
Samorząd neryński: ludność i statystyki
Samorząd neryński liczy 4 451 mieszk. (2025) na powierzchni 90,0 km², czyli 49,5 mieszk. na km². Pod względem liczby ludności zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów. Ludność rośnie: +56,7% w latach 2015–2025.
- 4 451 mieszk.
- 90,0 km²
- 50 mieszk./km²
- 48 m

Najważniejsze informacje
Okręg kłajpedzki: pod względem liczby ludności Samorząd neryński zajmuje 7. miejsce spośród 7 samorządów.
Udział ludności poniżej 15. roku życia: Samorząd neryński – 8,6%. Średnia: Okręg kłajpedzki – 15,1%, cały kraj – 14,1%.
Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców: Samorząd neryński – 48,3 szt. Średnia: Okręg kłajpedzki – 3,3 szt., cały kraj – 1,1 szt.
Panel słoneczny o mocy 1 kWp, nachylony pod kątem 41°, wytwarza tu około 1 041 kWh rocznie.
Czy wiesz, że…?
- Okręg kłajpedzki: numer 1 pod względem wskaźnika „Zmiana liczby ludności w ciągu 10 lat”.
- Okręg kłajpedzki: numer 1 pod względem wskaźnika „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”.
- „Udział ludności poniżej 15. roku życia”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”: wartość wyższa niż w 99% samorządów.
- „Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu”: wartość niższa niż w 99% samorządów.
- Powierzchnia wyrażona w boiskach piłkarskich: około 12 605.
- Najbliższy większy samorząd to Samorząd miejski Kłajpeda (160 885 mieszk.), 18 km stąd.
Samorząd neryński w liczbach
Wszystkie wskaźniki: Samorząd neryński
Wartość dla samorządu, następnie średnia okręgu i mediana krajowa (dla liczebności: sumy okręgu i kraju). Skala pokazuje położenie samorządu między najniższą a najwyższą wartością w kraju.
Ludność
| Wskaźnik | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Udział ludności poniżej 15. roku życia (2025) | 8,6% | 15,1% | 12,4% | miejsce 60 z 60 | |
| Udział ludności w wieku 65 lat i więcej (2025) | 17,6% | 20,3% | 23,3% | miejsce 56 z 60 | |
| Udział kobiet (2025) | 48,8% | 52,0% | 52,6% | miejsce 60 z 60 | |
| Mediana wieku ludności (2025) | 47,0 lat | – | 47,5 lat | miejsce 31 z 60 | |
| Stopień urbanizacji (1 miasto, 2 miasteczko lub przedmieście, 3 obszar wiejski) (2024) | 3 | – | 3 | miejsce 1 z 60 |
Energia
| Wskaźnik | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Turbiny wiatrowe (OpenStreetMap) (2026) | 0 | 143 | 725 | miejsce 39 z 60 | |
| Turbiny wiatrowe na 100 km² (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 100 km² | 2,8 100 km² | 0,1 100 km² | miejsce 39 z 59 | |
| Powierzchnia elektrowni słonecznych zaznaczonych na mapie (OpenStreetMap) (2026) | 0,0 ha | 399,1 ha | 2 381 ha | miejsce 57 z 60 |
Klimat
Gospodarka
Zatrudnienie
Turystyka
Transport
Społeczeństwo
Środowisko
Zdrowie
| Wskaźnik | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Łóżka szpitalne w samorządzie (2023) | 14 łóżek | 3 603 | 27 800 | miejsce 59 z 59 | |
| Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 3,4 łóżek / 1000 mieszk. | 11,4 łóżek / 1000 mieszk. | 5,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców (2023) | 0,0 łóżek / 1000 mieszk. | 6,7 łóżek / 1000 mieszk. | 2,1 łóżek / 1000 mieszk. | miejsce 48 z 59 | |
| Stacjonarne placówki szpitalne (2023) | 1 placówek | 15 | 133 | miejsce 25 z 59 | |
| Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie (2023) | 47 hospitalizacji | 111 730 | 899 576 | miejsce 59 z 59 | |
| Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) (2025) | 6,6 ‰ | 12,2 ‰ | 15,6 ‰ | miejsce 60 z 60 | |
| Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców) (2023-2025) | 8,2 ‰ | 12,1 ‰ | 15,2 ‰ | miejsce 60 z 60 | |
| Apteki (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 40 | 736 | miejsce 49 z 59 | |
| Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,5 na 10 000 mieszk. | 2,2 na 10 000 mieszk. | 2,4 na 10 000 mieszk. | miejsce 8 z 59 |
Edukacja
| Wskaźnik | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Szkoły (OpenStreetMap) (2026) | 2 | 61 | 1 084 | miejsce 57 z 59 | |
