
Samorząd rejonu łoździejskiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu łoździejskiego liczy 16 951 mieszk. (2025) na powierzchni 1 309,0 km², czyli 12,9 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 48. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność maleje: −19,3% w latach 2015–2025.
- 16 951 mieszk.
- 1 309,0 km²
- 13 mieszk./km²
- 141 m

Najważniejsze informacje
Okręg olicki: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu łoździejskiego zajmuje 5. miejsce spośród 5 samorządów.
Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025: Samorząd rejonu łoździejskiego – 11,3 / 100 tys. mieszk. rocznie. Średnia: Okręg olicki – 6,5 / 100 tys. mieszk. rocznie, cały kraj – 2,9 / 100 tys. mieszk. rocznie.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 39°, wytwarza tu około 1 013 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Wysokość n.p.m.”.
- Okręg olicki: numer 1 pod względem wskaźnika „Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców”.
- „Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 183 333.
- Gęstość zaludnienia jest 3,4 raza niższa niż średnia krajowa.
Samorząd rejonu łoździejskiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu łoździejskiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 10,8% | 11,6% | 12,4% | miejsce 51 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 24,0% | 24,8% | 23,3% | miejsce 22 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 51,8% | 53,2% | 52,6% | miejsce 40 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 50,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 11 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 4,7 ‰ | 5,0 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 51 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 5 | 5 | 725 | miejsce 20 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 100 km² | 0,1 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 20 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 34,0 ha | 131,1 ha | 2 381 ha | miejsce 19 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 104 łóżek | 1 379 | 27 800 | miejsce 39 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 5,9 łóżek / 1000 mieszk. | 10,1 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 18 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,3 łóżek / 1000 mieszk. | 4,5 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 10 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 13 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 980 hospitalizacji | 31 914 | 899 576 | miejsce 36 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 42,8% | – | 65,9% | miejsce 45 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 5,5 dni | 5,5 dni | 5,6 dni | miejsce 25 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 28,5 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 42 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 3,99% | 3,35% | 4,01% | miejsce 25 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 20,2 ‰ | 16,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 6 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 20,4 ‰ | 15,7 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 3 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 3 | 22 | 736 | miejsce 47 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,8 na 10 000 mieszk. | 1,7 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 39 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 7 | 59 | 1 084 | miejsce 46 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,1 na 10 000 mieszk. | 4,4 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 40 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 5 | – | 7 | miejsce 41 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 24 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 8 | 44 | 1 021 | miejsce 40 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 4,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 14 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 8 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 5 | 15 | 440 | miejsce 15 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,7 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 4 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 5 | 40 | 1 180 | miejsce 55 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 3,0 / 10 000 mieszk. | 3,0 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 49 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 0,4 / 100 km² | 0,7 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 57 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 19 | 236 | 6 584 | miejsce 55 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 11,2 / 10 000 mieszk. | 17,8 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 48 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 40% | 64% | 42% | miejsce 36 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 15 | 88 | 2 518 | miejsce 50 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 8,8 / 10 000 mieszk. | 6,6 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 38 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 38% | 46% | 41% | miejsce 37 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 16 | 84 | 1 960 | miejsce 37 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 9,4 / 10 000 mieszk. | 6,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 29 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,5 / 1000 mieszk. | 14,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 9 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 87 | – | 87 | miejsce 28 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 5,1 / 1000 mieszk. | 4,1 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 2 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 5,1 / 1000 mieszk. rocznie | 4,0 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 3 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 31,8% | 28,6% | 18,4% | miejsce 2 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 7,6% | 11,3% | 12,3% | miejsce 51 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 20,1% | 17,3% | 17,0% | miejsce 18 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 2,9% | 2,6% | 4,2% | miejsce 41 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 6,3% | 5,2% | 3,0% | miejsce 7 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 11,3 / 100 tys. mieszk. rocznie | 6,5 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 1 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 2,7 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 29 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 0,6% | 1,2% | 1,2% | miejsce 51 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 0,9% | 1,7% | 1,8% | miejsce 48 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 1,2% | 2,1% | 2,1% | miejsce 47 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 0,7% | 1,4% | 1,1% | miejsce 46 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0051 g | 0,0048 g | 0,0075 g | miejsce 50 z 60 |
