

Rejon kowieński: ludność i statystyki
Rejon kowieński liczy 109 621 mieszk. (2025) na powierzchni 1 496,0 km², czyli 73,3 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 5. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność rośnie: +26,6% w latach 2015–2025.
- 109 621 mieszk.
- 1 496,0 km²
- 73 mieszk./km²
- 59 m
Najważniejsze informacje
Okręg kowieński: pod względem liczby ludności Rejon kowieński zajmuje 2. miejsce spośród 8 samorządów.
Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców): Rejon kowieński – 9,5 ‰. Średnia: Okręg kowieński – 7,3 ‰, cały kraj – 6,6 ‰.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców: Rejon kowieński – 0,8 łóżek / 1000 mieszk. Średnia: Okręg kowieński – 11,0 łóżek / 1000 mieszk., cały kraj – 9,8 łóżek / 1000 mieszk.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 40°, wytwarza tu około 1 008 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat”.
- Okręg kowieński: numer 1 pod względem wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”.
- „Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców)”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka””: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 209 524.
- Najbliższy większy samorząd to Kowno (303 978 mieszk.), 13 km stąd.
Rejon kowieński w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Rejon kowieński
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Rejon kowieński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 17,0% | 14,4% | 12,4% | miejsce 2 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 15,4% | 21,1% | 23,3% | miejsce 59 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 50,2% | 52,9% | 52,6% | miejsce 52 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 39,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 59 z 60 | |
| Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców) (2024) | 9,5 ‰ | 7,3 ‰ | 5,6 ‰ | miejsce 1 z 57 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Rejon kowieński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 6 | 36 | 725 | miejsce 19 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,4 100 km² | 0,4 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 19 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 110,8 ha | 282,4 ha | 2 381 ha | miejsce 8 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Rejon kowieński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 75 łóżek | 6 465 | 27 800 | miejsce 46 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,8 łóżek / 1000 mieszk. | 11,0 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 59 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 6,9 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 21 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 303 hospitalizacji | 229 495 | 899 576 | miejsce 49 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 8,9 ‰ | 12,6 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 59 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 9,1 ‰ | 12,6 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 58 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 18 | 194 | 736 | miejsce 5 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 1,6 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 45 z 59 |
Edukacja
Zagrożenia
| Wskaźnik | Rejon kowieński | Okręg kowieński | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 48 | 258 | 1 180 | miejsce 5 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,4 / 10 000 mieszk. | 4,4 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 34 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 3,2 / 100 km² | 3,2 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 12 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 435 | 1 349 | 6 584 | miejsce 2 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 39,7 / 10 000 mieszk. | 23,0 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 7 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 39% | 49% | 42% | miejsce 39 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 78 | 479 | 2 518 | miejsce 6 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 7,1 / 10 000 mieszk. | 8,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 47 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 49% | 47% | 41% | miejsce 11 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 48 | 137 | 1 960 | miejsce 12 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 4,4 / 10 000 mieszk. | 2,3 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 49 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 6,8 / 1000 mieszk. | 9,1 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 57 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 212 | – | 87 | miejsce 6 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 1,9 / 1000 mieszk. | 2,2 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 52 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,1 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 52 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 17,2% | 14,3% | 18,4% | miejsce 32 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 19,0% | 23,4% | 12,3% | miejsce 13 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 13,2% | 12,3% | 17,0% | miejsce 43 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 4,5% | 6,2% | 4,2% | miejsce 24 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 1,8% | 3,5% | 3,0% | miejsce 43 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 2,1 / 100 tys. mieszk. rocznie | 2,6 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 43 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,4 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 42 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 1,4% | 1,5% | 1,2% | miejsce 26 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 2,0% | 2,1% | 1,8% | miejsce 26 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 2,4% | 2,3% | 2,1% | miejsce 26 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 1,7% | 1,5% | 1,1% | miejsce 22 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0067 g | 0,0065 g | 0,0075 g | miejsce 34 z 60 |
Rejon kowieński: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 6,9 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
752 mm w 2025 r., wobec 517 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12 dni w 2025 r., wobec 31 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 371 °C·d w 2025 r., wobec 4 080 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
70% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 42 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
155 dni w 2025 r., wobec 130 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
79% w 2025 r., wobec 78% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82 dni w 2025 r., wobec 121 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 53 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
17 dni w 2025 r., wobec 7 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
36 mm w 2025 r., wobec 27 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 192 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
307 mm w 2025 r., wobec 130 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
101 mm w 2025 r., wobec 146 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
64 mm w 2025 r., wobec 131 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8% w 2025 r., wobec 25% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 1,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
72 mm w 2025 r., wobec 39 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