| Szkoły na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap) (2026) | 4,5 na 10 000 mieszk. | 3,3 na 10 000 mieszk. | 4,8 na 10 000 mieszk. | miejsce 37 z 59 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne) (2025) | 1 | – | 7 | miejsce 56 z 58 | |
| Placówki wychowania przedszkolnego na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 2,6 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 2,4 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 27 z 58 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja) (2025) | 3 | 119 | 1 021 | miejsce 57 z 60 | |
| Szkoły ogólnego kształcenia na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 7,8 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 3,1 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 1 z 60 | |
| Placówki kształcenia zawodowego (2025) | 0 | 13 | 117 | miejsce 48 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.) (2025) | 2 | 37 | 440 | miejsce 41 z 60 | |
| Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci na 1000 dzieci w wieku poniżej 15 lat (2025) | 5,2 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | – | 1,0 na 1000 dzieci poniżej 15 lat | miejsce 1 z 60 |
Zagrożenia
| Wskaźnik | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | Kraj | Pozycja? | Miejsce |
|---|---|---|---|---|---|
| Liczba syren ostrzegawczych ochrony ludności (2026) | 3 | 122 | 1 180 | miejsce 59 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 10 000 mieszkańców (2026) | 6,7 / 10 000 mieszk. | 3,5 / 10 000 mieszk. | 4,7 / 10 000 mieszk. | miejsce 18 z 60 | |
| Syreny ostrzegawcze ochrony ludności na 100 km² (2026) | 3,3 / 100 km² | 1,3 / 100 km² | 1,4 / 100 km² | miejsce 10 z 59 | |
| Liczba schronów (2026) | 6 | 304 | 6 584 | miejsce 59 z 60 | |
| Schrony na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,5 / 10 000 mieszk. | 8,8 / 10 000 mieszk. | 18,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 41 z 60 | |
| Miejsca w schronach jako odsetek liczby mieszkańców (2026) | 11% | 28% | 42% | miejsce 60 z 60 | |
| Liczba obiektów ochrony zbiorowej (2026) | 6 | 246 | 2 518 | miejsce 60 z 60 | |
| Obiekty ochrony zbiorowej na 10 000 mieszkańców (2026) | 13,5 / 10 000 mieszk. | 7,2 / 10 000 mieszk. | 10,3 / 10 000 mieszk. | miejsce 21 z 60 | |
| Liczba miejsc przewidzianych w obiektach ochrony zbiorowej, % mieszkańców (2026) | 32% | 24% | 41% | miejsce 45 z 60 | |
| Liczba punktów ewakuacyjnych (2026) | 11 | 272 | 1 960 | miejsce 48 z 60 | |
| Punkty ewakuacyjne na 10 000 mieszkańców (2026) | 24,7 / 10 000 mieszk. | 7,9 / 10 000 mieszk. | 9,1 / 10 000 mieszk. | miejsce 3 z 60 | |
| Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców (2025) | 13,7 / 1000 mieszk. | 9,6 / 1000 mieszk. | 11,2 / 1000 mieszk. | miejsce 8 z 58 | |
| Liczba pożarów (2025) | 8 | – | 87 | miejsce 57 z 58 | |
| Pożary na 1000 mieszkańców (2025) | 1,8 / 1000 mieszk. | 1,9 / 1000 mieszk. | 2,9 / 1000 mieszk. | miejsce 53 z 58 | |
| Liczba pożarów na 1000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 2,9 / 1000 mieszk. rocznie | 2,2 / 1000 mieszk. rocznie | 3,4 / 1000 mieszk. rocznie | miejsce 41 z 58 | |
| Udział pożarów traw, siana, ściółki leśnej i torfu (2021-2025) | 11,9% | 12,1% | 18,4% | miejsce 49 z 58 | |
| Udział pożarów odpadów i śmieci (2021-2025) | 28,8% | 19,4% | 12,3% | miejsce 7 z 58 | |
| Udział pożarów kominów i pieców (2021-2025) | 1,7% | 13,6% | 17,0% | miejsce 57 z 58 | |
| Udział pożarów pojazdów (2021-2025) | 0,0% | 5,3% | 4,2% | miejsce 58 z 58 | |
| Udział pożarów instalacji i urządzeń elektrycznych (2021-2025) | 5,1% | 3,4% | 3,0% | miejsce 9 z 58 | |
| Liczba ofiar śmiertelnych pożarów na 100 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2016–2025 (2016-2025) | 0,0 / 100 tys. mieszk. rocznie | 1,7 / 100 tys. mieszk. rocznie | 3,9 / 100 tys. mieszk. rocznie | miejsce 57 z 58 | |