Samorząd rejonu łoździejskiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
658 mm w 2025 r., wobec 502 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9 dni w 2025 r., wobec 26 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 342 °C·d w 2025 r., wobec 4 043 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
69% w 2025 r., wobec 60% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
25 dni w 2025 r., wobec 48 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
159 dni w 2025 r., wobec 122 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
78% w 2025 r., wobec 77% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
88 dni w 2025 r., wobec 122 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
22 dni w 2025 r., wobec 49 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
13 dni w 2025 r., wobec 4 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
34 mm w 2025 r., wobec 26 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
256 dni w 2025 r., wobec 194 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
265 mm w 2025 r., wobec 144 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
83 mm w 2025 r., wobec 123 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
51 mm w 2025 r., wobec 114 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 23% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 1,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
55 mm w 2025 r., wobec 46 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 7,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 dni w 2025 r., wobec 88 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
149 dni w 2025 r., wobec 144 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 048 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 101 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
447 kWh/m² w 2025 r., wobec 498 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
66 kWh/m² w 2025 r., wobec 70 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,6 °C w 2025 r., wobec 10,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,3 °C w 2025 r., wobec 3,9 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,3 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,7 m/s w 2025 r., wobec 3,6 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 24 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,1 m/s w 2025 r., wobec 6,2 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
218 W/m² w 2025 r., wobec 236 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
90 w 2025 r., wobec 111 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
658 mm w 2025 r., wobec 704 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
13,0 w 2025 r., wobec 7,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
374 miejsc pracy w 2025 r., wobec 504 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
22,1 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 23,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 142 € w 2025 r., wobec 450 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
64,2% w 2025 r., wobec 63,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
21,4% w 2025 r., wobec 16,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
13,1% w 2025 r., wobec 4,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
14,2% w 2025 r., wobec 7,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
9,9% w 2025 r., wobec 35,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
10,2% w 2025 r., wobec 4,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
5,3% w 2025 r., wobec 11,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,1% w 2025 r., wobec 3,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,5% w 2025 r., wobec 1,4% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
366 w 2024 r., wobec 881 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
21,3 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 46,1 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
17,8% w 2024 r., wobec 16,5% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
13,4% w 2024 r., wobec 15,1% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
5 704 w 2024 r., wobec 15 758 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,3 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,8 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
2,7% w 2024 r., wobec 0,4% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
0,5% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
0,7% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,0% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
0,3% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,1% w 2024 r., wobec 0,0% w 2021 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
39,8% w 2024 r., wobec 39,1% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
40,7% w 2024 r., wobec 29,2% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
5,7% w 2024 r., wobec 11,9% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
10 w 2025 r., wobec 22 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
7,7 w 2025 r., wobec 7,9 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,3 w 2025 r., wobec 10,4 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
8 w 2025 r., wobec 12 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
9,1 w 2025 r., wobec 8,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
11,8% w 2025 r., wobec 18,3% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
22,1% w 2025 r., wobec 12,9% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
16,2% w 2025 r., wobec 24,7% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
7,4% w 2025 r., wobec 5,2% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
3 074 w 2025 r., wobec 3 382 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
192,5 w 2025 r., wobec 216,2 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
7,86 w 2025 r., wobec 12,68 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,88 w 2025 r., wobec 21,42 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
45,20 w 2025 r., wobec 40,86 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
23,63 w 2025 r., wobec 23,22 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
35,30 w 2025 r., wobec 29,45 w 2022 r.