8,6 °C w 2025 r., wobec 7,5 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
42 dni w 2025 r., wobec 96 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
147 dni w 2025 r., wobec 141 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 018 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 089 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
440 kWh/m² w 2025 r., wobec 500 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
60 kWh/m² w 2025 r., wobec 66 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12,3 °C w 2025 r., wobec 10,3 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,3 °C w 2025 r., wobec 3,7 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,1 °C w 2025 r., wobec 6,6 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,5 m/s w 2025 r., wobec 3,5 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
26 dni w 2025 r., wobec 22 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6,0 m/s w 2025 r., wobec 6,1 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
208 W/m² w 2025 r., wobec 220 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
8,8 °C w 2025 r., wobec 6,7 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
83 w 2025 r., wobec 107 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
752 mm w 2025 r., wobec 820 mm w 1950 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
4 794 miejsc pracy w 2025 r., wobec 1 333 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
43,7 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 45,4 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 400 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
89,5% w 2025 r., wobec 77,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
26,5% w 2025 r., wobec 12,5% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
21,3% w 2025 r., wobec 10,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
10,5% w 2025 r., wobec 10,8% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
13,7% w 2025 r., wobec 33,9% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
2,1% w 2025 r., wobec 4,1% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
6,7% w 2025 r., wobec 8,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
1,6% w 2025 r., wobec 3,4% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
1,9% w 2025 r., wobec 3,3% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
1 208 w 2024 r., wobec 1 392 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
11,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 15,4 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
37,9% w 2024 r., wobec 24,0% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
37,4% w 2024 r., wobec 15,1% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
73 462 w 2024 r., wobec 28 723 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
0,7 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 0,3 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
36,4% w 2024 r., wobec 28,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
3,4% w 2022 r., wobec 7,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
5,6% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
4,7% w 2024 r., wobec 0,8% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,2% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
2,4% w 2024 r., wobec 1,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
3,5% w 2024 r., wobec 1,2% w 2021 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
44,2% w 2022 r., wobec 29,9% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
6,7% w 2024 r., wobec 9,4% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
76 w 2025 r., wobec 72 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
8,3 w 2025 r., wobec 9,3 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
9,8 w 2025 r., wobec 11,8 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
29 w 2025 r., wobec 53 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
5,8 w 2025 r., wobec 7,9 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
14,9% w 2025 r., wobec 20,2% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
25,2% w 2025 r., wobec 13,6% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
20,4% w 2025 r., wobec 30,0% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
10,1% w 2025 r., wobec 9,1% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
18 624 w 2025 r., wobec 13 405 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
172,3 w 2025 r., wobec 164,5 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
7,82 w 2025 r., wobec 13,13 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
32,43 w 2025 r., wobec 29,91 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
30,55 w 2025 r., wobec 29,50 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
17,98 w 2025 r., wobec 16,29 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
24,43 w 2025 r., wobec 23,99 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
1,17 w 2025 r., wobec 0,81 w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
8,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 11,3 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
5,2 µg/m³ w 2024 r., wobec 6,0 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
106 µg/m³ w 2024 r., wobec 107 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
6,1% w 2018 r., wobec 4,6% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
56,1% w 2018 r., wobec 58,9% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
27,0% w 2018 r., wobec 27,4% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
6,3% w 2018 r., wobec 4,9% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
1,0% w 2018 r., wobec 0,7% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
3,5% w 2018 r., wobec 3,5% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
1,4% w 2020 r., wobec 0,7% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
75 łóżek w 2023 r., wobec 1 230 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,8 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 2,3 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 9 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
303 hospitalizacji w 2023 r., wobec 10 186 hospitalizacji w 2001 r.
Wskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostrego
51,6% w 2005 r., wobec 56,8% w 2001 r.
Średni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostrego
6,9 dni w 2005 r., wobec 9,0 dni w 2001 r.
Rotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)
27,2 pacjentów / łóżko w 2005 r., wobec 22,9 pacjentów / łóżko w 2001 r.
Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)
1,26% w 2005 r., wobec 0,75% w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
8,9 ‰ w 2025 r., wobec 13,0 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
39 w 2025 r., wobec 30 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
32 w 2025 r., wobec 36 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
4 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
6 w 2025 r., wobec 3 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
6,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 7,4 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
212 w 2025 r., wobec 289 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
1,9 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 3,3 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Rejon kowieński na przestrzeni lat
Liczba ludności – Rejon kowieński: 86 593 mieszk. w 2015 r. i 109 621 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 91 688 |
| 2021 | 92 400 |
| 2022 | 95 491 |
| 2023 | 100 500 |
| 2024 | 106 261 |
| 2025 | 109 621 |
Gdzie leży Rejon kowieński?