| Liczba obiektów budowlanych zniszczonych przez pożary na 10 000 mieszkańców rocznie, średnia z lat 2021–2025 (2021-2025) | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,5 / 10 tys. mieszk. rocznie | 0,8 / 10 tys. mieszk. rocznie | miejsce 44 z 58 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 10 lat) (2024) | 7,0% | 5,6% | 1,2% | miejsce 3 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 100 lat) (2024) | 13,3% | 6,9% | 1,8% | miejsce 2 z 57 | |
| Powierzchnia terenu narażona na powódź rzeczną (powódź o okresie powrotu 500 lat) (2024) | 17,7% | 7,5% | 2,1% | miejsce 2 z 57 | |
| Powierzchnia terenu pod wodą głębszą niż 1 m w czasie powodzi rzecznej o okresie powrotu 100 lat (2024) | 8,4% | 5,1% | 1,1% | miejsce 3 z 57 | |
| Zagrożenie sejsmiczne: szczytowe przyspieszenie gruntu (10% w ciągu 50 lat) (2020) | 0,0140 g | 0,0141 g | 0,0075 g | miejsce 5 z 60 |
Samorząd neryński: wskaźniki w czasie
Wskaźniki dostępne dla kilku lat. Najedź kursorem lub dotknij wykresu, aby odczytać wartość dla każdego roku.
Średnia roczna temperatura powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
9,3 °C w 2025 r., wobec 7,8 °C w 1951 r.
Roczna suma opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
892 mm w 2025 r., wobec 666 mm w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 1 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
12 dni w 2025 r., wobec 23 dni w 1951 r.
Stopniodni grzewcze, baza 18 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3 177 °C·d w 2025 r., wobec 3 744 °C·d w 1951 r.
Średnie zachmurzenie (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
65% w 2025 r., wobec 61% w 1951 r.
Dni pogodne w roku ze średnim zachmurzeniem poniżej 20 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
28 dni w 2025 r., wobec 54 dni w 1951 r.
Dni pochmurne w roku ze średnim zachmurzeniem powyżej 80 % (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
137 dni w 2025 r., wobec 123 dni w 1951 r.
Średnia wilgotność względna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
82% w 2025 r., wobec 80% w 1951 r.
Dni z przymrozkiem w roku, w których najniższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
35 dni w 2025 r., wobec 63 dni w 1951 r.
Dni mroźne w roku, w których najwyższa temperatura godzinowa była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
11 dni w 2025 r., wobec 32 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 10 mm opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
21 dni w 2025 r., wobec 12 dni w 1951 r.
Najwyższa dobowa suma opadów w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
23 mm w 2025 r., wobec 33 mm w 1951 r.
Długość okresu wegetacyjnego: od 6 dni ze średnią dobową temperaturą powyżej 5 °C do 6 dni poniżej 5 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
235 dni w 2025 r., wobec 227 dni w 1951 r.
Opady w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
325 mm w 2025 r., wobec 117 mm w 1951 r.
Opady w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
189 mm w 2025 r., wobec 197 mm w 1951 r.
Ekwiwalent wodny opadów śniegu w ciągu roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
50 mm w 2025 r., wobec 108 mm w 1951 r.
Udział śniegu w rocznej sumie opadów (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
6% w 2025 r., wobec 16% w 1951 r.
Dni w roku, w których spadło co najmniej 5 cm śniegu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1,0 dni w 2025 r., wobec 2,0 dni w 1951 r.
Maksymalna suma opadów w ciągu 5 kolejnych dni w roku (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
66 mm w 2025 r., wobec 80 mm w 1951 r.
Średnia roczna temperatura gleby na głębokości 0–7 cm (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10,1 °C w 2025 r., wobec 8,9 °C w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby była niższa niż 0 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
0 dni w 2025 r., wobec 0 dni w 1951 r.
