021 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,9% w 2024 r., wobec 0,2% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
53,1% w 2024 r., wobec 49,5% w 2021 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
2,9% w 2024 r., wobec 3,6% w 2021 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
5,9% w 2024 r., wobec 4,8% w 2021 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
0,3% w 2024 r., wobec 0,1% w 2022 r.
Udział noclegów na polach campingowych
0,5% w 2024 r., wobec 0,6% w 2021 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
9 w 2025 r., wobec 10 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
4,9 w 2025 r., wobec 4,5 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
6,4 w 2025 r., wobec 4,7 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
0 w 2025 r., wobec 6 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
0,0 w 2025 r., wobec 4,9 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
26,5% w 2025 r., wobec 28,3% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
44,9% w 2025 r., wobec 28,3% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
10,2% w 2025 r., wobec 23,9% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
6,1% w 2025 r., wobec 12,5% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
4 290 w 2025 r., wobec 3 919 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
215,4 w 2025 r., wobec 217,9 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
6,95 w 2025 r., wobec 7,46 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
34,49 w 2025 r., wobec 30,17 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
36,02 w 2025 r., wobec 33,64 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
16,21 w 2025 r., wobec 18,05 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
46,91 w 2025 r., wobec 44,60 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,94 w 2025 r., wobec 0,65 w 2021 r.
Oficjalne kąpieliska
2 w 2023 r., wobec 2 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
50% w 2023 r., wobec 50% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 50% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
2 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 12 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
4 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 8 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,7 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
3,3 µg/m³ w 2024 r., wobec 3,6 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
108 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
3,8% w 2018 r., wobec 2,9% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
21,8% w 2018 r., wobec 26,7% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
67,4% w 2018 r., wobec 64,0% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
4,6% w 2018 r., wobec 4,1% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,1% w 2018 r., wobec 0,2% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
2,3% w 2018 r., wobec 2,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,8% w 2020 r., wobec 0,4% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
117 łóżek w 2023 r., wobec 201 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 9,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
2,2 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 4,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
2 926 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 045 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
88,9% w 2023 r., wobec 52,1% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,1 dni w 2023 r., wobec 7,3 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
53,2 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 26,1 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,33% w 2023 r., wobec 1,52% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
14,4 ‰ w 2025 r., wobec 11,7 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
5 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
5 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
12,4 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 8,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
55 w 2025 r., wobec 67 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,7 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd druckienicki na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd druckienicki: 21 043 mieszk. w 2015 r. i 20 079 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 20 088 |
| 2021 | 20 049 |
| 2022 | 19 843 |
| 2023 | 20 094 |
| 2024 | 20 097 |
| 2025 | 20 079 |
Gdzie leży Samorząd druckienicki?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd rejonu łoździejskiego27 km · 16 951
- Olita43 km · 50 741
- Rejon olicki43 km · 25 369
- Rejon orański45 km · 19 771
- Rejon birsztański63 km · 4 101
- Rejon kalwaryjski66 km · 9 592
- Samorząd mariampolski72 km · 54 133
- Rejon preński72 km · 24 506
Okręg olicki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd druckienicki
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd druckienicki
Samorząd druckienicki: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd druckienicki. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 969 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 39°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 17 | −3,2 |
| luty | 33 | −2,6 |
| marzec | 74 | 1,5 |
| kwiecień | 116 | 7,8 |
| maj | 153 | 13,5 |
| czerwiec | 166 | 17,7 |
| lipiec | 160 | 19,3 |
| sierpień | 136 | 18,6 |
| wrzesień | 92 | 13,8 |
| październik | 48 | 8,0 |
| listopad | 18 | 3,4 |
| grudzień | 12 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd druckienicki
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,7 | −4,8 | −0,8 | 40 |
| luty | −2,0 | −4,5 | 0,3 | 36 |
| marzec | 1,7 | −1,7 | 5,0 | 38 |
| kwiecień | 8,1 | 3,4 | 12,6 | 45 |
| maj | 13,5 | 8,1 | 18,3 | 60 |
| czerwiec | 16,9 | 11,8 | 21,5 | 69 |
| lipiec | 19,1 | 14,1 | 23,6 | 88 |
| sierpień | 18,2 | 13,2 | 23,1 | 74 |
| wrzesień | 13,2 | 9,1 | 17,6 | 56 |
| październik | 7,7 | 4,6 | 11,0 | 52 |
| listopad | 2,9 | 0,9 | 4,7 | 41 |
| grudzień | −1,1 | −3,0 | 0,7 | 44 |
| Rok | 8,0 | 4,3 | 11,5 | 643 |
Analizy, w których występuje Samorząd druckienicki
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd druckienicki: ile jest mieszkańców?
Samorząd druckienicki liczy 20 079 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 41. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd druckienicki?
Samorząd druckienicki ma powierzchnię 453,9 km², a gęstość zaludnienia wynosi 44 mieszk. na km².
Samorząd druckienicki: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd druckienicki: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 21 043 na 20 079 (−4,6%).
Gdzie leży Samorząd druckienicki?
Samorząd druckienicki – Okręg olicki. Szerokość geograficzna 54,017, długość geograficzna 23,967.
Samorząd druckienicki: jaka jest wartość wskaźnika „Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat”?
Samorząd druckienicki: „Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat” wynosi 0 (2021-2025); mediana krajowa: 10. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd druckienicki: jaka jest wartość wskaźnika „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”?
Samorząd druckienicki: „Średnia temperatura powietrza w lipcu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)” wynosi 18,8 °C (1991-2020); mediana krajowa: 18,3 °C. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd druckienicki: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd druckienicki: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 39°, wytwarza około 969 kWh rocznie.
Samorząd druckienicki: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd druckienicki: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd rejonu łoździejskiego (27 km), Olita (43 km), Rejon olicki (43 km), Rejon orański (45 km), Rejon birsztański (63 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.