Zdrowie · 2025
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców): ranking samorządów
Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców): na pierwszym miejscu Samorząd rejonu ignalińskiego (23,2 ‰), na ostatnim Samorząd neryński (6,6 ‰). Mediana dla 60 samorządów: 15,6 ‰.
Podium i top 100
Wskazany wierszMediana krajowaNajedź kursorem, dotknij lub zaznacz wiersz klawiaturą, aby zobaczyć jego położenie na skali krajowej.
| # | Samorząd | Okręg | Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców) |
|---|---|---|---|
| 1 | Samorząd rejonu ignalińskiego | Okręg uciański | 23,2 ‰ |
| 2 | Rejon orański | Okręg olicki | 21,8 ‰ |
| 3 | Samorząd rejonu malackiego | Okręg uciański | 21,5 ‰ |
| 4 | Samorząd rejonu jezioroskiego | Okręg uciański | 21,1 ‰ |
| 5 | Samorząd rejonu oniksztyńskiego | Okręg uciański | 20,5 ‰ |
| 6 | Samorząd rejonu łoździejskiego | Okręg olicki | 20,2 ‰ |
| 7 | Samorząd rejonu rakiskiego | Okręg poniewieski | 19,6 ‰ |
| 8 | Samorząd rejonu birżańskiego | Okręg poniewieski | 19,5 ‰ |
| 9 | Rejon szkudzki | Okręg kłajpedzki | 19,1 ‰ |
| 9 | Rejon święciański | Okręg wileński | 19,1 ‰ |
| 11 | Rejon kupiszecki | Okręg poniewieski | 18,8 ‰ |
| 12 | Rejon kalwaryjski | Okręg mariampolski | 18,5 ‰ |
| 13 | Rejon okmiański | Okręg szawelski | 18,4 ‰ |
| 13 | Samorząd rejonu janiskiego | Okręg szawelski | 18,4 ‰ |
| 13 | Samorząd pojeski | Okręg tauroski | 18,4 ‰ |
| 16 | Rejon preński | Okręg kowieński | 17,9 ‰ |
| 17 | Samorząd rejonu poswolskiego | Okręg poniewieski | 17,8 ‰ |
| 18 | Samorząd rejonu pokrojskiego | Okręg szawelski | 17,4 ‰ |
| 19 | Rejon telszański | Okręg telszański | 17,2 ‰ |
| 19 | Samorząd rejonu wyłkowyskiego | Okręg mariampolski | 17,2 ‰ |
| 21 | Rejon radziwiliski | Okręg szawelski | 17,1 ‰ |
| 22 | Rejon birsztański | Okręg kowieński | 16,8 ‰ |
| 23 | Rejon wiłkomierski | Okręg wileński | 16,7 ‰ |
| 24 | Rejon rosieński | Okręg kowieński | 16,6 ‰ |
| 25 | Rejon olicki | Okręg olicki | 16,5 ‰ |
| 26 | Samorząd rejonu jurborckiego | Okręg tauroski | 16,4 ‰ |
| 27 | Samorząd rejonu szackiego | Okręg mariampolski | 16,3 ‰ |
| 28 | Samorząd rejonu kielmskiego | Okręg szawelski | 16,0 ‰ |
| 29 | Samorząd rejonu uciańskiego | Okręg uciański | 15,8 ‰ |
| 30 | Samorząd rejonu szyrwinckiego | Okręg wileński | 15,7 ‰ |
| 31 | Samorząd kozłoworudzki | Okręg mariampolski | 15,4 ‰ |
| 32 | Samorząd rejonu szyłelskiego | Okręg tauroski | 15,0 ‰ |
| 32 | Samorząd rejonu tauroskiego | Okręg tauroski | 15,0 ‰ |
| 32 | Rejon wisagiński | Okręg uciański | 15,0 ‰ |
| 35 | Rejon szyłokarczemski | Okręg kłajpedzki | 14,9 ‰ |
| 36 | Samorząd druckienicki | Okręg olicki | 14,4 ‰ |
| 37 | Rejon poniewieski | Okręg poniewieski | 14,2 ‰ |