Dni w roku, w których średnia temperatura gleby wynosiła co najmniej 10 °C (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
163 dni w 2025 r., wobec 151 dni w 1951 r.
Roczna suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
1 060 kWh/m² w 2025 r., wobec 1 113 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w czerwcu, lipcu i sierpniu (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
464 kWh/m² w 2025 r., wobec 519 kWh/m² w 1951 r.
Suma promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą w grudniu, styczniu i lutym (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
62 kWh/m² w 2025 r., wobec 57 kWh/m² w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura maksymalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
10,9 °C w 2025 r., wobec 9,5 °C w 1951 r.
Średnia dobowa temperatura minimalna powietrza (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,7 °C w 2025 r., wobec 6,2 °C w 1951 r.
Średnia dobowa amplituda temperatury: maksimum dobowe minus minimum dobowe (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
3,3 °C w 2025 r., wobec 3,3 °C w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 10 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
5,3 m/s w 2025 r., wobec 5,4 m/s w 1951 r.
Dni w roku, w których porywy wiatru osiągały co najmniej 15 m/s (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
41 dni w 2025 r., wobec 40 dni w 1951 r.
Średnia prędkość wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
7,3 m/s w 2025 r., wobec 7,5 m/s w 1951 r.
Średnia gęstość mocy wiatru na wysokości 100 m (norma 1991–2020, wartość szacunkowa)
396 W/m² w 2025 r., wobec 442 W/m² w 1951 r.
Średnia roczna temperatura (wartość szacunkowa)
9,3 °C w 2025 r., wobec 7,6 °C w 1950 r.
Dni z przymrozkiem w roku (temperatura minimalna poniżej 0 °C, wartość szacunkowa)
35 w 2025 r., wobec 59 w 1950 r.
Roczna suma opadów (wartość szacunkowa)
892 mm w 2025 r., wobec 965 mm w 1950 r.
Ogłoszenia o udzieleniu zamówień publicznych przez zamawiających z samorządu (rocznie)
6,0 w 2025 r., wobec 2,0 w 2022 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia (w ciągu roku)
176 miejsc pracy w 2025 r., wobec 97 miejsc pracy w 2010 r.
Wolne miejsca pracy zarejestrowane w Służbie Zatrudnienia na 1000 mieszkańców (w ciągu roku)
39,5 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 35,2 miejsc pracy / 1000 mieszk. w 2015 r.
Mediana miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podanego w ofertach pracy
1 280 € w 2025 r., wobec 500 € w 2018 r.
Udział ogłoszeń o wolnych miejscach pracy, w których obsadzono co najmniej jedno stanowisko
97,9% w 2025 r., wobec 93,6% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Praca niewymagająca kwalifikacji”
27,8% w 2025 r., wobec 15,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Produkcja, utrzymanie techniczne”
0,6% w 2025 r., wobec 0,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Sprzedaż, zakupy, marketing”
26,1% w 2025 r., wobec 13,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Transport, magazynowanie, łączność”
10,2% w 2025 r., wobec 13,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Hotele, gastronomia, turystyka”
17,6% w 2025 r., wobec 26,7% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Budownictwo”
1,1% w 2025 r., wobec 0,0% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Administracja, finanse, ekonomia”
2,8% w 2025 r., wobec 5,3% w 2018 r.
Udział wolnych miejsc pracy w grupie zawodowej „Opieka zdrowotna, farmacja”
2,3% w 2025 r., wobec 8,4% w 2018 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania
3 402 w 2024 r., wobec 5 578 w 2019 r.
Miejsca noclegowe w obiektach zakwaterowania na 1000 mieszkańców
798,0 miejsc / 1000 mieszk. w 2024 r., wobec 1 640 miejsc / 1000 mieszk. w 2019 r.
Wskaźnik obłożenia pokoi w hotelach i podobnych obiektach
40,3% w 2024 r., wobec 32,3% w 2013 r.
Wskaźnik obłożenia miejsc w hotelach i podobnych obiektach
31,7% w 2024 r., wobec 24,8% w 2013 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania
168 527 w 2024 r., wobec 210 945 w 2020 r.
Noclegi w obiektach zakwaterowania na mieszkańca
39,5 noclegów / mieszkańca w 2024 r., wobec 60,6 noclegów / mieszkańca w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych za granicą
8,3% w 2022 r., wobec 6,9% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Niemczech
3,0% w 2023 r., wobec 3,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Polsce
1,3% w 2024 r., wobec 0,5% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Białorusi
0,7% w 2024 r., wobec 0,1% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Wielkiej Brytanii
1,1% w 2024 r., wobec 0,2% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych w Stanach Zjednoczonych
0,6% w 2024 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Łotwie
1,1% w 2024 r., wobec 0,7% w 2022 r.
