

Samorząd rejonu kłajpedzkiego: ludność i statystyki
Samorząd rejonu kłajpedzkiego liczy 69 256 mieszk. (2025) na powierzchni 1 336,0 km², czyli 51,8 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 8. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność rośnie: +36,7% w latach 2015–2025.
- 69 256 mieszk.
- 1 336,0 km²
- 52 mieszk./km²
- 7 m
Najważniejsze informacje
Okręg kłajpedzki: pod względem liczby ludności Samorząd rejonu kłajpedzkiego zajmuje 2. miejsce spośród 7 samorządów.
Udział ludności poniżej 15. roku życia: Samorząd rejonu kłajpedzkiego – 17,5%. Średnia: Okręg kłajpedzki – 15,1%, cały kraj – 14,1%.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 1 025 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kłajpedzki: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”.
- Okręg kłajpedzki: numer 1 pod względem wskaźnika „Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców)”.
- „Udział ludności poniżej 15. roku życia”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)”: wartość wyższa niż w 98% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 187 115.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd miejski Kłajpeda (160 885 mieszk.), 18 km stąd.
Samorząd rejonu kłajpedzkiego w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd rejonu kłajpedzkiego
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 17,5% | 15,1% | 12,4% | miejsce 1 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 14,4% | 20,3% | 23,3% | miejsce 60 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 48,9% | 52,0% | 52,6% | miejsce 59 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 39,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 59 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 9,0 ‰ | 6,7 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 3 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 1 | 143 | 725 | miejsce 33 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,1 100 km² | 2,8 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 35 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 388,6 ha | 399,1 ha | 2 381 ha | miejsce 1 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba obiektów noclegowych (2024) | 90 szt. | 1 087 szt. | 3 035 szt. | miejsce 7 z 60 | |
| Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców (2024) | 1,3 szt. | 3,3 szt. | 0,7 szt. | miejsce 10 z 60 | |
| Liczba pokoi w obiektach noclegowych (2024) | 1 042 szt. | 10 709 szt. | 35 020 szt. | miejsce 8 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania (2024) | 2 804 | – | 476 | miejsce 8 z 60 | |
| Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców (2024) | 41,7 miejsc / 1000 mieszk. | 85,2 miejsc / 1000 mieszk. | 14,7 miejsc / 1000 mieszk. | miejsce 7 z 60 | |
| Średnia liczba miejsc w jednym obiekcie zakwaterowania (2024) | 31,2 miejsc / obiekt | 26,3 miejsc / obiekt | 21,6 miejsc / obiekt | miejsce 13 z 60 | |
| Udział miejsc w hotelach i pensjonatach (2024) | 5,2% | – | 30,9% | miejsce 54 z 56 | |
| Udział miejsc w sektorze kwater prywatnych (2024) | 14,7% | – | 32,8% | miejsce 53 z 59 | |
| Udział miejsc w hostelach i kompleksach apartamentowych (2024) | 11,3% | – | 13,6% | miejsce 30 z 49 | |
| Udział miejsc w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych) (2024) | 13,7% | – | 14,8% | miejsce 18 z 32 | |
| Udział miejsc na polach campingowych (2024) | 44,5% | – | 10,8% | miejsce 2 z 22 | |
| Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 32,7% | – | 39,5% | miejsce 33 z 55 | |
| Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach (2024) | 29,7% | – | 26,1% | miejsce 23 z 55 |
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 109 łóżek | 3 603 | 27 800 | miejsce 37 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 1,7 łóżek / 1000 mieszk. | 11,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 54 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,7 łóżek / 1000 mieszk. | 6,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 47 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 2 placówek | 15 | 133 | miejsce 13 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 1 838 hospitalizacji | 111 730 | 899 576 | miejsce 37 z 59 | |
| Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego (2023) | 63,8% | – | 65,9% | miejsce 26 z 47 | |
| Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego (2023) | 6,7 dni | 4,8 dni | 5,6 dni | miejsce 11 z 47 | |
| Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie) (2023) | 34,9 pacjentów / łóżko | – | 43,8 pacjentów / łóżko | miejsce 33 z 47 | |
| Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów) (2023) | 2,33% | 2,02% | 4,01% | miejsce 43 z 47 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 9,1 ‰ | 12,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 58 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 9,1 ‰ | 12,1 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 58 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 8 | 40 | 736 | miejsce 23 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,2 na 10 000 mieszk. | 2,2 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 48 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 18 | 61 | 1 084 | miejsce 15 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 2,6 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 58 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 39 | – | 7 | miejsce 4 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 3,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 12 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 22 | 119 | 1 021 | miejsce 9 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 1,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 56 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 13 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 5 | 37 | 440 | miejsce 15 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 0,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 55 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 14 | 122 | 1 180 | miejsce 33 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 2,0 / 10 000 mieszk. | 3,5 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 58 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 1,1 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 41 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 51 | 304 | 6 584 | miejsce 30 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,4 / 10 000 mieszk. | 8,8 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 58 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 16% | 28% | 42% | miejsce 58 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 34 | 246 | 2 518 | miejsce 22 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,9 / 10 000 mieszk. | 7,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 56 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 22% | 24% | 41% | miejsce 50 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 29 | 