| 38 | Rejon koszedarski | Okręg kowieński | 14,0 ‰ |
| 38 | Rejon kiejdański | Okręg kowieński | 14,0 ‰ |
| 40 | Rejon janowski | Okręg kowieński | 13,7 ‰ |
| 40 | Samorząd rejonu kretyngańskiego | Okręg kłajpedzki | 13,7 ‰ |
| 40 | Samorząd mariampolski | Okręg mariampolski | 13,7 ‰ |
| 40 | Samorząd retowski | Okręg telszański | 13,7 ‰ |
| 40 | Samorząd rejonu szawelskiego | Okręg szawelski | 13,7 ‰ |
| 45 | Samorząd miejski Poniewież | Okręg poniewieski | 13,6 ‰ |
| 46 | Olita | Okręg olicki | 13,3 ‰ |
| 46 | Rejon solecznicki | Okręg wileński | 13,3 ‰ |
| 48 | Samorząd rejonu trockiego | Okręg wileński | 12,8 ‰ |
| 49 | Kowno | Okręg kowieński | 12,6 ‰ |
| 50 | Połąga | Okręg kłajpedzki | 12,3 ‰ |
| 51 | Rejon możejski | Okręg telszański | 12,1 ‰ |
| 52 | Samorząd miejski Kłajpeda | Okręg kłajpedzki | 12,0 ‰ |
| 53 | Samorząd elektreński | Okręg wileński | 11,8 ‰ |
| 53 | Samorząd rejonu płungiańskiego | Okręg telszański | 11,8 ‰ |
| 55 | Szawle | Okręg szawelski | 11,1 ‰ |
| 56 | Rejon wileński | Okręg wileński | 10,5 ‰ |
| 57 | Samorząd miasta Wilna | Okręg wileński | 9,4 ‰ |
| 58 | Samorząd rejonu kłajpedzkiego | Okręg kłajpedzki | 9,1 ‰ |
| 59 | Rejon kowieński | Okręg kowieński | 8,9 ‰ |
| 60 | Samorząd neryński | Okręg kłajpedzki | 6,6 ‰ |
Porównanie okręgów
Średnie ważone liczbą ludności dla wskaźników; sumy dla liczebności.
- Okręg uciański18,7 ‰
- Okręg olicki16,2 ‰
- Okręg poniewieski15,9 ‰
- Okręg tauroski15,7 ‰
- Okręg mariampolski15,6 ‰
- Okręg szawelski14,2 ‰
- Okręg telszański13,6 ‰
- Okręg kowieński12,6 ‰
- Okręg kłajpedzki12,2 ‰
- Okręg wileński10,5 ‰
Inne rankingi na ten sam temat
Łóżka szpitalne w samorządzieŁóżka szpitalne w samorządzie na 1000 mieszkańcówŁóżka do leczenia ostrego w samorządzie na 1000 mieszkańcówStacjonarne placówki szpitalneHospitalizacje rocznie w szpitalach położonych w samorządzieWskaźnik obłożenia łóżek do leczenia ostregoŚredni czas pobytu w łóżkach do leczenia ostregoRotacja łóżek do leczenia ostrego (pacjenci na łóżko rocznie)Śmiertelność wewnątrzszpitalna w łóżkach do leczenia ostrego (zgony wśród wypisów i zgonów)Surowy współczynnik umieralności, średnia z 3 lat 2023–2025 (zgony na 1000 mieszkańców)Apteki (OpenStreetMap)Apteki na 10 000 mieszkańców (OpenStreetMap)
Najczęściej zadawane pytania
Który samorząd zajmuje pierwsze miejsce pod względem wskaźnika „Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)”?
Samorząd rejonu ignalińskiego zajmuje pierwsze miejsce pod względem wskaźnika „Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)”: 23,2 ‰.
Jaka jest mediana wskaźnika „Surowy współczynnik umieralności (zgony na 1000 mieszkańców)”?
Mediana dla 60 samorządów w zestawieniu: 15,6 ‰.