Udział noclegów turystów zamieszkałych na Ukrainie
0,3% w 2023 r., wobec 0,0% w 2020 r.
Udział noclegów w hotelach i pensjonatach
41,0% w 2024 r., wobec 24,8% w 2020 r.
Udział noclegów w hostelach i kompleksach apartamentowych
13,6% w 2024 r., wobec 17,1% w 2020 r.
Udział noclegów w sektorze kwater prywatnych (indywidualni gospodarze)
30,2% w 2023 r., wobec 38,6% w 2020 r.
Udział noclegów w ośrodkach wypoczynkowych (domach wczasowych)
22,2% w 2024 r., wobec 18,2% w 2020 r.
Udział noclegów na polach campingowych
2,1% w 2024 r., wobec 1,3% w 2020 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi w samorządzie
4 w 2025 r., wobec 8 w 2013 r.
Wypadki drogowe z rannymi lub ofiarami śmiertelnymi na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
13,3 w 2025 r., wobec 11,0 w 2019 r.
Osoby ranne w wypadkach drogowych na 10 000 mieszkańców (średnia roczna)
16,2 w 2025 r., wobec 14,8 w 2019 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w samorządzie w ciągu 5 lat
2 w 2025 r., wobec 0 w 2017 r.
Ofiary śmiertelne wypadków drogowych na 100 000 mieszkańców rocznie
9,8 w 2025 r., wobec 0,0 w 2019 r.
Udział wypadków z udziałem pieszego
14,8% w 2025 r., wobec 21,7% w 2017 r.
Udział wypadków z udziałem rowerzysty, motocyklisty, kierowcy motoroweru lub hulajnogi elektrycznej
59,3% w 2025 r., wobec 47,8% w 2017 r.
Udział wypadków w ciemności
7,4% w 2025 r., wobec 13,0% w 2017 r.
Udział wypadków, w których sprawca był pod wpływem alkoholu
0,0% w 2025 r., wobec 0,0% w 2017 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję w samorządzie
1 076 w 2025 r., wobec 1 094 w 2019 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
293,4 w 2025 r., wobec 452,8 w 2021 r.
Zdarzenia zarejestrowane przez policję, zakwalifikowane jako przestępstwa, na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
2,97 w 2025 r., wobec 6,29 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące mienia (kradzież, rozbój, uszkodzenie) zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
20,15 w 2025 r., wobec 25,51 w 2023 r.
Zdarzenia przeciwko osobie zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
17,03 w 2025 r., wobec 22,67 w 2023 r.
Sprawy przemocy domowej zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
5,86 w 2025 r., wobec 5,05 w 2021 r.
Zdarzenia dotyczące porządku publicznego zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
71,23 w 2025 r., wobec 88,50 w 2022 r.
Zdarzenia związane z narkotykami zarejestrowane przez policję na 1000 mieszkańców (średnia roczna)
3,36 w 2025 r., wobec 1,72 w 2023 r.
Oficjalne kąpieliska
4 w 2023 r., wobec 4 w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako doskonałe (udział sklasyfikowanych miejsc)
100% w 2023 r., wobec 100% w 2021 r.
Kąpieliska ocenione jako dostateczne lub słabe (udział sklasyfikowanych miejsc)
0% w 2023 r., wobec 0% w 2021 r.
E. coli, mediana próbek z sezonu
1 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 2 jtk/100 ml w 2021 r.
Enterokoki jelitowe, mediana próbek z sezonu
1 jtk/100 ml w 2023 r., wobec 3 jtk/100 ml w 2021 r.
Pył drobny PM2.5 (średnia roczna)
6,5 µg/m³ w 2024 r., wobec 8,8 µg/m³ w 2018 r.
Dwutlenek azotu NO₂ (średnia roczna)
0,7 µg/m³ w 2024 r., wobec 0,7 µg/m³ w 2018 r.
Ozon O₃ (percentyl 93,2 dziennych maksymalnych średnich 8-godzinnych)
102 µg/m³ w 2024 r., wobec 111 µg/m³ w 2018 r.
Udział powierzchni sztucznych (tereny zabudowane, przemysł, transport)
2,3% w 2018 r., wobec 2,4% w 2000 r.