Sąsiednie samorządy
- Kowno13 km · 303 978
- Rejon janowski30 km · 41 581
- Samorząd kozłoworudzki35 km · 10 830
- Rejon kiejdański36 km · 45 573
- Rejon preński38 km · 24 506
- Rejon koszedarski42 km · 28 554
- Samorząd rejonu szackiego47 km · 25 215
- Rejon birsztański48 km · 4 101
Okręg kowieński: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Wszystkie starostwa: Rejon kowieński
- Garliavos seniūnija10 366 mieszk.
- Domeikavos seniūnija9 134 mieszk.
- Ringaudų seniūnija7 892 mieszk.
- Garliavos apylinkių seniūnija7 751 mieszk.
- Užliedžių seniūnija6 481 mieszk.
- Karmėlavos seniūnija6 265 mieszk.
- Raudondvario seniūnija5 642 mieszk.
- Samylų seniūnija4 452 mieszk.
- Alšėnų seniūnija3 957 mieszk.
- Babtų seniūnija3 851 mieszk.
- Lapių seniūnija3 547 mieszk.
- Neveronių seniūnija3 094 mieszk.
Nasłonecznienie i temperatury: Rejon kowieński
Rejon kowieński: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Rejon kowieński. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 008 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 40°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 16 | −3,2 |
| luty | 33 | −2,6 |
| marzec | 75 | 1,5 |
| kwiecień | 122 | 7,6 |
| maj | 162 | 13,3 |
| czerwiec | 174 | 17,5 |
| lipiec | 167 | 19,2 |
| sierpień | 138 | 18,4 |
| wrzesień | 94 | 13,8 |
| październik | 48 | 8,1 |
| listopad | 17 | 3,6 |
| grudzień | 10 | −0,2 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Rejon kowieński
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −2,7 | −4,9 | −0,8 | 45 |
| luty | −2,2 | −4,7 | 0,2 | 38 |
| marzec | 1,5 | −1,8 | 4,9 | 41 |
| kwiecień | 7,7 | 2,9 | 12,2 | 43 |
| maj | 13,0 | 7,6 | 17,8 | 55 |
| czerwiec | 16,4 | 11,3 | 20,9 | 72 |
| lipiec | 18,7 | 13,8 | 23,1 | 86 |
| sierpień | 17,9 | 13,0 | 22,6 | 78 |
| wrzesień | 13,0 | 9,1 | 17,3 | 52 |
| październik | 7,5 | 4,6 | 10,6 | 57 |
| listopad | 2,9 | 1,0 | 4,6 | 46 |
| grudzień | −0,9 | −2,7 | 0,8 | 46 |
| Rok | 7,7 | 4,1 | 11,2 | 659 |
Analizy, w których występuje Rejon kowieński
Najczęściej zadawane pytania
Rejon kowieński: ile jest mieszkańców?
Rejon kowieński liczy 109 621 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 5. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Rejon kowieński?
Rejon kowieński ma powierzchnię 1 496,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 73 mieszk. na km².
Rejon kowieński: czy liczba ludności rośnie?
Rejon kowieński: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 86 593 na 109 621 (+26,6%).
Gdzie leży Rejon kowieński?
Rejon kowieński – Okręg kowieński. Szerokość geograficzna 55,000, długość geograficzna 23,833.
Rejon kowieński: jaka jest wartość wskaźnika „Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców)”?
Rejon kowieński: „Współczynnik urodzeń (liczba urodzeń na 1000 mieszkańców)” wynosi 9,5 ‰ (2024); mediana krajowa: 5,6 ‰. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 57 samorządów.
Rejon kowieński: jaka jest wartość wskaźnika „Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców”?
Rejon kowieński: „Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców” wynosi 0,8 łóżek / 1000 mieszk. (2023); mediana krajowa: 5,1 łóżek / 1000 mieszk. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 59. miejsce spośród 59 samorządów.
Rejon kowieński: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Rejon kowieński: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 40°, wytwarza około 1 008 kWh rocznie.
Rejon kowieński: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Rejon kowieński: najbliżsi sąsiedzi to Kowno (13 km), Rejon janowski (30 km), Samorząd kozłoworudzki (35 km), Rejon kiejdański (36 km), Rejon preński (38 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons · Flaga: Skuodas101, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.