272 | 1 960 | miejsce 25 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,2 / 10 000 mieszk. | 7,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 50 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 8,0 / 1000 mieszk. | 9,6 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 51 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 156 | – | 87 | miejsce 9 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 2,2 / 1000 mieszk. | 1,9 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 45 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,5 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 47 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 13,6% | 12,1% | 18,4% | miejsce 45 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 8,8% | 19,4% | 12,3% | miejsce 46 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 15,1% | 13,6% | 17,0% | miejsce 35 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 5,5% | 5,3% | 4,2% | miejsce 13 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 3,3% | 3,4% | 3,0% | miejsce 26 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,1 / 100 tys. mieszk. rocznie | 1,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 44 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 28 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 5,7% | 5,6% | 1,2% | miejsce 5 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 7,2% | 6,9% | 1,8% | miejsce 6 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 7,6% | 7,5% | 2,1% | miejsce 9 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 5,5% | 5,1% | 1,1% | miejsce 5 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0139 g | 0,0141 g | 0,0075 g | miejsce 6 z 60 |
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,0 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
755 mm w 2025 r., wobec 587 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10 dni w 2025 r., wobec 27 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 408 °C·d w 2025 r., wobec 4 042 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
68% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 50 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
148 dni w 2025 r., wobec 125 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
77 dni w 2025 r., wobec 106 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 41 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
15 dni w 2025 r., wobec 12 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
19 mm w 2025 r., wobec 18 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
234 dni w 2025 r., wobec 174 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
292 mm w 2025 r., wobec 123 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
150 mm w 2025 r., wobec 189 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
46 mm w 2025 r., wobec 139 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6% w 2025 r., wobec 24% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 5,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
54 mm w 2025 r., wobec 39 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,7 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
38 dni w 2025 r., wobec 83 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
144 dni w 2025 r., wobec 142 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 037 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 107 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
453 kWh/m² w 2025 r., wobec 513 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
61 kWh/m² w 2025 r., wobec 59 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11,7 °C w 2025 r., wobec 10,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,4 °C w 2025 r., wobec 3,9 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,2 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,8 m/s w 2025 r., wobec 3,9 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 dni w 2025 r., wobec 34 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,3 m/s w 2025 r., wobec 6,6 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
244 W/m² w 2025 r., wobec 285 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,9 °C w 2025 r., wobec 7,1 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
69 w 2025 r., wobec 99 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
755 mm w 2025 r., wobec 825 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
31,0 w 2025 r., wobec 16,0 w 2021 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
2 377 miejsc pracy w 2025 r., wobec 758 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
34,3 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 38,6 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 400 € w 2025 r., wobec 550 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
89,5% w 2025 r., wobec 84,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
19,1% w 2025 r., wobec 9,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
12,3% w 2025 r., wobec 8,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
12,7% w 2025 r., wobec 8,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
6,7% w 2025 r., wobec 22,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
6,9% w 2025 r., wobec 4,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
13,0% w 2025 r., wobec 30,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
3,4% w 2025 r., wobec 2,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
3,3% w 2025 r., wobec 0,8% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
2 804 w 2024 r., wobec 2 508 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
41,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 46,7 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
32,7% w 2024 r., wobec 32,9% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
29,7% w 2024 r., wobec 24,4% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
113 290 w 2023 r., wobec 70 750 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
1,8 noclegów / mieszkańca w 2023 r., wobec 1,3 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
56,2% w 2023 r., wobec 8,3% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
3,1% w 2023 r., wobec 1,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
3,8% w 2023 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
9,6% w 2023 r., wobec 13,1% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
21,1% w 2023 r., wobec 26,9% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
87 w 2025 r., wobec 76 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
12,4 w 2025 r., wobec 13,8 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
15,7 w 2025 r., wobec 17,9 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
25 w 2025 r., wobec 37 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
7,9 w 2025 r., wobec 12,4 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
13,8% w 2025 r., wobec 20,0% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
30,9% w 2025 r., wobec 16,2% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