Udział użytków rolnych (pola, sady, pastwiska)
0,3% w 2018 r., wobec 0,3% w 2000 r.
Udział lasów (liściaste, iglaste, mieszane)
57,0% w 2018 r., wobec 60,3% w 2000 r.
Udział naturalnych terenów otwartych (wrzosowiska, zarośla, łąki, odsłonięte skały, lodowce)
40,2% w 2018 r., wobec 36,7% w 2000 r.
Udział terenów podmokłych (bagna, torfowiska)
0,1% w 2018 r., wobec 0,1% w 2000 r.
Udział powierzchni wodnych (rzeki, jeziora, zbiorniki, laguny)
0,2% w 2018 r., wobec 0,2% w 2000 r.
Udział powierzchni zabudowanej
0,4% w 2020 r., wobec 0,2% w 1975 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie
14 łóżek w 2023 r., wobec 10 łóżek w 2001 r.
Łóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańców
3,4 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 3,5 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Łóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańców
0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2023 r., wobec 0,0 łóżek / 1000 mieszk. w 2015 r.
Stacjonarne placówki szpitalne
1 placówek w 2023 r., wobec 1 placówek w 2001 r.
Hospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzie
47 hospitalizacji w 2023 r., wobec 53 hospitalizacji w 2001 r.
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)
6,6 ‰ w 2025 r., wobec 11,1 ‰ w 1994 r.
Placówki wychowania przedszkolnego (żłobki, przedszkola, zespoły przedszkolno-szkolne)
1 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Szkoły ogólnego kształcenia (początkowe, podstawowe, progimnazja, gimnazja)
3 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Placówki kształcenia zawodowego
0 w 2025 r., wobec 0 w 2010 r.
Szkoły edukacji pozaformalnej dla dzieci (muzyczne, artystyczne, sportowe itp.)
2 w 2025 r., wobec 2 w 2010 r.
Zdarzenia służby pożarniczo-ratowniczej (pożary, akcje ratownicze i inne) na 1000 mieszkańców
13,7 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 28,2 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Liczba pożarów
8 w 2025 r., wobec 7 w 2015 r.
Pożary na 1000 mieszkańców
1,8 / 1000 mieszk. w 2025 r., wobec 2,5 / 1000 mieszk. w 2015 r.
Ludność: Samorząd neryński na przestrzeni lat
Liczba ludności – Samorząd neryński: 2 840 mieszk. w 2015 r. i 4 451 mieszk. w 2025 r.
| Rok | Ludność |
|---|---|
| 2020 | 3 482 |
| 2021 | 3 609 |
| 2022 | 3 903 |
| 2023 | 4 090 |
| 2024 | 4 263 |
| 2025 | 4 451 |
Gdzie leży Samorząd neryński?
Sąsiednie samorządy
- Samorząd miejski Kłajpeda18 km · 160 885
- Samorząd rejonu kłajpedzkiego24 km · 69 256
- Rejon szyłokarczemski33 km · 38 181
- Samorząd rejonu kretyngańskiego40 km · 37 425
- Połąga40 km · 18 551
- Samorząd retowski56 km · 7 048
- Samorząd rejonu płungiańskiego61 km · 32 764
- Samorząd rejonu szyłelskiego68 km · 20 530
Okręg kłajpedzki: wszystkie samorządy
Samorządy o podobnej liczbie mieszkańców
Nasłonecznienie i temperatury: Samorząd neryński
Samorząd neryński: kalkulator instalacji słonecznej – ile można zaoszczędzić?
Szacunkowa produkcja, roczna oszczędność i czas zwrotu: Samorząd neryński. Kliknij „Dostosuj symulację”, aby wpisać własne wartości: wyniki przeliczają się podczas wpisywania.
Wartości są szacunkowe i podane wyłącznie orientacyjnie.
Dostosuj symulację
Założenia
- Produkcja: 1 041 kWh na 1 kWp rocznie, panele skierowane na południe i nachylone pod kątem 41°.
- Cena energii elektrycznej: 0,216 €/kWh w 2026, ze wszystkimi podatkami (średnia krajowa dla gospodarstwa domowego zużywającego od 2500 do 5000 kWh rocznie).
- Energia zużywana na miejscu (40% produkcji na początku) nie musi być kupowana z sieci; nadwyżkę sprzedaje się za 40% ceny zakupu.