Oficjalne kąpieliska
5 w 2023 r., wobec 5 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
10 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 5 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
12 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 6 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,4 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,8 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
107 µg/m³ w 2024 r., wobec 108 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
1,3% w 2018 r., wobec 1,4% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
54,3% w 2018 r., wobec 59,0% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
33,8% w 2018 r., wobec 30,2% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,3% w 2018 r., wobec 2,0% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,6% w 2018 r., wobec 0,8% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
6,7% w 2018 r., wobec 6,7% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,5% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
104 łóżek w 2023 r., wobec 201 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
5,9 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 5,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 2 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 980 hospitalizacji w 2023 r., wobec 4 896 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
42,8% w 2023 r., wobec 62,4% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
5,5 dni w 2023 r., wobec 8,4 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
28,5 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 27,1 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
3,99% w 2023 r., wobec 1,84% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
20,2 ‰ w 2025 r., wobec 18,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
5 w 2025 r., wobec 4 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
8 w 2025 r., wobec 12 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 1 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
5 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,5 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 11,9 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
87 w 2025 r., wobec 139 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
5,1 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 6,6 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu łoździejskiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu łoździejskiego: 21 001 mieszk. w 2015 r. i 16 951 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 18 739 |
| 2021 | 18 247 |
| 2022 | 17 892 |
| 2023 | 17 599 |
| 2024 | 17 201 |
| 2025 | 16 951 |
Gdzie leży Samorząd rejonu łoździejskiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd druckienicki27 km · 20 079
- Olita37 km · 50 741
- Rejon olicki37 km · 25 369
- Rejon kalwaryjski39 km · 9 592
- Samorząd mariampolski48 km · 54 133
- Rejon birsztański53 km · 4 101
- Rejon preński59 km · 24 506
- Rejon orański60 km · 19 771
Okręg olicki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu łoździejskiego
- Lazdijų miesto seniūnija4 016 mieszk.
- Veisiejų seniūnija3 199 mieszk.
- Lazdijų seniūnija2 413 mieszk.
- Seirijų seniūnija2 024 mieszk.
- Šventežerio seniūnija1 521 mieszk.
- Šeštokų seniūnija1 252 mieszk.
- Būdviečio seniūnija883 mieszk.
- Kapčiamiesčio seniūnija832 mieszk.
- Noragėlių seniūnija776 mieszk.
- Krosnos seniūnija692 mieszk.
- Kučiūnų seniūnija639 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu łoździejskiego
Samorząd rejonu łoździejskiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu łoździejskiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 013 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 39°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 17 | −3,2 |
| luty | 35 | −2,6 |
| marzec | 78 | 1,5 |
| kwiecień | 121 | 7,6 |
| maj | 159 | 13,3 |
| czerwiec | 173 | 17,5 |
| lipiec | 166 | 19,1 |
| sierpień | 139 | 18,4 |
| wrzesień | 95 | 13,7 |
| październik | 49 | 8,0 |
| listopad | 18 | 3,4 |
| grudzień | 12 | −0,4 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu łoździejskiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −3,0 | −5,1 | −1,1 | 39 |
| luty | −2,3 | −4,8 | 0,0 | 35 |
| marzec | 1,3 | −2,0 | 4,6 | 38 |
| kwiecień | 7,7 | 3,0 | 12,1 | 44 |
| maj | 13,0 | 7,7 | 17,7 | 57 |
| czerwiec | 16,4 | 11,4 | 20,9 | 70 |
| lipiec | 18,5 | 13,7 | 23,0 | 86 |
| sierpień | 17,8 | 12,9 | 22,6 | 74 |
| wrzesień | 12,8 | 8,9 | 17,1 | 53 |
| październik | 7,3 | 4,4 | 10,5 | 52 |
| listopad | 2,6 | 0,7 | 4,4 | 40 |
| grudzień | −1,3 | −3,2 | 0,4 | 43 |
| Rok | 7,6 | 4,0 | 11,0 | 631 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu łoździejskiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu łoździejskiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu łoździejskiego liczy 16 951 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 48. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu łoździejskiego?
Samorząd rejonu łoździejskiego ma powierzchnię 1 309,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 13 mieszk. na km².
Samorząd rejonu łoździejskiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu łoździejskiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 21 001 na 16 951 (−19,3%).
Gdzie leży Samorząd rejonu łoździejskiego?
Samorząd rejonu łoździejskiego – Okręg olicki. Szerokość geograficzna 54,167, długość geograficzna 23,650.
Samorząd rejonu łoździejskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą”?
Samorząd rejonu łoździejskiego: „Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą” wynosi 2,7% (2024); mediana krajowa: 20,2%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 44. miejsce spośród 44 samorządów.
Samorząd rejonu łoździejskiego: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025”?
Samorząd rejonu łoździejskiego: „Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025” wynosi 11,3 / 100 tys. mieszk. rocznie (2016-2025); mediana krajowa: 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 58 samorządów.
Samorząd rejonu łoździejskiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu łoździejskiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 39°, wytwarza około 1 013 kWh rocznie.
Samorząd rejonu łoździejskiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu łoździejskiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd druckienicki (27 km), Olita (37 km), Rejon olicki (37 km), Rejon kalwaryjski (39 km), Samorząd mariampolski (48 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.