19,9% w 2025 r., wobec 23,8% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
4,6% w 2025 r., wobec 8,9% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
11 574 w 2025 r., wobec 9 341 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
172,0 w 2025 r., wobec 194,8 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
6,73 w 2025 r., wobec 7,93 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
29,46 w 2025 r., wobec 28,14 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
26,08 w 2025 r., wobec 26,96 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
14,56 w 2025 r., wobec 16,92 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
28,21 w 2025 r., wobec 32,50 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,17 w 2025 r., wobec 0,69 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
7,9 µg/m³ w 2024 r., wobec 10,5 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
4,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 4,8 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
100 µg/m³ w 2024 r., wobec 105 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
5,7% w 2018 r., wobec 3,3% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
57,6% w 2018 r., wobec 62,2% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
23,9% w 2018 r., wobec 23,1% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
3,4% w 2018 r., wobec 2,3% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,7% w 2018 r., wobec 1,5% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
7,7% w 2018 r., wobec 7,6% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
1,0% w 2020 r., wobec 0,5% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
109 łóżek w 2023 r., wobec 181 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
1,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,7 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 1,1 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
2 placówek w 2023 r., wobec 3 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
1 838 hospitalizacji w 2023 r., wobec 5 075 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
63,8% w 2023 r., wobec 86,3% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,7 dni w 2023 r., wobec 7,4 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
34,9 pacjentów / łóżko w 2023 r., wobec 42,4 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
2,33% w 2023 r., wobec 0,87% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
9,1 ‰ w 2025 r., wobec 11,2 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
39 w 2025 r., wobec 17 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
22 w 2025 r., wobec 21 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
5 w 2025 r., wobec 6 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
8,0 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 9,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
156 w 2025 r., wobec 176 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
2,2 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd rejonu kłajpedzkiego na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd rejonu kłajpedzkiego: 50 678 mieszk. w 2015 r. i 69 256 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 54 986 |
| 2021 | 56 964 |
| 2022 | 59 419 |
| 2023 | 63 990 |
| 2024 | 67 259 |
| 2025 | 69 256 |
Gdzie leży Samorząd rejonu kłajpedzkiego?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd miejski Kłajpeda18 km · 160 885
- Samorząd rejonu kretyngańskiego20 km · 37 425
- Samorząd neryński24 km · 4 451
- Połąga32 km · 18 551
- Samorząd retowski35 km · 7 048
- Samorząd rejonu płungiańskiego37 km · 32 764
- Rejon szyłokarczemski39 km · 38 181
- Samorząd rejonu szyłelskiego54 km · 20 530
Okręg kłajpedzki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Samorząd rejonu kłajpedzkiego
- Gargždų seniūnija15 065 mieszk.
- Sendvario seniūnija10 969 mieszk.
- Priekulės seniūnija8 473 mieszk.
- Dovilų seniūnija5 250 mieszk.
- Kretingalės seniūnija5 005 mieszk.
- Vėžaičių seniūnija3 986 mieszk.
- Dauparų-Kvietinių seniūnija2 783 mieszk.
- Veiviržėnų seniūnija2 458 mieszk.
- Endriejavo seniūnija1 372 mieszk.
- Agluonėnų seniūnija1 001 mieszk.
- Judrėnų seniūnija588 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd rejonu kłajpedzkiego
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd rejonu kłajpedzkiego. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 025 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 13 | −1,7 |
| luty | 31 | −1,4 |
| marzec | 76 | 1,7 |
| kwiecień | 125 | 7,1 |
| maj | 171 | 12,5 |
| czerwiec | 181 | 16,7 |
| lipiec | 168 | 18,8 |
| sierpień | 134 | 18,1 |
| wrzesień | 92 | 14,0 |
| październik | 46 | 8,8 |
| listopad | 17 | 4,6 |
| grudzień | 9 | 1,0 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd rejonu kłajpedzkiego
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −1,5 | −3,7 | 0,4 | 61 |
| luty | −1,3 | −3,8 | 0,9 | 50 |
| marzec | 1,6 | −1,5 | 4,7 | 45 |
| kwiecień | 7,2 | 2,8 | 11,4 | 41 |
| maj | 12,3 | 7,2 | 16,7 | 49 |
| czerwiec | 15,7 | 11,0 | 19,7 | 67 |
| lipiec | 18,3 | 13,8 | 22,2 | 84 |
| sierpień | 17,8 | 13,5 | 21,8 | 85 |
| wrzesień | 13,3 | 9,7 | 17,0 | 69 |
| październik | 8,1 | 5,3 | 10,9 | 75 |
| listopad | 3,7 | 1,8 | 5,5 | 62 |
| grudzień | 0,4 | −1,5 | 2,1 | 62 |
| Rok | 8,0 | 4,5 | 11,1 | 750 |
Analizy, w których występuje Samorząd rejonu kłajpedzkiego
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: ile jest mieszkańców?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego liczy 69 256 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 8. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd rejonu kłajpedzkiego?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego ma powierzchnię 1 336,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 52 mieszk. na km².
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 50 678 na 69 256 (+36,7%).
Gdzie leży Samorząd rejonu kłajpedzkiego?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego – Okręg kłajpedzki. Szerokość geograficzna 55,700, długość geograficzna 21,400.
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: jaka jest wartość wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: „Udział ludności poniżej 15. roku życia” wynosi 17,5% (2025); mediana krajowa: 12,4%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: jaka jest wartość wskaźnika „Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap)”?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: „Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap)” wynosi 388,6 ha (2026); mediana krajowa: 9,4 ha. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 1 025 kWh rocznie.
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd rejonu kłajpedzkiego: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd miejski Kłajpeda (18 km), Samorząd rejonu kretyngańskiego (20 km), Samorząd neryński (24 km), Połąga (32 km), Samorząd retowski (35 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.