- Koszt instalacji: 1 200 € za kWp na początek – wartość orientacyjna do zastąpienia wyceną instalatora.
- Nie uwzględniono dotacji, zmian ceny energii elektrycznej, konserwacji ani stopniowego spadku produkcji paneli.
- Szacunek orientacyjny, który nie zastępuje analizy ani oferty instalatora.
| Miesiąc | Nasłonecznienie | Temperatura |
|---|---|---|
| styczeń | 14 | −0,7 |
| luty | 30 | −0,7 |
| marzec | 76 | 2,1 |
| kwiecień | 127 | 7,1 |
| maj | 174 | 12,4 |
| czerwiec | 183 | 16,7 |
| lipiec | 173 | 19,0 |
| sierpień | 137 | 18,6 |
| wrzesień | 93 | 14,7 |
| październik | 46 | 9,6 |
| listopad | 16 | 5,4 |
| grudzień | 9 | 1,9 |
Klimat miesiąc po miesiącu: Samorząd neryński
Szacunkowe średnie miesięczne za okres 1991–2020.
Zobacz wartości miesiąc po miesiącu
| Miesiąc | Średnia temperatura (°C) | Temperatura minimalna (°C) | Temperatura maksymalna (°C) | Opady (mm) |
|---|---|---|---|---|
| styczeń | −0,5 | −1,9 | 0,8 | 67 |
| luty | −0,6 | −2,1 | 0,8 | 52 |
| marzec | 1,5 | −0,1 | 3,2 | 45 |
| kwiecień | 6,1 | 3,8 | 8,3 | 38 |
| maj | 11,1 | 8,7 | 13,4 | 43 |
| czerwiec | 15,1 | 12,9 | 17,1 | 63 |
| lipiec | 18,0 | 15,9 | 19,8 | 79 |
| sierpień | 18,1 | 16,1 | 20,0 | 98 |
| wrzesień | 14,3 | 12,5 | 16,1 | 92 |
| październik | 9,3 | 7,8 | 10,8 | 110 |
| listopad | 5,0 | 3,8 | 6,2 | 92 |
| grudzień | 1,7 | 0,3 | 3,0 | 80 |
| Rok | 8,3 | 6,5 | 10,0 | 859 |
Analizy, w których występuje Samorząd neryński
Najczęściej zadawane pytania
Samorząd neryński: ile jest mieszkańców?
Samorząd neryński liczy 4 451 mieszk. (2025). Pod względem liczby ludności zajmuje 59. miejsce spośród 60 samorządów.
Jaka jest powierzchnia: Samorząd neryński?
Samorząd neryński ma powierzchnię 90,0 km², a gęstość zaludnienia wynosi 50 mieszk. na km².
Samorząd neryński: czy liczba ludności rośnie?
Samorząd neryński: w latach 2015–2025 liczba mieszkańców zmieniła się z 2 840 na 4 451 (+56,7%).
Gdzie leży Samorząd neryński?
Samorząd neryński – Okręg kłajpedzki. Szerokość geograficzna 55,556, długość geograficzna 21,117.
Samorząd neryński: jaka jest wartość wskaźnika „Udział ludności poniżej 15. roku życia”?
Samorząd neryński: „Udział ludności poniżej 15. roku życia” wynosi 8,6% (2025); mediana krajowa: 12,4%. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 60. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd neryński: jaka jest wartość wskaźnika „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców”?
Samorząd neryński: „Liczba obiektów noclegowych na 1000 mieszkańców” wynosi 48,3 szt. (2024); mediana krajowa: 0,7 szt. Pod względem tego wskaźnika zajmuje 1. miejsce spośród 60 samorządów.
Samorząd neryński: ile energii elektrycznej produkuje panel słoneczny?
Samorząd neryński: instalacja o mocy 1 kWp, skierowana na południe i nachylona pod kątem 41°, wytwarza około 1 041 kWh rocznie.
Samorząd neryński: które samorządy leżą w sąsiedztwie?
Samorząd neryński: najbliżsi sąsiedzi to Samorząd miejski Kłajpeda (18 km), Samorząd rejonu kłajpedzkiego (24 km), Rejon szyłokarczemski (33 km), Samorząd rejonu kretyngańskiego (40 km), Połąga (40 km).
Herb: Domena publiczna, Wikimedia Commons. Herby i flagi są podane wyłącznie w celach identyfikacyjnych; serwis nie jest powiązany z żadnym organem publicznym.